Jak se starat o nemocné dítě? (rýma, kašel, teplota...)

alishia
20. pro 2008

Ahojky,

určitě nejsem jediná mamča, která má v této době nemocné mimčo. Vojtíšek má příšernou rýmu už od středy, to jsme také byli u naší doktorky. Doporučila, zvlhčovat nosík sterimarem, ráno a večer kápnout nasivin a dvakrát denně Mucosolvan Junior 2,5ml a pořád odávat. Na postýlku dávám vlhké plíny a rýma se nás dží a drží:( Malej dost kašle, ale to bude tím mucosolvanem a jak mu hleny z nosíku padají do krku. Všechno tohle dodržuji a přesto se to nezlepšuje:( Vůbec třeba nevím jestli má mít v pokojíčku teplo nebo spíše chladno. Jestli s ním mám jít ven nebo jestli ho držet doma v teple. Nevím kolik čaje denně. atd. poradte🙂

hiha
21. pro 2008

babky,dokedy ten sirup treba spotrebovat?

elize
21. pro 2008

babulky a este jedna rada. Ak to naozaj nie je nutne, vyhybajte sa antibiotikam. Maxinko sa trapil so soplikami a kaslom asi tyzden a dr. sa to nezdalo tak nasadila antibiotika. Na siesty den sa vyhadzal a skoncili sme v nemocnici na infuzkach. Dostal alergicku reakciu na penicilin. Dr. sama povedala, ze ATB zrejme az tak nutne neboli a bola z toho riadne hotova, ze tomu mohla predist, .... bla bla bla bla. Nevinim ju z toho, pretoze som sa vlelmi trapila ako Maxik stale kasle a sopli a tiez som chcela aby mal cim skor po tom a napadlo ma nasadenie antibiotik.
Od vtedy ziadne ATB!!!! Len ak to bude naozaj nutne.

aponchie
22. pro 2008

podle me je treba rozlisit mezi rymou zelenozlutou nebo vodnatou pruhlednou.
v prvnim pripade u te hnisave rymy je dulezite jit k lekari a nechat si napsat bohuzel to tak je nejake kapky do nosu ,ktere to vyleci pac nechavat zanet v nosohltanu je velmi nebezpecne kor u tak maleho ditete,velmi rychle muze prejit do stredousi a dale..takze pokud je v kombinaci s kaslem (mokrym)urcite prvni lekar ,kterej by mel udelat ster z krku a nosu ORL bych vazne doporucila navstivit 😉 potom samozrejme odsavat kazdou dirku zvlast zacpanou tu druhou.urcite zvlhcovat vzduch,nedavat pradlo ,ktere je prane v avivazi(velmi drazdi sliznici),vypodlozit postylku ,casto vetrat,na parapet dat misku s vodou.Pokud nema teplotu urcite bych sla ven a nechala ho vyspat jak nekdo psal,nebo jestli mas dite ,ktere si krasne spi v postylce tak ho nech tam,ale jedna prochazka za den venku rozhodne neuskodi a mnohem lepe se jim dycha zvlast pokud bydlite v panelovem byte.U druhe vodnate rymy neni co resit..je to bezny stav ,ktery muze byt vyvolany sezonim vlivem ovzdusi nebo alergii,ale na to uz je treba krevnich testu 😎 hodne stesti

alishia
autor
22. pro 2008

aponchie🙂 dekujeme🙂 uz se rymy pomalinku zbavujeme, dneska sme odsavali minimalne oproti predeslym dnum. Ja davam maleho na balkon a to nekolikrat denne. ale ted sem asi tri dny nedavala, protoze sem se bala, aby to nebylo jeste horsi. A jak je to s koupanim? koupete i pri ryme?

aponchie
22. pro 2008

pri ryme koupu ,ale ne tak casto.ty mas male mimco takze to vcelku uspinene neni takze max bych otrela zinkou a hned do tepla at neprochladne,ale to moje zlobidlo uz je pekne spinave takze pokdu je nemocna tak max.umyjeme pipinu zadek ruce pusu a konec nehrotim to,ale vcera moc chtela do vodicky pac ona je silenej vodnik tak sem tam zatopila a po vane ji prevlikam v koupelne dam ji teple pyzamo zupak a jeste osusky a hned fenuju vlasy a delam to tak aby sla supek do postele..

lucillienka
7. led 2009

kočky...môj malý má ešte ani nie 3 mesiace a už od rána trošku kašle a hapčíka.....a v stolici nazelenalej mal hlieny....myslíte že to je na ATB ? zajtra idem k lekárke, tak aby som mala trošku prehlad...

liaah
7. led 2009

ahojte, aj my sme chorucki, teda, dnes sme dostali Pamycon 😒 no je to nutne, lebo sopliky su zlto-zelene, ale nikdy nic nevykychne, takze to ma niekde vzadu, ale odsat sa to da. Dnes som kupila ten olynth do zasuvky a chodime aj von 😉 teplotu mame 36,9,takze pohoda 😉 😉 a ked odsavame, tak nekasle, len pocujem ze je zachripnuta , chudatko 😨 ale ako ste tu vsetky pisali, vela zvlhcovat, odsavat a tie huste sople treba rozriedit sterimarom, alebo inou morskou vodou a vela pit 😉 😉

mkr
7. led 2009

na zpuštění pomáhá vincentka používáme ale ve spreji, jinak my bojujem taky s rýmou a kašlem už jsme měli tolik sirupů a nic nepomohlo

radka.m.
7. led 2009

mkr-taky máme nejraději vincentku,starší děti jí pijí,i když ne zrovna nadšeně a malému jsem koupila ve sprayi,ale ted už vždycky jenom ten spray doplnujeme z tý velký flašky,vyjde to o moc levněji.jinak ten olynth do zásuvky je až od 3měsíců a pokud je někdo alergik-asthmatik,měl by se poradit s lékařem,aromatické vůně spíše průdušky dráždí,než zklidní.

kasyma
23. lis 2010

Tak i na nás sedla rýma a kašel ☹ chtěla bych se zeptat jak často mám malé vystříkávat nosík? Máme Sterimar spray tak nevím zatím stříkáme cca 4x denně

l.u.c.i.e
23. lis 2010

@kasyma, taky máme rýmu, tu tekoucí a odsávám každou chvílku, aby to malej nepolykal....

ichbinich
23. lis 2010

Ja som davala fyziologicky roztok podla potreby. Teda ked bolo pocut, ze sa mu zle dycha, tak som mu dala kvapky a pokusila vytiahnut. Nema to vobec rad (comu sa necudujem), tak som to fakt robila iba podla potreby, nie podla hodin. To, co mu vytekalo, som utierela vreckovkou. Ked som videla, ze je nieco zaschnute, zase som mu kvapla. Najdolezitejsie je, aby tie sopliky nezaschli a radsej nech tecu.
Inak som nerobila nic specialne. Kojim stale na poziadanie a vlhkost vzduchu mame v byte dostatocnu. Ale bolo vidno, ze vysoka vlhkost vzduchu mu to uvolnuje, lebo vzdy po kupani mu tieklo viac, tak som to bud poutierala alebo odsala.

kasyma
23. lis 2010

@ichbinich zmínila si se že koupete to mě taky napadlo jestli je to dobře nebo ne koupat s rýmou já nevím někdo říká že jo někdo ne. Doma máme taky celkem vlhkej vzduch dávám i mokrou plínu na topení trochu na ní kápnu eukaliptovej olej,ale taky nevim jestli je to správně jestli to neni moc aromatický. 😨
@l.u.c.i.e já jí taky odsávám,ale ne zas tak často většinou před jídlem,ale je to boj vrtí se nelíbí se jí to (se jí ani nedivim) většinou,ale nic moc neodsaju přitom má taky tu tekoucí tak nevim a chodíte ven? malá sice horečku nemá,ale venku jsme nebyli.
Kdyby se ty broučci malý uměli aspoň vysmrkat,vždycky když jí trochu utírám pod nosíkem,aby jí to nestejkalo do pusinky tak se brání jak čert kříži,ale kapky teda spíš sprej co máme už si nechá stříknout to je tak jediný 😔

ichbinich
23. lis 2010

@kasyma:
Jednoducho to vyskusaj, ci kupanie tvojej malej vyhovuje alebo nie. Na mojom nebolo poznat, ze je prechladnuty, blaznil sa ako vzdy 😉 A teda tiekol mu sopel, co je ale v principe dobre... Skus dat iba jednu kvapku toho eukalyptoveho oleja, ale v principe by to nemalo skodit. Ved to doma asi nemas tak intenzivne, ako v tych vsetkych ezoterickych obchodoch, kde to az smrdi od tej zmesi vsetkych olejov a sviecok 😉
A ze sa nadcha detom nepaci, chapem plne, lebo vsak ako dospelemu sople tiez idu poriadne na nervy... Utieranie je trocha setrnejsie ako odsavanie, ale tiez sa mu to nepacilo. No co uz.
Ja som s malym chodila normalne vonku, tiez nemal horucky a ziadne ine potiaze okrem sopla.

l.u.c.i.e
23. lis 2010

@kasyma, bohužel odsaju hodně. Ale když dám kapičky, tak se to trochu zlepší. Jinak dávám eukalyptový olejíček na mokrou plínu a do arolampy 🙂 Pak se mu lépe spí. Předtím ještě vždy vyvětrám.
Ven chodíme. Teplotu nemá, tak není důvod, abysme byli doma. Venku se mu stejně dýchá nejlépe.
Koupeme normálně. Kdybych to vynechala, tak by neusnul. Je to už náš rituál po narození, že vždy po koupání je papání a spánek 🙂

kasyma
23. lis 2010

@l.u.c.i.e s tím koupáním to máme stejně jednou jsme ho vynechali a měla to chudinka pěkně rozhozený,přesně cákycák,hamihami a hají 😀

l.u.c.i.e
24. lis 2010

@kasyma, 😀 Jojo, tak to má býti 😀 Už se lepšíte? My už ano. Musím zaklepat, abych to nezakřikla... Ťuky, ťuk 🙂

bufina
10. led 2011

Zkusím obnovit tohle staré téma... Potřebovala bych radu. Malej (1rok) je už týden nemocnej, podle doktorky má zánět průdušek. Do toho občas blinká, má teplotu a zřejmě z antibiotik má průjem, to mně řekla doktorka že to může být... No a hlavně vůbec nechce nic jíst. Tak bych potřebovala nějakou radu, jak do něho dostat jídlo... Už před víkendem toho snědl minimum, včera jednu lžičku španátu a půlku suchýho rohlíku a dneska ještě vůbec nic. Na všechno jídlo dělá nenene a když se to do něho snažím nějak dostat, tak plače. Je živej jen z čaje a z kojení, takže kojím teď hodně často přez den. Je víc spavej, ale jinak se tváří v pohodě. Tak nevím, pár dnů to takhle jde přežít, ale nevím co dál, zatím u něho nevidím žádný zlepšení, že by měl víc chuť k jídlu....

luthien.k
10. led 2011

@bufina, to je do určité míry normální, že děti nechtějí jíst, když jsou nemocné. Jestli kojíš, tak to je to nejlepší, co můžeš dělat. Jam moc má průjem? Pokud dostatečně pije, tak OK, neuškodil by mu jistě ani speciální roztok na doplnění minerálních látek, Kulíšek. My při nemoci a nejhorším průjmu dali i Enterol, aby toho v sobě víc udržel... Co určitě MUSÍŠ dávat, jsou probiotika, a to hned a pak minimálně 14 dní po dobrání atb., pomůžou mu poprat se s tím rozhozeným trávením, ideálně probio kapky Bio Gaia nebo rozpustný prášek Infants Dophilus, to jsou asi nejlepší preparáty. A neboj, za pár dní to bude lepší 😉

luthien.k
10. led 2011

Jo a probiotika ber i Ty, když kojíš, jsou do MM, tak ať to tím podpoříš. Klidně taky Infants Dophilus, jsou skvělé i pro kojící matky.

muffiinnka
20. únor 2011

Ahoj chtěla jsem se zeptat můj 4,5 měsíční Honzík je plně kojen a i přes to podlehl má horečku, trošku kašla, rýma... Všichni jsme nastydli od mého mladšího bratra, který má zánět průdušnic. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat děkuji za odpovět

jennyska
26. lis 2013

Ahoj @hiha @muffiinnka @bufina @l.u.c.i.e @kasyma @ichbinich @radka.m. @mkr @liaah @lucillienka @aponchie @elize a ostatní maminky 🙂

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti s rýmou vašich ratolestí do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme? Stačí svou radu, tip, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/ryma/ a pomoci tak všem ostatním maminkám, které si právě prochází stejným obdobím a hledají na rýmu to, co pomůže a zabere 🙂

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji fajn den.
Janča

PS: Přispět může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! 😉

kasyma
26. lis 2013

Zrovna teď s rýmou bojujeme. Doporučuji nalít do aromalampy buď eukalyptový olej nebo co používáme teď my klasickou Alpu samozřejmě řízlé s vodou 😀 na každém je jaký poměr zvolí nemohu říct zda to úplně funguje,ale na dýchání je to fajn. Malé to dávám při odpoledním spaní do pokojíčku ať inhaluje aspoň to ten nosík uvolňuje. Pak taky dáváme 3x denně dělaný feniklový sirup ten působí při nachlazení jako takové přírodní ATB a občas jí fouknu do nosíku Nasivin spray pro děti. Tyhle metody užíváme spíš jen při lehčím nachlazení hlavně tedy při té rýmě. Nejsem zastáncem drahých léků,protože dle mého názoru je to jen ve většině případů reklamní tah farmaceutických firem na naše peněženky. Takže co jde přírodně řešíme přírodně 🙂

veronikadomanska
26. lis 2013

Ahoj,
na rýmu u dětí jedině kapky do nosu. Zatím jsem s ničím jiným nebyla spokojenější (zkoušela jsem leccos - bylinky, olejíčky, mořskou sůl atd., ale nic nos pořádně neprotáhne jako kapičky). Můžu doporučit Nasic pro děti - hlavně protože je šetrný k nosní dutině, ale zároveň je silný a vážně nos protáhne 🙂

libunec
30. pro 2013

Ja pri ryme pouzivam jemny nosni olej,promaze a uvolni sopliky.Mala ho miluje.Na hrudnicek a zadicka mazu tymianovou mast od Just na spani.at jemne inhaluje pres noc.Pouzivam homeopatika Nat Mur/rozpousti hleny,jelikoz je to morska sul/ nb Oscilo.Na spani chladnejsi mistnost,dobre vyvetranou.

tulipanike
23. led 2014

Ahoj, my tiez pravidelne bojujeme so soplami a kaslom. Aj teraz ma mladsia dcera kasel. My robime cibulovu stavu s medom, a vzdy nadrobno nakrajanu, vzdy sa pekne vyluhuje stava. A zvyknem este pokrajat do toho aj strucik cesnaku. A este na noc zabal na hrudnik - bravcova mast.

smisatko
8. únor 2014

Male deti vyborne reaguji na zmenu stravy - ja zacinala s makrobiotikou, kombinuje i čínskou medicínu - knížka od Strnadelové a Zerzána - doporučuju - máš tam recepty, podrobne vysvetleno co, jak, kdy zabírá včetně dvd s názornými jednoduchými recepty pro akutní stavy... takze kdyz je nemocné, rýma - příliš vlhka v těle, nedáváme ovoce, ale posilujeme slabší orgány a systémy, které spolu souvisejí - vaříme fazolky adzuky pro posílení ledvin, podáváme potraviny, které tu vlhkost z těla odvádí - jak přirozené..
Jinak samzřejmě u dítěte budovat dobrou imunitu tzn. starat se o mikrofloru streva podporou probiotických bakterií. My používáme ještě trošku jiné vychytávky - coral mine (vodu, která tě odkyselí a pomůže v regeneraci) , mikrohydrin (silný antioxidant,, koloidní stříbro - silver max, paudárko - přírodní antibiotikum - phytoguard - na suchý kašel, ale hlavne všechno řešíme preventivně :=)... jakmile se zčnou deti hrabat v zemi, navstevovat kolektivy, zacnou se jim hromadit roupíci a škrkavky - takze uz od miminek odparazitujeme a má to skvělé výsledky.

georgios
25. čer 2014

Ahojte holky mám 2,5 letou holčiččku a rýmou zadni a stoho vždy kašel trpíme od narozeni.Sirupi nepomahaji skoro žádne...někdy to lečime i 4 týdny a každý týden nam dava doktor jiný sirup a stejně pak se ji špatně dýchá,někdy jsem už zoufala s toho. Použivame mořske vody i odsavačku i vincentku sprej do nosu,dokonce jsem i měla mukosolvan roztok do inhalatoru střikat do nosu...ale stále se to vraci ☹ je to těžke a už nevím jak dál někdy.A doktoři asi taky neví se mi zdá .-( prošli jsme krčnima,alergologii ale pořád nic.pořád stejné ☹ prostě je to boj ☹

motorkabezkol
25. led 2015

@geminis je možné dát tu cibuli i 2 měsíčnímu mimču?

geminis
25. led 2015

@motorkabezkol jejda, tak to bych asi nedávala. Dvouměsíční miminko je jště strašně malinké. Ta šťáva z cibule by pro něj mohla být nejspíš hodně agresivní. Ale lékař nejsem...