Lákavé zbytečnosti

garalela
10. zář 2017

Ahoj maminky,
koukám po věcech, které se nabízejí, v obchodech i eshopech, ale snažím se držet a nekupovat zbytečnosti.
Momentálně přemýšlím nad smyslem mušelínových deček - obvykle jsou to dva hadříky cenově 700-1300, používáte je? Na co?
Případně podělte se, jaké věci jste si v zápalu nakoupily a nakonec jsou to podle Vás zbytečnosti? Teď nemyslím případy, kdy používání té věci pak záleží na miminku, což se nedá odhadnout. Děkuji za zkušenosti.

luciapaja
10. zář 2017

ja treba nakoupila podle nekterych taky par "zbytecnosti", typu kos na plenky,prebalovaci pult,polohovaci lehatko monitor dechu atd,ale nedam na to dopustit a vse pouzivame. A na co treba nedam dopustit,jsou hnizdecko do postylky(mala bez nej celkem cestuje) a plenkovnik,ale obe jsem dostala site od tety.

kristynka1989
10. zář 2017

90% veci na miminka jsou zbytečnosti, které opravdu potřebné nejsou. Ale zase plno jich dokáže zpříjemnit život. Já na malou měla jen malinký přenosný prebalovaci pult, a jeden kočárek -trojkombinaci. Jinak vůbec nic a nepřišlo mi ze by nám něco chybělo. Ale to už je 9 let zpátky, teď bych možná taky pokukovala po zbytecnostech 😁

pavca1982
10. zář 2017

Tak třeba nebesa nad postýlku...možná krásné na oko, ale jinak chytač prachu a k ničemu.

garalela
autor
10. zář 2017

Tak třeba koš na plenky, ten plánuji taky a nedovedu si představit, kde bych měla použité látkové pleny položené než právě v nějakém kbelíku 🙂
nebesa už jsem zavrhla, právě jsem dneska dožehlila závěsy a myslela na to, jak žehlím každých 14 dní vypraná nebesa
a co ty mušelínové dečky, na co jsou oproti velké pleně?

barumat
10. zář 2017

@garalela Vůbec nevím, co máš na mysli, takže to asi potřeba není 😁 Pokud to teda není taková ta velká tlustší "plena", tu jsem používala začátku místo froté ručníku. Za sebe říkám klasické dupačky. Přišlo mi to zbytečný, když jsou bodyčka, co se proti dřívějším košilkám nikam nehrnou. Pár jsem jich měla a prakticky nepoužila. Zato jsem milovala polodupačky, takové ty tepláčky s ťapkama. Potom myslím, že je zbytečnost sterilizátor, lepší je koupit lahve, co se samy sterilizujou v mikrovlnce (třeba MAM za pár šupů).

fallingstars
10. zář 2017

@garalela Jestli myslíš swaddlery, tak ty jsou super! Resp. v létě jsem měla jeden jako stínítko na kočár a druhý jako lehkou přikrývku do kočáru.
Já zatím nepoužila spací pytle, ale malá je malá 😄, tak třeba na ně ještě dojde...

rousse
10. zář 2017

Kolotoč nad postýlku - jednoznačně 😀

ladyhacek
10. zář 2017

dle mě nebesa nad postýlku - hezky vypadají funkce žádná - jen lapač prachu. Neměi jsem ani kolotoč nad postýlku, pak v cestovní byla taková hrazdička kd ebyli hrakčy ale to samé splní i hrací deka (na tu nedám dopustit 🙂). Měla jsem spací pytel, ale moc ho nepoužívala. lehátko jsme neměli - také zbytečnost - stejně by tma dítě nemělo být moc dlouho - ale na druhé možná pořídíme? Kdo ví, p synovi toho je dost tak kdyby aby mělo co dostat 😀. přebalovací pult mi nepříjde jako zbytečnost - my pak kupovali ještě jeden do koupelny 😀 a´t nemusím chodit přes celý dům. záleží na velikost domu - zbytečné jsou dvě postýlky, ale já tu cestovní měla v obýváku pořád 😀 - koše a kolébky - neměla jsem a mimi se tam vejde jen pár měsíců.
Drahé koše na pleyn - my měli obyč zavírací a OK - samo se mušel vynášet - ale odpad za den či dva je opravdu velký 🙂

