Tejpování (taping), máte zkušenost?

veruska007
28. črc 2014

Dobrý den,

hledám maminky, které mají zkušenost s tejpováním pro sdílení zkušeností. Chodili jsme nějakou dobu k fyzioterapeutce, která se tejpování věnovala, ale na nás spíš jen dělala experimenty. Takže jsem načetla knížky a tejpuji sama. V dětské nemocnici nám řekli, že to nejspíš nepomůže a určitě to neublíží. Operace nejspíš bude tak či tak, takže zhoršit už to nemůžu... Hledám touto cestou maminky, které taky tejpují pro výměnu zkušeností (které kdo vyzkoušel pásky a které jsou lepší/ horší, jaké se jim osvědčily tahy, zda má na terapii vliv barva pásky aj.). Také třeba srovnání elastických a pevných tejpů - naše fyzioterapeutka byla pouze pro elastické, pevné zcela zavrhovala. V odborné literatuře na zdravotní problém dcerky naopak jednoznačně doporučovali pevný úvaz... Tak prosím, kdo máte zkušenost, přispějte! Díky.

krabice1983
28. črc 2014

Ahojky,
i když to není přímo k tématu,
Ale mi tejpovali, jen pupeční kýlu, hrozila nám operace, Vojta měl pupík vyskočenej skoro tak 6 cm a když jsme jezdili cvičit Vojtovku na fyzioterapii, tak nám fyzioterapeutka toto nabídla a do dneška jí za to vděčím, že Vojtu zachránila od operace, vždy po třech dnech, v létě ob den jsme přelepili, stáhli kuži, pupík jakoby zarolovali a tejpová náplast to udržela, i přes různá jeho cvičení, pohyby atd......

Vím, že to není k tématu, ale já tejpovým náplastím věřím,i když samozřejmě pak pokud jde o lepení přes záda, nohy atak. tak to , už je na odbornou literaturu a odborníka.

PS: fotbalist a hokejisti je mají na nohách a krčních páteřích taky,a myslím, že ty by nic špatného nedostali😉

terezapetrova
28. črc 2014

@veruska007 Budu chtit tejpovat synka kvůli plochym noham od podzimu az bude mit dlouhe kalhoty, ted by si to urco strhaval, chci tento mesic zkouset tejpy abych zjistila na jake /respektive se to tyka toho lepidla/ nemá alergii. V budoucnu jiz jednou mel.. Snad si pak vzpomenu a pisnu. Pises o operaci, u vas jde o tejpvani briska?

veruska007
autor
28. črc 2014

No, u nás se jedná o tejpování přeloženého malíčku u skoro roční holčičky a s tím bohužel nikdo nemá žádné zkušenosti. Je to výjimečná vrozená vada, zpravidla je totiž získaná a není vyvinutý kloub, takže se prsty později odstraňují. U nás to i fyzioterapeutka na nás jen zkoušela, sama nevěděla - zkoušela obvolávat a obepisovat všemožné autority, nikdo se s tím nesetkal. Zaučila mě, jak to dělat - protože to tejpování by bylo na 3 roky týdenních konzultací, 300-500,-/ sezení, to bychom finančně nedali.

Nicméně po kontrole na ortopedii, chirurgii a rehabilitaci nám řekli, že tejpování je v našem případě vyhazování peněz a času a jak malé trošku povyrostou prstíky, čeká ji s 99 % procentní operace.

Takže jsem si řekla, že to můžu doma zkoušet sama, holt buď to pomůže nebo nepomůže. Rehabilitační doktorka říkala, že to rozhodně neublíží a i kdybych to dělala špatně a malinko se tam něco pokazilo, což je však málo pravděpodobné, ta operace by to pak napravila. V porovnání s primární vadou by to prý byla prkotina. To je naše situace.

Takže jsem nakoupila pásky, napůjčovala si odbornou literaturu a zkouším.

veruska007
autor
28. črc 2014

Používám Tempex, kinesiology tape.
Alergie se nám objevuje na lýtku, možná je to prý horkem, říkali na rehabilitaci v nemocnici.
Jelikož "nemám co pokazit", tak tape nenatahuju až přes lýtko, jen malíček plus chodidlo. Bohužel, jak je horko, tak to tam vydrží tak den, dva - pak se to pocením odloupe.
Zatímco soukromá fyzioterapeutka na tuto vadu zvažovala pouze elastický tejp a byla striktně proti pevnému, v literatuře se na tejpování vbočeného palce (s malíčky nikdo zkušenost nemá, ale to by snad mohlo být podobné) doporučuje pravidelně na noc tejpovat pevným tejpem. Tak právě nevím, no... Asi zkusím teda napřed elastický, a za čas třeba na měsíc pevný a uvidím. Škoda, že je to okus pokus, ale u placené fyzioterapeutky to bylo taky tak ☹

ia.
28. črc 2014

@veruska007 já jsem chodila tejpovat mladšího syna když byl miminko, měl vyhřezlý pupík a hrozila pupeční kýla, za 2 měsíce díky tejpu bylo po všem a pupeční kýla byla pryč. Na druhou stranu starší syn má ploché nohy, chodili jsme na tejpování a cvičení, ortopedi mi to zkritizovali, že je to k ničemu, myslím že na ty nožky to opravdu nepomohlo, pže se to brzo odlepovalo a nedrželo to, do 4 let věku prý by se neměly používat ty pevné pásky, ale jen pružné, pže děti mají jemnou kůži....synovi byly 4,5, zkoušela oboje pásky a v tomhletom případě nám tejpování nepomohlo....manžel měl tenisový loket a taky mu tejpování nepomohlo....

veruska007
autor
28. črc 2014

@ia. No, u nás to taky zatím nepřineslo nic moc, tejpujeme dva měsíce. Teda, trochu se uvolnil jeden vaz, nicméně malíček je přeložený pořád. Ortoped prohlásil, že co je špatně narostlé, se žádným tejpováním nezmění. Fyzioterapeutka (ta soukromá) zas říkala, že tak malé děti mají kosti i klouby pružné a změnit by to třeba šlo... tož nevím, no.

alneka
28. črc 2014

Netejpuju já, ale nechávala jsem si tejpovat prsty na nohou po menší zlomenině několika článků, kdy se mi prsty začaly křížit (protože se tyto zlomeniny nijak nefixují a já nejsem zrovna typ, co by vydržel klidový režim 🙂) Je to úplně něco jiného, ale třebas ti to pomůže.
Každopádně fyzio mi tejpovala vždy pevnou páskou, elastická by mi nevydržela ani celý den (navíc používáním nohy by prý nic nedrželo tak, jak mělo). Barvu jsme neřešily. Malíček a prsteníček mi fixovala k sobě a pak upevňovala přes vnější hranu chodidla nahoru na nárt. Podobně jako toto, ale z vnější strany nohy

https://www.youtube.com/watch?v=DsUQ987IfqM
jarkalada
28. črc 2014

@terezapetrova máme podobně staré děti. Taky chodíme na tejpy, už rok, kvůli nohám. A naši si to nestrhávaj. Jsou na to pyšní. Pomáhají to nalepovat, vyhazovat ty zbylé papírky. Když se jen kousek odloupne, tak běží, že to potřebují ustřihnout, ale mám dávat pozor, aby to nebylo moc.. nebála bych se toho 😎

terezapetrova
28. črc 2014

@jarkalada ja se toho nebojim 🙂 ale zatím jsme v poho, hodne nohy masirujem s tim, ze vždy hned po masazi vidim zlepseni a tejpy casem. Jinak když ctu co delaji Tve deti ono jde taky o to jak vyvojove na tom deti jsou, Ty Tvoje jsou evidente mnohem lepe nez muj syn /je dosti specificky/, kterého zatím bavi tak to strhavani. Takze proto to u nas nejde.. není dite jako dite 🙂

jarkalada
28. črc 2014

@terezapetrova to samozřejmě 🙂 U nás naopak, když bych se snažila malýmu nohy přejíždět tím molitanovým míčkem, nebo takovým tím "ježkem", tak se začne chechtat a zdrhá, takže domácí masáž u nás neprobíhá. Naopak u rhb slečny lehne a jen se tak přiblble blaženě usmívá :- )))

terezapetrova
28. črc 2014

😀 na tohle pomucky zadny nepouzivam, jde vyozene i cilenou masaz, která se zameruje na konkretni klouby, slachy a pod na noze, dela se to tahem tak ho to moc nelocha 🙂

veruska007
autor
28. črc 2014

Taky cvičíme. Teď v létě je to super, jak je malá každou chvíli bosky. To se dá v tramvaji, na pískovišti, ... prostě jak mi chvíli sedí v kočárku nebo na klíně. Akorát bohužel dr. řekl, že je to cvičení jen na to, aby prstíky úplně nezakrněly. Jinak to nepomůže ☹

helcenka
28. črc 2014

@veruska007 - já mám špatně postavený pravý kyčel v jamce (už od narození, ale dřív se to vůbec neřešilo a ani o tom nevěděli) a teď po dětech se mi opravdu zhoršovaly bolesti, jak nosím děti, mám s nima jiný pohyb. Také jsem měla kvůli tomu problém s obratli v křížové oblasti, špatně jsem kvůli tomu držela tělo, ulevovala si tak od bolesti a měla vždy i vyhozené rameno a šoupnutou lopatku. Chodila jsem k fyzioterapeutce, ta mi kyčel i obratle, rameno i lopatku vrátila vždy do správného postavení a pokud to bylo moc a byl tam otok, tak i zatejpovala. Na barvě nezáleží, ptala jsem se jí na to, dávala mi i několik barev kvůli dětem, ty z toho měly hroznou radost, když jsem někdy přišla totálně zatejpovaná. Měla jsem vždy pružné tejpy a ještě je prostříhávala. Vydržely mi tak 5 dní a pak se začaly odlepovat. A to jsem se s nima normálka sprchovala a všechno. Když bylo hodně velké horko a já se víc potila, tak 3 dny. Mně to pomohlo. Ale měla jsem jiný problém, než tvoje malá...

veruska007
autor
4. srp 2014

Tak teď jsem četla v knížce, že ty barvy mají terapeutický význam, tož já nevím. Naučila jsem podle knížky ty malíčky tejpovat jinak... škoda, že je to marný ☹. Ale aspoň v botičkách je to takhle pohodlnější.

Holky, prosím, jakou značku tejpovací pásky používáte? Já mám Tempex a moc nevydrží. Večer po koupání zatejpuju a ráno je to odlepený ☹

kittysha
21. led 2015

@veruska007
@terezapetrova
@jarkalada
Můžu se zeptat, jak jste s tejpováním úspěšní? Aktuálně hledám školeného terapeuta v Pze, který tejpování nepoužívá jen jako módní metodu, ale opravdu tomu rozumí.. příp. jaké konkrétní knížky jste si načetly? Mám tejpovat taky sama, ale moc s tím nesouhlasím, to je pak spíš jen placebo efekt.

veruska007
autor
22. led 2015

@kittysha četla jsem o tom všechno, co měli v knihovně Jiřího Mahena. Některé knížky lepší, jiné horší, tituly si už fakt nepamatuju. Moc efektu to nemělo, malíček se nesrovnal, ale to říkal ortoped hned - je to špatně narostlé, tejpování špatně narostlý kloub neposune. Ale uvolnily se některé vazy a když má malá některé botičky, ve kterých jí špatně narostlý prstík bolí, tak jí to tejpem zafixuju do lepší polohy.

makula13
6. čer 2015

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli máte nektera zkušenosti s tejpovanim pupecni kyli u ročního ditete. .. Kyla nám vyskočila v 16.mesicich. ..tak přemýšlím o tohle metodě jestli pomůže. .. Moc dekuji za jakýkoliv prizpevek ☹

majkoz
6. čer 2015

Mám známého, který se tímto zabývá, je moc šikovný a rozumí tomu velice dobře, kdyby byl zájem, poskytnu telefon. Je z Děčína... Jinak já třeba blbka nedala na jeho doporučení, koupila si tejpku v lékárně(-tu nejdražší) a nevydržela mi ani půl dne...Takže to chce fakt radu odborníka a ne zkoušet a platit za šmé

melodygirl
6. čer 2015

@veruska007 výborně drží od firmy Arkas.

melodygirl
6. čer 2015

@makula13 ano mám, dělá se křížový tape, kotva uprostřed .