Jak a kdy oznámit rodině, že budeme adoptovat dítě?

obyvatelka
30. říj 2015

Ahoj. S manzelem mame rozjety proces adopce, bude trvat jeste minimalne rok, nez dostaneme mimco, ale uz ted premyslim, kdy a jak oznamit rodinam, ze budeme mit adoptovane mimco, ze vlastni se nam nedari. Uvazovala jsem nad tim, ze jim k letosnim Vanocum koupim knizky o adopci (nejake tipy), a ze pri te prilezitosti bychom jim to oznamili, aby meli cas si na to zvyknout. Hlavne moje babicka, ktera je v tomhle dost konzervativni a vidi v kazdem adoptovanem diteti automaticky vraha :P kdy a jak jste to rodine oznamili vy?

wrtulka
2. lis 2015

@zaludova nejsem genetycka jsem náhradní máma co ví dost o citové deprivaci a jejich projevech.. A o tom i jinem pisu..Mrknete na článek a budu rada když napisete nějaký o genech.. Děkuji

zaludova
2. lis 2015

@wrtulka Na internetu je článků spousta. Tady je jedno hezké video, kde je to poměrně snadně vysvetleno 🙂 https://khanovaskola.cz/video/141/1652-temperam... navíc pokud o sobě tvrdíte, že genetik nejste, proč ty geny tak "zatracujete" a ježí se Vám vlasy? 🙂

wrtulka
2. lis 2015

@zaludova předem opravdu se nechci hádat! Asi takhle to že dcera má jiný temperament než já je geny, jiné oči než já geny, ale opravdu myslíte že vzorce chování jsou gané geny?
Tam jde o to že mě se konkréntě ježí vlasy hrůzou když někdo mluví o tom jak se mu nepovedlo adoptované dítě..to jsou ty geny..
A pak se dozvíte že dítě třeba bylo do 1/2 roka nebo i delší dobu do roka v ústavu..a že už při předání vykazovalo nestandardní specifické chování které naznačuje že došlo k silné citové deprivaci..a ta postě nezmizí..ale hodí se to lehce na geny..jenže ono je to spíš tohle..nechtěné těhotenství, drogy, alkohol..co vás napadne, pocit že je nechtěné a ktomu navrch týdny nebo měsíce co hůř roky v ústavu kde nejsou respektovány jeho základní potřeby (jídlo, možnost připoutat se k jedné osobě) a tak dál..
tak nevím rozumíme si?

zaludova
2. lis 2015

@wrtulka Já se s Vámi nehádám. Já diskutuji....Nicméně já netvrdím, citová deprivace není bezvýznamná, ale stejně tak nejsou bezvýznamné geny. Člověk dostane určitou výbavu genů, které se můžou nebo nemusí projevit. Záleží na prostředí. Máte to jako s čajem...jeho chuť se neprojeví, dokud nepotká horkou vodu 🙂 Stejně jako pokud bude romské dítě vychováváno v "izolaci" a nepozná temperament jeho komunity. Tzn. v oblasti, kde nežijí (né jen, že může pozorovat jejich chování) žádní romové, se pravděpodobně vzorec chování neprojeví. A nemusí se vždy jednat jen o negativní vlastnosti. Dítě může mít v genu talent ke hře na klavír, ale pokud nedostane příležitost, tak se to nedozvíme.

wrtulka
2. lis 2015

@zaludova Tak samozřejmně že geny nejsou bezvýznamné ale prostě ve spojení nebojíš se genů říkám blbost ..taky nevím co mám v genech..nebo něco vím a něco ne a nebojím se toho a nejsem o to horší nebo lepší člověk prostě jsem jaká jsem a tak je to i s těmito dětmi.
Když budu mluvit konkrétně o romských dětech nebo všeobecně dětech jiného etnika to je kapitola sama o sobě a zase tam hraje roli citová deprivace ale taky to jak k výchově náhradní rodič přistoupí a taky upřímně co od toho čeká. Jak to vysvětlit..je tam v tom celém ještě jeden aspakt a to vykořenění.
A to nemluvím jen o dětech romských všeobecně proto je teď takový trend vracet děti do biorodin. Vykořenění se táhne celým životem a my jako náhradní rodiče s tím můžeme dělat něco jen částečně..
Ale u romů a jiných etnik je to ještě řekla bych výraznější prostě tam náhradní rodič vysloveně musí vychovávat ve vztahu k původní kultuře napak separace a popření původní kultury, tomu strašně moc škodí a pak se ty děti v pubertě tak moc brání a utíkají za svými..
Ale tady už jsem daleko, sama bych do romského dítka nešla mám to tak přiznám se..v naší kultuře je tam velká nesnášenlivost k romům daná letitými životními zkušenostmi takže o to hůř se pak těmhle dětem mezi námi žije..
Ono to fakt není jen o genech ty mi tam fakt příjdou jako na posledním místě..protože je fakt fuk jeslti tvoje dítě má rovné nebo vlnité vlasy, jeslti je kliďas nebo extrovertík..jeslti je nadané na pět nástrojů nebo má IQ sotva 50 ty jako náhradní rodič ho miluješ takové jaké je..a tohle neřešíš nerešila bys to ani u svého..
Ale ta citová deprivace je věc o které se musí vědět a že je to velký průser i pro toho človíčka když se to neošetří a že dneska víme že se to dá léčit!

evulina77
2. lis 2015

@wrtulka citová deprivace mě docela zajímá,. Vím o ní dlouho, ale nevím, jak se s tím dá pracovat a překonat to. Můžeš mě navést na stránky případně nějaké články k této tématice, díky moc...

wrtulka
2. lis 2015

@evulina77 http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs...
mrkni tu i na to video zrovna nedávno sem se na něj dívala a bylo hodně zajímavé

wrtulka
2. lis 2015

@evulina77 a pak ti ještě musím doporučit dokument Děti bez lásky..
http://gloria.tv/media/WPc2mW9hP4G
nedávno jsem na něj dávala odkaz snad bude fungovat sice je to hodně starý dokument a dost věcí se díky bohu už změnilo ale i tak si tam člověk přesně uvědomí co je Deprivační syndrom a jak se projevuje..

alenka_p
2. lis 2015

@wrtulka tenhle film nám pouštěli na přípravce 🙂

wrtulka
2. lis 2015

@alenka_p nám ne já ho viděla nedávno a jako nechal ve mě hodně silný zážitek☹

beritek
2. lis 2015

@wrtulka Možná nemluvíme o tomtéž, ale co já vím, attachement, resp.bezpečná vazba na osobu blízkou buď je, nebo není. Jakmile se to období "prošvihne", je možné maximálně mírnit následky, ale "léčit" ve smyslu "napravit" to už nelze... (Zajímá mě to, probírala jsem to i s psychology ve škole...).

wrtulka
3. lis 2015

@beritek mluvíme o tomtéž no mě bylo řečeno odborníky že se s tím cca di 6ti let dá dělat dost nějak se zapisuje do stejných části mozku..jakoby vylepšuje vzpomínky nevím jak to popsat nemáme to za sebou jen mi to krátce vysvětlovali odborníci se zkušenostmi

jancip
3. lis 2015

@wrtulka Díky za to video. Myslím, že v době, kdy začínají být tlaky na to, aby matky nastoupily co nejdříve do práce (dle nového projektu od 6 měsíců dítěte), popírá se to, jak moc je důležitý vztah matky a dítěte do 3 let, že je to jen mýtus, tak to video je velmi aktuální.

jancip
3. lis 2015

Jinak co se týče té připravenosti na osvojení a oznamování rodině. Odborníci říkají, že by ta doba měla minimálně kopírovat těhotenství, co se délky týče. U žadatelů to splněné většinou je, protože ty vyřizovací a čekací doby jsou většinou delší. U širší rodiny to pak záleží na žadatelích. Ale psychologové se mohou při pohovorech zeptat, co na to říká širší rodina.