Adopce afrického dítěte, máte zkušenost?

barccca
4. srp 2014

Ráda bych se zeptala, zda máte některá zkušenost s adopcí afrického dítěte. Dost už jsem toho načetla, zajímala by mě ale přímá zkušenost🙂 Resp. jak složité je vyřízení, jak finančně náročné, jaké jsou podmínky... (ps.:toto není diskuze o tom, zda je nebo není dobré adoptovat černouška a podobně, tak prosím reagujte jen na to, čeho se týká, díky!🙂)

cell
4. srp 2014

@barccca : my máme už několik let holčičku z Ghany přes Humanitas Afrika (http://www.humanitasafrika.cz/), tam se vše dozvíš

adul_ka
4. srp 2014

Ahoj, s mužem jsme si adoptovali holčičku se Zambie. Bylo to přes tuto společnost http://praha.charita.cz/zahranici/adopce-na-dalku/. Stálo nás to 8 000, vybrali jsme si holčičku z databáze, poslali jsme to po internetu, oni nám poslali podmínky adopce(ke stahnutí i u nich) a složenku, tu jsme uhradili a asi do 4 měsíců nám od Merci(tak se jmenovala) přišel 1.dopis s obrázkem🙂 Podporovali jsme jí 3 roky, pak z programu vystoupila a víc o ní bohužel nevíme. Mezitím poslala další 2 dopisy a obrázky a její fotky. I my jsme jí odepisovali, do Zambie dopis stál tuším cca 20kč. Nevýhoda trošku je, že když to zaplatíš a dítě třeba do měsíce z programu vystoupí(tak to bylo u nás), tak peníze nevrací, s čímž jsme ale samozřejmě počítali. Jinak musím říct, že číst její dopis bylo vždy velmi dojemné, psala jak moc ráda chodí do školy, jak si hraje s dětmi(tam to není samozřejmostí, většina dětí už pracuje), jak dostala mýdlo, školní potřeby atd.. My jsme jí poslali samolepky a pár pohlednic. Jinak s touto agenturou máme dobré zkušenosti. Manželovi rodiče mají od nich adoptováno 7 dětí a bez problémů. Hodně štěstí 🙂

nonnni
4. srp 2014

@barccca tak predne africke dite nemusi byt nutne cernousek. Pokud ti jde primo o cernouska, tak kazda zeme ma jine adopcni podminky. Levna zalezitost to neni a pokud jdes smerem k jihu, tak je riziko nakazeni HIV a problemy s pojistenim takoveho ditete vubec u nejake ceske zdravotni pojistovny.

Osobni zkusenost z JAR...u "cernousku" riziko HIV (testuje se po dva roky k ziskani smerodatneho vysleku), u mulatu (coloured) take riziko HIV, ale vic i FAS a uzivani drog po dobu tehotenstvi. Tyto deti vetsinou pochazji z Cape oblasti.

Vetsi dite bych ze zahranici neadoptovala, kvuli nutnemu prevozu do Evropy. V ramci JAR i ano.

Na bile dite v kojeneckem veku je delsi cekaci doba. Ale zase se casto stava, ze kdyz clovek slevi ze svych predstav, tak neni vyjimkou, kdy si par adoptuje jedno dite a za par let (nekdy i drive) mu agentura sama nabidne k nemu biologickeho sourozence.

barccca
autor
4. srp 2014

@cell to je ale adopce na dálku, nebo ne?

nonnni
4. srp 2014

Tak adopci, nebo adopci na dalku? To jsou dve diametralne odlisne situace..

adul_ka
4. srp 2014

@barccca promiň, odpovídala jsem ti na adopci na dálku, ty jsi zřejmě uvažovala o klasické adopci. I tak hodně štěstí 🙂

barccca
autor
4. srp 2014

@nonnni jde mi o přímou adopci, proto reaguji na první příspěvek, že tam se jedná o adopci na dálku, což není můj případ.

nonnni
4. srp 2014

@barccca a mas nejakou zemi vyhlidnutou? Tohle je fakt velmi osemetne. Nehlede na to, ze s kazdym prusvihem s adoptovanym ditetem se meni zakony a spise k horsimu...tzn. ze je utahuji. Co lati dneska, nemusi platit zitra.

barccca
autor
4. srp 2014

@nonnni samozřejmě jsou pro i proti, je jasné, že dítě jiné rasy se potýká také s jinými nemocemi a ne na vše jsou česká zařízení připravena, mě teď ale spíš zajímá, jestli je taková adopce prostě vůbec možná, příp. na koho se obrátit, aby nám s ní pomohl🙂 Jestli je to nějaká instituce v Brně, jak jsem kdesi četla, nebo zda se obrátit přímo na daný stát 🙂

barccca
autor
4. srp 2014

@nonnni dočetla jsem se, že nejjednodušší by měla být adopce v Kongu, vzhledem k tomu, že nepodepsali Haagskou úmluvu, nemusí se prý řídit tím všeobecným zdlouhavým procesem a vše se vyřídí u tamního soudu. Podle všeho v tom ale hrají velkou roli dost vysoké úplatky 🙂

cell
4. srp 2014

@barccca : tak to jsem nepochopila, vlastně jsem velmi překvapená, že by přímá adopce byla vůbec možná ...

nonnni
4. srp 2014

@barccca tak stredni a vychodni Afrika jede vyhradne v uplatcich, zejmena v zemich, kde prave neni legislativa nijak prisne osetrena.

Obracela bych se primo na tamni agentury, stejne tam budes muset osobne letet (nejspis opakovane), neni treba prostrednika. Tedy za predpokladu, ze se domluvis.

barccca
autor
4. srp 2014

@cell no, nějak možné to určitě je, slyšela jsem o lidech, kterým se to povedlo, bohužel je ale neznám osobně a nemám tedy možnost žádat o radu přímo je, tak to zkouším takto🙂

barccca
autor
4. srp 2014

@nonnni ok, zkusím vygooglit nějakou tamní agenturu, a zkontaktovat je. Jen se bojím, že by mohla vzniknout situace, kdy tam bude vše vyřízeno a při postoupení věci našim úřadům to někdo tady zatrhne a znemožní převoz do čr.

nonnni
4. srp 2014

@barccca zkus napsat treba sem...kdyz si pres ne mohou adoptovat lidi z Ukrainy, proc by nemohl Cech...deti evidentne uvolnuji.

http://www.mljadoptions.com/congo/

Obeslala bych kazdou agenturu na netu kterou bych nasla s dotazem na podminky, cenu a casove rozpeti a ridila se tim.

nonnni
4. srp 2014

@barccca tohle bys musela resit vsechno predem. Legalne bys mela byt shcopna dovezt dite do CR jen s platnym vizem a zdravotnim pojistenim. neni to tak, ze si v Kongu adoptujes a doletis do cech a tady zacnes teprve vyrizovat. Vsechny papiry (legalni) musi byt prelozene a mit apostilu, musis jednat s urady (ministerstvo zahranicnich veci a i vnitra...nikdy nedostanes odpoved na jednom miste).

jamia
4. srp 2014

@barccca Možná bys měla upřesnit, zda myslíš adopci na dálku, o které mluví @cell a @andul_ka, nebo skutečnou adopci, tedy že si dítě fyzicky přivezeš, adoptuješ a vychováš, jak píše @nonni.

jamia
4. srp 2014

Aha, nedočítám do konce 🙂

barccca
autor
4. srp 2014

@nonnni zkusím tam napsat, zkontaktovala jsem agenturu, která pomáhá s adopcí americkým občanům, tak jsem se jich zeptala, zda je podobná organizace pro občany v EU 🙂
jasný, když si to dítě vyzvedáváš, zdržuješ se tam déle právě kvůli vyřízením víz, s tím pojištěním to určitě bude horší 🙂)

barccca
autor
4. srp 2014

@jamia 🙂)

nonnni
4. srp 2014

@barccca ja bych rekla, ze EU to bude mit daleko oklestenejsi, nez US. Ale nejsem si jista, zda se to tyka i adopci do EU, nebo jen z EU...tam je to mnohem prisnejis, nez pred lety. I Rusko pritvrdilo a to bylo dost liberalni v porovnani se zememi EU.

Fakt bych to smerovala primo na agentury v tech zemich, cim mene prostrdniku, tim mene komunikacniho sumu a tim mene rukou se potrebuje v procesu namastit.

rosi3
5. zář 2014

Zdravím, nevíte někdo prosím jak to je, když je s Vámi to dítě v Africe příbuzné? Jde o to, že manžel je Afričan, a po úmrtí v rodině se nemá kdo postarat o jeho tříletou sestřenici (respektive zatím je u příbuzných, ale ti mají svých starostí dost). Byl by velký problém si ji osvojit? Předem díky. 🙂

tavina
5. zář 2014

@rosi3 zkusila bych zajít na červený kříž a poptat se.U nás neřešili adopci ale bývalá švagrová měla dítě (jako svobodná) s egypťanem a vztah nevydržel měla problémy odletět i s dítětem do ČR otec ji nechtěl se synem pustit vše se tehdy řešilo přes červený kříž

rosi3
6. zář 2014

tavina - díky, ale to je asi něco trošku jiného, malou tam nikdo nedrží. asi zkusíme aby ji manžel adoptoval přímo v té zemi a pak jí tu seženeme vízum pro člena rodiny... nic lepšího mě nenapadá. 😖

falcony
26. čer 2017

@barccca
tady to nějak utichlo... zkoušela jsi to nakonec?

beranie
21. dub 2019

@barccca dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli jste udělala v přímé adopci nějaký pokrok taky by jsme chtěli s manželem adoptovat africké dítě předem moc děkuji za informace

zelenaesmolda
21. dub 2019

@beranie autorka je neaktivni takze vam uz asi neodpovi
co vas vede k touze osvojit si africke dite?

anetakurty
27. črc 2020

@beranie dobry den, chci se zeptat ci jste nejak pokrocily v adopcii? Aj my bysme si chteli adoptovat. Dekuji