Koupání v těhotenství. Jaký k tomu máte postoj?

zonja
26. črc 2006

Ahoj všechny, zajímalo by mne, jaký máte postoj ke koupání na koupališti, v rybníku a v bazénech na zahradě, třeba u kamarádky. já se bojím napustit i vanu doma...... ☹ 😖 teď je to příšerné, navíc mám doma dvouletého syna, který tak je jen v bazénku na balkoně.... ☹

lapinka
26. črc 2006

ahoj,vzhledem k tomu že jsem prvně těhotná a ne nejmladší tak to podle toho taky prožívám.A s tím koupáním jsem na tom stejně.Ani vanna.Ale mám možnost chodit na cvičení ve vodě pro těhotné v naší nemocnici...tak doufám že tam to bude OK.

womann
26. črc 2006

Ja jsem se koupat nechodila a nenapoustela si ani vanu...radsi 🙂

peta.cz
26. črc 2006

Lékaři veřejné bazény vůbec nedoporučují, u stojaté vody je problém s tím,že tam můžou být různé sinice a jiné potvůrky, takže když už do vody, tak možná do nějaké řeky...já chodím na bazén k manželovo rodičům, je tam krásně čistá voda a nikdo jiný kromě naší rodiny se tam nekoupe, takže by to mělo být v poho.V těhle vedrech je to bez možnosti koupání docela síla.
S vanou - někdy si napustím chladivou vodu do vany na osvěžení,ale jsem tam jenom chvilku, moc dlouho se tam nečvachtám.

gedren
26. črc 2006

Ja myslim, ze vana je OK, bazen se solidni povesti a more taky. Do rybnika bych nesla 🙂

kristi
26. črc 2006

ja se koupu v bazenu bez problemu, vanu zatim nemam a byla jsem 3x na pisaku 😎

myska
26. črc 2006

já se taky koupu u nás doma v bazénu bez problémů a za týden vyrážíme na dovču k nám (ČR) do kempu a je tam koupaliště, takže jestli bude takový počasí jak doteďka, tak tam taky vlezu 😉

kulisek
26. črc 2006

ahojte, já jsem těhotná taky poprvé a zatím jsem se koupala jen v bazénu u přátel. Koupaliště, rybníky.... mi sestřička u lékaře nedoporučovala. Jo a taky se prý nemáme koupat ve vaně, jen sprchovat... Tak nevim, ale zatim vše dodržuju 🙂

yenn
27. črc 2006

Holky, proc vadi koupani ve vane??? Rybniky, verejne koupaliste...to vsechno chapu. Ale proc vana?

mobina
27. črc 2006

No já teda těhu nejsem, ale důležitá je asi teplota, pokud nepočítám stav vody. Doporučují teplotu do 38 stupňů.

zonja
autor
27. črc 2006

já tu vanu vidím, tak po důkladném osprchování a bez mýdla. jen tak na chvilku. asi to bude znít blbě, ale kdoví, co máme za mršky třeba na nohou? 😉
včera jsme byli s malým na koupališti a na osvěžení mi bohatě stačila sprcha a kelímek na polití, po pravdě, bylo mi líp než doma

zonja
autor
28. črc 2006

tak jsem včera ještě našla na netu radu gynekologa a ten míní, že se máme koupat tak leda v moři, tak raději žádný bazének na zahradě.myslím, že to za to odříkání asi stojí.

zuzule
28. črc 2006

Tak já se koupu v moři docela často a na dovolené u nás v ČR jsem se jednou koupala v Lednici v rybníce, ale voda byla čistá a žádný "bordel" tam neplaval. Ve vaně se nekoupu,jen se sprchuju, tak snad se nic stát nemůže 🙂 Na bazén nechodím, ale vím, že spousta těhulek na bazén plavat chodí, je to dobré na záda a je to zdravé. Tak nevím. Dokonce mi sestřička u gynekologa říkala, ať chodím plavat..

sonepka
29. črc 2006

Ahojky, po návštěvě doktora a jak pročítám tady ty názory, tak si myslím, co člověk, co doktor, to názor....

Můj doktor mi řekl, že bych se naopak měla chodit naopak hodně koupat a plavat, že je to moc prospěšné, tak nevím.... nevím.... ☹ 😒

peta.cz
30. črc 2006

V Betynce jsem našla zajímavé informace:
"Můžete se vykoupat?
Ano. Dřív se sice doporučovalo pouze sprchování, dnes už se koupání nevidí jako problém.Řada klinických studií prokázala, že hlenová zátka v děložním hrdle pevně uzavírá vchod do dělohy a chrání vak blan,který obklopuje dítě, plodovou vodu a samotnýplod před vniknutím infekce.
Takže koupání ať už ve vaně či v přírodních vodách není striktně zakázáno, vždy se však poraďte s gynekologem."

S tím plaváním máš Sonepko pravdu,sice ještě nemám bříško obrovské, ale při plavání se mi krásně uleví a připadám si taková "lehčí" 😉 Plavání je taky jeden z mála sportů, který se v těhotenství vyloženě doporučuje.

myska
31. črc 2006

Holky, v srpnové Mamince je článek o relaxování během těhotenství a je tam přímo doporučený, že se máte naložit do teplé (ne horké) vany. Takže já bych to zase neviděla tak tragicky to koupání. Jak už jsem psala výše, tak se koupu jak ve vaně, tak v bazéně u nás na zahradě a za týden jedem na dovču a jestli bude počasí, tak se budu koupat aji tam. 😉

lussius
28. srp 2006

achoj, tez se pridavam a hlasuju pro koupani.. do rybnika bych asi nevlezla, ale doma hupsnu do bazenu nebo se rada nalozim do vonave vany s penou a s manzelem 😉 to se pry tez doporucuje.. gynekolog me to dovolil, zatim jsem na infekce tam dole netrpela. sice rikal ze si mam pro jistotu do prirodniho koupani dat tampon, ale jedna moc fajn porodni asistentka rikala, ze plavani super, ale bez tamponu, ktery tu vodu stejne nasaje.. plavani posiluje spoustu svalu vcetne pro nas dulezitych brisnich a prsnich 🙂 a pak jak pisou holky, perfektne se uvolnite a necitite tu "tihu" briska 🙂
takze pokud mate rady vodu, tak do toho jdete 🙂

zuzovi
29. srp 2006

Já byla v létě jedině v rybníku nebo v moři, chlorovaná voda v bazénu mi dělá hned problémy 😒 . Teď, jak se ochladilo, tak si ráda vlezu do vany, nedávám si horkou a ani tam nejsem dlouho, ale dělá mi to moc dobře.

mady
29. srp 2006

No já bych si třeba na koupání někde v rybníku dala tampón. Na bazén chci chodit od září až ho otevřou. No v nemocnici mi akorát zakázali se sprchovat horkou vodou.

hellenka
29. kvě 2008

já bych se rybníkům vyhla o víkendu jsem byla na městském koupališti a to je takovej lepší rybníka ale manžel který se šel osvěžit vylezl a na zádech měl zelené droboučké řasy tak mám takový dojem že jsou ty potvůrky všude , minulí rok kdy jsme ještě jezdili na lodce po Orlíku jsem se koupala jen na Trhovkách a Bukvanský zátoce a tam byla voda čistá ale v televizi stále hlásí jak se oběvují sinice i na řekách ale bazén bych ryskla vedra začali a to je květen a vana občas nestačí... 😅

krista
29. kvě 2008

Ahojky,
tak já jsem v těhu vanu vůbec nedávala, za prvé nemám ráda studenou a horkou jsem nemohla (kvůli rizkovému těhu) a za druhé kvůli infekci se kterou jsem občas bojovala a to také není v těhu dobré 😖 takže mě to dost mrzelo ale nechodila jsem ani do bazénů, i když mě hodně bolely záda a vím od holek co chodí jaký je to super relax 😵

krista
11. kvě 2009

monisek • 1d • 9. červen 2008 ve 12:46
Začínám tohle téma, jelikož jsem tady nic podobného nenašla a těchto teplech je to docela aktuální a když se někoho zeptám, tak někdo je pro, někdo zase naopak. Jaké máte těhulky zkušenosti s koupáním v létě v bazénu, koupališti? Koupali jste se normálně, máte nějaké typy, jak třeba předejít popř. zánětům atd? Chodily jste se koupat?

jabber • 1d • 9. červen 2008 ve 13:13
já jsem se loni koupala pořád, hlavně teda v přehradě, dokonce ještě týden před porodem 🙂. Na přeplněném koupališti bych měla asi strach, že mě ve vodě někdo kopne do břicha nebo uklouznu na dlaždičkách 😖 . Ale venku v přírodě v pohodě, samozřejmě musí být čistá nekvetoucí voda. Vždycky jsem si vzala tampon a hurá do vody 😉

samicka • 1d • 9. červen 2008 ve 13:16
já jsem včera byla v bazénu se slanou vodou, je lepší než chlorovaná. Snad to bude imitovat "moře" 🙂

pattie • 1d • 9. červen 2008 ve 14:09
monisek: to je pro mě taky celkem aktuální. Do bazénu se fakt bojím, aby mě někdo nekopnul do břicha, ale z rybníků atd. nějak strach nemám. Nikdy jsem na nějaké záněty netrpěla a doktor říkal, ať se normálně koupu, že je mimi dobře chráněné. Takže hurá do vody!! Akorát že ty krásné dny prosedím celé v práci... 😝

katzi • 1d • 9. červen 2008 ve 14:15
monisek, taky teď tento problém řeším. Mě to doktorka moc dovolit nechce (nemám žádný problém, jen tak preventivně). Ale já si moc neumím představit celé léto bez koupání. Takže do toho určitě půjdu. Do rybníků a přehrad bych se asi ale přece jen bála, spíš budu chodit na koupáky. Tam to rozhodně ale nebude o nějakém plavání (vzhledm k davům, který tam bývají), spíš se jen tak namočit a osvěžit. Myslela jsem, že ideální je dát si do vody tampon, ale teď mě překvapilo, že Dr. na porodnice.cz, tampony nedoporučuje, že je to živná půda pro mikroby: http://www.porodnice.cz/poradny/22

monisek • 1d • 9. červen 2008 ve 14:17
Já jdu zítra na kontrolu k dr. tak se na to schválně zeptám ... teď dopoledne jež něž mají děti prázdniny, tak to na koupálkuk asi jde, horší to bude v červcenci. Ale naši známí mají bazén na zahradě a tak to zchlazení to musí být super ... já na záněty taky nikdy netrpěla, tak si myslím, že by to mohlo být snad v pohodě ... ale vždy trochu znejistím, když mi někdo řekne, že by tam teda nelezl teď ke konci těhu ...

monisek • 1d • 9. červen 2008 ve 14:18
taky jsem si nejdřív myslela tampon a někde jsem četla namočit ho do oleje a že by měl chránit a potom jsem zase někde četla přesně to, co píšeš ... že je to o to horší, že se tam všechno potom drží 😖
Ale v těhlech vedrech se nesmočit ... taky nemyslím nějaké plavání a tak, ale jenom se zchladit a hup ven

sylvka • 1d • 9. červen 2008 ve 14:20
čauky,já jsem se teda koupal minulý týden a dneska jsem byla na kontrole a mám kvasinkov.zánět(lehký) ☹

vrana • 1d • 9. červen 2008 ve 14:22
taky jsem se na to Dr. ptala, bazénů by se bála spíš kvůlu kopancům od lidí, je fakt že člověk nikdy neví, kdo na něj kde skočí nebo strčí a tak. Tampón mi zmiňovala nějaký speciální z lékárny, prý je něčím napuštěný. Osobně si vodu asi budu vybírat, tzn. nekvetoucí a na pohled čisté přírodní koupaliště, případně nějaké vylidněné normální a bazének na chalupě. Bez vody bych v létě asi umřela a říkám si, že když jsem na záněty netrpěla doteď, tak to v těhu snad nezačne. Každopádně potom to chce hned převléct do suchého a ideálně umýt intim mýdlem.

katzi • 1d • 9. červen 2008 ve 14:24
monisek, přesně tak - zchladit a hup ven. Pokud jsi netrpěla nikdy na záněty, tak myslím, že by to mělo být v poho. S tím, že někdo říká, že ke konci těhu ne - asi je to myšleno úplně před porodem, cca 2 - 3 týdny třeba před. Jako opravdu pro jistotu, aby tam nebyly nějaký ty mršky až miminko půjde ven, to by asi mohl být problém. Ale přesně nevím, to jen tak odhaduju.

vrana • 1d • 9. červen 2008 ve 14:26
Jo a na ty tampony taky kašlu, i ty speciální, přijde mi to horší než bez. Takhle se nacucnou a vesele si to působí uvnitř. 😝

vrana • 1d • 9. červen 2008 ve 14:27
hój sylvi a trpěla jsi na ně před tím?

petule.h • 2d • 9. červen 2008 ve 14:28
přesně, kopanců se bojím víc...i když manžela sestřenice chodila plavat aktivně v těhu a potratila asi v 5 měsíci...dostala nějakej bacil...ale ještě bych chtěla jít s malým a manželem do aquaparku v průhonicích než porodím, tak asi půjdeme dopo kdy tam moc lidí nebude

vrana • 1d • 9. červen 2008 ve 14:29
petu, tak pak dej vědět, jaké to tam je, mě zatím odrazuje ta cena, ale je možné, že díky ní tam bude vylidněno 😉 S tím potratem to je drsné, snad se to moc často z "nějakého" bacilu neděje.

katzi • 1d • 9. červen 2008 ve 14:35
jejda, petule.h, tak to jsi mě trochu vystrašila s tím, co se stalo sestřenici manžela ☹ To je mi líto. No je to dilema, chodit - nechodit se koupat. Aby si člověk pak nevyčíítal. Ale přeci jen celý léto nejít to si nějak neumím představit.

vrana • 1d • 9. červen 2008 ve 14:40
pak leda aspoň sprcha na koupališti...

petule.h • 2d • 9. červen 2008 ve 14:42
holky, já myslím, že je to opravdu ojedinělé a určitě k tomu přispělo i to, že někdo to s tím sportem v těhu přehání...určitě se tím netrapte...to by jste nesměli opravdu nic...navíc jak říká několik gynekologů co znám...pokud se plod má udržet, tak se udrží 🙂 ale tím jsem vás asi nepotěšila...jo řeknu jaké to bylo, pojkud se tam dostaneme...no 1-2x za rok to není tak hrozné tam jít...to je jako jít na matějskou 😀

vrana • 1d • 9. červen 2008 ve 14:51
peti, je to tak, ale takhle pozdě to hrozně zabolí. Fakt je, že musíme myslet pozitivně a být v poho a nestrachovat se zbytečně.

Jo jo, občas to jde, ale třeba ty permanentky... To přilítli z Marsu ne? 😉

myska • 1d, 27tt • 9. červen 2008 ve 14:55
Já jsem byla těhotná před 2 rokama a koupala jsem se celý těhotenství, na zahradě v bazénu, na koupalištích... a v pohodě a to na záněty celkem trpím

petule.h • 2d • 9. červen 2008 v 15:05
no jasně, to musí mít člověk určitě i trochu v sobě a pak chytí nějakou bakterii a je to...já na záněty taky trpím a celé těhu jsem v poho, přibrala jsem 5 kg, nijak se neomezuju, dám si v pohodě pivo..apod.je to určo dané v těle tak trochu, ale nestresujte se tím, určitě je to malinké procento 🙂

zuzik03 • 1d • 9. červen 2008 v 15:06
holky, já měla na koupání tampony PROTECT z lékárny, vyrábí to senta.

monisek • 1d • 9. červen 2008 v 15:20
a zase holky na druhou straná ... vždyť se pořádají různé kurzy pro těhule v bazénu ... těhu-cvičení ve vodě, těhu-plavání a tak, nebo aspoň tady u nás ve městě to je, takže určitě i jinde ... a tam přeci člověk může taky chytit nějaké zánět nebo tak něco, ne? A všude píšou, jak je plavání v těhu důležité a všichni ho doporučují ...

lili03 • 1d • 9. červen 2008 v 16:00
Já jsem si koupila taky ty tampony Protect, jen jsem řekla, že chci ty "napuštěné" tampony na plavání a hned věděli. Stojí asi 50Kč 4ks. Raději i do bazénu, protože chlór by mohl sežrat ty naše "zdravé" bakterie. Já jsem na záněty taky netrpěla, jen jednou jsem měla kvasinky a na to mi pomohlo jíst hodně jogurtů - takže bez léků. Ale na druhou stranu - náhoda je blbec a abychom pak celý život nelitovaly, že zrovna my. Hlavně nesmí být zánět během porodu, jinak to na mimi vliv snad nemá...
Já jsem plánovala pro jistotu k moři, tam bych se nebála, ale zase ta cesta autem, dost lidí mi to vymlouvá v 7. měsíci, že jsem blázen, tak nevim. Ale radši tada nepojedu, abych si to nevyčítala. Tak to vidím na nějaké naše přehrady a budu se modlit, abych nechytla klíšťě, protože na našich přehradách je jich hodně infikovaných ☹

vrana • 1d • 9. červen 2008 v 16:02
moni jo, jenže bazény, ve kterých se dělá těhu cvičení, mají být speciální - teplejší voda, míň lidí, uzavřeno veřejnosti a daleko víc dbají na hygienu. Takže čistě teoreticky, by tam to riziko zánětu mělo být menší..

kalo • 1d • 9. červen 2008 v 16:04
chodila jsem do konce 7 měsíce plavat 1-2x týdně na normální plovárnu..(protože u nás ve městě pořádné těhu plavání ve spešl bazénu nebylo) Měla jsem vždy koupací tampon SENTA a v poho. Ze začátku jsem taky nevěděla, jestli jako těhule můžu a ptala jsem se na to DR. Ten mi řekl, že mám dělat to, co si myslím , že je pro mě dobré. A že když jsem netrpěla na žádné záněty, tak že není důvod, proč nechodit...Bylo to fajn a udržovala jsem se v dobré kondici...doporučuji 😉

roxxxana • 1d • 10. červen 2008 ve 14:59
Žádný speciální bazény pro těhotný neexistujou. Celý kouzlo je v tom, že v době plavání těhotných se prostě bazén uzavře pro ostatní veřejnost (tzn. obyč pronájem). Jinak hygienické normy musí být dodrženy tak jako tak, ve vodě by se prostě neměly množit žádné mikroorganismy ( i když se zrovna nekoupou těhotný) = nula je vždycky nula. Riziko zánětu je pouze v tom, že bazénové chemické přípravky můžou mít nepříznivý vliv na laktobacily v pochvě (odtud pak ty přemnožené kvasinky). Před porodem se to asi nedoporučuje, protože po 35 tt se dělá stěr z pochvy, pak už by až do porodu nemělo dojít k nějaké "kontaminaci" (patrně).

ilci • 1d • 12. červen 2008 v 15:55
roxi, tak u nás specielní bazén pro těhule je, plavání se nekoná ve veřejně přístupném bazéně

z359 • 2d • 16. červen 2008 v 15:50
ahojky, můj gynekolog mě ujistil, že se můžu chodit koupat kamkoli, že zánět se prý dá chytit jedině třeba při oblékání kalhotek, ale nikdy ne z vody, takže se prý můžu bez obav koupat

milik75
12. kvě 2009

Ahoj holky, ja rozhodne koupani NE! Ani vana, ani bazen, ci rybnik....maximalne more. Bez koupani proste tech par mesicu vydrzim, odrikam si i jine veci, tak bazen take klidne ozelim a to jsem byla vzdy tehu pres leto. Nema cena nic riskovat kvuli necemu, co neni tak moc dulezite.

j.leonidas
2. únor 2010

Ahojte . Má paní se docela bojí koupat ale potom co si tu přečetla asi skočí do vany, ale bude si radši celou dobu měřit teplotu... Prej už bude klidná... A co sauna ? Může těhu do sauny? Nevíte holky ? Dík

monaberuska1
2. únor 2010

leonidas, koupání pokud nezakáže doktor tak vůbec neškodí, je aji plavání pro těhotné 🙂 😉 a sauna četla sem že to nevadí, ale je to dost individuální,, záleží hodně na samotné těhotné, mě osobně by to asi dobře nedělalo, ale nikomu měže to prospívat 🙂 😉

ivika18
2. únor 2010

leonidas, sauna vadí, i horká koupel, jde o to, že hlavně na začátku těhu může ta vysoká teplota způsobit vývojové vady mimča, tak bych to rozhodně neriskla. A ke konci zase může hrozit předčasný porod. Ale jinak koupání v bazénu, pokud nejsou problémy, určitě jo.

j.leonidas
4. únor 2010

🙂 Holky Dík za radu. vyřídím své ťehu... ☹

syraell
5. únor 2010

Ja mam s verejnyma koupalistema dost spatny zkusennosti. Prakticky pokazde, kdyz nekam vyrazim, tak si prinesu nejaky suvenyr🙂 Takze v tehu se urcite bazenum vyhybam, krom toho sveho, o kterem vim, jak je v nem osetrena voda...S prckem vyslu jednou za cas taticka na bazen, at si uzijou i v zime. Jinak vana je moc prijemna zalezotost - nedoporucuje se jenom v prvnim trimestru pri rizikovem tehu, hlavne kvuli teple vode..

misicka85
5. únor 2010

Já s ekoupu docela běžně, napustit si teplou vanu s pěnou to zbožňuju.Akorát jsem ze začátku dávala pozor na teplotu...
Na bazén chodím pravidelně s dcerkou,uvažuju ještě o kurzu plavání pro těhulky....
Na veřejné koupaliště a rybníky moc nechodím ani jako netěhule...

ojo
1. bře 2010

ahoj, chci se zeptat na názor, co plavání v lázních?? chtěli bychom tak na konci května do maďarských lázní Kehidakustány, tam jsou lázně a voda neobsahující radon, že je vhodná pro děti a jinak na gynekologické problémy a pohybový aparát...

tak co myslíte, mohla bych tam jako těhule plavat?? chceme jet i s Tomáškem 🙂

monas007
1. bře 2010

ojo plavání je v těhotenství super !! ale pozor na infekce, proto je lepší si koupit tampóny s vazelínou !! jsou k prodeji i v lékárnách, tak se na to poptej !! my chodili ze začátku taky plavat, jen teď s tím pupíkem už by to bylo asi horší 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru