Jak se starat o nemocné dítě? (rýma, kašel, teplota...)

alishia
20. pro 2008

Ahojky,

určitě nejsem jediná mamča, která má v této době nemocné mimčo. Vojtíšek má příšernou rýmu už od středy, to jsme také byli u naší doktorky. Doporučila, zvlhčovat nosík sterimarem, ráno a večer kápnout nasivin a dvakrát denně Mucosolvan Junior 2,5ml a pořád odávat. Na postýlku dávám vlhké plíny a rýma se nás dží a drží:( Malej dost kašle, ale to bude tím mucosolvanem a jak mu hleny z nosíku padají do krku. Všechno tohle dodržuji a přesto se to nezlepšuje:( Vůbec třeba nevím jestli má mít v pokojíčku teplo nebo spíše chladno. Jestli s ním mám jít ven nebo jestli ho držet doma v teple. Nevím kolik čaje denně. atd. poradte🙂

kijonkova.k
20. pro 2008

alishia,já bych určitě ven nechodila,v pokoji,kde spí raději trochu chladněji,(když je teplo,hůř se dýchá) a pít co nejvíce,ať se ty soplíky rychleji rozpouštěji 🙂

annag
20. pro 2008

alishia, má mať chladno, len okolo 20-22 stupňov, pokiaľ nemá teplotu, tak mu bude lepšie von na balkóne či na prechádzke. Chlad mu pomôže lepšie dýchať. Do nošteka ak ho kojíš mu môžeš dávať pár kvapiek MM. V izbe kde spí postav hrniec s horúcou slanou vodou, voda sa bude odparovať. Samozrejme, viac tekutín je veľmi vhodné piť. Zrýchliť sa to príliš nedá, týždeň soplíky určite bude mať. Zvýšený matrac mu v postieľke mu tiež uľahčí trápenie.

radka.m.
20. pro 2008

alishia-hlavně odsávat,odsávat,odsávat,jinak se toho nezbavíte.rýma bude trvat nejméně týden,ale pokud nebudeš hodně odsávat,tak z toho může být piořádná bronchitida.jinak v ložnici určitě chladno,teplo rýmu jenom zhoršuje,já jsem to řešila tak,že jsem topení v ložnici úplně vypnula a vůbec ho nezapínáme.pokud nemáte teplotu,tak ven můžete,i když tohle inverzní počasí není až tak dobré na onemocnění horních a dolních dýchacích cest.

alishia
autor
20. pro 2008

holky dekuji, jdu mu vypnout to topeni. a co s nim mam delat pres den? On je jinak cily jako obvykle, kdyz je mu dobre. Ale je na nem videt, ze v poho neni, ale ty svoje kravinky dela porad. chce se plazit po zemi, cvici na kolinkach jen ta ryma nas stve. Dost se mi budi ze spani protoze si kychne nebo zacne kaslat:( Pak musime odsavat a tim ho vzbudim. Na kapky do nosu a vysavac je uz uplne alergicky:(Odsavame temer cely den. Bojim se aby mu to neslo do ousek. On by se z toho potreboval vyspinkat poradne, ale doma v postylce spi 10minut a je to, venku na balkone spinka treba dve hodinky. Jenze nevim jestli je az takove chladno dobre:( Dneska mi mati rikala, at ho radeji na balkon nedavam, ze rymu ma opravdu velikou. tak ja nevim:/

petka80
20. pro 2008

Alishia, můj názor je, že mimčo se při nemoci potřebuje hlavně pořádně vyspat, takže já s malou chodila ven, i když byla nemocná. Ale ona doma nespí skoro vůbec, takže to byla spíš nutnost.

geminis
20. pro 2008

Ahoj,
s tím odsáváním zase pomalu, protože čím víc odsáváš, tím víc hlenů se tvoří, takže není dobré odsávat, odsávat, odsávat!!! Já odsávám maximálně 4x denně, většinou před jídlem.

Doporučuje se kapat do nosánku vincentka, nebo třeba nosní sprej Stérimar či otrivin (ten na noc). Velmi se nám osvědčil olynth aroma therapy (do zásuvky), lépe se pak dýchá, uvolňuje nosánek. Je to ale pro někoho dost silné aroma, takže já to třeba zapnu na 3 hodinky a pak to vytáhnu ze zásuvky.

Na hrudník a zádíčka lze mazat před spaním Koalku nebo prsní balsám určený přímo pro děti podobného složení jako Koalka (oboje základ Eukalyptus). Navíc nad postýlku můžeš věšet mokré plíny a na jednu třeba kápnout kapku Eukalyptového oleje, uvolňuje nos a lép se dýchá. Ale fakt jen kapku, aby to nebylo zase moc aromatický.

Pokud by se rýma přesunula jakoby dozadu, což se projevuje kašláním hlavně po ránu, jak hleníky zezadu z nosu tečou do krku, lze podat klasický Mucosolvan, pomáhá rozpouštět hleny.

A šťávu z cibule -- nakrájet cibuli nahrubo, prosypat pořádně cukrem a nechat vyluhovat, dávat průběžně celý den po lžičkách. Ta je na kašel fakt ZÁZRAK!
V ledničce skladovat maximálně 24hodin.

Tekutiny čím víc tím líp.

Ven se s rýmou může, pokud není teplota, ale jak píše radka, inverzní počasí není ideální.
Tak snad budete brzy fit!!!

berynka
20. pro 2008

Ahoj, doporučovala bych to samé, co píší holky... hlavně hodně odsávat, léky podle dr. (nám ještě doporučila kapky Fenistil, můžou se od 1 měsíce) a ven bych chodila, když není teplota, ale zvlášť dobře oblékat a dbát, ať se neprochladne i v noci, to pak nachlazení hodně prodlužuje.
Teď je určitě nějaká virová rýma 😠 . My s ní bojovaly skoro měsíc, týden byl klid a pak 14dní nanovo 🙄 . Je to hnus jeden žlutej zelenej 🤐 . To jsem teda zatím nezažila 😕 .

apfele
20. pro 2008

I já mám nemocného syna.Má velkou rýmu a kašel. Dr. radila - 2x denně 1,25ml mucosolvanu, do nosánku nosní sprej Stérimar. Odsávat minimálně - ráno a večer.

tutifruti
20. pro 2008

Neviem, či to už niekto písal, ale daj malému pod matrac vankúš, aby mu hlieny vytiekli, aby mu nepozatekali a nedostal zápal stredného ucha...

ivulinda
20. pro 2008

Alishia my jsme nas tom uplně stejní.rýma,kašel,hleny a my už to máme týden,a bereme různé sirupy 😒Ventolin,stoptusin a ještě 2další a pořád je to stejné,ted už naštěstí bez tepolot a večer stejně pořád kašle.

sisi33
20. pro 2008

Ahojte baby, môj malinký je tiež choručký, má hroznú nádchu a ked píšete že odsávať minimálne, no neviem, odsávame mu každý hodinu a odsajeme z obidvoch dierok veľa riedkych soplíkov a keby som mu ich odsávala len dva krát za den, tak neviem neviem... bojím sa ze by mu to stieklo do ušiek a opat by dostal zápal,... takže je to na zvážení mamičky... prajeme skoré uzdravenie...

petka80
20. pro 2008

jo jo, jak píše tutifruti, matraci určitě podlož! 😉

lenkazdenek
20. pro 2008

ahoj holky tak u nás je to podobné ,už týden zadnbí rýma,takže z nosu ani při kýchnutí neteče a odsávat jde minimálně,doktor nám předepsal njáký spešl kapičky co dělj v lékárně a pak njáký přípravek který je spíš na alergie a dává se jen jednou denně,nutno říct že po tom co má ty kapky tak první den toho šlo ven hodně a teď když osávám je to minimum,ale furt ještě tam rýmu slyším,kašel se zlepšil,za noc zakašle maximálně 2x přes den opravdu jen párkrát,v ložnici bohužel musíme mít trošku tepleji protože malá se odkopává 😒 Takže máme všude mokré pleny,odpařovače.... 😅 už máme i výsledky z výtěrů a je to prý naprosto běžný vir chřipky či co.
Jo zapoměla jsem dodat že u nás už fakt odsávání=souboj ,jelikož malá si na nos nenechá dobrovolně šáhnout a já ji už sama skoro neudržím ☹

alishia
autor
20. pro 2008

tak ja s tim odsavanim minimalne moc nesouhlasim. Ryma se zacne usazovat na plicich a pujde do ousek. Zas na druhou stranu je asi fakt ze cim vic se odsava tim vice se rymy dela. Ale kdyz vidim ze se mu spatne dycha tak mu tu rymu proste odsaju. My kdyz mame rymu tak si taky nerikame ze kdyz se vysmrkame tak se nam stejne ty hleny udelaji. Prece hlavne potrebujeme, aby se nam dobre dychalo. Takze u me plati odsavat a odsavat. Matraci sem podlozila, ale malej mi na tom nechce spat, dela kraviny a sklouzne dolu na sprucle a zacne rvat. takze sem to zase dala do rovny polohy. Koukam ze ta ryma hnusna radi vsude:/ A co delate s mimcama pres den? Oblikate je nejak vice nez normalne? Merite teplotku nekolikrat denne? A kolik ml caje vam mimco tak vypije?

elize
20. pro 2008

Alishia, nas drobec ma rymu pravidelne pri zmene pocasia. Uz ani nechodim kvoli tomu k dr., len ak trva dlhsie ako tyzden. Zo zaciatku treba odsavat naozaj casto ak sopliky tecu a nemoze kvoli nim jest alebo spat. No postupne menej a menej. Uvidis, ze sa mu zacne tvorit aj menej hlienu. Posledne dni som odsavala len raz denne a potom som nostek cistila len palickami do usi.
Matrac skus podlozit minimalne, nemusis velmi ked ti tak nechce spinkat.
Ja som obliekala Maxika rovnako ako predtym. Teplotu som merala len ak mal celo teplejsie nez inokedy, a mala som pocit, ze ju moze mat zvysenu. Cajiku mi vypije malo (150ml), tak som mu casto ponukala ovocie a varila rozne polievky.
Cez den som ho neobmedzovala, robil to co inokedy, ved teplotu nemal. A co sa tyka prechadzok po vonku, tie pri ryme velmi pomahaju 😉 Aspon na chvilku sa uvolni nos 🙂
Drzim palce, aby ste sa toho cim skor zbavili
😉

alishia
autor
20. pro 2008

elize : diky. Budu mu delat taky polevky🙂 Uz aby se ttoho zbavil, je mi ho tak lito, kdyz kaslinkuje a hapsika:( Uplne mi to trha srdce:( A pritom on je uplne v pohode, dela to co vzdycky. Asi to nesu hur nez on🙂 Ted śe porad budi, tak tam s manzelem k postylce porad behame, protoze slysime hrozny kasel a pak plac:(

tutifruti
20. pro 2008

Tie sople a male deti, to je hrozné... ja viem, ze to nie je ziadna vázna choroba, ale je to veľmi nepríjemné,kedže sa bábatko nevie vysmrkat... nasa starsia dcéra ich mala od narodenia /mala streptokoka a stafylokoka, uz v pôrodnici dostala antibiotiká/, tak viem o čom hovorím... každý mesiac sme mali zápal stredného ucha, niekedy aj dva, tri krát.... Druhá dcéra sa narodila v pohode, tak viem porovnať ten rozdiel... nám radila krčná, odsávať, odsávať, odsávať... Prajem vam skoré uzdravenie....

katka.m
21. pro 2008

Pred pár dňami dávali na STV1 v Dámskej jazde o nádche a prechladnutí. Lekári tam vraveli, že vetrať, zvlhčovať vzduch a chodiť von, pokiaľ nie sú teploty. Ale len pri nádche, ak sú tam komplikácie, tak nechodiť von, ale stále veľa vetrať a zvlhčovať vzduch. A hlavne odsávať.

hiha
21. pro 2008

Ahojte,aj ja vás prosím o radu.Adamka trápili 2dni 38,0 C teplotky,dr mu nič nedala,mal ľahkú virózu,teploty prešli,ale dnes ráno sa zobudil so suchým,dráťdivým kašľom.Bývame v paneláku,v BA,čiže zlý vzduch,suchý od kúrenia.Ale poctivo vetráme a zvlhčujeme.Moja otázka:kúrenie máme stlmiť,ale ako bábo obliecť cez deň,na noc,koľko vrstvičiek?Veľimi pekne ďakujem za každú odpoveď. 🙂

dididi30
21. pro 2008

hiha, urob mu sirub z cibule........jednu velku cibulu narez na kocky, zasyp cukrom a nechaj do druheho dna, tu stavicku mu davaj aj 3 krad denne, nam to pomohlo a neboj nieje to zle ked je na tom cukor 😉

hiha
21. pro 2008

Dididi,diky,ale nemoze mu ta cibula spravit zle na zaludok,cukru sa ani tak nebojim?!

alishia
autor
21. pro 2008

hiha: kup si mucosolvan Junior, nam to doporucila ve stredu doktorka. teda ja mu to davala jeste driv nez to rekla. Ma to rzpoustet ty hleny a poct s odkaslavanim. My sme dneska uz o mallinko lepsi.

hiha
21. pro 2008

Volali sme na detske Kramare,bude mat Ventolin spray,uvidime.ALI,dakujem tiez za odpoved.Zvlhcujem cely byt,na kazdom radiatore misky s morskou solou,cibula sa luhuje.Ani zdobit nemusime,uz som vyzdobila,co sa dalo. 🙂

katka.m
21. pro 2008

a celkom fajn sú aj granulky Stodal, na suchý i hlienový kašeľ

radka.m.
21. pro 2008

hiha-ventolin ve spray je to nejlepší,co můžeš prckovi dát,my ho taky používáme,poprvé nám ho předepsali ve dvou měsících,je to neškodný,než jakkýkoliv sirup a opravdu to zoztáhne průdušky,aby se uvolnili a dítě mohlo odkašlávat a líp dýchat.

alishia
autor
21. pro 2008

ja koupila ten olynth do zasuvky. a v noci spal moc pekne a to to tam mel zaple jen chvilku. ale je fakz ze sem mu pod matraci strcila rucnik aby ji mel malinko zvedlou, mozna to taky sehralo roli. Jo hlavne holky, ta cibule musi byt na kolecka.) ja na to z detstvi zapomnela.) a nedavno sem si ji rozsekala na kousky a furt cekala kdyz uz pusti stavu a ono nic.)) tak sem se ptala mamy., co s tim je a ona mi rekla, ze to musi byt na kolecka.)) Nojo blondyna.))

hiha
21. pro 2008

baby,moc dakujem.adko sa pekne vyspinkal,hadam bude noc dobra,papa ako vzdy veeela 😉 a je hravy.alishia ja som cibulu rozkrajala na kusky,ale pustila stavu 😅 rozobrala som aj postielku,aby spolu s nasou postelou tvorila letisko.drahy,isiel kupit aj olynth

alishia
autor
21. pro 2008

Pustila jo? No ja ji rosekala takovym strojem, takze byla na strasne drobne kousky a nepustila ani ň🙂 nas taky dneska zaval pekne papat.) a jeste k tomu zacal povidat🙂 rika blablabla🙂

apfele
21. pro 2008

čtu, že radíte sirup z cibule - moje maminka mi to taky v dětství dávala a od malička nemůžu cítit cibuli, nemůžu jí mít v salátu , prostě nikde. prostě jakmile je tam cibule tak to nejím. Ale prý mi to pomáhalo 😉