Ukončení neschopenky ve 34tt vs. adopce

pepenyny25
27. dub 2016

Ahoj ženy,
😒 😒 😒 😒 měla bych na Vás dotaz. Jsem těhotná, termín porodu mám 2.7.2016.
V době od 6.10. - 15.12.2015 jsem pracovala, ale 19.11.2015, kdy sem dostala angínu jsem šla marodit, pak se zjistilo, že sem i těhotná a když jsem se uzdravila, tak jsem začala mít komplikace a kvůli rizikovému těhotenství jsem zůstala na neschopence. Jelikož jsem byla ve zkušební době tak jsem 15.12.2015 dostala výpověď, bez ohledu na to, že jsem byla v pracovní neschopnosti. I nadále pobírám nemocenské dávky, ale od sociálky. Z finančních a rodinných důvodů dávám dítě k adopci, jenomže doktor mi teď sdělil, že podle zákona mi musí ukončit nejpozději ve 34.týdnu neschopenku a vystavit mi papír na PPM. V podniku mi zase řekli, že za prvé si mám zařídit, abych měla neschopenku až do šestinedělí, než bych si mohla žádat o rodičovský příspěvek, protože na PPM nárok mít nebudu a za druhé se mě ani netýká přece, když budu dávat dítě k adopci a o rodičovské dávky si žádat nebudu. Doktorovi jsem to sdělila, ale ten mi oznámil, že aby mi neschopenku mohl do šestinedělí - než budu schopná práce - ponechat, tak to musí mít nějak papírově podložené od sociálky. Aby z toho neměl později nepříjemnosti. Že si mám zjistit někde informace jak se to řeší. Tak nevím, zda to jde nějak řešit?? Podle mě je to blbost. Už teď jsem i přes nemocenskou ve finanční tísni a nedovedu si představit, že 6týdnů před porodem a 6týdnů po porodu (či-li 3MĚSÍCE!!!!!) budu totálně BEZ PENĚZ. Na podporu nárok nemám, odpracovanou požadovanou dobu - abych měla na něco nárok v nezaměstnanosti - taky nemám, partnera ani manžela také nemám, rozešli jsme se, on mě opustil, ale já bydlím stále (než se tohle všechno vyřeší) u jeho rodičů, kteří splácí obrovské dluhy. Studovala jsem a poté jinak pracovala jen na dohody. Takže se chci zeptat prosím Vás, zda mi můžete nějak poradit? Potřebuju hlavně jako první vědět jak to udělat, aby mi byla ponechaná neschopenka a to, že ji doktor musí rušit ze zákona každé těhotné ženě 6týdnů před porodem, slyším prvně v životě.... Přece pokud mám rizikové těhotenství tak se to přece musí dát nějak řešit ne? Jestli mi ji může doktor ponechat, ale chce to mít nějak podložené tak mi řekněte prosím jak to udělat? Já bych si to zjistila osobně, ale musím ležet a sotva se někam dostanu, natož lítat někde v 7.měsíci po úřadech od čerta k ďáblu jak se říká. PROSÍM poradíte mi? PŘEDEM VŠEM MOC DĚKUJI A DOPŘEDU BYCH BYLA RÁDA,KDYBY JSTE ŽENY AKCEPTOVALY MÉ ROZHODNUTÍ A ODPUSTILY SI BLBÉ KOMENTÁŘE A OPRAVDU MI PORADILY!!! 😉

solinka1974
27. dub 2016

Ja byt tebou, tak zmenim doktora. Pokud tvoje problemy rizikoveho tehotenstvi trvaji, nechapu, proc ti chce neschopenku rusit. Ja mela neschopenku od zacatku tehotenstvi, zed jsem v 37tt a pokracuju v neschopnosti kvuli zdravotnim problemum porad.

