Perlan - jaké jsou vaše zkušenosti? K čemu ho využíváte? Co se stane, když ho vyperu?

minea
30. dub 2008

Koupila jsem si svůj první perlan a přemýšlím co s ním. Nastříhat na čtverečky a používat jako žínku na mytí zadečku? Jaké máte zkušenosti a k čemu všemu ho využíváte? Co se stane, když ho vyperu? Dík za inspiraci.
(Pro ostatní: Perlan je český výrobek, netkaná textilie, která se používá ve zdravotnictví i v jiných oborech. Prodává se ve zdravotních potřebách v rolích nebo jako prostěradlo. Já jsem 1 prostěradlo koupila za 40 Kč).

macanet
30. dub 2008

mineo , my ho používali akorát v porodnici , jako žínku, a ze začátku pod miminko na přenášení do vaničky. Pak už ne. Po každým koupání jsme vyhodili a došli si na další koupání pro nový.

bianca
30. dub 2008

minea my ho pouzivame v praci/zdravotnictvo/na umyvanie pacientov a urcite by som ho neprala

minea
autor
30. dub 2008

Malá má citlivou kůži, vlhčené ubrousky vůbec nemůžu používat a froté žínky se mi zdají nehygienické, tak zkusím na zadeček namočený perlan. (Normálně ji umývám pod tekoucí vodou nad umyvadlem, ale když se pokaká hned po kojení, tak s ní nechci moc manipulovat kvůli blinkání).

bianca
30. dub 2008

minea musim uznat ze je to prakticke ale iba ako jednorazova pomocka

macanet
30. dub 2008

Akorát bych opravdu asi pokaždý dala čistej, kvůli hygieně.

eva265
30. dub 2008

Ja ho pouzivam jako separcni plenku do latkovych plenek. Nepokakany peru s plenkami a pouzivam dale. Pokakany splachuju do zachoda (je to cista viskoza takze bio rozlozitelne). Namoceny do vody ho pouzivam na umyvani zadecku. Po sundani plenky ho dam pod zadecek a necham na nem vetrat. Syn vetsinou pri vetrani zadecku i kaka, takze to pak jen splachnu do zachoda. Pocurany a pouzity na otreni zadecku peru.

minea
autor
30. dub 2008

eva265: Pereš to na šedesát? Má to pak stejné vlastnosti jako před vypráním nebo se to nějak změní?

lukin
30. dub 2008

Já perlam taky peru, občas dokonce i na vyvářku a nezdá se mi, že by byl pak jiný. Používám je pořád dokola. Mám žínku na tělo (koupu) a nastříhané čtverce na zadek. A o hygienu se nebojím, nebo vy snad taky vyhazujete oblečení, které mimi pokaká?

mihapiha
30. dub 2008

aha, tak mě nenapadlo ho prát. já ho teda používám jako vlhčené ubrousky, utřu a vyhodím.

lukin
1. kvě 2008

mihapiha: Jo, vyprat na 60 klidně můžeš, ale když utírám jenom polulání, tak to normálně přemáchnu jen v ruce.

lucenek
1. kvě 2008

souhlas s bianca taky s tím utíráme dupky pacošům a pak do koše, tky si nedovedu představit to prát...třeba se nezmění je stejnej..ale jako jednorázovka super

bianca
1. kvě 2008

lucenek pozeram ze v Ostrave sa vsade v spitaloch pouziva perlan 😀

lucenek
1. kvě 2008

bianka aj u vás na Aru i u nás na NCH 😀

bianca
1. kvě 2008

lucenek 😀 😀 😀 no ako pozeram tak si tiez na PN tak nech si s nim umybaju nase drahe kolegyne 😀

lucenek
1. kvě 2008

tak tak...já si ho občas beru dom na okna a na nádobí...super věc 😀

bianca
1. kvě 2008

lucenek to fakt?To som este neskusala.

lucenek
1. kvě 2008

fakt zkus a uvidíš na okna super...nádobí jakbysmet 😉

marcim
1. kvě 2008

Můžu potrvdit,na okna je perlan super.Nedělá to takové ty šmouhy a nepouští chlup 😀

bianca
1. kvě 2008

tos decka,idem asi nakupovat 😀

lucenek
1. kvě 2008

bianka holky ti z oddělení nedaj? 😅

bianca
1. kvě 2008

luc sak tak som to myslela 😀 😀 😀 Nakupime v sklade

lucenek
1. kvě 2008

já idu zítra je good sestava..a příjde fasování velké 😀

jjaanca
5. kvě 2008

A kde se dá koupit? Mají ho v lékárnách, nebo musím do zdravotnických potřeb?

lukin
5. kvě 2008

Mají ho ve zdravotnických potřebách.

slecnajohanna
31. kvě 2016

ahoj, zkusím oživit diskusi. právě jsem koupila perlan, protože jsem slyšela, že je dobrý na mytí zadečku. nemohla jsem ho dlouho sehnat a nakonec jsem uspěla asi na desátej pokus v lékárně - ale měli jen takové čtverce - půl metru na půl metru. máte někdo zkušenosti s využitím? mám to nějak nastříhat? případně používáte ho někdo ještě na něco jinýho, než k mytí zadečku? dík.

janawei
6. čer 2016

Nastřihej ho na vhodné kousky. Já tak stříhám separační pleny, které používám místo perlanu.

liska01
6. čer 2016

@slecnajohanna Mám taky tyhle čtverce a nastříhám si je tak jak potřebuji. Používám na mytí zadečku a jako separační pleny.

kalome
19. srp 2016

také jsem si ho koupila a používám na utírání při přebalování(když se pokaká jde to do koše a když se jen počůrá putuje to do pračky)kamarádka ty vypraný používá ještě jednou pak je přepere a zužitkuje jako prachovky a já to taky tak budu dělat a když jsem si to spočítala je to daleko levnější než vlhčený ubrousky

pavlinakm
8. zář 2016

Holky, sice později ale... u nás doma má perlan všestranné užití. Utírám s ním prach, mám jej jako hadr na linku, umývám s ním okna, prostě vše co si vzpomenete. Lze hezky vyždímat, nezanechává stopy, nesmrdí,... prostě jen to nej. Teď čekáme mimčo, takže okruh použití se ještě znásobí. Jinak jsem se dočetla, že se z něj dají udělat vlhčené ubrousky ( nastříháte pár na velikost ubrousků, do krabičky dáte např. trochu vody s olejíčkem třeba Aviril a máte domácí ubrousky), musí se spotřebovat ale během pár dnů, takže s množstvím to nepřehánět. 😉

kalome
13. zář 2016

Tak přidám novou zkušenost prvně jsem si z toho dělala vlhčené ubrousky ale když to bylo nejvíc potřeba došla voda nebo mi malá nádobu s vodou skopla ze stolu tak jsem koupila rozprašovač a mám klid.Počůrané a ty se kterými jsem jen dočistila zadek dávám do skleničky pak to několikrát pořádně propláchnu pod kohoutkem a nakonec to ještě tak 7 krát přeleju vařící vodou a dám sušit.Akorát na mě lidi koukaj jak na exota když vidí že nepoužívám vlhčené ubrousky