garalela
autor
10. zář 2017

Ten koš plánuji právě plechový teba ten malý ikea, až tam budu mít cestu
swaddler - koukala jsem na elodie details, takže vlastně ale opravdu jen na ozdobu, osušku plánuji dokoupit pro mimčo stejné, jako máme bambusové - nechce se mi věřit, že by ten hadřík měl být jemnější než bambusový ručník, nebo že bych jich měla mít třeba 6 kvůli praní jako ručník

barumat
10. zář 2017

Ještě přidám olejíček do koupele. Pokud nemáš koupací kyblík (podle mě další zbytečnost), tak ti dítě zpočátku ve vodě leží, takže by mělo od oleje umaštěné vlásky na temeni. Později sice ve vodě sedí, ale zase by mělo umaštěné všechny hračky... Možná jsem blbá, ale já využití oleje do koupele nenašla 😁

fallingstars
10. zář 2017

@barumat Taky mi tu leží, až potom jsem zjistila, že se do koupele stejně nic nedoporučuje...

smardik
10. zář 2017

@barumat já zas na koupací kyblík nedám dopustit-aspon teda u staršího, ve vaničce řval a řval, dala jsem do kyblíku a měla jsem usměvavé a spokojené dítě, hezky se tam vyprděl a líbilo se mu to. ale zase mladší syn naopak v kyblíku řval a byl spokojený ve vaně

sonjuletka
10. zář 2017

Zbytecnost : kos na pleny, kolotoc nad postylku, mraky oblecku pokud mate susicku, mraky latkovych plen (pokud nelatkujes)- staci tak 10bilych a par ozdobnych. Pokud neni mimco vylozene ublinkanek.
Dale mraky hracek je zbytecnost. Mame pul.pokoje jen bedny s hrackama, a to sme koupil j.mozna jednu, zbytek dostaly... silene.

Zavinovacka taky zbytecnost.

zvedavec2
10. zář 2017

@sonjuletka vidis, a ja bych neco napsala uplne opacne 🙂 zavinovacky jsem mela tri, kolotoc nad postylku miloval. Ale jinak souhlas.

smudlinka24
10. zář 2017

Taky jsem pred porodem hledala co poridit a co je zbytecnost, ale realita je pak stejne u kazdyho mimca jina.
Za me stopro poridit: perova zavinovacka, hnizdo, monitor na plenku i deskovy, min. 30 plen a to nelatkuji, prebalovak, kolotocu mame nekolik-mala je miluje, hraci deka, kos na mimi, sterilizator, odsavacka - byl jsem presvedcena ze kojit nebudu moct, ale nakonec to docela jde.

35_a_budu_mamka
10. zář 2017

Za me nejlepsi investice je do chuvicky s kamerou s nocnim videnim a do monitoru dechu. Zbytecnosti, ktere jsem nakoupila: zavinovacky a spaci pytle - vubec v nich mimi nechtelo byt, vibracni lehatko, prebalovaci pult, ohradka se sitovinou (nechce v ni byt -
nemuze se v ni poradne stavet), tricka (bodycka jsou lepsi, nevyhrnuji se) a zbytecne moc latkovych plen - staci 10 bilych a treba 5 hezcich barevnych.

sabreen
10. zář 2017

No já rychlozavinovačku použila dost. Na první dítě jsem nakoupila docela vydatně, na druhý ještě něco dokoupila, vždyť je to nejspíš naposled...ale jak jde čas, tak zjišťuju, že vlastně není potřeba skoro nic 😀 Kdybych měla třetí dítě, tak by mělo jen minimum krámů. Žádný dudlíky, sterilizátory, ohřívače stravy, lahvičky, lehátka, houpátka, kolíbky, ani kýbl na koupání se neosvědčil, dále hrací deky - stačí obyč deka a hrazdička. Hader díky sušičce taky stačí jen zlomek toho, co nakonec máme. Nemám přebalovák - jen takovou tu desku, a teď už nepožívám ani tu a přebaluju normálně na posteli. A nemáme ani postýlku normální ani cestovní - mimi spí od začátku s náma v posteli. Jo a taky žádný nosítko, nejvíc se mi stejně osvědčil šátek. Hraček i těch na kočárek taky není potřeba tolik. Ani takový ty ponožky s chrastítkama či chrastítka na zápěstí. Vlastně je drtivá většina toho, co se nabízí v obchodech a "co určitě musíte mít" naprosto zbytečná. Je to jen na tahání peněz z lidí...Taky mi nějak uniká smysl pokojíčků pro miminko...pro větší dítě jasný, ale mimi přece potřebuje být hlavně s mamčou a ne v dokonale zařízeným vlastním pokojíčku, odkud je monitorovaný elektronickou chůvičkou, nejlépe i s kamerou, že...

smudlinka24
10. zář 2017

Kocky a jak prebalujete mimco na podlozce? Ja mam omyvatelnou a na tom plenu, protoze se mi vzdycky pri vetrani pocura, tak potom tomu odpovida i spotreba.

sabreen
10. zář 2017

@smudlinka24 No, já mám ty jednorázový podložky. Pravda, ze začátku spotřeba dost velká, ale časem se to zlepší. Používám Medvídka a Perličky, takže zase za vlhčený ubrousky skoro neutrácím. A pak jsem pořídila několik nepropustných podložek s PUL...jinak teda nelátkuju, ale PUL je fakt dobrej matroš.

zvedavec2
10. zář 2017

@smudlinka24 stejne. Ale mam susicku, tak mi tech plen stacilo tak 10. Ale strjne jako ty - omyvatelna podlozka (jeden pult v koupelne, jeden v pokojiku) a na nem vzdy plena. Je to pro dite prijemnejsi.

opicka_kiki
10. zář 2017

@garalela
Tie swaddlery su krasne, od roznych znaciek, Lodger napriklad tiez ma nadherne... Ale je to strasne drahe, ked ma dat clovek dokopy celu vybavu, tak mne osobne pride ako nezmysel davat cca 1000,- za jemnu velku plienku. Kupila som radsej obycajne velke osusky. Ale ked to nezatazi vas rodinny rozpocet, tak preco nie... 🙂

cartney
10. zář 2017

tak já taky kupovala spoustu co můj manžel považoval za zbytečnosti a jediný co vím, že opravdu zbytečnost byla jsou nebesa nad postýlkou a lehátko (máme polohovatelnou jídelní židličku a může sloužit i jako lehátko).....ale určitě super je hnízdečko (bez toho mi neusne), užasný je i kyblík nebo baby ring (když koupeme ve velké vaně)....třeba látkových plen jsem měla málo (připravených 20) a musela jsem dokupovat (máme ublinkánka), nedostatek jsem měla taky overálků jsou pro novorozeně opravdu nejlepší.....manžela jsem musela přemlouvat i na manducu nakonec jí používá on a já mám šátek.....takže jestli neumíráte hlady tak nakupujte, bud to použijete nebo ne 🙂

barumat
10. zář 2017

Já ještě reaguju na to, že zbytečnost je lehátko... Já začínala s příkrmy od ukončeného 4. měsíce a malá sama seděla až zhruba o půl roku později. Kdybych lehátko neměla, neměla bych ji kde krmit.

sabreen
10. zář 2017

@barumat Nám taky malá neseděla, držela jsem ji na klíně. Ale je fakt, že jsme nemixovali, jedem BLW, takže tam ani v lehátku být nesmí, musí být ve vzpřímené poloze...páni, vypadám asi jako nějakej šílenej alternativec...přitom jsem nejspíš jen líná a nechce se mi dělat věci složitěji a dráž, než je nutný😀

kexina
10. zář 2017

Ono je to dost dítě od dítěte, co je zbytečnost. Pro nás byly jednoznačně zbytečnost trička - až později jsem pochopila, že potřebuji tak max. dvě, jinak jen bodyčka. Dupačky jsem naopak měla u malého miminka ráda, ty polodupky se shrnovaly. Dál jsou podle mě zbytečné sterilizátory, lehátka, ohřívače lahví, nosítka a šátky (pardon všem, které by mě chtěly kamenovat, ale podle mě to je prostě jen módní výstřelek, který je zbytečný a ty děti v tom trpí). Nebo videochůvičky (pokud nemáš vilu jak Kája Gott 😉 ). Taky hrací deky a hrazdičky - prcek si s tím hrál asi týden, od té doby ho to nebaví. Za zbytečnost stále považuji sušičku (a to látkuju a bydlím v paneláku).
Naopak máme v obýváku kolébku s kolotočem, nejdřív jsem ji strašně nechtěla, pak jsem byla ráda, že jsme ji dostali. Používala jsem ji v noci, když jsem do ni dávala malého než jsem nachystala mléko a používám ji občas i dnes (5 měsíců), většinou, když ho potřebuji na chvilku zabavit (takže např. mám odzkoušeno, že si ho můžu i s kolébkou převézt do koupelny a na 3 natažení kolotoče se můžu osprchovat). A první tři měsíce bych se neobešla bez péřové zavinovačky.

Jo a osušky pro miminko - za mě nejlepší jsou libštátské nebělené pleny s vyšší gramáží 80x80, ty používám od prckova narození dodnes a jsou lepší než jakákoli osuška - stačí do ni prtě zabalit a než ho přenesu z koupelny do ložnice, stačí z něj sundat mokrou plenku a je suchý. A jsou krásně měkké, i když máme tvrdou vodu a nepoužívám žádné změkčovače.

@smudlinka24 já mám na přebalováku dvě složené velké osušky. Na nich klasickou čtvercovou plenku a na ni dávám pod prckův zadeček vícevrstvou. Čtvercovku a vícevrstvou měním minimálně jednou denně, tu vícevrstvou častěji - po každém počůrání, tak jak píšeš. Ale vzhledem k tomu, že látkuju, tak mi těch pár plenek navíc nevadí. Jednorázové jsem používala jen chvilku - vadí mi, že je z toho víc odpadu jak užitku.

kexina
10. zář 2017

@barumat
@sabreen
My taky začali s příkrmy od 4. měsíce a prcek nesedí doteď. Krmím ho normálně na klíně. A "BLW" máme jenom pro zpestření (např. kousek melounu dostane vcelku na žužlání), jinak klasicky mixované nebo namačkané jídlo. Lehátko ani polohovatelnou židli jsme k tomu zatím nepotřebovali

fidorka86
10. zář 2017

Pri druhem diteti jsem se utvrdila v tom,ze dite potrebuje jen milujici matcinu naruc, jeji blizkost a prso plny mlika...jo a jeste satek, bez nej mi pres den dcera neusne. Kocarek nema rada a dudlik nedavam.

junkka
10. zář 2017

Tak ja treba pouzivala jak kolotoc nad postylku, tak hraci deku (ale tam by stačila i ta hrazdicka, ale deku jsem dostala), monitor dechu taky, kos na plenky za me super vec, mame diaper champ na obyc pytle a fakt bezva kdyz uz hovinka fakt smrdi.
Nejlepsi je chuvicka s kamerou a nocnim videnim, ale mame patrovy dum 🙂 Taky jsem mela v obyvaku pojizdnou kolibku, mala v ni byla do pul roku a prevazela jsem si ji dle potreby. Olej do koupele - Linolu jsem taky používala, bezva vec 🙂
No a zbytecnosti? U nas to byly dudliky 😀 Jinak jsem vyuzivala skoro vsechno. Jo a ty muselinove plenky za me na prd. 🙂

sonjuletka
10. zář 2017

@zvedavec2 vidis tak je to kus od kusu. Kolotoc mi porad shazovala starsi dcera, zavinovani neproslo 😀 jen prso a nosit 😀

sabreen
10. zář 2017

Stejně je super, jak jsme každá úplně jiná a co je pro jednu zbytečnost, je pro druhou absolutně nezbytné. A mimča to stejné. Jedno nechce být v kočárku, jiné v šátku...S těma zkušenostma, co po letech mám, bych asi předem nekupovala nic moc a až jak se situace vyvine, tak bych teprve dokupovala to, o čem bych byla přesvědčená, že to mě nebo mimču usnadní život.