1lenuska1
27. dub 2016

Souhlasím, změnit doktora! Sociálka Ti asi žádný doklad o budoucí adopci nedá, to všechno až po porodu, ne...
Jinak komentář si neodpustím - obdivuji Tě v takovém rozhodnutí. Jsem na té druhé straně - žadatelka o adopci a tohle je pro mě taková vlaštovka naděje... Přeji hodně sil a hodně štěstí!!!

pavlak5
27. dub 2016

Doktor ma pravdu,pred porodem v 34.tt se uz chodi na materskou (ne na rodicak to je jina davka ) ,ikdyz mas rizikovku .Materska je davka z nemocenskeho pojisteni a budes ji pobirat jeste nejakou dobu po porodu ,ikdyz dite mit nebudes(berou ji i zeny ,kterym dite zemrelo.Doporucuju zavolat si naCSSZ a poradne se vyptat,je mozne ze budes mit narok jeste na nejake davky ,pr.prispevky v hmotne nouzi...kazdopadne otec ditete (pokud ho nekde uvadis by ti mel platit naklady spojene s tehotenstvim.Uprime me zarazi ze ti vic neporadi ,tam kde jsi se byla domluvit ze das dite k adopci ,to bych celkem cekala ,nejakou socialni intervenci...pokud by na socialce nebyli schopni podat informace zavolej si do jakehokoli centra socialni ,krizove intervence tam ti poradi pripadne daji kontakty a je to zdarma ,jsou tam zkuseni odbornici.

rebe
27. dub 2016

Zajdi si na sociálku a poraď se o své situaci, jsou tam většinou ochotné úřednice, a poradí ti, jak lékaře přesvědčit, že se mýlí. Nárok na mateřskou nemá každá žena, a ta, která na ni nárok nemá, v souvislosti s porodem nárok na nemocenskou 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po něm. Může ti tedy ukončit nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství, ale zároveň ti musí vystavit neschopenku v souvislosti s porodem. Jestli si dítě chceš nechat nebo ne, to na to nemá absolutně žádný vliv. A za rozhodnutí nechtěné dítě donosit a dopřát mu lepší život v adoptivní rodině ti posílám velkou pusu! Nějakou rodinu i své dítě tím uděláš velmi šťastnými.

pavlak5
27. dub 2016

@pepenyny25 jo ted koukam ,ze na materskou nebudes mit narok a musis nastopit hned na rodicak ,za malo penez :( hele fakt zavolej do nejakeho centra socialni intervence ,nebo do rodinne poradny ,vygoogli si ,hodne toho vyridis po emailu ,urcite ti pomohou lip nez mi tady .

werumka
27. dub 2016

@pavlak5 Na rodičák nárok nemá, pokud chce dát dítě k adopci 😉 Dostane nemocenskou do konce šestinedělí. Rodičák se beztak vyplňuje až po narození a proplácí zpětně a tou dobou už bude dítě v péči budoucích osvojitelů nebo u pěstounů.

werumka
27. dub 2016

@pepenyny25 Zajdi, nebo napiš email na sociálku - OSPOD - ve Tvém městě. Sociální pracovnice s Tebou probere postup a možnosti, abys sama nezůstala bez prostředků. Vzhledem k tomu, že budeš muset dát souhlas s adopcí i u soudu, tak je potřeba, aby s Tebou sociální pracovnice prošla všechny formality a navedla Tě. Rozhodně se nesnaž uvést otce do rodného listu, adopce by se tím zkomplikovala, protože by do toho byla zatažená i jeho rodina. Na OSPODu najdeš podporu a nebudeš na tohle všechno sama. Držím Ti palce!
Tady máš kontakt na pracoviště v Sokolově: http://www.sokolov.cz/urad/odbory/odbor_socialn...
http://twist.sokolov.cz/ost/kontakty/index.php?...
A tady je kontakt přímo na pracovnici, která má na starosti Tvé město: http://twist.sokolov.cz/ost/kontakty/edit.php?i...

pepenyny25
autor
27. dub 2016

ženy děkuju vám hrozně moc za rady. já mám doktora debila. to už vím dávno. jenže debil je jak na co,na většinu věcí je dobrý. Ale zrovna na tohle uplně na .... 😀 😀 😀
to co sem napsala Vám, jsem dnes posílala na netu na bezplatné poradny jak právní tak sociální a taky své sociální pracovnici s kterou mám po porodu adopci řešit. Ale zatím se mi nikdo z nich neozval. Jsem bez kreditu a všude tu mají emailové adresy tak to zkouším takhle.... 😒
ale než vůbec někdo zareagoval a zareaguje tak sem se v tom na netu brouzdala a šťourala a tohle je dané zákonem,že doktoři jsou nuceni ukončovat max 6týdnů před porodem neschopenku a dávat papír na ppm, to jestli na ni nárok mám či né mu je jedno. jako spíš mě zarazilo,že ani on sám nevěděl co po mě chce 😀 😀 😀 když sem se ho ptala jako co po mě chce za papír,aby mi neschopenku nechal tak řekl,že vůbec neví,že si to mám zjistit na čssz sama 😖 to je doktor na dvě věci.... hlavně že řeší kolik ženská v těhu přibere. Ale podstatné věci neřeší. 😠
no nic...ještě jednou vám moc děkuju všem co jsou na mé straně a nemají blbé reakce na adopci a vidí v tom naději na lepší život pro toho drobečka stejně tak jako já <3 moc děkuju. počkám zda se mi někdo ozve. ještě mám do 34.týdne teoreticky čas...ale určitě si to musím zjistit. neboť být 3měsíce bez peněz by mě asi jeblo. 😢

rebe
27. dub 2016

Neboj, vzhledem k tomu, že máš nárok na nemocenskou, tak máš nárok i na nemocenskou v souvislosti s porodem, bez peněz nebudeš! Z těch poraden ti určitě odpoví, sama jsem se takhle jednou ptala. Jen to někdy trvá... Ale co jsem vygooglila já, tak na tu nemocenskou v souvislosti s porodem, potřebuješ potvrzení od OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení), že nemáš nárok na peněžitou podporu v mateřství. Protože ale máš nárok na nemocenskou, budeš pobírat tu. Více třeba http://www.aperio.cz/poradna/27556, http://materskarodicovska.cz/cz/materska-zamest... nebo http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zda....

j.a.n.i
27. dub 2016

@pepenyny25 No, já bych hned hlavně nenadávala doktorovi, že je debil... když on má v principu pravdu, on opravdu potřebuje mít potvrzeno, že nemáš nárok na mateřskou, aby tě mohl nechat na neschopence dále, jinak je jeho povinností ti tu neschopenku nejpozději 6 týdnů před porodem ukončit. Takže ty bys ho v předstihu měla požádat o papír na mateřskou, to poslat na OSSZ ať ti ji co nejdříve zamítnou a na základě toho tě on nechá na neschopence i nadále... fakt miluju takové, co o tom ví kulový, ale v jistě, že doktor je debil.

anetka1701
27. dub 2016

Když už budeš dávat drobečka k adopci (což je rozhodnutí, za který tě moc obdivuji - lepší než ho zabít), tak se zkus poptat na sociálce, jestli by nebyla možná přímá adopce - že by si nová rodina odvezla miminko přímo z porodnice. Jinak bude prvních pár měsíců života u pěstounů nebo v kojeňáku a to není moc pěknej start do života...

lajla
27. dub 2016

@anetka1701 super dovětek!

lucysmidkova
27. dub 2016

Presne tak nemocensk se ukončuje a nastupuje se na mateřskou dovolenou takze ti ji zruší musí takhle to proste je

xpila
27. dub 2016

@lucysmidkova Ne není. Jelikož nemá nárok na mateřskou, tak bude na neschopence až do konce šestinedělí. Už je to tu napsané několikrát.

pepenyny25
autor
30. dub 2016

Ale me nikdo na socialce zadny papir nemuze vystavit ze na ppm narok nemam. Cetla sem na netu,ze pokud na ppm narok nemam tak mi ji proste zrusit nemuze. :( tak budu asi bez penez, doktor je debil. Tohle je v lidech a je na to zakon. Na socialce na me koukali jak na idiota,ze to je snad jasne ze kdyz na ppm narok nemam a vim to,tak mi neschopenka automaticky zustava a zadny papir mi nikdo neda. Takze sem v ......

koncita
30. dub 2016

@pepenyny25 taky doporučuji stránky aperio.cz Bezplatná poradna, určitě ti tam poradí a minimálně nasměrují...a na doktora tolik nenadávej, on je tam opravdu hlavně od toho, aby řešil tvoje zdraví a jak prosperuje těhotenství, jsem si skoro jistá, že kdybych s podobnou situací vyrukovala na svoji gynekoložku, tak na mě taky zůstane zírat jak tele na nový vrata....hodně štěstí a snad to vše proběhne hladce a hlavně co nejrychleji, hlavně kvůli tomu malému 🙂

hakanka
30. dub 2016

@pepenyny25 zavolala bych primo před doktorem na sociálku, ať to paní panu doktorovi vysvětlí. Event napište dotaz do internetové poradny www.aperio.cz a pánů doktorovi vytisknete odpověď. Event mne ještě napadá napsat dotaz na stránky cssz a vytisknout pánů doktorovi odpověď, to by mělo stačit.

blahova_andrea
30. dub 2016

@pepenyny25 zákonem je to dáno pokud jsi zaměstnaná a máš nárok na ppm, což se tě netýká. takže v těchto případech bývají maminky na neschopence až do konce šestinedělí. přijde mi divné, že by měl tvůj dr. jen samé zaměstnané ženy a nikdy se s tím nesetkal. každopádně měnit to teď by bylo těžké. většina lékařů nerado přebírá do péče ženu v pokročilém stádiu těhotenství ☹ kolik mu je? to je nějaký začátečník? 😅 že řeší tvoji váhu se nediv, ta může mít spojitost s komplikacemi pro tebe nebo miminko, takže nárůst či úbytek váhy má smysl sledovat 😉 do adopce ti určitě kecat nebudu. je to tvé rozhodnutí a někomu jinému tím uděláš ohromnou radost. moc ti přeji, aby jsi svého rozhodnutí nikdy nemusela litovat. já osobně si nedokážu představit se vzdát miminka, zvlášť pokud jsi měla těžké těhotenství a pracně se k tomu porodu dohrabala. hlavně ať jsi ty i miminko v pořádku a vše se vyřeší ke spokojenosti všech! 🙂

blahova_andrea
30. dub 2016

@j.a.n.i promiň, máš pravdu a konečně jsi jí poradila to, co potřebovala, ale zase abych se zastala zakladatelky, tak podle mě má o tom teda vědět mnohem víc její dr. než ona. ona je mladá, těhotná poprvé a on po ní chce nějaký papír a není jí sám schopný říct jaký?! snad by jí měl sám říct to, co jsi jí právě poradila ty, ne? že jí dá papír na mateřskou a má si ho nechat potvrdit na ossz a pak jí tedy neschopenku ponechá. místo, aby ji sám informoval, co po ní chce a jak to chodí, tak se pak musí pídit tady a mít z toho nervy ☹

blahova_andrea
30. dub 2016

@pepenyny25 ale jistě, že ti to vystaví. stejně jako v případě, že na ni nárok máš, tak ti dají potvrzení o tom od kdy do kdy a v jaké výši, tak stejně ti tak ti mohou potvrdit, že na ni nárok nemáš vůbec. to je zřejmě to, co tvůj dr. potřebuje, aby tě mohl nechat na neschopence až do porodu. odpověď a řešení jsi dostala, tak teď ti nezbývá než kontaktovat příslušnou ossz a poptat se přímo tam na svůj konkrétní případ. budeš vědět, pod koho spadáš a komunikace už bude zase o fous lepší a méně anonymní. ono sociálka se hovorově říká mnoha institucím, tak nevím jestli máš v nich jasno, která je která a co má na starosti 😉 proto si třeba myslíš, že ti tam nepomohou, protože ses neobrátila na tu správnou? 😕 😅

nonnni
30. dub 2016

@blahova_andrea tak hlavne tohle mela zakladatelce davno osvetlit ji pridelena osoba z OSPODU a zdraham se verit, ze by ted na primy dotaz neposkytli odpoved.

blahova_andrea
30. dub 2016

@nonnni no myslím, že jí to mohl říct jak její dr., tak i ta paní na ospod. ale z druhé strany, ta řeší trošku jiné věci. toto není problematika přímo spojená s tou adopcí. to je prostě klasický případ toho, kdy matka nemá nárok na mateřskou. takže info má poskytnout lékař a ossz, dle mého.

pepenyny25
autor
30. dub 2016

@j.a.n.i
@blahova_andrea doktora sem tak otitulovala presne jak tu uz bylo zmineno,ze tohle ma vedet jako doktor on a ne mi rict,ze absolutne nevi co po me ma chtit za potvrzeni,ale ze ho proste chce a at si to zjistim. Tohle me zarazilo. Na to ze mu je kolem 50ky urcite tak by to mel sakra vedet. Holky uz sem psala na CSSZ tam mi rekli at se obratim na OSSZ. Protoze na socialce,co spada pod pracak mi urcite nic nevystavi,kdyz mam neschopenku. Takze jedine zbyva OSSZ kam nosim listek na penize. Jenze tam sem se uz zen kterym listek davam ptala a koukaly na me jak na mimozemstana a at se zeptam na CSSZ. Ale mozna sem byla na spatnem oddeleni. Uz sem na OSSZ psala email. Pokud se nepletu tak tam by mi meli dat potvrzeni,ze narok mam ci ne. Protoze tam kam nosim listek na penize skrz nemocenskou,tak tam bych podle meho mela nest i papir na PPM,tudiz jsem dle meho byla spravne,ale jen sem polozila damam blbe otazku. Ono je tezko ji polozit tak aby to pochopily,kdyz v tom ma clovek sam bordel ze.... :D ale diky vam zeny uz sem v obraze a strasne jste mi pomohly. Moc dekuju. :-* Na tu OSSZ sem psala mail takze pockam jestli v pondeli zareagujou a kdyz ne tak tam zkusim brnknout a zkusim cinknout i na to callcentrum CSSZ. 🙂

blahova_andrea
30. dub 2016

@pepenyny25 sociálka u úp je ssp, ta ti to opravdu nevystaví 😉 správně jsi se dopracovala k ossz 🙂 možná jsi kápla na nezkušenou úřednici nebo jsi se zeptala tak, že tě nepochopila. to se taky může stát 😅 prostě jen stručně řekni, že potřebuješ pro svého dr. potvrzení o tom, že nemáš nárok na ppm, aby tě nechal na neschopence. tak co pro to máš udělat nebo donést.

pepenyny25
autor
30. dub 2016

@blahova_andrea ja na ne taky vychrlila stejny svuj pribeh jak na vas tady :D akorat v rychlosti,protoze sem spechala a mozna to nestacily pochopit :D vy jste tady mely cas na to si to vklidu precist,pochopit to a odpovedet. Ony to slysely vsechno ve dvou minutach a mozna proto. :D

pepenyny25
autor
30. dub 2016

@blahova_andrea v pondeli dam vedet jak to dopadlo.

koncita
30. dub 2016

@pepenyny25 napiš dotaz ještě na to Aperio

blahova_andrea
30. dub 2016

@pepenyny25 jo tak to se nedivím. jim je ta adopce v celku šumák a jestli jsi to vyplivla zmateně a rychle, tak hned nevěděli, co že to po nich chceš 😀 občas to chce raději jednoduše a v klidu 😉 snad ti v pondělí pomohou a budeš schopná se pak domluvit nějak s dr. 🙂

pepenyny25
autor
30. dub 2016

@koncita tam uz psat nebudu. Na mailu mi uz odepsali ze dvou poraden. A tam se vse shoduje s odpovedi pani/slecny @blahova_andrea takze sem psala na OSSZ Sokolov-to by me tak ci onak stejne neminulo- a uz psat jinam nebudu. Podle toho jak zareaguju budu jednat. Andrejce a vsem co mi tu poradily,dekuji moc

pepenyny25
autor
15. kvě 2016

Tak děvčata neschopenku budu pobírat až do šestinedělí. Doktor mi dal předem žádost o ppm a na OSSZ mi potvrdili že na ni nárok nemám. A doktor si udělal k sobě jen poznámku a ten papír mi vrátil. Nechápu. Ale dobrý že to mám vyřešeny. Nastupuju do porodnice Sokolov. Tak na mě myslete. Kvůli nějaké preeklampsii prý. :/