Vše OK, přesto mi chtějí udělat oxytocinový zátěžový test

nissi
18. pro 2014

Ahoj holky, omlouvám se, ale musím se vypsat. Přítel už je z toho taky na prášky a já to nemám komu říct. Dnes (33+2 tt) jsem byla na plánované poradně v porodnici, kde mi měli zkontrolovat mimo jiné i váhový přírůstek prcka a průtok pupečníkem. Ve 30+2 mi odhadli váhu na 1340g (to bylo poprvé, co malou měřili, prutoky OK) - údajně o týden menší. Ve 32+2 odhad na 1500g - již o 2 týdny menší (přibrala tedy 100g/týdně, prutoky OK). Nyní ve 33+2 odhad 1700 g (přibrala 200g/týden). Monitor v pořádku, průtok taky, plodové vody také dost, aktivita miminka v normě. Ale i přesto mě objednali za týden na kontrolu a při nezlepšení mi budou dělat oxytocinový zátěžový test. Jenže já pořád nedokážu pochopit - když je všechno v pořádku, dokonce je evidentní i váhové zlepšení - proč mi něco takového chtějí dělat? Prý je malá stále o 14 dnů pozadu (no jo, jenže za týden 14-ti denní rozdíl asi nedožene, že?). Navíc mi váhu nikdy předtím neměřili. Proč si tedy myslí, že by mohla ve vývoji stagnovat? Mám z toho hrozně smíšené pocity. Ještě se chystám za svou gyndařkou, se kterou to chci probrat. Snad na mě bude mít čas (když jsou ty svátky)... Zatím si říkám, že pokud mi za ten týden řeknou: "Vše OK, ale pro jistotu vám, maminko, ten zátěžák uděláme", tak je asi lehce pošlu někam a podepíšu revers. Aspoň takto jsem rozhodnutá pro dnešek. Uvidíme, co za týden. Je mi z toho nanic. :( Ještě bych chtěla podotknout, že obě naše rodové linie nepřesahují svou výškou 170 cm chlapi, 160 cm ženské (my čekáme holku). Myslím tedy, že malá je absolutně v normě. :((

milmic
18. pro 2014

Já jsem malinká, měřím 158cm, hubená a manžel taky nic moc s výškou. Moje děti byly vždycky "pozadu" od tabulek doktorů. Krom toho, že byly pozadu mýma dlouhýma cyklama, tak byly pozadu i váhou. Ale nikdy z toho nikdo nedělal kovbojku, vždycky koukli na mě, na manžela a řekli: No, vy jste maličká, to bude mít po vás.
Zátěžový test mi nikdo nedělal kvůli váze miminka.
Asi bych se zeptala, jaký je důvod k zátěžovému testu, když je všechno v pořádku a pokud nepodají rozumnou odpověď, odmítla bych to. Jestlig je miminko v pořádku a jde jenom o váhu, která je rozdílná od nějakých tabulek... 😒

nissi
autor
18. pro 2014

@milmic Děkuji. Je to pro mě podpora. Taky jsem měla dlouhy a hlavně nepravidelný cykly. Rozhodně na to nepůjdu, pokud mi to rozumně nevysvětlí. Je to na hlavu...

myskaaaa
18. pro 2014

Já zase mohu říct, že ty jejich váhové propočty nejsou až tak přesné. Minulé těhotenství jsem porodila v 29+2, vahovy odhad dle utz U Apolinare byl 1200g, ve skutečnosti malý měl 1560g. Tak jen pro info že se mohou plest jak jedním tak druhým směrem... V tvém případě bych na test určitě nešla..

nissi
autor
19. pro 2014

@myskaaaa Děkuji, taky myslím, že jen kvůli ODHADOVANÉ váze je test naprosto irelevantní. Dnes jsem mluvila s mou gyndařkou a říkala, že se nemám bát, že pokud bude přibírat, test mi dělat určitě nebudou. Trochu mě uklidnila. Nechápu, proč mi to včera na tý kontrole vůbec říkali, když se vlastně nic neděje. Asi chtějí porodit a mít silvestrovské mimčo...

