Těhotenské (předporodní) kurzy. Co vám daly a vzaly?

petua
18. lis 2008

Ahoj holky,

určitě vás spousta chodila do nějakýho těhotenskýho kurzu... Co vám dal a vzal, máte s odstupem času pocit, že vám něco přinesl? 😉

Já jsem ho absolvovala spíš v rámci výuky ve škole 😀 , takovej ten opravdovej mě čeká poprvý 😝 😀 😀 - spíš tak čekam, že se dozvim, jak to chodí v tý daný porodnici a že bude o porodu poučen manžel 😀 (i když už přečetl hory příruček 😀 😀 )

A ještě, nevíte jak je to s pojičťovnou, měla jste ho některá proplacenej? 😉

hancas
18. lis 2008

ahojky já jsem chodila do předporodního kurzu pro dvojčátka a to se neplaltilo,Vedla ho laktační poradkyně a opravdu mohu říct že toho nelituju.Dokonce jsem se začala na porod těšit 🙂 jsem ráda že něco takového je a taky si tam promluvíte s maminkama které čeká totéž.

mamina
18. lis 2008

Určitě doporučuju.Zvlášť,když čekáš první miminko.Ono je až kupodivu,jaké mají kolikrát nastávající maminky zkreslené představy a pak jsou třeba v porodnici rozčarované,rozzlobené nebo se bojí-a to všechno jsou emoce,které během porodu mohou docela zkomplikovat život lékařům,rodičům i miminku.

Když nic jinýho,během kurzu se aspoň seznámíš s porodnicí,porodními sály,s pomůckami i s personálem.Nepůjdeš pak nepřipravená do úplně neznámého prostředí,nebudeš se tolik bát a budeš i vědět,co si máš do porodnice zabalit.každá porodnice vyžaduje něco trochu jiného,podle toho,jestli mají sponzory,atd.Někde chodíš ve svým prádle,někde Ti daj erární,někde mají látkové pleny pro mimčo,někde si musíš donést vlastní,atd.

lenkabu
18. lis 2008

petua:já chodila na kurz přímo do porodnice kde jsem rodila...hlavně proto abych věděla jak to chodí tam konkrétně,jak porodka vypadá....takvoý ty všeobecný znalosti o porodu mám taky ze školy.A nejlepší z kurzu bylo těhu cvičení,to byla fakt bomba 🙂

lenkabu
18. lis 2008

Je pravda že pro prvorodičky je to super věc...některé mají hodně zkreslené představy...nám tam říkali že jedna na ně křičela že si platí pojištění tak proč už dávno neporodila 😀

kopcik
18. lis 2008

holky, já si říkala, že nepotřebuju někde cvičit dýchání atd. ale když jsem rodila, tloukla jsem se do hlavy, proč já kráva tam nešla, protože jsem neměla tušení, co dělat 😒
sice první dítě je za mnou, ale při tom druhém určitě na kurz pujdu. a pojišťovny proplácejí

zanetka82
18. lis 2008

Tak já na kurzu nebyla ani u jednoho. Porodu jsem se nebála a věděla jsem co dělat a jak dýchat a když ne tak mi PA poradila 😉 🙂 tělo si řeklo samo. 😵

xsipm04
18. lis 2008

Já jsem chodila na předporodní kurz k porodí asistentce Ivaně Konigsmarkový a bylo to naprosto super.

Jednak to byla krásná příprava na mateřství, vždycky se tam člověk tak pozitivně naladil na porod a na miminko, chodila jsem tam i s manželem, takže jsem byla ráda, že i on se tam krásně uklidnil, protože jeho číst knihy nebavilo, ale tohle povídání se mu líbilo.

Kurz mi přišel k nezaplacení, protože tam vlastně vysvětlovala, jak přesně porod probíhá, co může nastat, ale proč není třeba se toho bát, jak se může u porodu zapojit manžel, proč jsou některé věci u porodu důležité a jak je vlastně sám porod důležitý pro ženu, dítě a jejich následný vstah. Byl to cyklus 6ti dvouhodinovek a každá stála za to. V posledních dvou se věnovala kojení a péči o dítě, což mi přišlo taky dost důležitý, aby se pak hned po porodu člověk nestresoval zbytečně, že mu dítě ubralo, že nechce to či ono a zbytenčně si tím dítě hned v prvích týdnech neodstavil.

Obecně nás všude upouzorňovali, že pokud chce žena rodit přirozeně, jsou lepší kurzy nezávislé na porodnici, neb na těch v porodnici vlastně popisují to, co se v porodnici dělá. Na těch nezávislých mluví obecně, co se kde dělá, proč se to dělá, jak to můžeme chtít jinak, proč by to třeba člověk mohl chtít jinak atd.

Každopádně mi ten předporodní kurz přišel super 🙂

lenkabu
18. lis 2008

Popisování dýchání na kurzu mipřijde nanic...stejně to pak do praxe nepřevedete. My to prakticky cvičily na tom těhu cvičení a bylo to super....několikrát se to zopakovalo než jsem porodila a byla jsem krásně připravená, v porodce se pak divili jak jako prvorodička krásně rodím 🙂

Taky jsme měli část věnovanou období po porodu a to jsem pak hodně ocenila.

petua
autor
19. lis 2008

Já jsem právě byla u několika porodů kdysi na praxi, takže mam představu, co mě tak čeká, ale jenom z druhý strany, že jo, rodit jsem ještě nerodila 😉

A přesně - jdu na kurz do porodnice, kde budu i rodit (Bulovka) - a chci tam právě proto, že uvidim, jak to chodí přesně tam... Tak jsem na to zvědavá 😉

A ještě k tomu příspěvku/hrazení pojišťovnou - nevíte, musim si o to někde předem zažádat, nebo se to proplácí zpětně?

vendulka
19. lis 2008

ahojky já chidím do cvičení a do plavání pro těhotné a jsem moc ráda, že tato možnost tady existuje.Docela mi to pomáhá s tím, že se necítím tak unavená a dobře mi to protáhne tělo a odreaguji se u toho a doufám, že mi to přinese i něco k porodu... 🙂

vendulka
19. lis 2008

jinak co se týče toho proplácení pojišťovnou, já jsem si nechala napsat potvrzení o přijetí platby an cvičení a plavání pro těhotné, vyplnila jsem formulář pro ZP a do 14 dnů jsem měla peníze na účtu

evaviki
19. lis 2008

ja som absolvovala kurz v porodnim dome u capa, myslim, ze mi to niektoe veci dost objasnilo, hlavne co sa tyka prirodzeneho sposobu porodu.. Dychanie sme tam az tak moc nenacvicovali, skor nam ukazala ako zistime, co nam vyhovuje a ulavove pozicie. No a na 4 lekciach (zo 6) bol aj manzel a myslim, ze to doooost objasnilo aj jemu 🙂 Tak to snad uspesne vyuzijeme pri porode

janula2008
19. lis 2008

Ahojky, vřele doporučuju! Do těhotenského kurzu spojeného s cvičením jsem začla chodit od 16-17týdne do konce těhu a bylo to parádní 😅 . Člověk pokecal s maminama ve skoro stejných týdnech, odreagoval se z práce, zkamarádil se. Zrovna dnes jsme měly srazík všech mamin s batolátkama v baby kavárně, tak večer dohážu do albíčka pár fotek 😉 Protože všechny máme mimča v rozmezí měsíce, v únoru plánujeme velkou oslavu 1.narozenin 😀 .Pojišťovna Min.vnitra mi proplatila 1000Kč na kurz.

janula2008
19. lis 2008

A samozřejmě se v kurzu člověk dozvěděl, na co se má připravit ohledně těhu, porodu, poporodních depkách, starosti o mimčo, kojení atd. Taky protáhl tělo při cvičení 😉 .Moc ráda na to vzpomínám.

garfieldmail1
21. lis 2008

Taky můžu doporučit. Hlavně doporučuji předporodní kurz spojený s plaváním v bazénu! Do té doby jsem netušila, jak těžké mám břicho 😀 Začla jsem chodit až někdy v 32.týdnu a když jsem vlezla do bazénu, myslela jsem, že se vznáším 🙂 a když jsem lezla po schodech z vody ven, jako by mi někdo dal batoh na břicho 😎 Samozřejmě bazén byl s teplejší vodou, pro některé těhule prý až moc teplou 😅 A dýchání u porodu mohu jen doporučit, bolí to sice stejně, ale když se na to dýchání dobře soustředíte, nějak ty stahy lépe překonáte, prostě nemyslíte jen na tu bolest 😉 Ja a velkou část mi proplatila HPZ.

garfieldmail1
21. lis 2008

HPZ ne, ale HZP 😅

jezevec
21. lis 2008

Taky se pridavam k nazoru, ze mi kurz prisel vhod, byli jsme s manzou na kurzu pro pary, bylo to hlavne jak dychat, pak masirovani apod., musim rict ze jsem temer cely porod krasne prodychala dle rad na kurzu i manzel pomahal a super, jasne ze by clovek porodil i bez kuruzu,ale rozhodne to bylo lepsi a i informaci schuzka ohledne dane porodnice byla fajn, clovek vedel do ceho jde, co ho ceka, jak to tam vypada, co se bude dit kdyz.. apod. takze cas straveny na kuruz a infoschuzce cca 6 hodin rozhodne nelituju..tot ma zkusenost 😵

mili84
21. lis 2008

Ahoj holky, chci se jen zeptat - od jakého týdne se na ty kurzy ćhodí? 😉 díky, Mili

jezevec
21. lis 2008

mili: ja si pamatuju ze kurzy jsme absolvovali nekdy v prvni puli dubna a na konci kvetna jsem rodila, takze asi tak 😀 myslim ze info ti podaji tam kde budes chtit kurz absolvovat, jsem z prahy a tady to bylo dost nabity, takze jsem to zamlouvala hodne dopredu..

betelgeuzz
21. lis 2008

MIli, taky záleží, kolik lekcí ten kurz má. U nás jsou kurzy 4-týdenní a píšou u nich, že by se měly začít nejpozději v 33. týdnu. Od 38 tt se už běžně rodí.

lenkabu
21. lis 2008

mili:jak se přihlásíš 😉 Já šla v 17 tt,trval asi 4 týdny a až do porodu jsem chodila na těhu cvičení co patřilo ke kurzu

garfieldmail1
21. lis 2008

Jezevec - souhlasím, že je velice dobré zajít se s partnerem podívat do porodnice, hlavně pro partnera. Přítel byl pak rád, že to není pro něj úplně neznámé prostředí a vůbec ho potěšilo, jak byl porodní pokoj příjemně zařízený. Taky myslím, že do kurzu můžeš jít kdykoliv během těhotenství, ale u nás třeba byly vesměs maminky před porodem, takže jsme měly více společného 😎

janula2008
21. lis 2008

Opravdu zalezi do jakeho kurzu se prihlasis mili, jsou takove ty klasicke ,,jednorazove" kdy je sezeni treba ke konci tehu jednu sobotu na 2-4h., nebo pak predporodni kurz v porodce, ja si vybrala nekolikamesicni,kam jsem chodila od 4mes. do konce tehu a prodrbalo se tam do podrobna vse,pulka cviceni, pulka vykladani o tehotenstvi, porodu, materstvi apod.Ale to uz se opakuju 🙂

jmalko
26. lis 2008

Ahojky, taky bych ráda přispěla se svou troškou do mlýna 🙂 Na předporodní kurz chodím, a myslím si že pro nás prvorodičky je to výborná věc. Člověk se tam naučí spoustu věcí, protáhne si tělo a dozví se spoustu informací o porodu, dětičkách, kosmetice pro děťátka apod. Doufám, že si na ně vzpomenu při porodu - hlavně na dýchání. 😀 A další pozitivum je, že když je člověk 1/2 roku doma jako já (rizikovka), tak se seznámí s novými lidmi, pokecá si s maminama, které řeší stejné nebo podobné problémy (je to jiný než doma s manželem) 😀 a probere spoustu věcí a dozví se i mnoho zkušeností.
U nás v okrese HB (Chotěboř) ho vedou 2 porodní asistentky, které pracují v porodnici v HB (kde snad budu rodit) a je to tak, že je 1/2 zaměřená na cvičení a 1/2 na povídání si o zajímavých tématech týkajících se vývoje dětí, porodu atd. Kurz u nás trvá 16 týdnů cca po 1hod/týdně (součástí je např. prohlídka prodnice, plavání, přednášky o kojení apod.). Pojišťovna VZP proplácí do výše 1000 Kč.

febris
6. pro 2008

ahoj holky, nejlepsi bezkonkurencni kurz je www.psl.cz kurz "budeme 3". uplne jina koncepce predporodniho kurzu kde proberete i veci, ktere se jinde neprobiraji a hlavne uplne jinym zpusobem 🙂 pro me to bylo 5 nejkrasnejsich dnu z celyho tehu, jeste teda spolu se svatebnim a promocnim dnem 🙂 opravdu vrele doporucuju!! 🙂

kacka79
6. pro 2008

Ahojky, tak já jsem chodila - bylo to spojené i s cvičením a bylo to fajn 😵 Teď s odstupem času bych to možná už tak neprožívala ale ono je to první těhu tak vyjímečné!!!! Já se strašně těším na druhé těhu, ale myslím že už si ho tolik nevychutnám..nebudu na to mít jednoduše čas 🤐

Ale kdybych se rozhodovala znovu tak určo bych šla..

duppe
12. dub 2011

Ahojda 🙂 tak trochu probudím toto téma 😉 Holky tak co na to říkate, vyplatí se, nebo je to zbytečnost? Pořád váhám jestli se přihlásit nebo ne.... 😅 😕

lisanda81
12. dub 2011

My chodili s manželem dohromady, bylo to super, zkrátka komletní info přednáška těhotenství, porod, kojení, šestinedělí. Nacvičovali jsme úlevové polohy při porodu (tenkrát jsme se smáli,u porodu už ne) Přijde mi, že v dnešní době už porodní asis. předpokládají že něco o porodu víš, při mém porodu jsem viděla PA asistentku asi 4x při příjmu,klystýru, píchnutí vody a u samotného porodu. Takže doporučuju i s partnerem alespon info přednášku o porodu v porodnici. Dýchání jsem nacvičovala v rámci těhotenského cvičení a vzpomněla jsem si na to u porodu, při tý bolesti jsem se měla alespon na co soustředit. Takže za mě určitě ano. 🙂

sussanah
12. dub 2011

@duppe u nas to probihalo podobne, meli jsme cca 5 - 2h sezeni v predporodnim kurzu spolu s manzelem a bylo to fajn. Manzel chtel byt u porodu, takze ja mela zase podminku, ze v tom pripade chci, aby sel napredporodni kurz a alespon tusil, co ho ceka. PA nam ukazovala nejen videa, ale prave i ty ulevove polohy a mela primo i cast pro partnery, co maji kdy delat apod. Navic jsem to brala i jako psychickou pripravu na mimco, proste abych si uvedomila,z e uz se to vsehcno blizi a co to bude znamenat apod. TAkze i z duvodu "naladeni se" budu chodit na predporodni kurz pro vicerodicky i tentokrat 🙂

duppe
13. dub 2011

@lisanda81
@sussanah
Tak já Vám děkuji za pomoc v rozhodování 😵 dneškem jsem tam objednaná, tak jsem na to zvědavá 😵 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru