Znaáte někdo Bobath-Bobatovu metodu?

lendy1
23. zář 2007

Ahoj holky,
ráda bych se od maminek, které se svými dětmi cvičili touto metodou dozvěděla co nejvíc informací, hlavně nějaké cviky...Cvičíme Vojtovou metodou a jistě všichni, kdo touto metodou také cvičí, vědí jaké to je a jak hodně u toho dětičky pláčou. O Bobathově metodě jsem slyšela velmi málo, ale maminky si ji pochvalují narozdíl od Vojtovy metody...

andulka4
30. bře 2009

misule moje RHB má úplně stejný názor a i dokonce RHB co nás Bobatha učila

pokud ti hubne nebo nechce jíst tak opravdu musíš změnit režim...což je blbé....to chápu že se toho obáváš

licina
1. dub 2009

stránky na Corpus: www.rl-corpus.cz

Jen k těm vzorců. To vojtovka sice umí. Ale není všespásná. NA někoho prostě nefunguje. čemu je dobré, že dítě má uložený pohybový vzorec, když ho nemůže použít?? A o tom je právě ten Bobath. Ten ho naučí trošku něco jiného....

misule27
2. dub 2009

začala jsem s malou cvičit doma sama, sice jenom podle knížky, ale myslím, že to má celkem úspěch.. malá se už už skoro otočí na bříško. Pomalu přestávám věřít, že by nám vojta skutečně pomohl.. bohužel to nebudu asi vědět nikdy.. nicméně zatím necvičíme a nevím, jestli se k tomu ještě odhodlám.. malá je teď jak vyměněná...usměvavá, hodná, míň se vzteká a pokroky pohybové dělá taky

andulka: já nevím proč je u nás /v čr/ vojta tak propagovanej.. určitě má opodstatněné použití, ale mám pocit, že taky je to jako rovnice rhb=vojtova metoda bez ohledu na stav a potřeby dítěte 😠

licina: díky za odkaz, ale já mě tam můj počítač nechce pustit.. hlásí mi, že ma ně útočí vir 😠

magimary
2. dub 2009

misule, súhlasím s tvojou rovnicou...(žiaľ aj u nás to tak je 😖 )...
ale zaujíma ma iná vec, Ty máš knižku na Bobath metódu??? 😕
Prosím hodíš mi sem názov a autora? Vďaka!!! 😉

misule27
2. dub 2009

magimary: není na Bobath - bohužel ty cviky neznám, takže nemůžu porovnat - možná z nich některé cviky vycházejí, jak jsem ji procházela, viděla jsem tam i něco z Vojty.. takže to bude asi nějaká směsice.. hlavní ale je, že s malou cvičím, ani o tom neví...během přebalování, během hraní.. takže pohoda 😉
ta knížka se jmenuje: Cvičení s miminkem - Baby gymnastika, B.Zukunt-Huber, Grada

misule27
2. dub 2009

tak jsem si přečetla úvod a autorka má zkušenosti jak s Vojtou, tak Bobath.. takže je to asi tak nějak nakombinované - píše, že je to vhodné cvičení pro normální nebo lehce opožděné děti.. že vážnější problémy s tímto cvičením samozdřejmě odstranit nelze a je nutná rhb.

magimary
2. dub 2009

dakujem, tak tuto knihu tiež poznám-práve ju ideme pozháňať. 😉
ale dík 🙂

andulka4
2. dub 2009

Misule já podle té knihy taky cvičila ale vždy tam bylo napsáno jak nemá dítě reagovat a David tak vždy reagoval :( Nevím jak u vás ale u nás byla Vojtova metoda nutná....jsou děti co jen v roce leží tak tam bych neváhala ani minutu a makala a cvičila

psala jsem tu už několikrát že souhlasím s tím že dnes je kde jaké dítě posíláno vojtit a je to zcela zbytečné ale zase je tu spousta lidí co jsou šťastní že tato metoda je

v zahraničí se jede podle jiných metod jenže ty se tady nenělají takže nám nezbude nic jiného než cvičit vojtu a nebo si každý může nějaký ten pobyt v cizině zaplatit a zkusit něco jiného tam

myslím si že každá maminka nejlépe zná své dítě a pozná zda cvičení potřebuje nebo né

třeba u nás pozná i slepý....že něco není v pořádku takže mne nebaví vojtovu metodu stále obhajovat!!!!!pokud by bylo něco lepšího (hlavně dostupného) určitě by to každá z nás zkusila jenže nic jiného tady není a nám by na slabá záda jen nějaká gymnastika rozhodně nepomohla

misule27
2. dub 2009

andulka: souhlasím, vojta má svoje opodstatnění... i já bych ho cvičila a nepátrala po jiných možnostech, bohužel malá začala protestovat proti cvičení odmítání jídla a hubla.. takže otázka: cvičit i za cenu toho, že malá může skončit podviživená v nemocnici???
proto si myslím, že rhb. by neměli pouze jako jedinou variantu nabízet vojtu a tvářit se že nic jiného neexistuje ☹ což je bohužel dnešní současný stav ☹

magimary
2. dub 2009

ja som tiež musela hľadať (resp. ešte stále hľadám 😒 ) inú alternatívu vojtu, lebo mali začal reagovať úplne zle..., opäť sa mu vrátili kŕče, čo mal po narodení, odchádzal mi do stavu spánku, prestal si džavotať, akoby z neho odchádzal život... 😔 , spomenula som to na poradni aj našej pediatričke a ona povedala, e to v tomto prípade určite nie je preňho a aby sme teda radšej začali dojč.gymnastiku v BA na rhb...
len ešte sme sa tam nedostali...
teraz sme aj ak po očkovaní a nemôžeme cvičiť tak, či tak... 😉

jankajs
2. dub 2009

Pridám svoju skúsenosť. Po 8. mesačnej poradni nás lekárka poslala na rhb, pretože sa u malého začala prejavovať kyfóza chrbátika - dôsledok predčasného posadzovania od 6. mesiaca veku. Naordinovali nám Vojtovku, pretože malý mal hypotonický chrbát a hypertonické dolné končatiny. Cvičili sme jeden cvik - na boku, spodná noha pokrčená, horná vystretá, spodná ruka v 90 st. uhle, horná pri tele, tlak na bod pod na boku - pod "spinou" panvy.
Za 5 dní sa začal sám posadzovať. Pár dní jeden úspečný pokus, postupne ich pribúdalo. Pridali nám cvik na štvornožkovanie - po dvoch dňoch začal štvornožkovať - 2-3 kroky na začiatok. Odvtedy som prestala cvičiť a začali sme chodiť na plávanie. Počas niekoľkých dní sa stav zlepšil príliš rýchlo, aby to bol výsledok Vojtovky a naopak stal sa z neho nervák, ktorého som sa nemohla bez plaču ani chytiť, že ho idem prebaliť. Po plávaní, ktoré trvalo 10 týždňov po 2x sa podľa lekárky upravil chrbát na 90%, ale že driekovú časť ešte treba posilňovať. Tiež si myslím, že ak je Vojtovka indikovaná pri stredných a ťažkých problémoch detí a pomôže im - prosím. Ale pri ľahkých chybách je to skutočne často len "pre istotu" a v podstate rovnakú službu a bez stresov vám urobí aj iná forma cvičenia.

magimary
2. dub 2009

moja reč, jankajs... 😉
s tým vystrašením mimo cvičení-o tom by som vedela rozprávať aj ja...malý sa bál už len, keď som ho vyzliekala kvôli prebaľovaniu...a vyzliekaní na kúpkanie ani nehovoriac... 😖

ratunka
11. dub 2009

Ahojte holky, maminky.
Hledám iformace ke své práci a narazila na pár diskuzí o DMO.
Pracuju jako ergoterapeutka v dětském rehabilitačním stacionáři.
Dříve jsem pracovala v ústavu soc. péče, kde se cvičilo tak různě...
nyní jsem 3 měsíce na stávajícím místě, zde cvičíme vojtu i bobatha a nedá mi to, abych nekřičela do celého světa:
"bobath je bomba" 😲
Dá se cvičit úplně od prťavých mimineček, naučíte se správný "handling" - tzn. jak s dítkem s konkrétním problémem zacházet. Terapie je ušitá na míru každému človíčkovi a zahrnuje všechny možné odborníky a rodinu do jednoho konceptu.
Nikdy není pozdě s ní začít,a le čím dříve, tím lépe.
Já osobně ještě nemám bobathovský kurs, je hodně drahý a bude až na podzim,a le už mám sehnaného spopnzora, tak snad se dočkám.
Nechci tu zbytečně agitovat, jen pokud máte některá pochybnosti, zkuste to, vážně.
Málokteré dítko pláče, většinou si děti hrají a u toho jsou korigovány, takže v podstatě ani netuší a cvičí🙂)
hodně sil a úspěchů všem!!!!

misule27
14. dub 2009

ratunka: to jsem ráda, že existuje taky někdo kdo nezastává Vojtu, Vojtu a zase jenom Vojtu 🙂 a ten kurz si musíš platit sama? kolik stojí? asi opravdu hodně, když je těch cvičitelů tak málo 😠

zelmirka1
14. dub 2009

inak baby videli ste nedavno v TV pribeh toho chlapca s DMO, ktory pocas cvicenia vojtovky dostal krce a zachvat...nakoniec povedali ze ma aj epilepsiu...nikto neprizna ze to moze byt z toho cvicenia a ze mozog bol predrazdeny, nikto sa nezaobera aj inymi ucinkami vojtovky aj ked velmi pomaha, niektore deti mozu zareagovat zle. Ano cviciteliek je strasne malo /nasla som v SR 3/ a nechapem preco ved vzdy je lepsie ked su viacere moznosti cvicenia a da sa vhodne kombinovat to co babetku pomoze a bez stresov.

bubba
14. dub 2009

zelmirka mne vysvetlovala nasa fyzioterapeutka ze VM prave stimuluje mozog a snazi sa zabranit prepuknutiu epilepsie...nepamatam si ako mi to presne vysvetlovala ale povedala mi ze vojtovka nesposobuje epilepsiu kedze

"Epilepsia je ochorenie mozgu, ktorého príznakom je epileptický záchvat sprevádzaný poruchou vedomia a ovládania pohyblivosti. Epileptický záchvat je spôsobený abnormálnym elektrickým výbojom, abnormálnou elektrickou aktivitou mozgu, čo možno dokázať aj vyšetrením nazývaným elektroencefalografia (EEG). Epilepsia sa lieči buď operačne (ak je známe ložisko, z ktorého sa šíria výboje), antiepileptikami, ktoré vlastne iba potláčajú záchvaty a protizáchvatovým režimom, čo je úprava životosprávy, ktorá niekedy môže viesť k vymiznutiu záchvatov.

si myslim ze sa toto asi naozaj da tazko oplyvnit cvicenim vojtovej metody

zelmirka1
14. dub 2009

no ja si myslim nieco ine lebo vojtovka sa snazi aktivovat mozgove drahy a vnutit spravne vzorce, robi to nepriamo cez reflexne body a nemyslim ze toto zabranuje prepuknutiu epilepsie...nikto sa tym moc nezaobera ale su pripady kedy deti zareagovali velmi zle a mali naozaj predrazdeny mozog, nespali, pomocovali sa a zaujimave je ze sa objavila aj epilepsia a pod. Samozrejme ze sa neda presne urcit ci to sposobilo cvicenie ale neda sa to ani vylucit.

magimary
14. dub 2009

bubba, pravdou je, že reflexné dráždenie bodov (ktoré majú stimulovať mozog pri VM) môže vyvolať aj príznaky (ako pri) epi... 😔 (bubba, keďže epizáchvat môže- a často aj vyvoláva- vyvolať napr.blikajúce svetlo, o čo skôr potom vojtovka?!keďže pri vojtovke sa pôsobí relatívne "priamo" na mozog a pri blikajúcich svetlách len "zvonka"...)
lenže, praVDA JE aj to, čo píše želmírka, že sa to ďalej neskúma a neprípúšťa sa, že to mohla spustiť, resp. vyvolať aj VM... skrátka sa odhalí "iná" príčina (al. sa povie, že epi by sa vyvinula aj tak, al. že epi už bola pred cvičením, len sa neprejavila...atd...)

misule27
15. dub 2009

ono vůbec není ohledně vojty moc výzkumů - prostě se to cvičí a nezkoumá 😒

licina
16. dub 2009

Ahoj holky, najdu dopis jedné maminky ze SR a vložím Vám ho sem.....

licina
16. dub 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

andulka4
16. dub 2009

Už mnohokrát jsem psala "díky bohu za Vojtovu metodu" a za svým si stojím

Pokud bych žila v jiné zemi děkovala bych bohu zas za nějakou jinou metodu

díky ní jsem si nepřipadala tak zbytečná a na nic matka když už jsem ho nedonosila a snažila jsem se se synem poctivě cvičit

sama moooc dobře vím že nám až tak moooooc nepomohla ale to riziko že by nebyl OK bylo tak velké že jsem naprosto nepřemýšlela nad tím jestli ho to bolí

díky mnoha článkům, známým, kamarádům fyzioterapeutům VÍM ŽE JE TO NEBOLÍ....V NIČEM NEOMEZUJE, NEZANECHÁVÁ TRAUMATA A DALŠÍ VĚCI

NEZAPOMÍNEJME NA TO ŽE VOJTOVA METODA JE PRÁVĚ PRO LIDI S NĚJAKÝM DRUHEM POSTIŽENÍ

cicenko
29. kvě 2009

geminis, v akom veku ste zacali cvicit? kedy sa posadila? My sme boli na FRO dnes a dali nas na Bobath loptu... lebo uz mame nejake zlozvyky a aby sme sa nedopracovali ku skolioze, tak nas zaradili do programu. dmes sme mali motivovat maleho, aby sa dvihal o loptu na rucky a skutocne, dvihoj aj panvu. doma na podlozke sa aj krasne vzoprel na kolienka. je to super motivacia. U Vojtu deti preto placu, lebo nasilu ich dostavame do polohy a tlecime - lezime na nich a oni vlastne tym, ze kladu odpor, tam posiluju. Tam ide o vzruchy do mozgu, ale Bobath je asi len skutocne ako posilnovna. alebo sa mylim?

zusma
29. kvě 2009

Věřím že vojtova metoda je super. Opravdu dokáže pomoci a díky Bohu za ni. Akorát nesouhlasím s tím,že je pro všechny a že nezpůsobuje traumata. Naše malá ji dostala naordinovanou v 11m a co se s ní od té doby dělo,to nepřeji nikomu zažít.

zusma
29. kvě 2009

Naštěstí rhb sestra sama uznala,že to nebude ta správná cesta pro nás. Že takové dítě je jen jedno z mála a doporučila jí nechat přirozený vývoj. Malá nakonec vše-lezení i chůzi zvládla sama "v limitu" i bez cvičení vojty.

licina
16. čer 2009

Ahoj holky, tak my jsme dali na cvičení bobatha. Jaké s tímto cvičením máte osobní zkušenosti????

aknel2002
10. bře 2010

ahoj holky,
máme 3. mšsíční miminko, příští týden začínáme cvičení bobatha, má ochablé šíjové svalíky, vyrostl totiž moc rychle a svaly nezesílily - zaklání hlavičku a prohýbá se do luku, jinak je šikovný, byli jsme moc pochválení, že máme zvědavce a objevitele. Chtěla bych vás poprosit, jaké máte se cvičením zkušenosti, jak to vaše děti zvládaly, zda moc plakaly a jak dlouho jste cvičili, kdy jsou vidět pokroky? Na další kontrolu na neurologii jdeme za 3 měsíce.
Moc děkuji za odpovědi. Metoda by měla být lépe snášená a míň drastická jak vojtovka, ale hlavně že nám cvičení pomůže a bude to ok.

latinka
4. lis 2010

@lisanda Dobrý večer, bohužel ze své zkušenosti nesouhlasím, poněvadž znám Bobath fyzioterapeuty, kteří cvičí Bobath koncept i s dětmi v inkubátorech. Nás rok a půl různí zapálení vojtovci utvrzovali ve lži, že je malá na Bobatha malá atd. . Není to pravda. Navštěvujeme paní Červenkovou v Ostravě ve FN , je lektorkou této metody pro celou Evropu a metodu praktikuje a vyučuje 15 let. My jsme naši dceru rok a půl mordovali Vojtovkou, vyrobili jsme jí akorát stres a paniku, efekt na hypotonii O, na Bobatha reaguje! Pomalu, ale přece. Určitě se časem budeme muset vrátit k Vojtovce, ale rok a půl se nic nedělo, nehýbalo...Mohli jsme klidně zkusit Bobatha dříve. ☹ 🙂 A nejsme jediní. Čili, milé maminky, zkuste všechno! Ale u těch, kteří nejsou slepě jednostranní. A běžte ke zkušeným, letitým terapeutům. S nemocným miminkem musíte jenom tam! Přeji všem hodně štěstí! ...a nezlobte se za protinázor... 😉

kalo
18. pro 2010

Prosím, necvičí tu s dítětem Bobatha v oblasti Jižních Čech???????????? Na internetu je strašně málo terapeutů a pro J.Č. žádný!!!! Jsme ochotni dojíždět..Děkuji

kalo
4. led 2011

Holky, nikdo? Fakt?