ange_de_la_morte
19. pro 2014

@nissi : nerozumím smyslu toho testu, nechala bych si ještě znovu objasnit důvod, a další případné důsledky tohoto ( jaký to má prostě smysl) . k váhovým odhadům - náš syn měl celou dobu nízké odhady, odhady se pohybovaly pod 2,5kg , v den porodu 2,8kg ... no a malý se nakonec narodil 3,7kg takže asi tak 😉

jemi
19. pro 2014

Mě vyšli prutoky špatně, chodila jsem tam po 3 týdny 2x týdně na prutoky a měření, jednou to bylo dobrý, pordhué mín.....dcerka byla určitě 1-2 týdny váhově pozadu a nikdy mi zátěžák nedělali, pak 2 měření v jednom týdnu byli v pohodě a už další nedělali. Dcerka se narodila 4 dny po termínu a měla 3080g 🙂

teeerez
19. pro 2014

@nissi Nevim proc se test dela ani co presne obnasi, ale s odhady vahy jsem si uzila sve. Nekdy ve 32 tydnu se moji gyndarce zacalo zdat ze mam malo plodovky a miminko je male a odeslala me do porodky na kontroly. Vysldkem bylo ze jsem 2 mesice byla totalne na nervy, protoze jeden tyden jim vysla o 3 tydny mensi, dalsi o 4, dalsi uz zas jen o 2 ale spatne prutoky, dalsi bylo vsechno z tohodle v poradku ale zas neco jineho bylo spatne...... Jedinne v cem meli pravdu bylo to, ze jsem mela malo plodove vody ale stejne se mi narodila naprosto zdrava holcicka 2890g, takze zadne nedochudce! 🙂
Proste miminko nemusi rust uplne presne kazdy tyden o tolik a tolik, muze rust skokove. To same ty prutoky - primo doktor mi rekl ze mozna moc pritlacil sondou a tim mu vysel 1 spatne. Jsem rada, ze me hlidali, ale toho stresu z toho....

akmitaf
19. pro 2014

@nissi ahoj nechci tě nějak strašit, ale na ten test bych ve 34 tt nešla pokud by k tomu nebylo opravdu dobrý důvod. V mém okolí na něm byly 4 kamarádky a všechny do 48 hod. porodily. Samozřejmě nejsem lékař, ale pokud by mi neřekli opravdu dobrý důvod nešla bych do toho. Moc ti držím pěsti ať je všechno OK.

lrg
19. pro 2014

Zátěžový test je normální vyvolávačka. Byla jsem ve stejné situaci, malá se váhově neustále zpožďovala a měli podezření na retardaci růstu. V porodnici na rizikovém mě nakonec uklidnili, že není důležitá váha, ale poměr bříška-hlavička, jestli se zvětšují rovnoměrně. Nakonec vydrželi do termínu a pak mi porod vyvolali, dcera měla 2,7kg a myslím, že to byl úplně zbytečný a drastický zásah. Ale každý se bojí, to je jasné. Být tebou bych to ještě zkonzultovala s dalším doktorem.

katyxq
19. pro 2014

@lrg to jo, zátěžový oxytocinový test je regulérní pokus o vyvovalání porodu (akorát umně skrytý pod zavádějícím názvem ... v ČR toť oblíbená praxe, Kristellovu expresi taky "jen" přejmenovali na přidržení děložního fundu ☹)

vosinka
19. pro 2014

Ox. test je prvním pokusem o vyvolání porodu. Přenášela jsem obě děti, u prvního mě toto bohužel neminulo (není, o co stát). Jinak odhady váhy.....co dodat.... věštění z křišťálové koule, takže klid.... Taky jsme oba s mužem malí, takže obra u nás těžko čekat, do tabulek jsme se též nevešli, no a co? Obě těhotenství my tvrdili, že jsou pozadu, kvůli váze. Nakonec my prvního syna jiný doktor v den porodu odhadl na 3,1kg, haha, měl 2,6kg, překvapil všechny, druhý syn to samé....prostě půl kila sem tam jako nic..asi je mátlo, že jsem byla jako sud s obrovským bazénem....holt moc vody, no 😀 Pokud Vám zjistí jinak vše ok, tak bych byla v klidu. Hezké svátky. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru