Šetrné bělení zašlého prádla

yerry
5. črc 2017

Dobrý večer všem
Prosím poraďte jak šetrné ale účinné vybělit dětské prádlo a pleny? Doposud máme vodu z vlastní studny a její kvalita se hodně zhoršila, voda je železitá a bílé prádlo chytlo nádech do žluta a v místě kde byla osuška od krému zůstal tmavě žlutý flek. Nyní se budeme konečně připojovat na vodovod a chtěla bych oblečení a plenám a ne jen jim ale i utrěrkám apod. aspoň trošku vrátit bílou barvu. Savo a podobné věci nechci, jde mi spíše o rady babiček.... ABY to bylo šetrné hlavně k dětské pokožce....

sapinek
5. črc 2017

Ahoj, na plíny je nejlepší bělení od sluníčka 🙂 Suším venku (většinou) a ty zašlé plínky jsou většinou zase hezky bílé, jen nevím, jestli to působí i na zbarvení od železité vody. Fleky od opalováku se mi ale z oblečení bohužel dostat ještě nepodařilo :(

kexina
5. črc 2017

Tak fleky od vody a opalováku teda netuším, jestli nejsou moc, ale co se mě osvědčilo na bílé prádlo, tak jednoznačně zkysané mléko. Potřebujete jen normální mléko (tedy ne trvanlivé), nechat ho zkysnout a pak v něm namočit prádlo přes noc. Pak ho vymáchat ve studené vodě a normálně vyprat.

monaluza
5. črc 2017

Perkarbonát sodný (obsažen i v bělící soli na prádlo z DM), sluníčko.

yerry
autor
5. črc 2017

Sluníčko na toto bohužel nefunguje.... 😥
Ale jinak díky

Kdysi jsem tady na MK četla nějaký recept po babičce, kdy se smíchala soda a něco a namáčelo se v tom prádlo přes noc... Bohužel už nemůžu najít ale údajně to fungovalo....

jajulin
6. črc 2017

Zatim jsem nepouzila, ale podle me by nejlepsi ucinek mela mit soda.

alubif
6. črc 2017

Mě krásně vybělilo prádlo prášek ve fialové pixli z Lidlu Straight removar za 39,90kč. Vypral i hodně zašlé skvrny. Nechalala jsem namočené dle návodu. Pak vyprala jak jsem zvyklá.

kexina
6. črc 2017

@yerry hm, možná je to blbost, ale ta "soda a cosi"... na jedné diskuzi jsem psala, že takhle peru kuchyňské utěrky. Že je zasypu sodou, zaliju vodou a pak do toho naleju ocet. Pak to nechám namočené přes noc a normálně vyperu. Ale zkoušela jsem to jen na ty utěrky, na nic jiného... Teda jestli je to to, co máš na mysli, pokud ne, tak se omlouvám. 🙂

yerry
autor
7. črc 2017

@kexina jo to je asi ono... Děkuji.... A je tam nějaký poměr? Nebo davkujes od oka?

kexina
7. črc 2017

@yerry od oka. 👁

kexina
7. črc 2017

Ale na ty fleky od vody nevím.... Já měla jednou na utěrce flek od rzi a je tam dodnes, nepustil ničím.

yerry
autor
7. črc 2017

@kexina to nic, prubnu to.... Horší to už nebude 😋