17 let - chci antikoncepci, ale aby to nevěděla mamka

kristynka410
8. črc 2013

Ahoj maminky 🙂
Je mi 17 a ve středu jdu na gyndu. Objednala mě mamka, protože potřebuji odložit následující MS kvůli dovolené. Já bych to ale chtěla využít ještě jinak. Mám přítele - bývali jsme jen kamarádi a proto je i pro všechny v okolí i moji rodinu stále jen kamarád. Ale začali jsme spolu spát a samozřejmě nechci nějaké "nadělení". Jak to mám teda udělat aby mi doktorka předepsala antikoncepci a tím mi jak oddálila MS tak jsem byla chráněna? Bojím se, že když si řeknu přímo a anti. a né jen prášky na oddálení, řekne to mamce a budu mít co vysvětlovat.
Díky mamky 🙂

zuzik_iz
8. črc 2013

proč by to měla říkat mamce?? správný lékař by toto říkat neměl...a MS se dá oddálit i pomocí antikoncepce 🙂 a když tak můžeš na gyndě říct že si nepřeješ aby toto sdělila mamce 🙂 a vyřešeno 😉

verunka2013
8. črc 2013

Přesně tak,mamce to určitě říkat nemůže...je to tvoje věc. Normální se nech napsat antikoncepci a hotovo🙂Však je jedině dobře,že se chceš chránit.

llluckaaa
8. črc 2013

@zuzik_iz @verunka2013 Holky, já s tím teda nemám zkušenost, ale řekla bych, že pokud se mamka zeptá, tak dr. má povinnost ji informovat. Přeci jen se jedná o nezletilou a o "léčbě" by měli být rodiče informování. U dospělých to myslím funguje tak, že lékař může příbuzné informovat a stavu a léčbě pacienta. Pouze pokud pacient podepíše nesouhlas s poskytováním informací, tak to lékař neudělá.

Každopádně bych zkusila při návštěvě dr. zjistit, jak se k tomu ona staví a zda o takových věcech rodiče informuje.

zuzik_iz
8. črc 2013

@llluckaaa máte pravdu v tom,že je nezletilá..ale lékař informuje jen o léčbě ale určitě nebude informovat matku o tom,že si její dcera nechá napsat antikoncepci...to je přeci její soukromá věc nebo se mýlím?? moji matku teda nikdo neinformoval o tom že se nechávám předepsat antikoncepci 😀 😀

strihalka
8. črc 2013

Tomuto se rika LEKARSKE TAJEMSTVI nema pravo bez tveho souhlasu sdelovat info o tvem zdrav.stavu inym osobam...ani rodine, pokud to neni zivota ohrazujici a jsi v peci zdravotni starostlivosti..
Nemusis se bat, normlane si zajdi na gyndu, ze potrebujes oddalit menzes a ze by jsi rada zaclaa pouzivat antikoncepci...(duvodu ze preco ji pouzivat je kopa.._ napr. upraveni cyklus, zlepseni stavu pelti..) takze az by ti na to mamina treba prisla....nekedy v budoucnu, tak ji povez ze to beres kvuli zlepeni pleti, alebo ze se ti tim krasne upravil cyklus...
@kristynka410

llluckaaa
8. črc 2013

@zuzik_iz Jenže antikoncepce je v podstatě léčba. Jsou to prášky, které mají kontraindikace, mohou se tlouct s jinými léky a nejsou vhodné pro všechny. Taky si nemyslím, že by doktorka hned volala mamince a žádala svolení, ale spíš že kdyby to mamku zajímalo, tak jí dr. prostě musí poskytnout patričné informace. Ale jak jsem psala, zkušenost s tím nemám a zákony nastudované také ne, takže se možná mýlím 😉

llluckaaa
8. črc 2013

@strihalka A ty teda myslíš, že lékařské tajemství platí i v případě léčby nezletilé?

llluckaaa
8. črc 2013

http://www.ferovanemocnice.cz/deti-a-nezletili-... Tady je napsané, že na to rodiče právo mají...

elvira
8. črc 2013

Myslím, že doktorka sama od sebe mamince nic neřekne. Proč taky - v 17 letech mi to přijde už mimo mísu...
Ale případy jsou různé.
Na druhou stranu - jako matka bych byla raději, kdyby si dcera nechala napsat antiko, než aby něco tutlala, tajila a potom v šestém měsíci prasklo, že je těhotná...jako se to stalo spolužačce...

anetka1701
8. črc 2013

Řekni mámě, ať s tebou dovnitř nejde - že se stydíš a řekni si o antinu... Bože ale jako!!! Co já bych dala za to, aby moje dcery sami chtěli antinu a nemusela jsem je k tomu tlačit!! Kdyby začli sexuálně žít až později - kolem 17ti, budu šťastná jak blecha a prášky jim budu klidně sponzorovat!! Ale chápu, taky jsem měla ze začátku nervy, když jsem tohle řešila s mámou - styděla jsem se :o(

Nicméně si myslím, že 17ti letej člověk už klidně může souložit jak se mu chce a rodina to musí - chtě nechtě - pochopit... Takže bych si řekla o antinu, nic neřešila a pokud to praskne, tak to praskne - stejně s pravdou ven budeš muset dřív nebo později... tak raději dřív :o) :o)

strihalka
8. črc 2013

@llluckaaa ano, je to lekarske tajemstvo...nevidim jediny duvod, proc by to dr mela telefonovat maminke....kebyze si to vyzada 14leta slecna, tak vidim problem, ale u 17lete holky fakt nevidim duvod, proc by ji to mela volat..

zuzik_iz
8. črc 2013

@llluckaaa ale ne léčba jako ,,léčba,, v životě jsem neslyšela že by gynekoložka informovala rodiče o předepsání antikoncepce....to je jako kdyby obvoďák informoval o napsání antibiotik pokud tam jde 17-ti letá slečna sama 🙂 ale tak každýho názor samozřejmě nic proti tomuto 🙂 jen že si myslím že toto gynekolog prostě nedělá aby informoval rodiče o antikoncepci...protože k předepsání antikoncepce nepotřebuje podpis rodičů tak neni potřeba je informovat 😉

lucie777
8. črc 2013

@kristynka410 Já si myslím, že rozumný doktor radši napíše antikoncepci, než Norethisteron, nevím, co dalšího je na oddálení menstruace, takže bych to i případně tomu doktorovi řekla, že kdyby maminka vyzvídala, jestli by jí neřekl, že i on doporučuje antikoncepci, než něco jiného, navíc v 17 letech je přece normální sexuálně žít. 😉 Akorát že antikoncepce se začíná brát s prvním dnes menstruace, tak aby si to přeci jen neměla na dovče.

llluckaaa
8. črc 2013

@strihalka Já taky nemyslela, že bude hned volat mamince. Ale kdyby maminka tyto informace chtěla, tak je dr. povinna jí je poskytnout, protože jako rodič nezletilé má na tyto informace právo.

llluckaaa
8. črc 2013

@zuzik_iz Však jo, já nepíšu, že to dr. bude dělat z vlastní iniciativy. To jen, kdyby byla matinka moc zvědavá a ptala se ho, tak jí to musí říct. A znáš někoho, jehož rodiče se na to ptali?

zuzik_iz
8. črc 2013

@llluckaaa tak to určitě když jí to bude zajímat tak to dr. matce poví na to stále právo má pokud slečně není ještě 18...ale myslím že konkrétně se na to asi maminka ptát nebude 🙂 🙂

lamarika
8. črc 2013

Kdysi jsem byla v podobné situaci a pokud se nic nezměnilo, tak to je pořád stejné. Do 15-ti let je doktor povinen informovat. Nad 15 let už tato povinnost odpadá. Samozřejmě ale pokud by si tvoji rodiče vyžádali info, tak by je musel poskytnout. Sám od sebe, ale by říct nic neměl.

zuzik_iz
8. črc 2013

@llluckaaa no neznám..proto jsem to psala 🙂 leda že by byla maminka zvědavá 😀

llluckaaa
8. črc 2013

@zuzik_iz No těžko říct, já mám třeba hrozně zvědavou maminku a ta kdyby mě objednávala v 17ti na gyndu, tak by byla schopná se zeptat, co mi předepsali a vidět prášky a pak to probrat s doktorkou 😀

blahova_andrea
8. črc 2013

od 15 let máš na antikoncepci nárok, protože smíš být sexuálně aktivní a lékař nemá právo porušit lékařské tajemství. něco jiného by bylo u mladší slečny, tam by to ze zákona hlásit musel, ale to už se tě nějaký pátek netýká 😉 jestli se bojíš, že má matka s lékařem příliš blízký vztah a mohla by se to dozvědět, tak na to ještě zvlášť přímo upozorni, že si nepřeješ, aby s ní o tom mluvil. a i kdyby...tvá matka by měla ocenit, že se chováš dospěle a zodpovědně, když řeší antikoncepci a ne pak nechtěné následky 😉

camelinka
8. črc 2013

@kristynka410 Ahoj, chvalim zodpovedny pristup, rozhodne je lepsi si nechat napsat antiko, nez pak muset resit nejaky "nadeleni", jak rikas 😉 . Ja mam HA nekdy od 16ti a nikdo mamku neinformoval 😉 , tak si ji nech napsat a oba "problemy" budes mit vyreseny jednim vrzem 😎 😉

zuzik_iz
8. črc 2013

@llluckaaa tak to já naštěstí takovou maminku nemám 🙂 věděla že jdu na gyndu bylo mi 16..a taky jsem si nechala předepsat antikoncepci..a neptala se mě na nic 😀

markyzka84
8. črc 2013

@kristynka410 ja papala prasky od 16 let mamce jsem to rekla snad az v 18 🙂 vubec si z toho nedelej hlavu myslim ze by ji to rict nemela ze to podleha lekarskemu tajemstvi... teda pravda ze moje gyn. nebyla a neni gyn me maminky ani jeki znama no 😎

zamilovanadonej
8. črc 2013

@kristynka410 J8 si šla na gyndu pro anti týden po patnáctinách a bylo. Jaképak copak. A jestli je tvá máma normální a ne na hlavu padlá dojde jí, že lepší antina než nechtěné těhu.

terezkax
8. črc 2013

@kristynka410 v současné době platí toto: V souladu s paragrafem 35 odst. 2 písm. a) zákona č.372/2011 Sb. o zdravotních službách musí rodič/rodiče podepsat dívce ve věku 15-18 let generální souhlas s ambulantní gynekologickou péčí (zahrnuje prohlídky, léčbu i antikoncepci)!!! Jinak Dr. dívku ani nevyšetří. Souhlas ale povoluje rodičům zjišťovat info od Dr. i nahlížení do zdr. dokumentace 😨

ve24
8. črc 2013

Já nevím, ale já jsem antiku nikdy nebrala a ani bych nechtěla. Ty vedlejší účinky jsou hrozné. Kdyby mi přišla holka, že chce antiku, tak ať si to rozhodne sama, jestli ji to za to stojí. Nikdy jsem nepoužili kondom a v pohodě. Každý normální chlap to pozná, jak to na něho jde a bude hotov. Je to aspoň můj názor. Nechápu, ale proč by v 17 letech o tom musela vědět mamka a souhlasit s tím.

gepe
8. črc 2013

@ve24 holka je zodpovedna, chce se chranit. To ze chlap vi kdy ho ma vytahnout, aby nebylo "nadeleni" je nesmysl - nekdy vyjde, nekdy ne, hlavne plati stale pravidlo "staci jedna kapka a uz to tapka". Takze tohle bych jich ji rozhodne neradila at se spolehne na pritele/partnera a neresi ochranu.
@kristynka410 normalne rekni mame, ze si ji chces nechat predepsat pro strycka prihodu, co kdyby 🙂 a taky ze aspon budes mit pravidelny cyklus atd. Dal na to s kym spis, ci jak casto apod., to uz pak zalezi na vasem vzajemnem vztahu zda ji to povis ci ne 🙂

ve24
8. črc 2013

@gepe tak já nevím,ale můj mi pořád říká, kdo to nepozná, že to na něho jde tak je vadný. Něco jiného, jak má někdo vypité, nevím, je to můj názor a zkušenost.

ve24
8. črc 2013

Ale ať si každý dělá co chce je to každého věc a zdraví. Ale nechápu, proč by to musela mamka vědět, jak ji to neřekne sama.

kristynka410
autor
8. črc 2013

@llluckaaa no právě - moje mamka nepotřebuje vyloženě všechno vědět, ale tím že je to i její dr. tak z toho mám trochu strach, nevím jaký mají vztah,... ☹

@ve24 To, že chlap pozná kdy to na něj jde je u zkušených chlapů určitě možné, ne že ne... ale u mladšího kluka, který sexuálně teprve žít začíná by to podle mě bylo až moc velké riziko... 😉

Jinak všem děkuju! Jste skvělé 🙂 Doktorce řeknu, že i to přijde jako nejvhodnější řešení i z důvodu nepravidelného cyklu, a poprosím ji, aby to mamce neříkala - snad mě pochopí. Tak mi prosím ve středu ráno držte palečky. Už tak mám nervy z vlastního vyšetření... ☹