Předporodní kurz a cvičení. Je to zbytečnost?

lentilka28
18. kvě 2011

Ahojky těhulky, maminky, vidíte nějaký přínos návštěvou předporodních kurzů či cvičení v těhotenství? Děkuji za každý názor 😉

hojda
18. kvě 2011

U prvního dítěte bycho ho doporučila. Určitě se dá porodit i bez něj, ale je to celkem fajn se něco dozvědět (já se dozvěděla, věci které jsem nikde nevičetla) a mít možnost se zeptat a popovídat s maminkama, co jsou na tom stejně, občas se protáhnout taky neuškodí.

kammka
18. kvě 2011

v prvním trimestru mi bylo stále na nic...
na začátku druhého jsem zakrvácela, byl tam hematom, takže mi dr. nakázal maximální klid...
ve třetím mně tak brněly v noci nohy a pálila žáha, že jsem přes den pospávala a byla ráda, že většinou nikam nemusím, ušla jsem bez obtíží cca 100metrů, pak se mi začalo chtít čůrat, tvrdlo mi břicho..
takže jsem nikam nechodilajen k dr., občas za kolegyněma do práce...porodila jsem taky, prostě stačilo číst, občas procourat internet, když mně něco napadlo.. ale je pravda, že mám dost kamarádek, které už měly tou dobou porod za sebou, takže ty info člověk tak nějak vstřebával postupně..neměla jsem dojem, že by mi nějaké informace chyběly.

eriska
18. kvě 2011

Ahojky, myslím, že cvíčo je určitě super věc🙂 co se týče předporodního kurzu, já nebyla a nijak mi to nevadilo, ani během porodu, měla jsem kolem sebe manžu a super personál a ani po něm..vše naskočilo tak nějak samo, takže za mě ne..zase si ale myslím, že předporodním kurzem nic nezkazíš😉

deyana
18. kvě 2011

Záleží taky jak moc budeš moci cvičit, kurzem asi nic nezkazíš, já nebyla a můj názor je ten, že ani tisíc kurzů ti neudělá představu o tom, jaké to je porodit dítě, každý porod je jiný a nejde se na to připravit, takové ty obecné věci jako např. dýchání ti stejně při porodu "hlídá" PA.. ostatně i tady ti to určitě spousta mamin potvrdí, já spíš chodila na diskuze a čerpala ze zkušeností maminek, ptala jsem se, hodně četla knížky, dokonce jednu jsem si i koupila ale třeba cvíčo jsem měla zakázané, já osobně jsem musela ležet s nohama nahoře, měla jsem dovolenou jen chvilku se třeba projít, ale to až ke konci těhu a ta únava, pořád jsem spala a na nějaké trajdání nebyla nálada 😀 Pokud se ale člověk cítí dobře, určitě cvičení je super, věřím tomu, že i fyzická kondice pak hodně při porodu udělá. Jedna moje známá chodila snad na aerobik + jogu a spinning skoro do porodu, ale to je asi fakt extrém 🙂

babulinkab
18. kvě 2011

já jsem taky nikam nechodila, byla jsem akorát na prohlídce porodnice před porodem a porodila jsem i bez toho, ale určitě se na tom předporodním kurzu můžeš dozvědět spoustu potřebných informací

veruska007
18. kvě 2011

Na cvico chodim a jsem rada, aspon se trochu protahnu. Ale na predporodni kurz jsem chodila a spokojena jsem nebyla, nedozvedela jsem se nic noveho, kdyby mi to neplatila ZP, tak tam urcite nejdu.

kami1984
18. kvě 2011

Tak já na kurz momentálně chodím... holky jsou prima,PA taky.dozvěděla jsem se dost věcí,i kdy\ž se opakují ty,co jsme našla na netu,ale mám to takové ucelené.V cvičení se učíme dýchat,protahovat a třeba nám poradili cviky na bolesti zad,kyčlí,aniž bychom ublížily sobě nebo miminkům.. plavání je super,malý je vždy spokojený🙂
určitě nelituji peněz, mě osobně to moc baví a když si s něčím nevím rady,poptám se hned u zdroje... (teď jsem se ptala na masáž hráze a malin.čaj)

kalo
18. kvě 2011

Cvičení je bez debat prospěšné (jinak ke konci těhotenství budeš jak knedlík, kterého bolí záda)- V prvním těhot.jsem chodila, hodně se dozvěděla a byla fit (Hlavně po porodu- hned!) Teď v druhém už je to s dítětem komplikovanější- nikam nechodím a tu špatnou kondici cítím už v první půli těhotenství (cvičím aspoň doma)....Je to hlavně o tom, přemoci pohodlnost a vyrazit 😉 😉

ivett
18. kvě 2011

tak informací je dneska plný inetrnet a časopisy, nic nového vám na kurzu neřeknou, určitě se dá porodit i bez něj...co se cvičení týče, dá se cvičit i doma, v každé knížce o mateřství jsou základní cviky + na netu se toho dá najít taky spousta...a hlavně, bohatě stačí nějaký zdravý pohyb, procházky, občas se protáhnout apod., na to na mě nemusí nikdo dohlížet...
takže podle mě to zbytečnost je, nepotřebovala a nepostrádala jsem to u prvního dítěte, u druhého to už vůbec nebudu postrádat 😀
původně jsem chodit chtěla, ale několik kámošek nezávisle na sobě, co co měly za sebou a úspěšně porodily, mi řekly, že je to fakt zbytečné a už by na to nešly, tak jsem nechodila a myslím, že jsem o nic nepřišla...

ono taky záleží, kolik mamin nebo kámošek s dostatkem volného času kolem sebe máš, já nepotřebovala hledat další nebo se zdržovat v okruhu budoucích mamin nebo stávajících mamin, co jsem potřebovala vědět, mi poradily kámošky, co v tu dobu samy těhotenstvím a porodem prošly, takže já to nepotřebovala, ale pokud nemáš široko daleko kolem sebe nikoho, s kým by jsi trávila volný čas a pokecala si o těhu, porodu apod. a chceš to, tak do kurzu jdi, jako určitě tím nic nezkazíš, ale asi ti to ani nic nového nepřinese...

ja.na81
18. kvě 2011

Ja jsem absolvovala s manzelem vikendovy predporodni kurz a byli jsme moc spokojeni. Tak jasne, ze je spousta info na netu ale ja jsem je chtela proste slyset i "na zivo" a hlavne teda to chtel manzel, protoze on prece nebude nic cist, ze jo 🙂 Bylo nas tam 10 paru a byla to sranda, podle me to zbytecnost neni 🙂 Cviceni jsem zadne specialni nenavstevovala, mela jsem pohybu dost v praci. Obcas jsem si zasla jen zaplavat a chodila jsem hodne na prochazky. Ale rikam si, ze az (jesti) budu tehotna podruhe, chodila bych rada na tehotenskou jogu...

renat2
18. kvě 2011

Cvičení v těhotenství ANO, předporodní kurz zbytečnost (podle mě).

michala_z
18. kvě 2011

Já absolvovala před prvním porodem předporodní kurz s tatínkama a byla jsem spokojená. Dozvěděla jsem se spoustu užitečných rad a hlavně také manžel, který mi potom během I. doby porodní moc pomohl. Určitě doporučuji oboje. 🙂

petruskaaa
18. kvě 2011

Já absolvovala oboje.Předporodní kurz mi přišel jako zbytečnost ale cvíčo můžu doporučit.U porodu mi sice bylo k ničemu,na nácvik dýchání jsem si tam ani nevzpomněla,ale krásně jsem se tam vždycky protáhla,bylo to moc příjemmný a věděla jsem,že cvičím jenom cviky,které miminku neublíží 😉

kikimaruska
18. kvě 2011

Chodila sem na cvičení na balonech, bylo to příjemné. Jako prvorodička jsem chtěla absolvovat předporodní kurz určitě, i a proto,že je spojen s prohlídkou porodnice....Já třeba doted nezkusila a nikdo mi neřekl, jak se má dýchat u porodu.... protože jsem se kurzu ani nestihla účastnit 😝 😅 . Jinak na kurz jsem přihlásila i tatku, přestože k porodu jako takovému nechtěl, ale i pro první doby porodní ho musel absolvovat (jinak by ho ke mě bývali byli nepustili). Až jednou budu čekat druhé mimi, tak se na něj ale určitě chystám...

klarka1
18. kvě 2011

zvládla jsem to i bez kurzu, přečetla jsem nějakou odbornou literaturu a při porodu mi byl oporou manžel, ale i porodní asistentka a v neposlední řadě pan doktor, všem velké díky 😉

hasky24
18. kvě 2011

já jsem se na kurzu naučila správně dýchat což bylo u porodu k nezaplacení 🙂 🙂

dexonka
18. kvě 2011

Když jsem čekala druhé děťátko,šla jsem s manželem na jednorázový předporodní kurz a i když jsem většinu informací věděla už z prvního porodu,stejně tam bylo pár info za které jsem byla ráda a pro manžela to bylo plus v tom ze si aspoň trošku představil,jak to vše asi probihá a jak se snazit mi pomoci i když realita je stejně kapku jiná...

kaci1
18. kvě 2011

@lentilka28 cvičení jednoznačne ANO! První trimestr jsem chodila na normální cvičení. Hlavně pilates. Od druhého trimestru jsem si našla cvičení pro těhotné, kde se tančí, cvičí na míčích, posiluje a nakonec hodiny konzultujeme s porodní asistentkou. Super ,-) dále cvičím podle tohoto DVD http://www.hrackyzaclony.cz/CVICENI-V-TEHOTENST... je perfektně udělané. hodina intenzivního cvičení na každou část těla a hlavně se nezapomíná na posílení pánevního dna, které budeš potřebovat u porodu.
Jsem v 26tt a mám pouze bříško a 5,5 kg nahoře. Dokonce pořád nosím netěhu věci. Tedy i pořád normální džíny ,-) Myslím, že cvičení tomu hodně pomohlo ,-)
Co se týče předporodní přípravy, tak si zajdu asi na dvě hoďky ohledně dýchání a budu ho spíše cvičit doma.
S manželem se chystáme na 2hod. seminář který je zaměřený hlavně pro tatínky jak se mají o svou partnerku v době porodu postarat. A pak na 2hod.seminář první pomoci pro novorozeňata a běžné děcké choroby. Příjdou nám oba semináře docela praktické ,-) Myslím, že je škoda nevyužít dnešních možností a nepřipravit se ,-) Hlavně mi to dodává energii a podporuje zdravou psychiku. Každý se mě ptá jestli se bojím porodu. Fakt nebojim. Já se na něj těším ,-)

gumidek
18. kvě 2011

@lentilka28 No, předporodní kurz je zbytečná věc, řekla mi to i doktorka - na dýchání a úlevové polohy tě upozorní i PA u porodu. Navíc prvorodička tam není většinou jen půl hodiny, takže všechno v klidu vysvětlí. Rodila jsem rychle a i tak jsem strávila na sále do porodu 2 hodiny a 20 minut...
Cvičení - našla jsem si na internetu a v klidu cvičila doma, hlavně balon, ten mi pomáhla i při porodu.

linalina
18. kvě 2011

Chodila jsem na kurz, na cvičení ne, ale nácvik dýchání a poloh jsme měli v rámci toho kurzu. Cvičila jsem sama doma podle dvd. Jak už tady někdo psal, spoustu věcí jsem věděla, ale ten kurz mi to tak zarámoval a je dobré, že se člověk může zeptat na cokoliv přímo PA a nehledat zmateně jen informace na netu. Velkým přínosem pro mě bylo info o fázích porodu, nácvik toho dýchání, protože jsem tak nějak přirozeně začala dýchat tak, jak jsem to měla naučené - vůbec jsem o tom nepřemýšlela, a PA, co jsem měla u porodu mě furt chválila, jak mi to jde 😀 . Ale to nejpodstatnější byly věci kolem kojení - jak přikládat - jak má mít miminko otevřenou pusinku, jak masírovat prsa a řešit případné problémy, jaké jsou polohy na kojení, kdy se tvoří jaké mléko apod. Pro mě jako pro prvorodičku tohle bylo fakt super, protože jsem věděla, co bude následovat a nic moc mě nepřekvapilo. A když jsem pak měla problém, tak jsem ho uměla pojmenovat a vyřešit se sestřičkama, které mi maximálně vyšly vstříc. (Jinak v porodnici byly i holky, co si stěžovaly na to, že jim nikdo nic neřekl a nenaučil je pořádně kojit - na což, řekněme si to upřímně, bohužel nemají moc v nemocnici čas a řeknou ti jen kojte a v případě problému se přijďte zeptat.) A taky bylo dobré, že jsme se v kurzu učili jak manipulovat s miminkem - to jsme zkoušeli na panence a zase - v porodnici ti to ukážou během 20 minut a čau. Vůbec si nechci stěžovat na porodnici - tam jsem byla spokojená a do velké míry asi i proto, že jsem byla poučená. Asi bych to zvládla bez problému i bez kurzu, ale takhle jsem si byla jistější, protože jsem věděla, co se právě děje 😉

bubbly
18. kvě 2011

Ahoj vsichni, teda nevim jak probihaji predporodni kurzy v CR, ja ziju v Anglii, kde je taky mame doporucene, predpokladam ale ze to vsechno o tom samem. Podle me je to zbytecnost ktera budouci maminky jen stresuje. Ne kazdy snasi dobre nemocnicni prostredi. U porodu vas stejne porodni asistentka 'naviguje' a rika co mate delat a jak dychat a taky polohu si muzete urcit sami, teda aspon tady v Uk to tak je. Nevim teda jak se rodi v CR, asi je to i odlisne v kazde porodnici. Treba ta 'koza' co vas na ni pri porodu polozi je uz od pohledu desiva. Takze preporodni kurzy jsou pro me zbytecny.

radushka
18. kvě 2011

prakticky k ničemu, ale dodalo mi to jistotu, že vím, do čeho jdu 🙂

lenulinka00
18. kvě 2011

Já jsem na žádné cvičení a předpporodní kurs nechodila. Koupila jsem si domů velký nafukovací míč a cvičela jsem na něm podle kazety, ale bylo to spíš kvůli tomu, aby mě neboleli záda. 🙂

kristi
18. kvě 2011

nebyla jsem ani cvicit ani na kurzu, myslim si, ze to neni podstatne

beruska1989
18. kvě 2011

já jsem cvičila podle dvd sama doma na balonu, a na kurzu jsem nebyla. chtěla jsem, ale nevyšlo to.

renatab
18. kvě 2011

Jsem pro předporodní kurz a to proto, že každá nemocnice je jiná a právě tam se dozvíš jak to v dané nemocnici probíhá a jaké věci upřednostňují a jaké ne. Nám s manželem se to líbilo. A ohledně cvičení záleží asi na mamince. Já hodně cvičila před těhotenstvím. V těhotenství jsem si plánovala co všechno budu dělat, na jaká různá cvičení budu chodit a nakonec jsem nebyla nikde 🙂 Měla jsem dost práce jednak v práci a potom v zařizování věcí pro miminko, takže mi ten čas tak nějak utekl, že než jsem se nadála, rodila jsem. Ale je fakt, že i na kurzu jsme se dozvěděli, že některé maminky nemají výdrž a po dlouhém porodu jim nakonec musí udělat císařský řez. A myslím, že i podle toho jak je to tělo vycvičené, tak se rychleji vrací do normálu po porodu. Já měla do měsíce zpátky své bříško a bez jediné strie.

majatob
18. kvě 2011

Pred prvnim jsem nechodila nikam, precetla si par knizek a rekla si porodily ostatni, porodim taky...no a porod podle toho vypadal ☹ pred druhym jsem sla i na kurz, kde jsem se dozvedela opravdu spoustu uzitecnych informaci, ikdyz uz jsem byla "zkusena" druhorodicka. Treba jen takova malickost, ze se musim pri siti uvolnit jinak me budou ty stehy tahat, byla rada k nezaplaceni. Nebo nacvik vokalizace pri porodu abych dychala dostatecne, ale zaroven se nepredychavala, coz se mi u prvniho stalo...no jak rikam, malickosti, ale moc mi pomohly 🙂
a cviceni me moc bavilo, chodila jsem na normalni na balonech a na tanec rodicek, a co je dulezite- naucila jsem se cviky provadet opravdu spravne (dvd nevidi jak to delam a neporadi alternativu kdyz mi cvik z nejakyho duvodu nevyhovuje) 🙂

Da se bez toho prezit i porodit, ale myslim, ze jsou to rozumne investovany penize do fyzicke i psychicke pohody, ktera je pro nastavajici maminku dulezita 🙂

pavcza
19. kvě 2011

Asi záleží jak to ty cítíš, pro někoho zbytečnost, pro někoho užitečnost. Já od začátku věděla, že určitě na kurz chci jít a přestože některé informace pro mne nebyly novinkou, tak jsem se dozvěděla spoustu jiných věcí, které jsem nevěděla a také to bylo pro mě rozptýlení, že jsem se dostala mezi ostatní těhulky, když jsem byla od 4. měsíce na PN. Na cvičení jsem nechodila, ale učila jsme se na kurzu správně dýchat, taky se dozvěděla jak to konkrétně chodí v té porodnici, ve které jsem chtěla rodit, jak vypadají porodní sály a i přestože mi to ve finále bylo naprd, protože jsem rodila plánovaným císařem pro KP, tak nelituju toho, že jsem se zúčastnila. 🙂

martaska78
19. kvě 2011

Ahojky, já nechodila ani s jedním mimčem ani na kurz ani cvičení. U prvního jsem neměla finance a u druhého jsem si říkala, že když jsem to přežila u prvního bez tak teď to taky přežiju. Místo cvičení, (které fakt nemusím) jsem chodila u obou na dlouhé procházky a byla jsem vcelku dobré kondici. Oba porody jsem měla přirozené (4420g a 4010g) a přežila. Je to jenom na tobě, někdo je z těch kurzů zbytečně vyplašený, řiď se tím jestli se ti to chce dělat nebo bys to dělala jen z jakési povinnosti. Pokud chceš tak tam uháněj, jinak se na to vyprd..... a užívej si těhotenství.

romana29
19. kvě 2011

Z mé osobní zkušenosti - návštěva předporodního kurzu - k ničemu. Celé to bohužel směřovalo pouze k tomu, co koupit a co ne + samozřejmě "vhodné" výrobky bylo možno přímo zakoupit....Dost mě to zklamalo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru