Předporodní kurz. Dá mi to něco, co se jinde nedozvím?

lucyluc24
26. bře 2015

Ahoj maminky/prvorodičky 🙂
Pořád dumám nad tím, jestli absolvovat předporodní kurzy.
Dá mi to vůbec něco, co se někde nedočtu případně mi to někdo zkušenější, než já, nevysvětlí?
Nyní jsem v 28tt, stále chodím do práce a i když asi za měsíc a něco už budu doma, tak i tak budu pracovat z domova. Nechci se vymlouvat, že nemám čas, ale ono ho fakt moc nebude. Tak nevím, jestli všechno ještě komplikovat a zařídit si ještě ty kurzy?
Dřív to nebylo a taky žijeme... 🙂 a kamarádky kolem mě je nenavštěvovaly a také všechno nějak šlo...
Prosím o názory, zkušenosti 🙂 díky 🙂

lrg
26. bře 2015

Ahoj, já jsem absolvovala předporodní kurz v porodnici, kam jsem se zaregistrovala, abych viděla to prostředí a zeptala se na to, co mě zajímá, jak dělají to a ono, na co se připravit atd.... Bylo to na jeden večer a stačilo to. Nějaký hlubší kurz o dýchání a samotném porodu bych za sebe nenavštěvovala. Před prvním porodem jsem toho načetla spoustu a stejně jsem se potom byla v takovém "jiném stavu", že jsem nic z toho nepoužila. Tělo fungovalo tak nějak beze mě 🙂

adji
26. bře 2015

Já ho absolvovala před dvěma týdny a jsem ráda. Ukázali nám porodní sál, vše vysvětlili. Bylo to na 3 lekce (po jedné hodině) a jako prvorodička jsem spoustu info ocenila. Myslela jsem, že mám skoro vše načtený, ale přece jen jsem se dozvěděla spoustu nových věcí. Na těch dalších lekcích to nebylo jenom třeba právě o dýchání, ale propojovali to i o péči o novorozence apod. Aspoň vím, co mě čeká a do čeho jdu. Hlavně jsem ráda, že jsem se mohla seznámit s tím prostředím... 🙂

sarka_ne
26. bře 2015

Já jsem kurz absolvovala a byla jsem zklamaná. Přestože mi daný kurz jiní doporučovali a někteří si ten stejný kurz velice chválí, já jsem se nic nového nedozvěděla. Asi moc sedím u internetu a knížek... 😀

Jedině snad, že se tam člověk seznámí s ostatníma matkama, co mají podobný termín a budou se pak potkávat🙂 to je možná jediné, co mi to dalo... já osobně jsem navíc dost stydlivý člověk a nebylo mi uplně příjemné klást dotazy před ostatními, už dopředu jsem se vždycky děsila toho okamžiku až se budu muset ptát 😀 a vymýšlet otázku, která mě vlasně ani nezajímá, protože když něco nevím, vím kde to hledat...

Navštívit porodní sál jde i bez kurzu.

anjelita
26. bře 2015

Porod Bez Obav muzu jen doporucit. Online kurz

ji_tuli
26. bře 2015

Taky jsem viděla porodní kurz na Porod bez obav,je pěkný,ale taky stojí nějaký peníz,část proplatí pojišťovna. Můžeš si videa pustit kdykoliv, i víckrát případně manželovi. V porodnici jsem pak byla na dvouhodinovém kurzu hlavně proto, abych věděla kam pak zvonit třeba v noci,kdyby to přišlo dřív ( nakonec jsem stihla jeden monitor 4 dny před porodem) a abych viděla sál a prostředí. Informace pro mě tak nové nebyly,ale spíš mě to všechno tak uklidnilo.

sarka_ne
26. bře 2015

Ten online kurz - taky jsem do něj investovala, ale mám z něj smíšené pocity. Za tu cenu je to takové trochu amatérské provedení, a jedno video končí z ničeho nic jakoby omylem - lidi jí to tam píšou, ale na to paní nereaguje... Pojišťovna mi bohužel nic neproplatila, protože jsem omylem při registraci zatrhla jiné políčko a když jsem pak paní opakovaně prosila mailem, že potřebuji ten druhý typ dokladu (bylo na výběr ze dvou) ani nereagovala, že to třeba nejde ☹ prostě nenapsala mi vůbec žádnou reakci... 🙄

Informace tam ale člověk dostane to jo, velká výhoda je to, že si to fakt pustí kdykoliv má sám náladu a čas... je tam i ukázka relaxace a ukázka cvičení jógy, to se mi líbilo... nápad je to výborný. Pouštěla jsem si to i mimo domov, prostě když jsem měla náladu...

Nelíbí se mi ale některé rady, které můžou v někom vyvolat - podle mě - spíše negativní pocity z toho, do jakého prostředí vlastně člověk jde, jakoby porodnice byla nějaké nepřátelské místo, kde musím neustále bojovat za svá práva, pořád být ve střehu, všechno si přinést svoje, trvat si na porodním plánu a dalších postupech, jakoby ti doktoři byli nějací nepřátelé a my jim měli diktovat jak je to správně, jinak by to rozhodně dělali špatně 🙂 Já jsem se v porodnici cítila dobře, nikdo na mě s ničím netlačil, nikdo mému miminku nedělal žádné násilí a to proběhly všechny běžné procedury, které se RUTINNĚ (toto slovo se v dnešní době neustále omílá a vyvolává velké emoce🙂) provádí - já jsem tam nezažila nic, s čím bych nesouhlasila. Já i dítě jsme odcházeli v pohodě, bez stresu, pocitů ponížení atd. o kterých tady ty duly tak často mluví a někoho můžou naopak svými radami a varováními vystrašit (i když je jejich záměr pochopitelně opačný). Medicínu nestudovaly a zodpovědnost za vedení porodu taky nemají, a u tolika porodů jako ti porodníci a asistentky zdaleka nebyly... Samozřejmě asi záleží na koho člověk v porodnici zrovna narazí, třeba jsem jen měla štěstí... Ale já si pořád myslím, že jak se do lesa volá... 🙂 znáte to.

Jde to i bez kurzů a porodních plánů. Pokud to ale někomu zvedne odvahu, proč ne (já jsem to taky potřebovala a tu zkušenost s kurzy si udělala... k tomuto názoru jsem dospěla až poté... člověka asi taky trochu donutí tlak okolí, kdo nebyl na kurzu, jakoby šel k porodu nezodpovědně - naprosto nepřipravený🙂) ale fakt chci uklidnit všechny, kterým by ty peníze mohly chybět a tu potřebu samy necítí. Někdy stačí zajít do knihovny... ostatní zařídí opravdu "příroda" a personál v porodnici - od toho tam jsou... krásné porody přeji 😉

sarka_ne
26. bře 2015

Ještě doplním, že pokud to porovnám, tak ten online kurz, přesto všechno co tady píšu, byl pro mě asi přínosnější než ten klasický kurz... (který měl tuším 10 lekcí, vždycky 1x za týden).

lucyluc24
autor
26. bře 2015

@sarka_ne Asi spíš zvolím ten online kurz... ať alespoň něco pro to udělám 🙂 Každopádně dobře napsáno 🙂

scruffy
26. bře 2015

Za mě to je celkem zbytečné, něco jsem si přečetla, na něco se zeptala kamarádek, které v té samé porodnici rodily, s prostředím jsem se nepotřebovala seznamovat, mrkla jsem se na fotky na webu a popravdě to pro mě nebylo podstatné, v tu chvíli to člověk stejně moc nevnímá. Jaké jsou úlevové polohy a jak dýchat a vše potřebné mi řekla porodní asistentka během porodu.

nov777
26. bře 2015

Do takoveho toho dlouhodobeho kurzu bych nesla. Prijde mi to zbytecne, ztrata casu. Telo vi, co ma delat a premira informaci muze i skodit. Ja jsem absolvovala jedno hodinove sezeni s prohlidkou salu a dulezitymi informaci jako kam jit v noci, kde parkovat apod. a druhe hodinove sezeni o kojeni taky v porodnici. Za me zcela dostacujici. Kamaradka absolvovala jeden takovy dlouhy a na jednom sezeni resili, co se dela s ditetem, kdyz zemre pri porodu. Mela z toho dlouho nocni mury a deprese. Predpokladam, ze to se bezne nedela, to je jen takova perlicka. Moc casu, uz asi nevedela co zminit 😉

martina2706
26. bře 2015

Ja jsem kurz absolvovala a byla jsem spokojena.Dozvedela jsem se tam informace a taky jsem se tam vzdy krasne odreagvala po praci .S ostatnima holkama jsme se spolecne těšily na miminka a vyměnoval různé zkušenosti atd.
Na druhu stranu si myslim, ze staci i ty kratší kurzy,co pořádají porodnice.Zalezi na casu a taky na tom,kolik je clovek ochoten do toho investovat.

hildegarda_terez
26. bře 2015

Pro mě to byla naprostá pecka. Myslea jsem, že mám načteno a ono houbeles. Chodila jsem 6x 2 hodiny do Acentra. Pro mě bylo teda hodně důležitý, že jsme tam chodili s partnerem a trochu jsme sladili i svá očekávání ohledně jeho přítomnosti u porodu. Oba jsme pak věděli do čeho jdem, co nás může potkat apod. Takže i když porod neproběhl tak jak jsem si představovala, považuju ho i tak za důležitý zážitek ze kterého jsme si neodnesla žádné negativní emoce. Kdybych nevěděla do čeho jdu (to se nedá načíst, to musí někdo z praxe, podle mě) a partner taky ne, asi by docházelo k mnohým zbytečným nedorozumněním. Jak mezi náma, tak s personálem....

zoyka
26. bře 2015

Za mě byl kurz nejlepší investicí z celého těhotenství 🙂 Ale ne takový ten rychlokurz v porodnici, ale poměrně obsáhlý u samostatné porodní asistentky. Myslím, že nás opravdu dobře naladila na porod a mateřství - z deseti ani jeden císař a téměř všechny bez medikace a větších obtíží, dodnes přemýšlím, jestli to může být náhoda. Navíc se dodnes potkáváme, je super mít známé se stejně starýma dětma, sejít se, pokecat...

K argumentu, že dřív nic takového nebylo - ano, to je pravda. Za našich maminek se vyžadovala naprostá poslušnost rodičky, ležet s přivázanýma nohama a tlačit na povel. Takže jakákoli informovanost byla na obtíž. Doba se změnila, a když se Tě zeptají, jestli chceš epidurál, oxytocin, to nebo ono, je fajn vědět, na co se vlastně ptají a jaké to má souvislosti 🙂 Ale to se dá asi opravdu přečíst v knížkách. Pro mě nebyl kurz ani tak o informacích jako o té psychologické přípravě - byla jsem klidná, odhodlaná a těšila jsem se na porod - a vyplatilo se to 🙂

Jsem z Brna, ale pokud vím, tak hodně podobný přístup, jakého se dostalo mně, by v Praze měl být v A centru.

lucyluc24
autor
27. bře 2015

@nov777 ty jo, to je hnus ☹ chudák kamarádka...

aivou
15. dub 2015

@zoyka Ahoj, mohla bych poprosit o kontakt na porodní asistentku, která vedla tvůj kurz? Děkuji moc 🙂

veruska007
15. dub 2015

Na kurz jsem chodila, když jsem čekala prvorozeného - tehdy mi jej proplácela ZP. Našla jsem si vychvalovanou PA, která kurz vedla. Zkušenost dobrou nemám, za mě to byla škoda času. Nedozvěděla jsem se téměř nic nového, často jsem sama lektorku zásobovala informacemi, o kterých neměla tušení. Kojení jsme neprobírali vůbec - a to bych asi bývala potřebovala vědět nejvíce. Těšila jsem se na společnou hodinu s manželem, kde jsme měli probírat úlevové polohy při porodu a info pro partnera - a když jsme přišli (na toto mělo být individuální setkání), tak tam byla další těhule - jenže singl. A ty úlevové polohy, pomoc manžela apod. jsme pak probrali jen povrchně, teoreticky - de facto to takto nebylo k ničemu ☹.
Osobně si myslím, že pokud si maminka o těhotenství a porodu něco načte na MK, případně přečte či slyší pár zkušeností, tak to bohatě stačí. Mně ještě dost pomohlo shlédnout pár porodů na youtube - i když mě to napřed vyděsilo, v důsledku mi to hodně pomohlo.

lucyluc24
autor
16. dub 2015

@veruska007 děkuji za recenzi 🙂 já se rozhodla nechodit a že si to různě přečtu, poptám se kamarádek... ale teda to video... na to se neodvažuji. Zatím se necítím nijak vyděšeně a nervozně z porodu, tak nevím, jestli si to budu přivolávat 🙂 ale do porodu ještě 9 týdnů, takže to může přijít 😀

veruska007
16. dub 2015

@lucyluc24 Nemáš za co, já si fakt myslím, že dnes se o všem kolem porodu tolik mluví a píše, že se moc nového nedozvíš. Video mi fakt pomohlo, napřed jsem se vyděsila, ale pak z toho zjistila, co je vlastně normální, co mám čekat - a hlavně to, jak je důležité poslouchat rady zdravotníků - např. hysterická maminka, která se zalekla bolesti a když měla tlačit, tak brečela, tak si porod zbytečně prodloužila; maminka, které řekli "tlačte" a ona poslechla, to měla raz dva za sebou... a tak 😉.

jajsemsarka
5. kvě 2015

Ahoj, já jsem dula a předporodní kurzy ( jako individuální převážně párové konzultace dělám). Myslím si, že jsou mnohem lepší - a hlavně objektivnější kurzy kdekoliv jinde než v porodnicích, to je podle mého názoru opravdu ztráta času i peněz. Ale celkově přeporodní přípravu spíš doporučuji, než "nechat tomu volný průběh". Často se totiž dotkneme témat, které klienti vůbec neprobírali, nepromýšleli a nemají záložní plány, přání a scénáře...

lucyluc24
autor
6. kvě 2015

@jajsemsarka A jak takový kurz s tebou probíhá? 🙂

jajsemsarka
9. kvě 2015

@lucyluc24 záleží na tom, zda je to predporodni priprava u klientu, které mám k porodu,nebo jestli to je klasický individual. Protože trvá tak 2 hodiny, jezdím ke klientům domů. Nejdříve si povídáme o tom, jaké mají nastávající rodiče přání, jak by měl porod vypadat, říkám jim zkušenosti z porodnic, co domluvit jde a co už ne. Pomaham sepsat porodní přání, bavíme se o fyziologii porodu, jak vypadá porod od příjmu až po přesun na oddělení, pokud chce být partner aktivně zapojeny do porodu, dávám tipy, co může dělat, jak jednat s personálem, na co si dát pozor ..je toho hodně, řekla bych hodně obsáhlá příprava. Tím, že jsme ale v pohodě doma a je dostatek času, můžeme probrat hodně témat a také různých situaci (co dělat v případě sekce a jak zajiatit bonding atd)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru