Předporodní kurz ano nebo ne? Je nutný?

jiskricka
6. kvě 2013

Jsem ve 32. týdnu a jsem na rizikovém . Do teď vůbec nebylo jisté jestli malý bude v pořádku a jestli se nějaký porod bude vůbec konat ale teď nikdy v blízkém okolí se žádný předporodní kurz nekoná. Je předporodní kurz nutný když jste prvorodičky?

maudn
6. kvě 2013

ahoj, já měla rizikové a 33tt. jsem už rodila (akutním císařem- ale nemohla jsem ani rodit jinak), pro mě to tedy bylo zbytečné, leda, že by celej kurz byl o císaři a předčastně narozených dětech. Za mě vše potřebné se dozvíš v porodnici a nebo tady od hodných maminek na koníkovi

naomi6
6. kvě 2013

@jiskricka Já jsem teda na kurz chodila a bylo to skvělé, dozvěděla jsem se fakt vše nejen o samotném porodu, ale i o šestinedělí a kojení. Ale nebyla jsem na rizikovém, v tvém případě bych to asi už nehroutila. Jak píše maudn, vše se dozvíš přímo v porodnici, takže neboj, o nic nepřijdeš. Moc držím palce

medakote
6. kvě 2013

@jiskricka Nutné to určitě není. Já jsem na něm tedy byla a byla jsem ráda (už jenom proto, že nám podrobně vysvětlili kdy jet do porodnice, kde zvonit a kam jít a prohlédli jsme si oddělení a porodní sály), nebyla jsem tak nervozní. Ale co se týká informací o porodu a péče o miminko, ty se dají najít i jinde, tudíž nezbytné to není, zvlášť pokud bys na ně musela daleko jezdit.

lucyvivien
6. kvě 2013

za mě zbytečnost, nechodila jsem a vubec jsem toho nelitovala, vše potřebné jsem jsi běžně přečetla , doslechla a nakonec v porodnici tě naučí , co budeš potřebovat 🙂

hav81
6. kvě 2013

Také si myslim,že se zvládne vše i bez kurzu.Při porodu ti stejně asistentak říká co máš dělat,jak dýchat,pomáhají ti.A s péči o dítě ti zase všechno vysvětlí sestřičky na novorozeneckém.A co by si nevěděla tak se prostě zeptej 😉 🙂

blahova_andrea
6. kvě 2013

Já na předporodním kurzu nebyla a nijak mě to nemrzí. Porod jsem měla docela fajn i bez toho. Já jsem z těch, které přemíra informací spíše vyděsí než pomůže. Ale každopádně kdybych znovu čekala, tak bych si doplnila info - kurz o kojení, protože tam jsme totálně selhali a do dalšího mateřství je to pro mě největší strašák ☹

olusenka
6. kvě 2013

Já na žádném kurzu nebyla, protože jsem nevěděla do pár týdnů před porodem, kde budu rodit, ale je fakt, že jsem z toho byla nervózní. Každopádně jsem aspoň chodila na cvičení, kde PA říkala, kdy přijet do porodnice, dělaly jsme nácvik dýchání atd. Taky jsem si s ní domluvila prohlídku porodního sálu, a byli jsme se tam s manželem podívat. Tak aspoň to. Ale jinak si myslím, že i bez kurzu to může být v pohodě. Asistentky říkají u porodu, co a jak. Je tedy pravda, že mě bolest kontrakcí tak opanovala, že jsem stejně skoro neslyšela, nebo když manžel na mě mluvil, mávala jsem rukou, ať přestane, nebyla jsem schopná ho vnímat, a ať to řekne, až kontrakce přejde (ale valily se jedna za druhou).
Určitě bych si zjišťovala dopředu něco o kojení nebo si zajistila, aby přišla laktační poradkyně přímo do porodnice (nebo hned domů, některé to nabízejí, dělají i kurzy o kojení před porodem), v porodnici o kojení neradily nic, ani nenechaly mimčo přisát, ale vrazily mu bradavku přímo do pusy, to samé o péči o miminko, ukázala jedna sestra jen koupání, přebalování mi odmítly ukázat, ať si na to přijdu sama.

kamino
6. kvě 2013

Pripojuji se, ja take nebyla a nemrzi me to. Sice porod skoncil akutnim cisarem po 30 hod,ale na rovinu,kdyz zacalo jit do tuheho,tak bych si asi nevzpomela jak se jmenuju,natoz na neco z kurzu...a hodne sestricky jak na JIP tak na sestinedeli vzdy ochotne poradily a kdyz jsem si s necim nevedela rady,tak mi pomohl MK 😉

andelka
6. kvě 2013

Kdybych neměla možnost předporodního kurzu, tak bych si určitě zjišťovala na netu, zjistila bych si kontakt na laktační poradkyni a dost bych uvažovala o dule.
Jako prvorodička jsem chodila od 16tt na těhucvičení, kde se porod a šestinedělí taky průběžně probíraly..a pak i konkrétně jsem absolvovala kurz té porodnice kde jsem chtěla rodit. Ten by ani nutný nebyl, ale jsem ráda informovaná. Podruhé jsem chodila jen na to cvičení.
Porody byly rychlé a druhý byl lepší spíš proto, že byl druhý a už jsem věděla co a jak. Jinak jsem holt dala na PA v porodnici, porodní plán jsem ani nestihla vyndat. a lituju že dulu jsem řešila až k druhému a ne už k prvnímu porodu. Kdybych si mohla vybrat, jestli dát peníze do předporodního kuru nebo za doprovod duly, tak jdu rozhodně do duly, protože to je pomoc aktivní, konkrétní, v tu chvíli konce tehotenství, porodu a šestinedělí.

lorreine
6. kvě 2013

Nutne to urcite nieje. Mam pocit, ze v dnesnej dobe internetu si skoro vsetky nastavajuce maminy hladaju info na nete. Sice sa mozno na kurze dozvies vsetko "v kostce", ale podla mna su do vyhodene peniaze. Ja som na ziadny kurz nechodila, bola som prvorodicka a nemala som pri porode problem. Porodna asistentka ma podporovala v dychani a ja som hlavne pocuvala svoje telo. Nemala som dopredu ziadne predstavy o dychani, tlaceni, polohach atd a tak som sa nicoho nedrzala, ale proste naozaj pocuvala svoje telo. Co sa tyka tehu cvicenia, tak som cele tehu cvicila tehotensky pilates, ktory som si stiahla na nete - to sa Teba ale netyka, kedze si na rizikovom.

lorreine
6. kvě 2013

Inak este by som dodala, ze po porode hodne zalezi na nemocnici, kde si rodila. Ja som bola maximalne spokojna, venovali sa nam doktori, sestricky na poporodnom, z novorozeneckeho a laktacni poradkyne. Takze sme sa vsetko dozvedeli a vyskusali priamo na svojom dietati. Ak by si rodila v nemocnici, kde toto takto nefunguje, urcite by som si pozvala laktacni poradkynu domov.

jancip
6. kvě 2013

@jiskricka Nebyla jsem a nelituji. Některé maminky to chválí, jiné říkají, že je to zbytečně vystraší a pak řeší prkotiny typu, že by se neměly vonět apod. Byla jsem jen na půl dne na kurzu od porodnice, ve které jsem chtěla rodit (říkali praktické věci typu, co si vzít s sebou, kdy jet do porodnice, kde parkovat a pod.).

indigirka
6. kvě 2013

My jsme s manželem na kurz chodili a rozhodně to oba hodnotíme jako velký přínos. Byl to šestidílný kurz, který vedla porodní asistentka, což je něco jiného než prohlídka porodnice. Tématy kromě porodu bylo také šestinedělí, kojení, péče o miminko... Byla taky možnost se na cokoliv zeptat (tím, že bylo víc sezení, tak se dalo ptát i na věci, které mě napadly jindy), pomoc s porodním plánem... Díky tomu jsem poznala, kdy opravdu odjet do porodnice a manžel byl naopak v klidu a nijak mě nestresoval, prostě věřil, že to poznám. Nenechala jsem se během těhotenství ani pak během kojení od nikoho vystresovat tím, co můžu a nemůžu jíst a dělat (kdybych si vyškrtla z jídelníčku všechno, co mi kdy kdo řekl, zbyla by mi tam suchá rýže). Manžel byl při porodu oporou a nebál se a bezprostředně po porodu vybojoval, že bude dítě u mě a ne v inkubátoru (dalo mu to docela práci, přestože jsem rodila ve spíše osvícenější porodnici). Byla jsem v klidu, že když se syn hned nepřisál. Pak se nenechávám vystresovat od naší dětské lékařky, která má takové ty zažité metody (kojení deset minut po třech hodinách) a hlídá, jestli je všechno podle tabulek. Náš syn se podle tabulek nechová, takže má doktorka pořád nějaký problém (napřed že moc přibírá, pak že málo přibírá, přestože je tlusťoch, že kope nožičkama jinak než má kopat...). No a pak si jsem jistější, když vysvětluju tchýni, že dítě v noci nezalehnu, nošením v šátku nerozmazlím, že si posílí břišní svaly dostatečně sám a není nutné, abych já ho trénovala... a manžel stojí při mě a nenechá se zviklat. A manžel se nebál manipulovat s miminkem od samého začátku.
Asi by ten kurz byl zbytečný, kdyby se dalo spolehnout na maminky, jenže jejich 20-40 let staré rady jsou spíš ke škodě než k užitku.

lindule1977
7. kvě 2013

Nutný určitě není, ale není na škodu a myslím, že mamince prvorodičce pomůže odpovědět na mnoho dotazů a dneska už jsou aji online kurzy, my tenkrát měli tento a po pravdě ke konci těhu už jsem moc pozor nedávala, tak sem byla moc ráda, že jsem se k tomu mohla furt vtacet 🙂 http://www.porodbezobav.cz/?a_box=bk9hm7by a musím říct, že Majka mi dala mnoho odpovědí, ze kterých čerpán ještě dnes. Některé pojišťovny na kurzy i přispívají. Někdy to mají i přímo porodnice, ale ta naše měla jen přednášku co si vzít s sebou.

werunqa
7. kvě 2013

@jiskricka
Já chtěla chodit,ne že bych byla nějaká vystrašená provodorička,to vůbec..ale chtěla jsem se spíš seznámit s dalšíma maminkama a chodit "mezi lidi"
Bohužel jsem se ve 25tt začla otvírat na porod a musela jsem ležet,takže mi gynekolog zakázal cokoliv,včetně navštěvování předp. kurzu...
No a porod?zvládla jsem ho na 1 😀 .PA mi ukazovala jak dýchat a chválily mě,že jsem rodila jako profesionálka..
Takže si myslím,že kurz není potřeba,ale na druhou stranu to proplácí pojišťovna a člověk se možná dozví něco nového,tak proč ne 😉 😉

katkahrubesova
4. únor 2014

@lindule1977 Ahoj, právě jsem podobný kurz našla na http://onlinevideokurzy.cz/porod-bez-obav/ a jsem z něho naprosto nadšená! Je to to samé? Nebo má Majka těch kurzů více? Dokonce i tady na Modrým koníkovi jsem našla více odkazů na tento kurz. A nevíš prosím, jak je to s tím proplácením kurzu pojišťovnama? Bere se to jako klasický předporodní kurz? Nebo se to proplácí v rámci něčeho jiného? Předem moc děkuji za odpověď 🙂 Káťa

evavvv
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zuzasila
15. únor 2014

Kurzy určitě doporučuji. Já se v těhu snažila nasávat info všude možně, abych se dobře připravila. Kurzy mi daly hodně. Ale stejně je vždy něco, co jsem si nezjistila a co mi nikdo neporadil, na co jsem si musela přijít sama. Takže myslím, že cokoliv, co ti pomůže k lepší informovanosti, je jen dobré.

kacenka91
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
milamamka
12. led 2021

Ahoj, mám dotaz čekáme s přítelem mimimko, už porody za sebou mám ale přítel ještě u porodu nebyl a chce být musí na předporodní kurz nebo ne?

jako_mala_holka
12. led 2021

@milamamka nikdo na předporodní kurzy nemusí prece

milamamka
12. led 2021

@jako_mala_holka Já totiž byla na jednom s bývalým manželem před 17 lety a to nám tvrdili když tam nepůjdeme manžel nesmí k porodu totiž proto se tak pitome ptám 😁

jako_mala_holka
12. led 2021

@milamamka Aha, tak neboj, teď se nic takového nemusí

gramar
12. led 2021

@jiskricka Hele nutné to opravdu není, když na něj půjdeš porodíš úplně stejně jako když na něj nepůjdeš... Někomu absolvování předporodních kurzů dodává jistotu, či odvahu že "ví do čeho jde", někdo tam chodí aby zabil čas a případně našel nové známé/kamarády se kterými může sdílet své pocity, starosti atp...
Já nebyla ani jednou, porodila jsem třikrát a necítím se o to ochuzená ;)
@milamamka Jo můj otec taky na jednom kurzu byl, když jim tam říkali že mají držet rodičce bradu na prsou, zeptal se jestli jí nemůže držet prsa na bradě, že by to bylo snazší, pak měl ještě pár dobrých dotazů a nakonec ho vzal primář na cigáro, aby mohli kurz dokončit... :D

milamamka
12. led 2021

To jsem ráda, mě se tam totiž nechce mám už dost svých zkušeností ale přítel ještě ne tak jsem jak blbec myslela že musí na ten kurz který je stejně úplně na nic že, jelikož každý porod probíhá úplně jinak.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru