Předporodní kurzy - ano/ne? Jaké máte zkušenosti?

me79
2. kvě 2014

Jiz maminky, či skoro maminky. Jake mate zkušenosti s predporodnimi kurzy? Slyším kolem sebe jen to, ze je to ztráta času a vyhozené peníze.

blondynka400
2. kvě 2014

Já s tím souhlasím. Ještě k tomu mi to přijde naprosto zbytečné. Nešla bych.

ladie
2. kvě 2014

Byla jsem a už bych to znovu neabsolvovala. Naprostá ztráta času (a peněz), nedozvěděla jsem se vůbec nic nového a přínosného.

melodygirl
2. kvě 2014

Ono záleží jaký. Jaký mají koncept. Záleží na tvém přístupu k rodičovství, pokud jsi více alternativní, je dobré se dozvědět o možnostech, se kterými se ve valné většině porodnic nesetkáš. Já na kurzu byla a vše se točilo spíše okolo porodu. Uvítala bych, aby se více času věnovali péči o miminko. Porod má každý naprosto jiný a tzv. připravit se dle mého názoru jde jen do určité míry. O přirozeném porodu jsem tedy tušila, ale nakonec byly problémy a já porodila císařem. kdybych byla prvorodičkou, volila bych spíš víkendový kurz. Také je to o tom, když máš potřebu se setkávat s ženami, které jsou na tom stejně. 🙂

kvakuska
2. kvě 2014

Já jsem byla na jednorázovém kurzu v naší porodnici a nelituji. Trvalo to asi dvě hodiny (možná trochu dýl, nevím), dozvěděla jsem se jak to chodí konkrétně v naší porodnici, jaké jsou zvyky, s čím počítat, co se dělá jen na požádání apod. ... a také co si vzít z domu a co dostaneme přímo tam ... ale hlavně, byli jsme si prohlídnout porodní sály a oddělení šestinedělí, nakoukli jsme kde jsou nedonošená děťátka, takže kdyby potom došlo na cokoli, člověk by byl aspoň trochu zorientovanej ... a pro mě bylo k nezaplacení vědět třeba kde je záchod (u nás na porodnici nemá každý por.sál svůj) ... navíc jsme se mohli na všechno vyptat, to také nebylo na škodu, takže nelituji těch pár hodin, co jsem tomu věnovala 🙂
... neměla bych zájem o nějaké několikadenní kurzy, kde se rozebírá kdecovšechno, to fakt ne ne ne 😝

katyxq
2. kvě 2014

Velmi záleží jaký kurz 😉. My s manźelem chodili k soukromé porodní asistentce, mělo to 10 x 3h a nelituju času ani peněz. Probíral se přirozený porod, rizika vyvolávání a zásahů do porodu, jak se vyhnout nastřihu a jestli je leoši natrhnutí nebo nástřih, kdy jet do porodnice, jak si sepsat porodní plán, jak poznat stahy k porodu od poslíčků, úlevové polohy, dýchání, aromaterapie při porodu, bonding, kojení, péče o novorozence, ... Na chvilkový kurz od porodnice byhc nešla.

elvira
2. kvě 2014

Prapůvodně jsem na kurs chtěla chodit. Nakonec jsem se na to vykašlala a nelituju . To bych spíš chodila na nějaké těhotenské cvičení než kurs.
Porodila jsem i bez toho všeho kolem.
Je to věc názoru, no...

veryk
2. kvě 2014

ja jsem chodila u uz bych neabsolvovala (bylo to v Praze). kurz se konal jednou za 14dni i se cvicenim a bylo to asi deset nebo dvanact lekci, vzdy prednaska + to cviceni. nakonec jsem ale rodila predcasne o 2mesice driv a tak jsem vlastne o hodne lekci prisla a peci o dite, byt opravdu narocnou, kvuli nizke porodni vaze a dalsich veci, jsem zvladla bez problemu. dle meho vyhozene penize, obecne informace, ktere ti predaji se dozvis na netu, konkretni problemy bud tve nebo ditete stejne musis resit s lekari a kazda situace je jina. 2hodinove kurzy, ktere poradaji nemocnice jsou myslim dostacujici (pro prvorodicky), abys vedela jak to na oddeleni chodi. jinak si radsi za usetrene penize zajdete s partnerem na veceri.

pisjutynka
2. kvě 2014

Nebyla jsem a myslím si, že jsem o nic nepřišla.. porodit jsem musela tak jako tak a pochybuju, že by mě kurs na něco připravil, když ve finále je stejně pak vše jinak 🙂 a co se týče péče o miminko, tak to zvládám i bez toho, aniž by mě to musel někdo za peníze vysvětlovat.. za mě zkrátka ztráta času. Ale každýho věc 🙂

elllenka
2. kvě 2014

Podle mě to smysl má. Já nechodila, měla jsem neschopenku a v době vycházek se žádný kurz v mém okolí nekonal tak abych stíhala být doma včas a na mateřské jsem pak měla jenom ležet, ted s druhým těhotenství to mám stejně.
Jinak u nás je kurz zdarma, jedna porodnice si tak dělá jakousi reklamu, aby se tam více rodilo 🙂 Hodně si to maminky pochvalují, je to spojené i s cvičením v těhotenství.
Na drahý kurz bych nešla, vše se dá najít na internetu a hlavně základní informace se dozvíš v nemocnici a když se člověk ptá a otravuje tak mu vždy někdo odpoví. Koupání miminka jsem se učila v porodnici i přebalování, čištění pupíku, ...
A pak jsem už všechno řešila s dětskou lékařkou, myslím že není nutné na předporodní kurzy chodit. To samé si myslím i o návštěvách nemocnice před porodem- na co mi bude vědět jak vypadá porodní box, nebo pokoj na šestinedělí. Mě osobně stačili i fotky, které se dají najít na internetu- nemocnice běžně zveřejňují.

veruska007
2. kvě 2014

Podle mě je to zbytečné. Chodila jsem na ně před prvním těhotenstvím a z MK jsem toho věděla mnohem víc, než PA, která to přednášela ☹.

terkaz
2. kvě 2014

Souhlasim z holkama, je to zbytecne 😉

pehaka
2. kvě 2014

já jsem chodila a nelituju já se dozvěděla spousty zajímavých informacích ,které mi byli k užitku navíc PA která je vedla tak jsem jí měla u porodu bylo to skvělé tam mít tvář jakou znám.....navíc jako bonus jsem získala nové báječné kamarádky se kterými jsem měla společné starosti, protože a´t chcete nebo ne většina kamarádek co nemají děti dají od vás ruce pryč..přežije jen opravdové přátelství..díky kurzu sem našla nové ......je to již 5 let a stále jsme jedna ruka... 😉

hohe
2. kvě 2014

Já jsem byla a nelituju...

1) seznámila jsem se s prostředím porodnice a s personálem
2) doma jsem cvičila i když mi to bylo na prd, páč jsme nakonec měli císařa
3) uklidnilo mě to, protože nám sestřičky, lak. poradkyně i por. asistentky odpovídaly na jakýkoliv dotaz a nic nám nenutily, řekly vždy možnosti a pak zkušenost s tím, že tohle si musí rozhodnout rodička sama...
3) seznámila jsem se holkama, které mají stejně staré děti a s některými se vídám dodnes 🙂

betelgeuzz
2. kvě 2014

Chodila jsem před narozením první dcery a rozhodně bych šla jako prvorodička znovu. Hodně záleží, na jaký kurz člověk jde. V porodnici jsou ty kurzy často o tom, připravit rodičku na jejich zásahy a přesvědčit je, jak je žádoucí chovat se podle jejich příkazů 😝 Já chodila k soukromé PA, dozvěděli jsme se spoustu o přirozených porodech, jak si ulevit od bolesti, kdy vyrazit do porodnice, jedna lekce byla věnovaná péči o dítě po porodu, jedna byla s partnery, aby věděli, co se bude dít, jak můžou oni pomoci a jedna lekce byla věnována kojení. I kdyby mi ostatní věci byly k ničemu, tak ty informace ke kojení byly k nezaplacení. Podobný názor měla i kamarádka. Bohužel máme v okolí spoustu matek, kterým přišel předporodní kurz zbytečný a pak přestaly kojit z nevědomosti, nevěděly nic o laktačních krizích, žádné rady na rozkojení.
Pokud se rozhodneš na kurz nejít, tak si hlavně zjisti ty věci o kojení, jak podpořit rozkojení hned po porodu, nějaký kontakt na laktační poradkyni v okolí a vem si to s sebou do porodnice. Ne v každé porodnici dokáží poradit.

beruskaev
2. kvě 2014

byla jsem, ale jenom pro to, abych se seznámila s prostředím porodnice a hlavně porodního sálu. Co se týká informací, tak jsem se nic nového nedozvěděla, na internetu jsem si našla všechno co mě zajímalo daleko dříve.. Znovu už bych nešla...

jancip
2. kvě 2014

Já byla na dvouhodinovém kurzu v porodnici - říkali praktické věci (kdy do porodnice, kde parkovat, co vše s sebou vzít, co dostaneme) + prohlídka sálu...to smysl mělo a líbilo se mi to. Potom jsem chodila na břišní tance. Chtěla jsem se hýbat a věděla jsem, že sama bych se k pravidelnému pohybu či cvičení nedokopala. Pak jsem byla na kurzu šátkování, protože jsem se bála, abych miminku špatným vázáním neublížila...to vše bylo super...Na klasický kurz bych nešla. Holky, co byly v mém okolí, z toho byly docela dost rozčarované. Buď jim to přišlo úplně zbytečné, nebo byly zbytečně pak moc vyplašené (např. že by neměly používat v těhotenství a při kojení ani vońavky a pod.) anebo si naopak nalajnovaly porod, který pak nebyl přesně dle plánu a pak to vnímaly jako selhání.

rebelie
2. kvě 2014

Já chodila do Acentra k Ivaně Königsmarkové. Chodili jsme oba i s manželem a vůbec nelituju, byly to dobře investované peníze. Chodili i moji kamarádi dřív, pak jsem to zas nějakým já doporučila a mám dojem, že si to všichni chválili... Na 2h kurz do porodnice bych ale nešla... A kdybych měla peníze, tak bych moooc ráda absolvovala s manželem zážitkový kurz Budeme tři od Prázdninové školy Lipnice - kamarádi ho dostali jako svatební dar a hodně si to chválili... Myslím, že to pomohlo chlapovi pochopit, jak se žena cítí - v těhotentví, i jakej je pak kolotoč s neustálým kojením, přebalováním atd., a to, že má muž pochopení a nekoulí očima, že má nějakou línou ženu nebo co, vnímám jako hodně zásadní.

maguldik
2. kvě 2014

Já teď na kurz chodím, je to vždy hodina přednáška a hodina cvičení na velkém míči - je to prima,
každou přednášku dělá PA dle zaměření, něco mají i pro páry - divila jsem se, kolik tam přišlo chlapů 🙂
Jinak se tam dozvím sem tam něco nového, nebo spíš zajímavého, ale nic převratného, protože porod si opravdu nejde naplánovat a stejně tak se nedá přesně plnit namyšlený porodní plán, ale vysvětlují nám různé alternativy... ukazují např. úlevové polohy, atd. Člověk potká nové lidi, poslechne nějaké jiné názory... je to fajn, poslední kurz bude na porodním sále, abysme se seznámily s prostředím... atd.
Hlavně je to o tom, že kurz vedou PA z určité porodnice a ty se pak vyptáš přesně na tu kterou porodnici...
Kurz stál 600Kč za 10x2hodiny, takže si myslím, že cena super!

heliik
2. kvě 2014

Nechodila jsem Na žádný kurz, a porodila jsem dobře i bez něj.. 🙂

mmm12345
7. kvě 2014

já jsem chtěla chodit na kurz jenom z toho důvodu, že se tam seznámím s ostatními maminkami. Chodila jsem však do práce a všechny tyhle kurzy byly tak kolem 16-17 hodiny odpoledne a já až v těch 17 končila, takže jsem nakonec nikam nešla.... Teď už sice do práce nechodím, šla bych někam cvičit, ale cítím, že v 36tt bych už raději měla doma odpočívat...

andelka
7. kvě 2014

Předporodní kurz bych klidně vynechala, jakože přímo někde v porodnici..ale jsem společenský typ, takže jsem chodila na těhucvičení, přitom bylo i povídání s PA..v mateřských centrech taky bývají cvičení, jóga, tancování..a povídání..a tam bych chodila. Je fajn protáhnout tělo a moct se sdílet s ostatními, a od lektorek se něco dozvědět, zeptat..

vrana
7. kvě 2014

Byla jsem na kurzu od porodnice, nic extra, ale byla jsem moc rada za prohlidku sestinedeli, salu, ukazku toho kde me prijmou atd. Rada jdu aspon trochu do znameho prostredi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru