Jak dlouho trvá proces adopce?

vikca85
9. říj 2017

holky, je tady někdo, kdo má adoptované děťátko ! zatím jen zvažuji, čistě jen zvažuji, ale jelikož druhé dítě nevím, zda u nás ještě někdy bude, tak zvažuji i druhou možnost..... zajímalo by mě, jak dlouho trvá takový proces ADOPCE?

filija
9. říj 2017

u nas cca 2 roky, ale meli jsme benevoletní požadavky, pokud dite naseho etnika zcela zdravé, malé, tak i 4 roky, tj. od chvile, kdy prijdete popovéna magistrat, pres pripravku psychologa, schvaleni a pak samotné cekaní--

vikca85
autor
9. říj 2017

@filija hmm tak já bych čekala tak 10 let s mými požadavky.. zdravé, nejlíp miminko.. děkuji za reakci .))

filija
9. říj 2017

miminko ani dostat nemůžete, než projdou všechny procedury právní a práva biorodičů, uplyne 9-12 měsíců, také samotný proces předávání dítěte trvá tak měsic, dětí vhodných k adopci/ jedno jakého etnika a věku atd/ je tak 6-10 na každý kraj ročně.

vikca85
autor
9. říj 2017

@filija to jsem nevěděla, se přiznám, myslela jsem, že ano. děkuji.

blahova_andrea
9. říj 2017

a co pěstounská péče?

werumka
9. říj 2017

@vikca85 Mame své biologické dítě a na adoptivní jsme čekali tri roky. Dostali jsme zdravou, tříměsíční holčičku. Dneska je možnost si dítě vzit jeste ve chvíli, kdy není právně volné (i z porodnice). Ale je to vzdycky trochu s rizikem.

vikca85
autor
9. říj 2017

@werumka ano to si právě také myslím, že to jde i u miminek... je to samozřejmě jak píšete risk hned z porodnice, nejspíš... je to myšlenka s kterou si zatím pohrávám... děkuji moc.

terkync
9. říj 2017

Je smutné že takovy mnozstvi nechtenych deti, kterych by se rad nekdo ujal, museji hnit buh vi kde..protoze rodice co je odlozili maji nejaka prava 😈
Deti maji pravo zase na rodice. Jako kdyby nebyly uz dost posramoceny 😑

filija
9. říj 2017

@werumka jde to, ale zaleži na kraji,, někde to vůbec nedoporučují vzít si neprávně volné dítě.

vikca85
autor
9. říj 2017

@terkync já s Vámi v tomto plně souhlasím... pohrávám si s tou myšlenkou, protože jednak máme velký dům, velkou zahradu, fungující vztah... ale to druhé dítě chybí.... na druhou stranu ten strach je, že by to až dlouho trvalo, nechci mít mimino ve 40cti, že by jsme s tím adoptovaným už nenavázali nějaký bližší kontakt....

werumka
9. říj 2017

@vikca85 Je to vsechno kraj od kraje. V každém kraji se dělají jinak přípravky a testy. Jsou kraje, kde se čeká relativně krátce a pak takové, kde déle. Obecně lze ale říct, že šanci na adopci má pár, který z nejakeho důvodu nemůže mit vlastní dítko (i kdyz uz treba nějaké své má). Lidé, kteří chtějí jen pomoct, bohuzel moc šancí nemají (pokud si výrazně neuvolní požadavky).

werumka
9. říj 2017

@filija oni to ani doporučit nemohou. Je to na rozhodnutí žadatelů, jestli tam tu kolonku zaskrtnou. Podobně jako u dítěte z babyboxu. Ale je fakt, ze jsou vstřícnější kraje a pak ty méně vstřícné.

filija
9. říj 2017

@werumka no tak jinak, u nás na přípravce spíše odrazovali od nepr. volného dítěte a ditete z baby b.

werumka
9. říj 2017

@filija U nad od dítěte z babyboxu odrazovali také. A také říkali, že přijetí dítěte, jehož matka jeste nebyla po šestinedělí u soudu, je velký risk. Ale zase kdyz ta biomatka da souhlas hned po šestinedělí, tak pak běží akorát ta odvolací lhůta a to už je vetsinou v pohodě. My jsme to měli taky tak. Ještě měsíc a pul dobíhala lhůta na odvolání.

maybe72
9. říj 2017

Mám dvě vlastní dcery, tříletého chlapečka z kojeňáčku jsme si přivezli přesně rok a dva měsíce od podání žádosti na sociálku...
Velmi záleží na kraji a požadavcích budoucích rodičů. Ruku na srdce, vysoškolsky vzdělaní rodiče majoritního etnika děti do kojeňáků neumisťují...

terkync
9. říj 2017

@vikca85
Obdivuji kazdeho kdo nad tim byt jen uvazuje. Myslim ze uz je takovych lidi malo..
Zase musi byt clovek pevne rozhodnutý,aby se vydal na dlouhou cestu. Za me si byt na 100% jista ze to chci, je to nejdůležitější pro začátek. Zbytek uz je o necem jinem 😊
Drzim palce at se rozhodnete jakkoliv, hlavne aby ste byli spokojeni 💕

vikca85
autor
10. říj 2017

@terkync děkuji. asi to vidím na jedináčka, co se dá dělat...

terkync
10. říj 2017

@vikca85
I to je spravne rozhodnuti 😊 kdyz by to nebylo stoprocentni..neni nad cim dal uvazovat. Clovek musi byt rad za to co ma..jini by se rozdali za toho jedinacka.

zuzekk
16. led 2018

adopce, když už jedno dítě máte, se mi zdá konkrétně v této době prakticky nemožná. Nový obč. zákoník "konečně" přelezl z papíru do praxe, a děti do adopce nejsou. Skoro vůbec. Ne, že by se nějak změnila společnost a lidé by přestali rodit nechtěné děti či najednou zvládali skvěle péči i ve špatných podmínkách, ale upřednostňování biologické rodiny, neustálé sanování, nabízení šancí a možností biolog. matkám, otcům, babičkám,.... - má své důsledky.
Děti se do ústavů zase dostanou, ale už ne jako miminka vhodná k adopci, ale starší - i proto bych vám doporučila promyslet dlouhodobou pěstounskou péči. Pomůžete tak dítěti, které to opravdu potřebuje = opravdu ho nikdo nechce, jen má tu smůlu, že někoho "má". Případy, kdy příbuzní dítě pravidelně kontaktují, navštěvují nebo by si ho dokonce mohli vzít zpět, jsou naprosto výjimečné. Dlouhodobá pěstounka je tedy pak osvojené mámě podobná k nerozeznání 🙂