Zajímám se o přírodní léčbu, mohu vám poradit

kutcher
12. čer 2010

Maminky a tatínkové, již od dob studia se hodně zajímám o přírodní léčbu, jestli budete chtít, ráda poradím a pomohu při problémech vašich i vašich dětí ať už jde o mastitidu, kožní problémy nebo otoky a jiné, vždy se pokusím, tedy pokud budete mít zájem a mé znalosti to dovolí, se vám poradit.

kutcher
autor
12. čer 2010

Maminky, klidně pište sem, člověk otevře poštu a nestačí se divit :D

lenkavano
12. čer 2010

kutcher chtěla bych se zeptat zda bys věděla o nějakých bylinkách na chronickou rýmu,ucpávání nosu.Klárka na to dost trpí a nechci ji stále dávat nosní kapky.myslela jsem něco třeba na inhalaci nebo tak.... 😉

kutcher
autor
13. čer 2010

Pokud se vyloženě nejedná o alergickou rýmu, ale jen čistě chronické ucpávání napadají mě okamžitě 2 rostlinky a to klasicky máta a skořicovník. Co se týče máty, tak přímá inhalace je jednoduchá: vhodíš několik čerstvých lísku do vařící vody a inhaluje se, další možnost je také domácí výroba éterického oleje a to nakapeš do mísy s vodou 2 - 3 kapky a necháš to přes noc v místnosti, mělo by to zmírnit ucpávání. Pozn. éterický olej nepoužívej moc dlouho, neměla by se u dětí kvůli dráždění sliznic užívat bez pauzy déle, jak týden, kojencům se nepodává vůbec.
(pokud si olej vyrobíš, můžeš ho dále používat na omývánípři podráždění kůže, svědění, popálení, svrabu nebo k odpuzení moskytů, dále i jako masážní olej 5-10kapek dáš do 25ml mandlového nebo slunečnicového oleje - použití při bolesti hlavy, horečce, menstr. bolestech nebo na přeplněná prsa při kojení)
tak ten olej: můžeš si ho udělat za tepla nebo za studena.
za tepla: do velké skleněné mísy dáš 250g sušené nebo 750g čerstvé byliny zaleješ 0,5l slunečnic. olejem a mísu položíš na hrnec s vařící vodou tak, aby držela nahoře a nedotýkala se dna a mírně zahříváš 3 hodiny. Pak to přeceď a nalej do tmavých sklenic.
za studena: zavařovací sklenici napěchuj až nahoru bylinou, celý to zalij olejem, zakryj víčkem a nech 2 - 3 týdny stát na sluncem zalitým parapetu nebo ve skleníku, zase přeceď přes plátno a znovu sklenici napěchuj čerstvou bylinou a zalej tímto vymačkaným olejem, zase na 2 - 3 týdny, přeceď a pak nalej do tm. sklenic, uzavři.
teď ta skořice...
z klasický sypký nebo celý skořice uděláš éterický olej opět za tepla nebo studena ve stejném poměru jako u máty a až ho uděláš tak nakapeš 5 kapek do vař. vody (10ml éter. olej můžeš využít v 25ml mandl. nebo slunečn. oleje jako masážní při kolice, průjmu, prostydnutí žaludku)

kutcher
autor
13. čer 2010

abych nezapomněla éterický olej nepoužívat v téhotenství, je to silné uterotonikum-vyvolává děl. stahy a obezřetně používat při přehřátých a horečnatých stavech a jeden fígl... často jsem dříve měla ucpaný nos a po nějaké době jsem byla i závislá na sanorinu, takže jsem kolikrát měla ucpanej nos, aby dostal svou dávku :D až ti dojdou nosní kapky, nalej do té skleničky fyziolog. roztok, chceš-li mořskou vodu - bude si myslet, že bere to samé a nebude si ničit sliznici...;)

kutcher
autor
13. čer 2010

Pardon, myslím tím, že v těhu se nesmí jen olej ze skořice, máta v těhotenství být může, jen by neměla být užívána vnitřně při kojení, jen tak pro info ostatním.

petka80
13. čer 2010

Ahoj, ráda bych se zeptala, zda existuje nějaká bylinka, která pomáhá léčbě aftů v puse. Třeba něčím vyplachovat, nějaký čaj a pod.....
Díky moc!

luthien.k
13. čer 2010

Ahoj @kutcher, mě by zajímalo, jestli něco přírodního pomáhá při růstu zoubků, zrovna se nám nejspíš derou čtyřky a nálada děsná, průjem, orpuzenina, zvýšená teplota... 😖

beruska24.9.
13. čer 2010

Také by mě zajímalo, co pomáhá při růstu zoubků. Ty nás momentálně také pěkně trápí. První dva vylezli jen za přítomnosti potoků slin a protivné nálady. Teď je protivná, slintá, má opruzeniny, ale průjem ne. Teplotku jsem ani nezjišťovala. Zkoušela jsem mazat gelem - Citrovital gel - ale ani to mi už nedovolí. Prostě si nenechá do pusinky sáhnout.

kutcher
autor
13. čer 2010

Petka80 tak ty afty: vše co píšu je jen pro výplach - na ty pomáhá šalvěj lékařská nachová (listy/nať-ne kořen), ta se dělá jako nálev a dala bych ji do kombinace s rozmarýnou a jako 2. nálev bych použila směs borůvky, heřmánku a měsíčku a střídala bych to jako 2 kloktadla ale pozor, šalvěj nesmí děti s epilepsií pokud by šalvěj dítko nesmělo, může být nahrazena rdesnem hadím kořenem, ten roste snad na každém chodníku, jen teda ze rdesna musí být odvar, jinak ostatní jmenované jsou nálev a teď příprava nálevu: 30g sušených nebo 75g čersvé byliny dáš do konvice a zaleješ horkou vodou, zakrej víčkem a nech 10 minut louhovat a případný odvar: 30g sušené nebo 60g čerstvé byliny vaříme cca hodinu ve 750ml vody, jak hladina klesne o 1/3 na 500ml scedíme a je hotovo, pokud bys chtěla dát heřmánek, měsíček, borůvku nebo rozmarýn pít, musíme snížit množství dle věku dítěte, to bych pak dopsala. kloktáme až 3x denně nebo jeli to akutní, případně vytírat vatovým namočeným tampónkem.

eva.85
13. čer 2010

Ahoj, ráda bych se zeptala, co by pomáhalo na atopický ekzém, při zhoršení používám řepík, ale nějak nám přestává pomáhat a máme teď ekzém dost rozjetý, lítáme pořád na kožní, ale tam nám cpou jen kortikoidy a antibiotika. Chtěla bych se zeptat, jestli jsou i nějaké bylinky na suchý ekzém (myslím, jestli se používají jiné bylinky na suchý ekzém a bylinky na červený, zapálený ekzém), moc děkuju, už nevím, co bych vyzkoušela, Eva

lenkavano
13. čer 2010

@kutcher díky moc za radu určitě to vyzkouším a teda opravdu před tebou smekám jaké máš znalosti 🙂 u Klárky se jedná o chronickou rýmu,narodila se s nudlí u nosu a rýmu má skoro pořád.díky moc za radu. 😉

kutcher
autor
13. čer 2010

lenkavano: to víš, když z toho maturuješa ještě tě to baví...;)

petka80
13. čer 2010

@kutcher - super, díky moc. Šalvěj mám dokonce i doma sušenou. Ještě bych se zeptala - je to pro dceru (2,5 r.), když trochu toho nálevu ze šalvěje vypije, tak se nic nestane, ne?

kutcher
autor
13. čer 2010

petka80 to určitě né, já psala o pravidelném pití... kdyby to měla pít, tak použiješ při jejím věku asi 1/10 dávky sušené nebo čerstvé byliny na stejný poměr vody

kutcher
autor
13. čer 2010

luthien.k kdyby průjem přetrvával písni, zatím to beru tak, že to je součást prořezávání, potom bych něco upatlali tak, že by to zabralo přímo na průjem

kutcher
autor
13. čer 2010

beruska24.9. pokud by se nedalo do pusinky sáhnout, zkus do čaje z heřmánku přidat med, nech zahřát a až to vychladne buď zakonzervovat v tmavé sklenici s korkovým uzávěrem a podávej 5 - 10 ml jako sirupu 3x denně nebo tuto směs zamraž jako kostky ledu, dej tam tyčky/špachtle a dej jako zdravou chladivou pochoutku, ale bacha na namrznuti dásní! takže jen olizovat.

kutcher
autor
13. čer 2010

Jo ten med v poměru 1:1

kaleilah
13. čer 2010

@eva.85 Ahojky, četla jsem že máte problémy s atopákem, nám na něj pomohly ovesný koupele, můžeš koupit v lékárně, neo normálně svařit vločky na hustou kaši, třeba jí i rozmixovat, Dany to měl na obličeji tak jsem mu na spaní dělala obklady z tý kaše, hodila jsem jí na tampon odličovací a přitiskla na tvář, a ráno jsem to teplou vodou odmočila.Koupala jsem ho v tom odvaru přilila jsem to vždycky do vany a i přes den jsem mu několikrát denně jen otřela tváře tou vodou z vloček 😉

kutcher
autor
13. čer 2010

Jj ovesné koupele jsou taky fajn🙂

eva.85
13. čer 2010

zkoušela jsem odvar z otrub a účinek skoro žádný, spíš mi to přišlo, že byl hodně vysušený a víc se drbal, ale děkuju za rady, když tak to ještě vyzkouším z těch vloček, ode dneška jsem prckovi nasadila dietu, ale je to těžký, když už je takhle velký. Mám podezření na banán, tak uvidíme

kutcher
autor
13. čer 2010

banán? To je hodně nevídané, ale jestli je vysušený, tak přidej do koupele nějaký kvalitní olej

petka80
13. čer 2010

@kutcher děkuju moc!

kutcher
autor
13. čer 2010

petka80 nemáš vůbec zač🙂

luthien.k
13. čer 2010

@eva85, ovesné vločky (nebo otruby, to je jedno) skutečně vysušují, jestli máte suchý a ne mokvavý ekzém, tak raději promašťovat, třeba Atoderm PP nebo A-Derma Exomega krém... Omlouvám se kutcher, že jí sem takhle lezu 😅 😉

Jo a kdo by chtěl zkoušet ten med s heřmánkem, tak pozor, obojí jsou to silné alergeny, takže pro děti do tří let (ten med) bych já osobně raději nedávala 😉 Banán je taky alergen, jako vlastně téměř všechno, tohle je hodně individuální, co dítěti vadí, je to často i mrkev nebo jablko nebo rýže... 😉

Jinak taky trpím na afty, takže recept já určo vyzkouším 😉

A už mizím 😅

momin
13. čer 2010

@luthien.k luth me by zajimalo co tvuj maly ji? 😀 Vis ze to nemyslim zle.... 😉

luthien.k
13. čer 2010

@momin, viz. IP 🙂

moravanka
13. čer 2010

mam taky dotaz. ktere bylinky podporuji chut k jidlu? u nas byla zase hruza. rano 150 ml mleka, obed 3 lzicky, svacina nic a ted vecer 2 lzicky. a cely den beha venku nebo jsme na prochazce. takze pohybu a cerstveho vzduchu ma dost a stejne nema chut k jidlu. jinka s pitim problem nemame.

kutcher
autor
13. čer 2010

moravanka bezesporu se k podpoření chuti k jídlu používá nálev/čajík z heřmánku v kombinaci s mátou (je jedno jakou, ale peprná je silnější)

kutcher
autor
13. čer 2010

luthien.k ano máš pravdu, obilniny mohou vysušovat, ale také nemusí - je to na každém dítku jak to snese - totéž alergeny, vše může být v podstatě alergen a proto všechny prosím, pokud bude reakce nebo víte, že má dítko na danou věc alergii, napište a já vyberu jiné řešení, většinou to jde, ale už může být daná bylina hůře sehnatelná, proto vybírám nejdřív ty známější a používanější. A luthien neomlouvej se, každého názoru, připomínky i dotazu si velmi cením a třeba se i poučím, taky nevím vše.../

kutcher
autor
13. čer 2010

eva.85 tak ten gel z aloe svaříš a měla by vzniknout taková pasta/krém