Předporodní kurzy, absolvovaly jste? Chystáte se?

lenus202
6. pro 2013

Ahoj, chci se zeptat jestli některá z vás absolvovala nebo se chystá ne předporodní kurz? myslíte, že nám to něco dá nebo je to zbytečný? Díky za názory 🙂

ellar
6. pro 2013

Ahoj, já jsem teď dochodila 8 týdenní kurz a jsem moc ráda, že jsem tam chodila. Vedla to dula a vykládalo o všem od těhotenství, před popis porodu, až po kojení. Byly tam i dvě lekce s tatínkama, kde jim vykládala o porodu, a pak se učili dítě nosit a koupat. Pomohlo mi to taky zorientovat se v tom, co koupit a co důležité určitě není.. Mně to pomohlo, a proto doporučuju! Ale na druhou stranu jsem někde četla, že "nepřipravená" matka to má pak jednodušší (ve smyslu, že toho tolik neočekává a pak není zklamaná) 🙂
Ale chápu, že někdo si to raději načte sám. Pro mě bylo těžké se zorientovat v tom, čemu věřit a co dobrý zdroj není.

daniellah
6. pro 2013

Ahoj, za mě mohu taky jedině doporučit, chodím od 18 týdne. Máme 15 lekcí, každý týden jednu, jedna lekce s tatínkama, prohlídka porodnice, spousta informací, které jsem jako prvorodička nevěděla.( strava, péče o mimi, péče o sebe, porod, kojení, po porodu,6 nedělí )taky tam chodí jiné maminky, se kterýma si můžeš vyměňovat zkušenosti a rady .... Vede to porodní asistentka, která se zabývá návštěvou maminek po porodu a pomoci se vším, které můžeme kdykoliv zavolat a zeptat se na radu. Takže za mě jedině doporučuji... 🙂

klouzek
6. pro 2013

Já nechodila a o nic jsem nepřišla🙂,jedna věc je teorie a druhá věc je praxe.

blahova_andrea
6. pro 2013

já nechodila a kromě mezer v kojení toho nelituji. u druhého si najdu laktační poradkyni. jinak si myslím, že na porod by mě kurz stejně nepřipravil. každá to máme jinak a u mě konkrétně...čím víc informací, tím větší panika 😉

ma_ia
6. pro 2013

Myslím, že nejvíc záleží na tom, jaký to je kurz. Na ten klasický v porodnici, co si každá porodnice dělá sama, bych nešla. Aby mě někdo učil dýchat? N, děkuji🙂 Přijde mi, že si tam jen připravují maminy na porod takový, jaký je u nich zvykem. Chodila jsem na kurz k soukromé porodní asistentce, která hodně mluvila o přirozeném porodu, o právech během porodu, o kojení, atd. Byla jsem nadšená a moc spokojená, hodně mi to pomohlo.

gosa22
6. pro 2013

myslím, že ty placené jsou jenom zbytečné vybírání nehorázných částek... ☹ my rodili v Motole a tam mají pro registrované zdarma takový mini kurzík, kam můžete vzít i taťku, ukáží vám na videu sálky a rodicí pokoje, dají info...to bohatě stačí...jediné, co je dobré se naučit, je správné dýchání, není to blbost, já si špatným dýchání přivodila zvracení...jinak při porodu stejně nemáte čas ani myšlenky na nějaké naučené pokyny...praxe je opravdu jiná a navíc porod může být všelijaký... 😉

medrin
6. pro 2013

@lenus202 já jsem taky chodila 🙂 a můžu za mě jen doporučit.. jak se tady zmiňuje @gosa22 že je to jenom zbytečné vybírání nehorázných částek tak to není pravda! U nás to stojí 1tis. Kč, ale z toho je zaplacen poplatek u porodu a za další většina pojišťoven to proplácí, takže o nic nejde. Dozvěděla jsem se hodně informací, navíc v ceně jsme měli 2x týdně cvičení a 1x denně plavání po celou dobu kurzu a to zadarmo určo nejde 😉 .. rozhodni se, ale sama.. já byla ráda, že jsem v kontaktu s dalšími maminkami a můžu si s nimi povykládat... no já byla spokojená 🙂

allinka_k
6. pro 2013

My jsme chodili s manželem na kurz v Apolináři, byly to 3 x 2 hodiny s por. asistentkou za 1500 Kč. Myslím, že to je pro prvorodiče užitečné, dozvěděli jsme se jak probíhá porod, prohlédli si porodní sály (mají dva a museli jsme si potom jeden vybrat, tak abychom věděli, jak to tam vypadá), ukázala nám jak cvičit v těhotenství, jak dýchat u porodu a nakonec povídala o šestinedělí. Jen mi chybělo víc informací o kojení...ale každopádně bych kurz doporučila..

gosa22
6. pro 2013

@medrin to jste natrefili na kurz za slušné peníze 😉 většina ale taková není, aspoň já na ně nenarazila...mně přímo řekli, že speciální kurzy nejsou na škodu, ale nic závratnýho nepřinesou...uvidíš, jak ti to bude platné u porodu, nic se nacvičit nedá...je dobré vědět základní věci, ale víc se v tom raději nešťourat, protože je porod velmi specifický zážitek a můžou se dít různé věci...já si taky načetla, že třetí doba vypuzovací je zhruba půl hodiny...a ejhle...nám trvala skoro 3 hodiny... 😒

mafeska
6. pro 2013

Nechodila jsem, přišlo mi to zbytečné a zvládla jsem to i bez kurzu 🙂

medrin
6. pro 2013

@gosa22 já nemluvím o přínosu "co dělat u porodu" a ty doby nám neříkala.. ale bavili jsme se o všem.. a byl to jen jeden kurz víc se jich u nás nedělá.. a dělá to přímo nemocnice. O žádném jiném nevím.. bavili jsme se o tom co nás čeká, čemu by jsme se měli v jídelníčku vyvarovat, podívali se do porodnice, na videa, prostě pro prvorodičku si myslím úžasné věci.. poznámek mám... říkala nám samo, že praxe je jiná, ale to je jasné.. to ani nikdo nečekal, že se to bude praxi velmi podobat, ale člověk ví co a jak.. a nebojí se toho.. Moje mamka říkala, že za nich to nebylo a takové věci nezná a že by aspoň věděla .. teď víme víc a jsme klidnější.. a co nás zajímalo tak nám porodní asistentka vždy vysvětlila.. i teď jí můžu psát či volat a u porodu si nás hlídá. Je to naše sudička 🙂 i na šestinedělí nás chodí kontrolovat.. ale to mluvím o své zkušenosti.. Opět porod nám nikdo nemůže popsat.. každá ho máme a budeme mít jiný, ale připravit se, vědět jaké komplikace se můžou stát, co můžu očekávat.. já si myslím, že jsem se dozvěděla a jsem ráda, že to vím předem, než se o nich dozvídat v kontrakcích..

katyxq
6. pro 2013

Podle mě velmi záleží na tom, kdo kurz pořádá a jak je dlouhý, ty letem světem od porodnic povaźuju k ničemu (dobré leda tak na prhlídku porodního sálu a manipulaci rodiček, aby moc nepřemýšleli, co vlastně chtějí, aby byly povolné jejich příkazům, byť nemusí být dobré pro dítě ani maminku). My chodili s manželem na kurz k soukromé porodní asistentce (nebudu přepisovat, co vše jsme probírali - http://mamicentrum.cz/predporodni-kurzy.html), bylo to 10x po 3h, nelituju časi ani peněz (navíc mi pak zdravotní pojištovna část peněz za kurz vrátila), ta PA mi pak i pomohla sepsat porodní plán (porodní přání - teda já věděla co chci, ona mi pomohla to formulovat), pomohlo mi to i s rozhodnutím, do jaké porodnice jet (z Brna kus za Brno, do Vyškova), porod byl nakonec téměř perfekt, ale nějaké mouchy se našly, jen lituju, že jsem nedala na intuiici a k porodu si nevzala vlastní PA, mohla to pak být dokonalost 😉.

indigirka
7. pro 2013

Ty dobré předporodní kurzy, co mají několik lekcí a vedou je porodní asistentky, nejsou jen o přípravě na porod, ale i o péči o miminko. Mě to dost pomohlo (kromě toho, že při odjezdu do porodnice bylo všechno v klidu a bez paniky) i k tomu, že jsem se nenechala vystresovat od naší dětské lékařky na kontrolách v šestinedělí, protože jsem věděla, že to, co se v sedmdesátých letech naučila ve škole a co matkám nutí, že musí dělat, můžu s klidem vypustit a vykašlat se na to (např. pořád dítě vážit a krmit tak, aby přibíralo přesně podle tabulek).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru