Ve 28. týdnu se malý ještě neotočil hlavičkou dolů

loc
14. kvě 2014

Ahoj, jsem ve 28. týdnu (dnes 27 + 5) a malý se stále ještě neotočil hlavičkou dolů. :( Včera mi to potvrdila doktorka na UZ. Jak jste to měly vy? Já vím, že do porodu je ještě času dost, ale přesto jsem z toho mírně nervózní... Nechci rodit císařem a rodit přirozeně koncem pánevním bych jako prvorodička taky nechtěla :(. Myslíte, že to ještě zbytečně moc řeším a že malý má ještě čas, resp. máte některé zkušenost s tím, že se mimčo otáčelo hlavou dolů až v průběhu 3. trimestru? Podle doktorů je ještě čas, ale stejně... Malá pochybnost ve mně přece jenom hlodá... Moc dík za odpovědi a vaše zkušenosti 🙂.

somalicats
14. kvě 2014

Mně se obě děti otočily hlavou dolů až kolem 36. týdne. Času dost 🙂

somalicats
14. kvě 2014
brouzdalka
14. kvě 2014

Ahoj, můj malej byl do 30. tt hlavičkou dolů, pak se otočil nahoru 😀 Nakonec na kontrole v 36.tt byl opět hlavičkou dolů a tak už to zůstalo 🙂 Je opravdu hodně brzy to řešit 🙂

monis88
14. kvě 2014

Ahojky, mě se malej od 30týdne nehnul ani o píď a až do porodu zůstal hlavičkou nahoře... 😒

loc
autor
14. kvě 2014

@somalicats
@brouzdalka

Ok, holky, díky za odpovědi 🙂 nechám tomu čas a snad se malej do porodu taky otočí 🙂

loc
autor
14. kvě 2014

@monis88 Aha... A jak jsi to řešila? Automaticky císařem nebo jsi zkoušela přirozený porod. A nezkoušeli doktoři miminko manuálně otočit. To se taky dělá a občas je to i úspěšné.

loc
autor
14. kvě 2014

@somalicats
@brouzdalka

A ještě mám dotaz, cítily jste, že se miminka otočila? Jestli jste přesně byly schopné určit moment teď se otáčí, když už je v té děloze větší. Nebo se to nepozná?

somalicats
14. kvě 2014

@loc Mně tenkrát u starší dcery primář doporučil, když se stále neotáčela, lehnout si tak 2x denně na koberec nebo matraci a podložit si bedra smotaným ručníkem - tak max 10 cm průměr, a ležet tak max 10 minut na zádech s podloženými bedry. Evidentně to na ni zabralo, otočila se během týdne a další týden už jsem rodila (šla dřív), takže v tomhle směru klika. Mladší měla víc času, ta šla v termínu, a otočila se sama bez tohoto "cvičení".

somalicats
14. kvě 2014

@loc Při té metodě s ručníkem se mladá mlela víc, než jindy, u mladší dcery jsem to nepoznala, kdy se otočila.

monis88
14. kvě 2014

manuální otočení u nás v nemocnici - Havl. Brod nedělají, ale měla sem malý váhový odhad mimča - 3kg a "dobrou" polohu, tak jsem se po konzultaci s primářem rozhodla pro přirozený porod...nakonec v den D bylo stejně rozhodnuto o císaři, ale z jiného zdrav. důvodu, než byl konec pánevní...přemlouvej miminko aby se otočilo, zkusi nějaký cviky si najít na netu a uvidíš...pokud se miminko neobráti, tak nezbývá než důvěřovat doktorům 😉

loc
autor
14. kvě 2014

@somalicats Děkuju 🙂. Já o téhle metodě s podložením pánve četla na netu, dám tomu tak měsíc a pokud se do té doby malej neotočí sám, tak to taky zkusím 🙂.

@monis88 jj, to budu 🙂 snad se otočí nakonec sám 🙂.

somalicats
14. kvě 2014

@loc jj, zatím je čas.

janapavlik
14. kvě 2014

Mě se malá přetočila kolem 35tt a já to vůbec nepocítila 😕 Bylo to pro mě na kontrole velké překvápko, protože mě neustále kopala do spodku a do močáku, tak jsem si myslela, že je furt prdelkou 😀

brouzdalka
14. kvě 2014

@loc Byla jsem přesvědčená, že pořád cítím hlavičku nahoře (odhadovala jsem to podle škytavky 🙂 a byla jsem pak strašně překvapená v tom 36.tt, že je hlavička dole 😀 Takže já to vůbec nepoznala 🙂 Ale chápu tvé obavy, taky jsem si říkala, že se určitě neotočí a budu muset na SC a už jsem hledala info k přirozenému porodu koncem pánevním...no a vidiš, nakonec se otočil a já skončila stejně bohužel na akutním císaři úplně z jiného důvodu 🙂 Takže na obavy se vyprdni, ono to nějak dopadne 🙂

eliska_z
14. kvě 2014

Mně se malý neotočil a narodil se přirozeně KP - 38+3tt, 3100g, 49cm. Od přijetí v nemocnici, kdy mi tvrdili, že jsem otevřená maximálně na 2 prsty, a že mám jen poslíčky, byl za 10h (do 4h od chvíle, kdy uznali, že je to fakt porod a ne poslíčci) na světě na 3 zatlačení. 🙂 Císaře jsem se bála jako čert kříže a cviky jsem zoušela s tím podložením, svíčku, kočičí hřbety a nic 😉

llluckaaa
14. kvě 2014

Šance na přetočení je ještě veliká 😉 Já ale měla obě děti od 30tt zadkem dolů a do porodu se z této polohy ani nehly 😅 Kdyby se přetočily, určitě bych to poznala.

duck09
14. kvě 2014

Cas jeste mas. Nase mala byla taky stale KP. Necvicila jsem zadne cviky apod. Rikala jsem, ze ona sama vi proc je otocena a narodila se nakonec SC. Nakonec mela pry pupecni snuru kolem krku. Kdo vi jak dlouho ji tak mela, ale taky jsem ji nucenym pretacenim mohla ublizit ... Na cviceni jsou jako na vse 2 nazory - nekdo radi cvicit, nekdo to striktne odmita.

popi111
15. kvě 2014

ahojky, mě zjistili konec pánevní od 30 týdne a v necelým 36 týdnu už byl otočenej správně, takže neboj, já taky nechtěla porod koncem pánevním

little_frog
17. kvě 2014

@somalicats

Ahoj... mně se miminko otočilo ve 29. týdnu a cítila jsem každý její zavrtění. Mám docela malé břicho a věděla jsem, že tohle je ono - dloubala mě, přesouvala se - byl to krásný okamžik. Bylo mi z toho celkem blbě, protože není úplně příjemný, když se ti něco takhle hýbe v břiše, ale na druhou stranu jsem ráda, že jsem to cítila.

To s tím ležením na zádech je trochu jinak. Pokud si lehneš na tvrdou zem na rovno, miminko začne kopat jak zběsilý - já mám dokonce pocit, že se mi malá začala dusit, cítila jsem takový pohyb, jako když lapeš po dechu a to dost dlouho, takže od té doby dávam velký pozor - možná jsem jí skřípla pupeční šňůru. Děje se to proto, protože rostoucí děloha ti tlačí na křížovou kost - a touto polohou si tlačíš dělohu "zpátky". Je to výborné na bolavá záda, já takhle cvičím snad od 9tt, ale je to potřeba dělat fakt opatrně a intuitivně, protože miminku se to líbit nemusí. Každopádně na srovnání zad je to nutnost. Že by mi to ale pomohlo k přetočení miminka říct nemůžu a to to opravdu cvičím každý den. Chodím i plavat, dělám kočičí hřbety, mám pravidelný sex - no nemůžu říct, že by mi něco z toho pomohlo k přetočení. Malá se přetočila jednoho lenivého nedělního večera, kdy jsem koukala na film a ležela na gauči 🙂
Každopádně cvič a protahuj se, jak ti to bude příjemné, aby i mimino cítilo změnu poloh. Pro mě je číslo jedna plavání.

makytych
17. kvě 2014

Ahoj! Nasi Terez otocil pan doktor v Motole asi 2 tydny pred porodem a pak uz se ani nehnula 🙂 A ty mas jeste cas, netrap se tim 🙂

muddledgirl
17. kvě 2014

@loc taky jsem zvědavá..naposledy 29+6 byl koncem pánevním.../už minimálně od 21tt/ a je tak stále podle pohybů..tak uvidíme kočko.. 😉

muddledgirl
17. kvě 2014

@duck09 taky necvičím,aby se prcek otočil..věřím,že ví proč tak sedí..prdelka moje.. 😀 😀 😀

duck09
18. kvě 2014

@muddledgirl Taky jsem měla tento názor. Tvrdohlavá už od počátku ... 🙂

muddledgirl
18. kvě 2014

@duck09 😀 😀 😀 a odkdy Ti tak seděla...mně to řekli poprvé na 1.velkém utz..Já nevim proč,já myslim,že se neotočí... 😀

duck09
18. kvě 2014

@muddledgirl Nepamatuji se, ale na tom velkém UZ v 20tt mám psáno, že se poloha mění během UZ, ve 27tt byla hlavou dolů (je tam hlavička nad vchodem, tak předpokládám, že byla dolů). Na UZ v 29tt už byla koncem pánevním a pak už se ani nehnula.

muddledgirl
18. kvě 2014

@duck09 tak já ve 20tt jsem měla prý hlavičkou dole a od 21tt už na všech kontrolách nahoře 😀 😀 😀

dora13
18. kvě 2014

Jeste ma furu casu, ten muj az do 32tt delal premety tam a zpatky, na kazde kontrole to bylo jinak. Nakonec se kolem toho 32tt usidlil hlavickou dolu a tak zustal. Takze zatim muzes byt v klidu -- ale chapu tve obavy, ja z toho taky byla nervozni.

zuzajda20
18. kvě 2014

@loc Já myslím, že si mimčo řekne samo, malá byla celou dobu otočná koncem pánevním a nic s ní nehlo, cvičila jsem, dělala všechno možné, přemlouvala a nic, prostě tak zůstala a nehla se 🙂 Tak jsem se s tím smířila a nakonec jsem byla s porodem max spokojená, ikdyž byl císařem 🙂 Ale ještě máš dost času, tak třeba dostane rozum a otočí se 🙂

muddledgirl
7. čer 2014

@loc tak kočko...na kontrole 33+6 už měl hlavičku dolů...je fakt,že jsem cítila jinak pohyby a najednou v bříšku nebylo už žádné místlo....tak neztrácej naději.. 😉

eliska_z
26. črc 2014

@loc Tak co? Otočilo se nakonec nebo ne? 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru