Předporodní kurz a cvičení. Je to zbytečnost?

lentilka28
18. kvě 2011

Ahojky těhulky, maminky, vidíte nějaký přínos návštěvou předporodních kurzů či cvičení v těhotenství? Děkuji za každý názor 😉

hansed
21. kvě 2011

Já na kurz ani na cvičení nechodila... dle mého je kurz zbytečný, cvičení (pokud je maminka zdravá a doktor dovolí - já nesměla ☹ ) je prospěšné 😉
považuji za samozřejmost, že u porodu jsou PA, které poradí, jak dýchat apod., stejně tak, že sestřičky pomůžou s kojením....jenom se nebát říct si o radu.... a mnohdy poradí i zkušenější maminy na pokoji....

samozřejmě, pokud chceš jít na kurz pro svou jistotu, běž a nenech si to vymluvit 😉

rebelie
22. kvě 2011

Já na kurz rozhodně půjdu. Cvičení ještě nevím, to mi přijde, že se snáz obstará i doma. Kurz mi přijde hodně užitečný, protože člověk nějak ví, co asi bude následovat a taky jak se bavit s doktorama, když třeba člověk nechce jen pasivně přijímat jejich rozhodnutí (ráda bych rodila přirozeně, samozřejmě pokud to půjde). Navíc já na kurz rozhodně budu chodit s manželem a zatímco já si asi ledacos přečtu i v knížkách a vyslechnu od kamarádek, pro něj ten kurz bude skvělej a to bude nenahraditelné pro mě, protože on díky tomu bude rozumět tomu, co se děje a bude moci být lepší oporou... Takže za mě kurz 100% ano. A samozřejmě si vyberu nějaký kurz, který nebude jen reklamou na výrobky pro miminka...

alfice
22. kvě 2011

Předporodní kurz jsme z části s manželem absolvovali, nic mi nedal, byl spojen s návštěvou porodnice, ta mě dala dost, obří strach z porodu a od té doby jsem byla jen vystresovaná 🙂 , jelikož tam zrovna porod probíhal a pani ho dosti prožívala 😕
Ale zase jsem slyšela, že se u porodu dívají, zda maminka kurzy absolvovala -je to psáno v průkazce - a pokud ne, tak se i ohánějí tím, že kdyby jej absolvovala, tak by teď věděla, co má dělat atd.

ladybugie
22. kvě 2011

Předporodní kurz jsem absolvovala. U nás se konají dva. Jeden si organizuje přímo porodnice a druhý soukromá dula, která sama v této porodnici dvakrát rodila. Já byla u duly. Po vzájemné domluvě jsme cvičení vypustily. Co se týká samotného porodu, tak mi dal hodně. Paní nám poradila polohy, chodili jsme tam s manželem, takže pak aspoň tušil, do čeho jde. 🙂 Dobré byly i dvě lekce péče o dítě po narození a běžné dětské nemoci, strava po půl roce. Problém nastal až v porodnici, kde mě rodila doktorka - postrach okresu, a celou dobu porodu na mě řvala, že kdybych chodila na kurz k nim, tak bych to zvládala mnohem líp. Prostě kravka. V těhu průkazce jsem měla napsáno, že jsem kurz prodělala. Při druhé těhu na kurz nepůjdu, ale při prvním mi pomohl.

coxa
25. kvě 2011

U prvního syna jsem chodila na těhu cvičení, bylo to super. 😵 U druhého už bohužel nebyl čas. 😒 Předporodní kurz jsem neabsolovala ani jednou - u prvního porodu jsem maličko zalitovala, u druhého už jsem věděla co mě čeká, takže mi to přišlo zbytečné. Ale oba porody byly v pohodě i bez kurzu. 😉

ks
25. kvě 2011

Já chodila cvičit, protože jsem dřepěla doma, tak abych měla pohyb. A kurz navštěvuji, hlavně jsem byla zvědavá, co se dozvím nového, ale není to nutné. Dnes se dá hodně zjistit na internetu.

perca
3. čer 2011

cvičit určitě není zbytečnost! aspon budeš mít nějakou kondičku a potrenuješ trochu svaly, které zapojíš u porodu ;)

xvitk101
6. čer 2011

Jako prvorodička jsem si chtěla udělat představu, hodně jsem načetla v knížce a hlavně na internetu. Přesto jsem se s manželem na kurz přihlásila, protože jsem chtěla vědět, jak to chodí přímo v porodnici, kde budu rodit. Pár nových informací jsem se dozvěděla. Do 6. měsíce jsem chodila normálně cvičit, pak mi začlo tvrdnout břicho, tak jsem měla mít klid. Začaly mě bolet záda, tak jsem zašla za rehabilitační doktorkou, který mi předepsala fyzioterapii. Domluvila jsem si to přímo s PA v porodnici, sestřička byla moc milá, cviky mi ukázala a já si teď cvičím doma.

jennyska
11. lis 2013

Ahoj @xvitk101 @ks @coxa @ladybugie @alfice @rebelie @hansed @romana29 @martaska78 @pavcza @renatab @radushka @bubbly @gumidek @beruska1989 @kaci1 @dexonka @kikimaruska @petruskaaa @michal_z @ja.na81 @ivett @veruska007 @babulinkab @eriska @perca @hasky24 @klarka1 @kalo @deyana @kammka @majatok @kristi @renat2 @lentilka28 @linalina @hojda @kami1984 @lenulinka00

Mohly byste, prosím, vložit svou případnou zkušenost se cvičením pro těhotné a nebo s pohybem v těhotenství do naší Wiki knihovničky a pomoct tak ostaním ženám, které shání informace, zkušenosti, rady, tipy, podporu atd.? 🙂

Stačí na tomto linku: https://www.modrykonik.cz/cviceni-pro-tehotne/ vložit svou zkušenost, příběh, což zabere jen minutku a pomůže drtivé většině žen! 🙂

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji fajn večer!
Janča

teja86
24. srp 2015
Uživatel teja86 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od teja86.

Holky a nemáte některé zkušenosti s předporodním kurzem online? Vyskočila na mě už několikrát reklama na fb na porod bez obav, mají to být videa, kde bych se měla vše dozvědět a mělo by to nahradit klasický předporodní kurz. Cenově to vychází nastejno a dokonce to snad proplácí i některé pojišťovny. Ale zatím neznám nikoho, kdo by něco takového absolvoval, tak nevím, jestli si to zaplatit a nebo nee. Paní vypadá, že se vyzná, koukala sem se na nějaké její videa, byla i v televizi v dobrém ránu a podobně.

speratovalucie
24. srp 2015

Na kurzy jsem nechodila ani u jednoho dítěte a neplánuji to ani v případě dalšího. Cvičit si může člověk doma podle knih, brožur, rad lékařů, a nemusí za to platit. Ty penízky člověk může našetřit pro mimčo. Já jsem ale necvičila ani doma a že by byl u porodu nějaký problém se říct nedá 🙂 Od prvního zatlačení porodit za 10 minut je docela v pohodě 🙂

karlajasmine
24. srp 2015

Pohyb je urcite v tehotenstvi zdravy a dulezity ale hodne zalezi co vam osobne vyhovuje. Ja byla prarkrat na cviceni pro tehotne ale moc mi to nedavalo.. mela jsem pocit, ze me to spis vadi nez aby mi to nejak pomahalo, tak jsem se na to vykaslala. Celkove organizovane cviceni nemusim. Misto toho chodim min 1x tydne plavat, a min 2x. tydne na delsi prochazku (aspon 6-8km).. To mi nejvic pomaha.. byt na cerstvem vzduchu a to plavani mi pomaha na zada.
Na predporodni kurz jdu, protoze se chci dopredu seznamit s prostredim, kde budu rodit (je to kurz v nemocnici), naucit se dychat, kojit atd.. myslim, ze na tohle nikdo pak nebude mit cas, aby mi to vysvetlovali, tak bych se to rada naucila dopredu. Myslim ze to bude prospesne i pro manzela, ze bude vedet co nas oba ceka a jak se zapojit.

gepe
24. srp 2015

Na predporodnim kurzu jsme byli v prvnim tehotenstvi oba - ja i manzel, on pouze vynechal sekci o kojeni. Bylo to prinosne pro oba, ptali jsme se na ruzne veci, ktere nebyly jasne, ci jsem nevedeli. Napr polohovani miminka - manzel i osobne vyzkousel tygrika aj., resuscitace pokud by byla potreba, aj. Cviceni jsem neabsolvovala ze zdravotnich duvodu. Za nas to nebyly vyhozene penize a zbytecne straveny cas. S ohl. k planovanemu porodu v upmd, jsme kurz absolvovali tam.

petusino
3. zář 2015

Já toto beru asi hodně zodpovědně...koupila jsem si ten kurz porod bez obav a ušetřila si tím hodně času pročítání internetu.. je fakt že hodně věcí si člověk může zdarma najít na netu, ale musí počítat s tunou reklam kolem miminek a takových podsouvajících informací, že tohle prostě MUSÍ mít každé miminko nebo nejsem dobrá matka...mě to už moc nebavilo číst...takto jsem se dozvěděla vše potřebné na jednom místě a věřím že to co říkala opravdu potřebuji a není to jen jak z lidí dostat peníze, takže na odpověď Teji, za mě to vyhozené peníze nejsou. Co se týká cvičení tak cvičím jógu taky podle těch videí co tam měla, mimo to dělám i nějaké další cviky na záda co jsou na youtube. Každý říká jaké je těhotenství zápřah, i na záda, tak to nechci podceňovat než mi naroste břicho nějak více...a navíc ta jóga uklidňuje, je to fakt uvolňující a příjemné cvičení ;) Doporučuji!

mamateri
6. říj 2015

Ahoj petusino 🙂 Nemyslím si, že by jsi to brala nějak moc vážně. Jsi jen zodpovědná maminka, která chce mít k dispozici jen relevantní informace a žádné žvásty. Já jsem teď měsíc novopečená teta a než se bráchovi malá narodila tak také chodili k paní Majce na Porod bez obav. Stejně jako ty jsi pochvalovali, že zde získali všechny informace na jednom místě. Švagrová nemohla kvůli zdravotním problémům cvičit její jógu, za to si podle paní Majky nachystala celou výbavičku a teď je moc spokojená. Krom centra je v brně dostupný i obchůdek, kde se dají doporučené věci nakoupit, takže můžete opravdu nakoupit vše podle ní a nemusíte mít strach, že něco děláte špatně. Takže k vašemu doporučení se můžu jen připojit 😉

martina678
28. říj 2015

@mamateri našla jsem web porodobezobav.cz to je ono o čem mluvíš? pani Majka? 🙂 má nejmladší sestra je v očekávaní svého prvního miminka a uvažuji nad predporodním kurzu pro ní. študuje si na internete různé věci, je taková ta maminka za googlom :D začína být také i nervózní ze všeho, tak bych jí chtěla pořídit předporodní kurz a kvalitní a dostatečné informace, aby si nepopletla hlávku bludmi na internetu co najde. Bráchova manželka chodila na kurz osobně nebo to měla taky online? Segra nežije v Brne, má to síce kousek ale znám jí že by tam jisto nechodila....už doma funí a "aktívne" oddychuje z toho jak se jí dělá špatne 🙂

madlis
4. lis 2015

Ja se rozhodne na kurz chystám. Jasne, mam uz neco načteno, ale manžela do cteni asi nedokopu, tak i pro nej to bude prinos a za dalsi, nase porodnice ma kurz rozdělen na 4 lekce (pres porod, kojení, 6nedeli a vse kolem mimca) takze i to bude prinos pro me, jak psala @linalina.

stepulin
16. led 2016

Chodila jsem cvičit do Studia Maminka a i předporodní kurz jsem tam s manželem absolvovala. Vyhovovalo mi, že jsme měli individuál, nechtěla jsem do porodnice mezi tolik cizích lidí. Mohli jsme se bez ostychu porodní asistentky Veroniky na vše zeptat. Ani nebyl problém s přetažením času, nespěchala na nás, byli jsme moc spokojení a byla to asi taková třešnička na dortu, že jsme se cítili připravení na vše. 🙂

amineta
25. únor 2016

Předporodní kurz určitě hlavně pro partnera!
Já byla na víkendovém Hypnoporodi a ta změna chování ke mně po tom, co si vše muž vyslechl, byla enormní!!!
Nehledě na to, že pak byl úžasnou oporou při porodu (rodili jsme 20h doma...)

paula22011982
3. bře 2016

Ahoj holky prosím vás poraďte mi , vaše zkušenosti. Jsem v 11.tydnu a ráda bych pro sebe i přes to něco dělala s čistým svědomím. Mám počkat a začít cvičit až v druhém trimestru anebo co by jste mi radili? Sport a hýbat se mám ráda ale žádná profesionalka nejsem a v minulosti jsem chodila jednou až dvakrát do fitka na spalování.

frycovamichaela
11. bře 2017

Ahoj. Za mě říkám, že výborné je plavání pro těhulky. Většinou ho vedou porodní bába, které mají spousty zkušeností s porody a občas moc dobře radí, navíc si pokecáš s dalšíma těhulkama, které zrovna prožívají podobné věci, co ty, a v neposlední řadě to prospívá těhulce i plodu 🙂 jinak předporodní kurz jako takový mi přijde dost zbytečný, je ale dobré vědět, jak to vypadá v porodnici, kde se chystáš rodit, a také je fajn dozvědět se něco o laktaci a správném kojení, ale třeba já jsem na žádném kurzu nebyla a zvládla jsem to bez problému i bez toho 🙂

paula22011982
11. bře 2017

@frycovamichaela ahojki děkuji za odpověď ale už to máme za sebou 😆😆😆 malé je už půl roku.
Já na před porodním kurzu tsky nebyla ale nemocnici jak jsi psala je podle tsky důležité vidět a seznámit se .
Jinak to plavání bylo tenkrát fajn ,sice jsem chodila ne s tehulkami ale i přesto,plavání je fajn.
Kdy máš termín? A co to pak bude?😄

terkavil
28. čer 2020
Uživatel terkavil je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od terkavil.

Dobrý den. Za mě určitě. Chodila jsem přímo sem https://www.ginnova.cz/fyzioterapie-v-tehotenstvi/
Jak na fyzio před porodem, tak i po,
A fakt super, jsou to opravdu profesionálové v oboru. Obzvláště mi poté pomohla ta cvičení po porodu, pro stabilizaci 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru