Antikoncepia. Pre a proti

rimmel
31. led 2010

zvazujem ci sa po ukonceni kojenia vratim k antikoncepcii..konkretne belara, ta mi vyhovovala. Zacala som hak brat koli silnym bolestiam(tymmam namysli aj odpadavacky) no po porode tieto bolesti zmizli a som rada.

muz by sa hak potesil, nakolko teraz praktizujeme prerusovanu suloz.

je to ozaj pravda co sa hovori aka je hak svinstvo?

dukie
31. led 2010

rimmel: Já nevím, ale já HA brát nezačala a nějak se mi do toho ani nechce. Dostalo mě totiž pár vět mé kolegyně v práci:

"HA neberu. Moje matka umřela na rakovinu prsu, každý rok chodím na Žluťák (= brněnské pracoviště specializující se na rakovinu) na preventivní kontroly, HA mi zakázali. V přijímacích protokolech vyplňuješ, kolik let jsi ji užívala. Pak Ti povyprávějí, jaký je to svinstvo."

No víš jak... ono je to těžký. Někdo vychvaluje, že to zmírňuje to a ono, druhý varuje, že to zhoršuje tohleto a tamto... a pak si vyber. Ale myslím si, že kdyby HA žádná rizika nepřinášela, tak by se na to na onkologii nevyptávali a rizikovým pacientkám to nezakazovali...

rimmel
autor
31. led 2010

no ano je to tazke....neviem sa rozhodnut, vela ludi sa stazuje a zase na druhej strane vela ludi nema ziadne komplikacie ale s tvojou historkou, no teda, nemam chut daco take do seba cpat..

muz hovori ze po druhom dietati chvilku pockame a ze ak nebudeme chciet dalsie ze by sa dal ster.no neviem, tam je tiez risk z operacie i ked nenarocnej. 😒

rimmel
autor
31. led 2010

mozno ze to tak ma byt, ze bolesti uz nemam tak mi daco nahovara ze hak brat nemam! 😀 😀

dukie
31. led 2010

rimmel: Ono je to fakt těžký. Ta moje kolegyně se s tím naučila žít. Říkala mi, že používá plodné a neplodné dny (ovulaci se naučila dost spolehlivě rozpoznávat - já jsem na tom teda stejně, po vysazení HA trpím při OVU takovými bolestmi, že MS se s tím nedá srovna...) a jistí si to ... no a teď mi to vypadlo... takovými těmi čípky, co si zavedeš cca 15 minut před stykem do pochvy a ony se rozpustí a zabíjejí partnerovy spermie. A že manžel... a po rozchodu i ostatní partneři... se s tím naučili dost dobře žít, páč raději 15 minut počkali a věnovali se "předehře", než aby museli přistoupit ke kondomu (který byl i jí proti srsti) nebo přerušované souloži.

Je to fakt těžký. HA je strašně pohodlný způsob. Ale otázkou fakt je, jestli není lepší se tím neládovat. Zvlášť pokud je člověk na pochybách.

Jo a jen bokem jedna zajímavost - údajně se hormony z HA dostávají močí do odpadů a následně do vody... a čističky si umí s kdečím poradit, ale hormony prý odstranit neumí. Takže v pitné vodě to pak tak nějak konzumujeme všichni... a nikdo neví, co to s náma udělá... 😀

rimmel
autor
31. led 2010

no to s tym odpadom viem..velakrat si muz robi srandu ze aj on je na hak 😀 😀

no tak uvidim,uricte sa do nicoho nebudem hrnut, tie cipky sa mi nepozdavaju, bala by som sa ze to nebude fungovat a plodne a neplodne dni.....no neviem ci tak dlho bez sexu vydrzime 😅

este dufam ze mi sem par bab pride napisat ake je to svinstvo a mam rozhodnute 😀

lucisa
31. led 2010

rimmel, já jsem si po druhém porodu (cca za 3 měsíce) nechala zavést nitroděložní tělísko Mirenu. Může být zavedena až na 5 let, dá se kdykoliv vytáhnout, zavedení je otázka chvilky, pak to ještě dr. zkontrolovala uzv.
První půlrok byla MS různě rozhozená, kratší nepravidelná, to proto, jak se s tím tělo sžívalo. Ale po půlroce byl klid, vůbec jsem nemenstruovala, měla jsem klid, žádné bolesti, žádné plánování dovolené podle MS. Úplné nebo částečné ztracení MS má většina uživatelek a není to nic škodlivého.
Mirena funguje mechanicky a navíc má i trochu hormonů, takže dvojitá bariéra.
Po 4,5 letech jsme se s manželem rozhodli pro třetí miminko, dr. mi tělísko během chvilky vytáhla, zkontrolovala UZV, doporučila aspoň jednu MS a pak že můžeme začít zkoušet mimčo. MS jsem dostala dva dny po vytáhnutí, trvala asi 3 dny a ještě ten měsíc jsem otěhotněla.
Cena před 5 lety byla +- 6 tis. Kč, ale celou dobu jsem byla bez starostí. Pravidelné prohlídky a tak, to je jasné.

V době, kdy jsem se pro Mirenu rozhodovala, mi ještě dr. nabídla podkožní tyčinku, funguje přibližně stejně, zavádí se do předloktí v místním umrtvení, stojí taky tak, ale je pouze na 3 roky.

Každá antikoncepce má své pro i proti, rozhodnout se musíš sama, chtěla jsem jen přispět svou zkušeností. Po porodu mimča se rozhodnu stejně, nemá to vliv ani na kojení ani na nic jiného, funguje to prakticky po pár dnech, jistější je aspoň jedna MS (pokud se u někoho dostaví - byť krátká).

rimmel
autor
31. led 2010

lucisa dakujem moc za prispevok...porozmyslam nad tym, viac sa informujem.

je to to teliesko v tvare T..znama mala a ze jej ho zle zaviedli, ona otehotnela a potom aj potratila.. 😒

rimmel
autor
31. led 2010

to teliesko do ramena by bolo pre mna lepsie...o cca 3 roky planujeme dalsie...

gintare
31. led 2010

rimmel, jestli chceš slyšet, jaké je to svinstvo, tak můžu posloužit: brala jsem HAK půl roku a skončila ve špitále s trombózou a embolií... Sestřičky na interně říkaly, že občas na to nějaká holka i umře, teď nedávno prý byl zase jeden takový případ. A že prý ženský jsou blbý, že si kvůli chlapovu pohodlí ničí zdraví.

dukie, četla jsem nedávno někde článek o tom, co dělají ženské hormony z HAK ve vodě - prý se shromažďují v největších koncentracích v severních mořích a zvířata mají problémy s rozmnožováním - ledním medvědům se rodí hermafroditní mláďata a Inuiti (Eskymáci) prý vymírají, protože se jim rodí samé holčičky (ženské plody jsou odolnější). A kdoví, proč dneska mají chlapi čtvrtinový počet spermií a v daleko horší kondici než takové tři generace dozadu - prý se i měnily normy, protože starších norem už by dneska nedosáhl nikdo...

lucisa
31. led 2010

gintare, o hormonech ve vodě jsem slyšela nebo četla taky, bohužel je to asi daň civilizace, ale nevím, jestli se s tím dá něco dělat..... 😒
ohledně HAk a embolie a trombozy, tak tam to riziko je, taky znám případ úmrtí, ale zase je fakt, že by ti to měl(a) dr. všechno pořádně vysvětlit a dřív, než napíše ti také udělat veškeré vyšetření + anamnézu, aby věděl(a), jestli je ta která žena riziková (pak také hrají různou roli faktory jako kouření, srážlivost nebo krvácivost atd.)

rimmel, ano, je to tvar T, ale má dr. mi ihned po zavedení udělala UZV, kde kontrolovala přesnost a správnost zavedení a na každé kontrole to také kontrolovala. taky jsem měla obavy, třeba z toho, jestli tam nemůže tělísko zarůst do sliznice, ale když jsem se jí svěřila s obavami, vždy mě uklidnila, udělala vyšetření, sono, prostě si myslím, že pokud je dobrá péče, je tam riziko minimální.
a pokud plánujete další mimčo za 3 roky, je podkožní tyčinka ideální. taky je to bez starostí, není to vidět a nemusíš přemýšlet, jestli jsi nezapomněla na tabletku, nebo na náplast, příp. zajít na injekci - a já nevím, jaké všechny antikonc. ještě existují 😒

luthien.k
1. únor 2010

Já HAK brát už nebudu, tyto příspěvky mi jen potvrdily správnost mého rozhodnutí 😉 Prostě je to něco nepřirozeného, co očividně neprospívá ani ženě, ani životnímu prostředí. Popravdě tělíska bych se tady asi bála, nesnáším jakékoli lékařské zákroky, pokud nejsou nevyhnutelně nutné. Bariérové metody antikoncepce jsou sice mítně nepohodlné, ale zato bez vedlejších účinků (teda vyjma případů, kdy je jeden z partnerů třeba alergický na silikon, taky znám...). Nebo mít prostě hodně dětí 😀 😀 😀

tymothy
1. únor 2010

Tak nám kdysi (ale ještě ne tak dávno 🙂 ) říkal ve škole profesor na farmakologii, že svý vlastní dceři by HAK nenapsal, to že by raději vychoval své vnouče. Narovinu nám řekl, že v hormonálních asntikoncepcích se točí tak veliké prachy, že se prostě nemůže nikde provalit, co je to ve skutečnosti za svinstvo. Takže asi tak....

rimmel
autor
1. únor 2010

baby a co si myslite o bezhormonalnej antikoncepcii? to zeliezko napr?

lebo uz som sa rozhodla..hormony eee eee 😒

rimmel
autor
1. únor 2010

ale zase zavadzat do maternice si nic nechcem davat..existuje nejaka nehormonalna antikoncepcia ktora sa zavedie do ramena? 😅 😀

tymothy
1. únor 2010

Rimmel, bohužel. I ty tělíska jsou na bázi hormonů - prý existuje i jedno, které uvolňuje místo hormonů nějaký kov, ale to je prý snad ještě horší.... 😖
Ale může zkusit třeba Pharmatex....

luthien.k
1. únor 2010

rimmel, u nás se říká, že nejlepší antikoncepční pilulka je acylpyrin - mezi kolena 😀 😀 😀 😀 😀
Ne vážně, ono asi nic super spolehlivého, jednoduchého, bezpracného a hlavně nerizikového neexistuje. Jestli jo, tak sem s tím 😉

rimmel
autor
1. únor 2010

no jo, mate pravdu 😒

tak nic, muzik pojde cvak cvak 😀

gintare
2. únor 2010

lucisa: u mě se z anamnezy osobní ani rodinné nedalo nic zjistit - žádné problémy. Nikdy jsem nekouřila. Až genetickým vyšetřením se ukázalo, že mám trombofilii, která se ale do té doby neprojevila a dokonce po vyléčení trombózy a ročním preventivním užívání Warfarinu se hodnoty vrátily do normálu a celých osm let jsem žila bez problémů jako předtím (samozřejmě bez HAK), jen teď v těhotenství si musím píchat Fraxiparine. Jde o to, že tyhle gen. mutace jsou ve společnosti rozšířenější než je vůbec známo - moje dr. říkala, že snad až 50% populace nějakou formu nosí - a nikdy neví, v jaké situaci se projeví. A genetické testy se plošně dělat nedají, protože je to drahé. Tak se hazarduje...

lucisa
2. únor 2010

gintare, no moc jsi mě nepotěšila, člověk se i tak pořád bojí, co se v něm skrývá a kdy se to projeví a nastartuje. ale jasně, já nikoho nepřemlouvám, nejsem zástupce žádné firmy, jen jsem napsala, jakou mám zkušenost já.
pořád doufám, že když jsem brala HAk od 18 někdy do 24, po porodech holek jsem si nechala zavést mirenu a nebyl žádný problém, tak doufám, že snad nic nemám... doufám.....