Můžu si vybrat mezi císařem a přirozeným porodem?

coreprincess
19. únor 2014

Ahoj holky jsem prvorodička. Mám sice rodit až v červenci, ale mám šíííílený strach!
Jsem hrozná hysterka... ať se jedná o zubaře čí píchání uší...tak řvu a to jsem ještě v čekárně.
A ani v nemocnici jsem nikdy nespala. Když jsem tam jednou byla tak jsem se musela nechat vypsat na reverz jak jsem z nemocnice měla špatný pocit.
Žiji teď půl roku v Olomouci..přez celou republiku od mojí rodiny. Tak jsem nervozní ještě z toho prostředí, že tady tu nemocnici vlastně ani neznám. :D
Čtu si o porodu...o kleštích a tak a brečím jako želva. :D
Proto mě zajímalo jestli si můžu porod vybrat... jestli bude císařem a nebo přirozenou cestou.
(asi bych volila císaře...i když většinou rodičky doporučují přirozenou cestu, že po císaři než se to zahojí a že nemůžou skoro chodit,... ale asi bych byla klidnější kdybych nic necítila. I když se toho ,,řezání" bojím. Ale u přirozeného porodu si sebe samou nedokážu ani představit aby bych byla největší hysterie co tam kdy měli) :D

lucyanek
19. únor 2014

Myslím, že si člověk nemůže vybírat... jedině možná kdybys měla známýho doktora... nebo případně kdyby byly nějaké komplikace, tak se zvolí císař. Ale na vlastní žádost určitě ne 😖 Hold člověk to bude muset přežít 😅

terinda
19. únor 2014

@coreprincess Najdi si nějaký předporodní kurz (nácvik dýchání, příprava na porod, plavání apod.) a zkus se hodit do klidu 😉
On teda ten císař taky bolí jak prase, hlavně potom, rozkojení bývá těžší atd. Jizva je hnusná a já mám navíc rozestup břiš. svalů, takže nic moc 😉
Termín máš za dlouho, tak si nečti o kleštích (ty se stejně tak často nepoužívají) a zkus věřit doktorům 😉

pellullinka
19. únor 2014

Myslím,že leda bys někomu zaplatila,aby ti napsal důvod pro císaře. Ale dobrovolně bych císaře nevolila,jestli se desis i nemocnice,tak císařem si pobyt zneprijemnujes a prodluzujes

terinda
19. únor 2014

Ještě mě napadla další nevýhoda císaře: dítě nemáš u sebe, u mě to trvalo 3 dny 😒

ffiinnkkaa
19. únor 2014

Císař není vůbec procházka růžovým sadem..dobrovolně do toho bych nikdy nešla 😉

blanches
19. únor 2014

No asi takhle, já rodila jak císařem tak prirozeně, určitě doporučuji přirozený porod, ta bolest pro mě co byla po čísaři byla daleko horší, než po normálním porodu...(někdo může mít stejně bolestivé, každý porod je jiný) A ta paráda kdy ti dají čerstvě narozené miminko na bříško.. Je jasné, že je v hodně případech to nejde jinak, ale to je věc o zdraví miminka. Navíc po císaři si tě nechají v nemocnici určitě déle, později nastupuje kojení..
Doporučuji, přestaň číst informace o kleštích a podobných věcech, zajdi si na předporodní kurz, takový ten jak se tam cvičí a pak půl hodinky povídá, můžou Ti dát číslo i na nějakou dulu (paní co tě u porodu uklidňuje a pomáhá), mysli na to že za porod máš odměnu v podobě nádherného uzlíčku a všechno přebolí, já už půl roku mám problém se zubem, teď mi dokonce trhali nerv no a upřímě raději bych šla rodit 😀 😀 😉 koukni sem na článek o hypnoporodu, zkus mrknout na nějaké stránky (kdyby mě to čekalo do třetice, tak to zkusím nastudovat 😉 )

sarriku
19. únor 2014

ahojky, císař je pro tělo větší nápor než přirozený porod, proto se to jmenuje přirozený, že jo. Tělo ženy je pro něj fyziologicky přispůsobené.
Pokud máš strach, podívej se na film orgasmický porod a kup si pomůcku EPI-NO, takový balónek, se kterým můžeš trénovat tlačení. Existuje tady i diskuze epino, kde holky srovnávají jaký porod byl lepší a shodují se, že s ním to určitě bylo o dost lepší. (žádný nástřih atd.)
Císař si určitě vybrat nemůžeš, leda bys někoho uplatila😀, ale jak píšou holky má to samý nevýhody (krom toho, že nic necítíš), špatně se spouští laktace, miminko se k tobě skoro nedostane, protože se nemůžeš pro bolest dlouho hýbat, nemáš nad sebou kontrolu a rána se špatně hojí a dlouho bolí.

laurital
19. únor 2014

@coreprincess Především klid, nohy nahoru a těšit se na miminko 😉
Sekci si sama zvolit nemůžeš, i když obejít se asi dá vše, že..Je to operace jako každá jiná, je při ní zvýšené riziko infekce atd., holky nade mnou tu už popsaly nejčastější komplikace po jejím provedení.Nicméně existuje i možnost, že SC doporučí přímo tvůj gynekolog v případě, že bude mít pocit, že tvůj strach z porodu není v obvyklé normě.Takto mi to bylo před lety řečeno doc. Unzeitigem, přímo v praxi jsem to ale nezažila.
Určitě to zvládneš, možná jde u tebe i o určitý strach z jisté míry přeinformovanosti, je dobré se o porod zajímat, aby člověk věděl do čeho jde 😉 a neměl strach z neznámého, ale není třeba se hned připravovat na ten nejhorší scénář.Ale to je pouze můj názor.

alyssa.anna
19. únor 2014

Myslím že u nás se k sekci přistupuje pouze za zdravotních důvodů a ne výběr není. Ale můžu tě ubezpečit, že císař ení procházka růžovým sadem a bolí to taky jak prase - od doby kdy to na JIPce začne přicházek k sobě až týdny po. Alespoň u mě to tak bylo a bolest při vstávání a lehání jsem cítila ještě po šestinedělí
@coreprincess

apollo11
19. únor 2014

Nemůžeš si vybrat, jedině v opačném případě, že doktor navrhuje císaře a ty přesto chceš rodit klasicky. Na výběr máš jen při poloze miminka KP. Z vlastní zkušenosti ale císař opravdu není terno, pokud se bojíš bolesti, tak určitě ne. V tvém případě by bylo nejlepší zapracovat na psychice a na tom strachu, absolovovat nějaký kurz, promluvit s porodní asistentkou.. držím palce 😉

kocka5
19. únor 2014

Ahoj, taky bych si císař nezvolila dobrovolně. myslím si, že to vyjde tak šul null. Můžeš být v klidu před císařem, žádné kontrakce či nějaký problém a po císaři budeš chodit jak stařena první měsíc. Zase při normálním porodu budeš ve trochu v stresu, ale pak budeš jako laňka. Já jsem si 3 roky po císaři nemohla zavázat tkaničku na levé botě - něco se mi zkrátilo.

Neřeš dopředu co neovliníš, a prosím tě až budeš matka to se budeš kantovat při každém úrazu malého? Trénuj trochu nervy😀

antoinet
19. únor 2014

Vybrat si naštěstí nemůžeš, v zájmu dítěte i tebe. Zkus si najít dulu, ta tě může připravit a uklidnit, popř. být tí pomocí i u porodu.

leni84
19. únor 2014

@coreprincess Ahoj, já si myslím, že vyloženě vybrat si nemůžeš. Pokud není nějaký fyziologický problém na straně ženy nebo miminka, kvůli kterému by přirozený porod nešel, tak by ti císaře dělat neměli..I doktoři se přiklánějí k císaři jen tehdy, když je to opravdu ze zdravotního hlediska lepší, nebo pak v akutních případech..Slyšela jsem ale, že pokud má žena opravdu nějaký až panický strach z porodu, tak prý lze císaře doporučit..Co ale pro to potřebuješ udělat, to nevím..Zkus si o tom promluvit se svým lékařem a uvidíš, co ti poví. Každopádně bych ti doporučila, abys nečetla tyto hororové scénáře na internetu. Já mám pocit, že na internet se více píší negativní zkušenosti, než pozitivní, a pak to vypadá, že problém má každá druhá žena, ale pravda je nakonec úplně jinde..Já jsem tedy rodila přirozeně a nebyl žádný problém. Samozřejmě to bolí, ale dá se to vydržet a za pár dní po porodu už o ničem nevíš..U císaře sice nebudeš prožívat porodní bolesti, ale zase bude dlouho trvat, než se ti břicho zahojí a co vím od holek, které císaře zažily, tak to není žádný med..Moc bych ti přála, aby tě strach z bolesti opustil..🙂

pampeliska1
19. únor 2014

@coreprincess kromě výše uvedeného (hlavně z pohledu rodičky) je nezanedbatelný i význam přirozeného porodu pro novorozence. Děti po přirozeném porodu mají lepší adaptaci (není to pro ně takový šok, že už jsou "venku" jako při plánovaném císaři, kdy si čas porodu vlastně určí samo dítě, až je připraveno), mají lepší dýchání (přirozeným porodem se vytlačí z dýchacích cest zbytky plodové vody), lepší přisávání k prsu atd. atd.. Takže je třeba myslet i na dítě 😉 Více např. zde http://www.naseinfo.cz/rodina/obavame-se-priroz...

zuza01
19. únor 2014

Já bych si to nijak drasticky nepředstavovala a hlavně nehledala žádné geniální rady a zkušenosti, u každé je to jinak. Mě vyděsili předem, protože jsem musela na vyvolání a všichni říkali: "Ty jsi chudák, to bolí stokrát víc než normálně". Takže mě max. vystresovali, na příjmu jsem brečela strachy. Po porodu mi doktorka řekla, že tak klidný porod ještě nezažila. Bylo to perfektní, žádné extrémní bolesti, pro mě úžasný zážitek. Tak kdybych si mohla vybrat, tak určitě ne císaře. Kdyby to bylo tak strašné, tak by každá měla jen jedno dítě 😀

katyxq
19. únor 2014

Ne nemůžeš - císǎřský řez je velká břišní operace, osobně bych měla větši strach z ní než z vaginálního porodu. A nezapomínej na miminko, jak mu bude, pokud ho z tebe prostě vytáhnou a od tebe oddělí (protože chtě nechtě po císaři se o něj víc jak pár hodin nebudeš schopná starat), nemysli si, separační úzkost bys cítila taky, navíc to snižuje i pravděpodobnost úspěšného kojení. Pokud máš oprabdu strach, doporučuju sejít se s nějakou soukromou porodní asistentkou a porod s ní probrat 😉. Nebo je tady na Koníkvoi skupina Přirozený porod 😉.
K přečtení doporučuji toto http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/0... 🙂.

deenyska
19. únor 2014

@coreprincess Ahoj, nečetla jsem všechny příspěvky nademnou, takže se omlouvám, jestli budu někoho opakovat. První, co bych ti poradila: Přestaň hledat články a videa o porodech!! 🙂 V ničem ti nepomůžou, nanejvýš tě akorát ještě víc rozhodí.Ono je to těžký, dneska je doba, kdy jsou o všem dostupné informace, což je na jednu stranu fajn, ale třeba co se týče porodů, tak mám pocit, že to má ve většině případů opačný efekt. Radši si hledej informace o tom, co nastane, až to miminko přijde na svět, dívej se po výbavičce, kochej se věcičkama pro děti a dostaneš svou psychiku tam, kde má být, tzn. myslet na to pěkný, co přijde. Vím, že bys asi nejraději slyšela, že porod lechtá 🙂 , ale je to bolest, která se vydržet dá a hysterie je fakt zbytečná. Jakmile začneš hysterčit, přestaneš spolupracovat a o to hůř se pak rodí. Mojí sestře v době, kdy jako studentka zdravotnické školy absolvovala praxi na porodnici, doktor říkal, že když jde žena rodit s tím, že to bude hrozný, tak to opravdu hrozný bude, protože psychika je opravdu hodně důležitá. Nebudu si hrát na hrdinku, taky jsem měla obavy, ne teda v takové míře jako ty 🙂, ale byly. Z toho neznáma a ani tak mě neděsila intenzita bolesti jako to, jak dlouho to asi potrvá. A víš jak to dopadlo? Místo nějaký paniky, že se mi rozjel porod jsem se začala těšit, že už se něco děje, že už to budu mít taky brzy za sebou a budu po oddělení jezdit s vozítkem na miminko a přemítala jsem, kdy že se ten malej asi narodí a jak asi bude vypadat. A hodiny na stěně nebo kolik dob porodních je předemnou, mě opravdu nezajímalo. Vůbec se ti nedivím, že jsi z toho vyplašená, protože v dnešních filmech herečky rodí, jak kdyby je vraždily, z ničeho nic jim praskne voda a najednou mají bolesti...ale věř mi, že do reality to má hodně daleko. Kdyby to byl takový mord, tak každá odmítneme mít další dítě. Dokážu si představit, že si myslíš, že se budeš svíjet bolestí třeba celých 12 hodin, ale toho se bát nemusíš. Ani ten křik u toho porodu není nutný, nicméně věřím, že někomu to, že si vykřikne, uleví.. ale nechápu, kde na to ty baby berou sílu 😀. Sama za sebe můžu říct, že nemám špatné vzpomínky na porod, přesto když vidím v tv nebo na netu nějaký reálný porod, vždycky mě to vyděsí, přitom mám vlastní zkušenost, ale prostě nedokážu se na to dívat, přijde mi to horší, než když jsem na porodním křesle byla já 😀. Takže za mě rozhodně nehledat informace o porodu!!.. Jinak jak už někdo psal, když máš takové obavy, zvaž účast na předporodním kurzu, někoho dokáže uklidnit... a jestli si z toho opravdu hodně vyděšená, nebála bych si promluvit s psychologem, na tom není nic špatného. Určitě tě dokáže povzbudit víc než kterákoliv z nás 😉

frantiska85
19. únor 2014

Císař je velká břišní operace se všemi riziky. Klasický porod je normální věc a druhý den běháš jak čečetka, to po císaři jde těžko.
Neboj, není to tak zlé, jak někdy popisují na diskuzích. 😉

petrajurinova
19. únor 2014

@frantiska85 a tu blbost cos tu napsala jsi vyčetla v kterém románu červené knihovny? Po klasickém porodu běháš druhý den? Běžná rekonvalescence po vaginálním porodu je zhruba stejně rychlá jako po SC - pokud po jednom nebo druhém nejsou komplikace. A já osobně jsem teda byla fit mnohem rychleji po císaři (asi po 3 dnech) než po vaginálním porodu (základní hojení 6 týdnů a další 3 roky následných problémů).

pisjutynka
19. únor 2014

Ahojky, tak esli ti můžu něco doporučit, tak je to to, abys přestala číst, jak probíhají porody u jiných maminek. Nikdo nikdy dopředu totiž stejně neví, jak to bude probíhat u něj a navíc každej porod je jedinečnej.
Za sebe ti můžu říct, že já se porodu taky strašně bála. Jsem strašpytel. K zubaři chodím většinou až když doma brečím bolestí, pže z něho mám panickou hrůzu.. před těhotenstvím jsem navíc absolvovala tak hnusnej zákrok, že jsem tu pak doma v bolestech 2 dny brečela a říkala jsem si, jak já proboha zvládnu porod, když brečím kvůli zubům. Bála jsem se strašně tý bolesti, i toho, že tam budu za největší hysterku apod. A výsledek? Jsem strašně ráda, že jsem mohla rodit přirozeně a navíc to byl ten nejkrásnější zážitek v mým životě. To když mi malou položili na břicho a já jí poprvé v životě uviděla.. to když mě přítel celou tu dobu držel za ruku a pak dojetím brečel.. nikdy v životě na to nezapomenu.
Esli ti můžu poradit, tak se opravdu přestaň mučit čtením článků o tom, jak strašný to je, není a dá se to vydržet. A nebo zkus navštívit předporodní kurz, vím, že mé kamarádce to hodně pomohlo. Držím palce!

luca_on
19. únor 2014

Ahoj, já jsem rodila vždy vaginálně a žádná sranda to nebyla. Nastřižená, po druhé natržená a stejně bych neměnila. Na pokoji jsem měla ženský po císaři a žádná legrace. Já jsem chodila sice špatně, ale holky moc nemohly. Bříška měly jak kdyby tam měli ještě jedno dítě. Nešlo jim na velkou, prdy neodcházely. Dávali jim injekce na bolest, na uvolnění střev a ještě čípky. Nevím asi bych tuhle otázku úplně vypustila z hlavy a nechala to na přírodě. Každý porod má své pro a proti. Navíc každý člověk je jiný a tak i hojení po porodu má jiné.

Je přirozené, že máš obavy. Já měla taky, ale přežít se to dá. Já jsem rodila je to 14 dní. Takže to mám ještě v živé paměti. Velkou oporou mi byl manžel. S ním to bylo takové jednodušší. Hodně to psychicky podpoří. Zkus přemýšlet o něčem jiném. Je spousta dalším věcí, na který se můžeš těšit 😀

frantiska85
19. únor 2014

@petrajurinova Jen jsem chtěla říct, že bych na vlastní přání císař nechtěla ani kdyby si ho bylo možné vybrat. Představa anestezie a rozřezaného břicha se mi ani trochu nelíbí. Pokud je k němu z lékařského hlediska důvod, pak samozřejmě nejde jinak.

sariky
19. únor 2014

@coreprincess rodila jsem císařem a bylo to peklo. břicho mě bolelo ještě rok po "akci". takže neblbni, zbytečně nestuduj a nech to na přírodě 😉

yellowbanna
19. únor 2014

lpd tuydeyyrhrfgieifw irtiw3nse twejtjkridg rdjkgdf tgdlkfmgh rehmdrjhk 😝 rgjkgjfghhgvhg 😔 😔 😔 😵 🤐 😎 😉 🙂 😲 😖 😢 😅 🙄 😒 😀 😕 😔 😨 yjfyb gj ntoo 😔

yellowbanna
19. únor 2014

omlouvam se, to byl synek 😀

romantika
19. únor 2014

-🙂 vybrat si nemuzes, jedine bys mela papir od psychologa. je dulezite si uvědomit, co je lepsi pro dite. nicmene spousta histerek si da epidural a do finále se v celku prochechtas. tak byt tebou volim todle. ja nemela cisare, ale vyvolavany, to je taky maso a doted je mi lito, ze deti prisli na svet nerpirozene. krom toho po tech nepřirozených porodech se taky neproirozene hojis apod.. kasli na to, nech si epidural. svagrova je taky histerka, ta uz trpěla v tehu, nakonec si dala epidural k druhemu a prochechtalal to az do konce a hlavne nemela takove nervy. je fajn ze si to uvědomuješ a zjisti si dopředu moznosti co porodnice nabízí a nech to na prirode. jestli ti pomuze vystrašit te cevkovanim, a jinými nechutnostmi u cisare tak prirozeny porod je největší pohoda.

zuzi.111
19. únor 2014

Nepremyslela bych nad tim zda cisar nebo prirozeny porod. Spise bych se snazila zbavit te fobie z lekarskych zakroku. Muze pomoct psycholog nebo nejake alternativni metody, meditace... Proste odstranit ten psychickej blok, ktery mas a dle toho, jak to popisujes to neni jen bezny strach.

milmic
19. únor 2014

@coreprincess Oficiálně si vybrat nemůžeš. Ale.... třebas mě poslal doktor z porodnice na oční kvůli přeměření očního tlaku. A doktor na očním mi první otázku položil: A jak chcete rodit? Říkám: No... přece normálně, ne? A doktor: fakt? No tak jo, ale kdybyste si to rozmyslela, tak stačí říct a já vám to tady napíšu. 😅

Nicméně - pokud máš velký strach z porodu, maximálně Ti doporučuju rodit s dulou. Já první rodila bez a podruhé s ní. Bylo to absolutně nesrovnatelné. Do porodnice jsem přijela vyklepaná jako ratlík, ale když přijela dula, tak se mě všechno spadlo a strašně jsem jí věřila. PRovedla mě porodem tak úžsně, že ta bolest byla krásná. Ano, kontrakce bolely jako prase, ale s dulou to bylo úplně o něčem jiným než bez ní. 🙂

Přeji TI krásný porod, ať máš krásné vzpomínky. 😵

jenyska4
19. únor 2014

@petrajurinova jsi nějaká kapku podrážděná, pokud nemáš u porodu problémy tak na druhý den běháš kolem miminka uplně v pohodě, ale po císaři se většina holek ani nehne třeba i týden...

ventilkova
19. únor 2014

no, tak já první dvě děti normálně a třetí teď v lednu císařem...a za mě císař zdaleka nejhorší!!! normální porod bolí, o tom žádná, jenže porodíš a nic tinení a dítě máš hned u sebe...po císaři všechna bolest teprve přijde, až se probereš z narkozy a je to teda nářez! jestli je něco, co opravdu bolí, tak rozřezaný břicho a než do tebe nakapou cosi, co bolest utlumí a to jsi už dávno při plným vědomí...

já teda rozhodně nesouhlasím s tím, že po sekci jsi do třech dnů fit, to je teda kravina na entou a naopak že rekonvalescence po normální porodu trvá měsíce... blbost, blbost a ještě jednou blbost...

a to, že císaře můžete mít jen z důvodů komplikací, je pěkná kravina, stačí mít známého doktora a je vymalováno, ze známosti se to dělá naprosto běžně a je to prostě fakt....

¨takže já bych rozhodně volila normální porod, dá se vydržet a raději tohle než čekat, až se vůbec zvedneš z postele, abys mohla dojít na záchod a čekat, až ti aspoň přinesou miminko nakojit....pro mě byl císař trauma, zítra to bude sedm týdnů a bude mi ještě dlouho trvat, než se seberu...fyzicky i psychicky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru