Hormonální antikoncepce. Jaké máte zkušenosti?

edira
30. led 2006

Ahoj děvčata. CHtěla bych vědět vaše názory a zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Jestli nějakou užíváte, jaké s ní máte zkušenosti apod. Prosím pište

len
23. dub 2006

Taky jsem si všimla 😀 Doufám, že mě tu neberou, jako že někoho kvůli tomu zatracuju, jenom hlásím, že mně to udělalo dobře a nelituju 😀

herminka
23. dub 2006

Len, jsem ráda, že to není jen mým vnímáním, ale všiml si i někdo jiný 😉 Co jsi to měla za nízkodávkovou HA, která Ti nedělala dobře?

slim
23. dub 2006

herminka: diky za odkaz, ale je toho fakt hodne, takze se mi to nechce cist 😀 jen tak mimochodem, skoro u kazde HA je nasla ze mohou zpusobovat migreny (no a to vazne odmitam, ty moje mi bohate staci 😠 )

Len: taky si myslim, ze pokud nekdo chce do sebe cpat co nejmin hormonu, je nejlepsi asi nic nebrat 😉

alcatko.j
24. dub 2006

Souhlasim s Len 😀

len
24. dub 2006

Herminko, přešla jsem z Pramina na Lindynette, podle údajů v příbalovém letáku to fakt mělo mít 20x míň hormonů, ale bylo mi ty tři měsíce tak zle, jak nikdy předtím ☹

totik
25. dub 2006

holky beru prášky jen kvůli pleti, jak dlouho bez přestávky lze brát antikoncepce? S přítelem budem spát až po svatbě a chci být připravená..Ale už to beru 4 roky.

ene
25. dub 2006

Prestavku delat nemusis nikdy, kdyz na to prijde... Na nejakou dobu prestat se tusim doporucovalo driv.

dendisa
25. dub 2006

Kamarádka teď zkusila brát poprvé prášky bez týdenní přestávky - je u třetího platíčka a v jeho polovině ji přepadla menstruace, už jí trvá dva týdny. Taky jsem plánovala si periodu na svatbu a svatební cestu antikoncepcí zregulovat, ale teď mám z toho strach. Všichni gynekologové tvrdí, že je to bez problémů, brát to prostě nonstop na nějakou dobu ("ženy v pravěku skoro nemenstruovaly" - no jo, jenže ty taky nebraly antikoncepci, že).
Ale asi to zas tak ok nebude, když se tělo bouří. Nebo je to jen tím, že to kámoška udělala poprvé? Nerada bych, aby na mě skočila silná a dlouhá menstruace zrovna v tu "nejvhodnější" dobu. Máte zkušenosti? Co si o tom myslíte?

ene
25. dub 2006

Takhle plynule brat prasky bez prestavky jde u specialnich prasku, tam s tim problemy jsou. Potom jsou prasky, ktere se daji brat vyjimecne, kdyz se ti nehodi, jak ti menstruace vychazi. Tak funguje treba Cilest. S tim jsem nikdy nemela problem brat dve platicka hned po sobe. Ale nesmis to delat furt 🙂

dendisa
25. dub 2006

nevíte, jak je to u Jeanine?

ene
25. dub 2006

Kamaradka mi kdysi tvrdila, ze to je podle toho, jestli jsou prasky jednobarevne nebo skladane z vice "hormonu?" Ze u jednobarevnych je brani snazsi, ale nespolehala bych na to 😀 Kazdopadne kdyz se poradis s doktorkou, nic neztratis 😉

len.tilka
25. dub 2006

Holky, tak moje zkušenost: HA beru už 11 let ( 😅 ) v kuse. Dříve jsme brala Trisiston (třífázový = 3 barvičky prášků), nyní beru asi 2 roky Lindynette 20 (jednofázový = 1 barva prášků). Je to přesně, jak píše ene - ty jednobarevný se dají brát 3 měsíce v kuse, ty tříbarevný ne, tam je to problém. Já mám při MS velké bolesti hlavy a moje sestra to samé, takže jí doktor doporučil brát je vždy 3 měsíce najednou, pak týden přestávka. Já to beru podle toho jak se mi to hodí - někdy tu přestávku udělám, když se mi to nehodí, tak ne. Teď jsem je brala 3 měsíce v kuse, jindy 2 apod. Opravdu si to přizpůsobuju výletům, velkým rodiným oslavám apod. A můžu říct, že pohoda. Sestra je bere vždy celé 3 měsíce a taky ještě žádnou "nehodu" neměla. Takže je to asi hodně individulání. Jako asi všechno.

Jinak teď hodlám po těch 11 letech vysadit a ptala jsem se lékaře na otěhotnění - žádný "čištění" není potřeba, naprostá pohoda. A je to opravdu dobrý lékař - sice jsem měla gyn. potíže jen jednou, ale poradil, vysvětlil, vyléčil. Sestra i kolegyně z práce to samé. Koho znám, ten si ho chválí, takže mu věřím. 😉

PS: omlouvám se za menší slohovou práci. 😅

parisienne
25. dub 2006

To dendisa: Já beru Jeanine už několik let a už jsem taky brala dvě platíčka bez přerušení. Vím, že u Jeanine je tato možnost napsaná přímo na letáčku v krabičce, ale je tam upozornění, že maximálně můžeš bez přerušení brát tři platíčka a že je možnost lehkého špinění. Já jsem tři po sobě nezkoušela, ale se dvěmi po sobě jsem neměla žádné problémy - žádné špinění ani rozházení mentruace potom. Ale faktem je, že každý může reagovat úplně jinak. Ale přesnější informace jsou na tom letáčku. Dobrou noc.M.

len
25. dub 2006

Holky, zásada u HA - na každého to prostě funguje jinak... Není nic osvědčeného, nic zaručeného, když tu deset holek napíše, že je to naprosto OK (a ono u nich třeba vážně je), zrovna u vás to tak prostě být nemusí 😒 Různé druhy, různý systém braní, každý doktor říká něco jiného... Takže nezbývá, než že kdo má odvahu, vyzkoušet, co to udělá právě s vámi 😉 Já taky málem vypustila duši při jedné "všeobecně dobře snášené" HA 😖

coxa
26. dub 2006

U třífázové HA jde posunout MS tím, že se dál bere poslední barva prášků z jiného platíčka. Prostě nepřestanete brát prášky po skončení plata, ale přeskočíte první dvě barvy na novém platíčku a začnete až tou třetí na dalším. Znehodnotí se tak celé platíčko, ale jednou za čas (dovolená, svatba) to za to stojí, ne? 😉

herminka
26. dub 2006

Coxo, to platíčko se prý nemusí vyhazovat, můžeš si ho schovat a pak v jiném cyklu brát prášky první barvy z plného platíčka a pak tutéž první barvu z "poloprázdného" a dál pokračovat normálně (tj. prodloužíš si cylus braní o týden). A zase v nějakém úplně jiném cyklu brát 14 prášků "prostřední" barvy. Nevím, jestli jsem to popsala dobře, ale toto radila v nějaké internetové poradně doktorka 😉
Len, máš pravdu, že je ta snášenlivost individuální - při Tebou dobře snášeném Praminu sestra několikrát krvácela 14 dní v kuse, proto ho musela změnit...

marinka
26. dub 2006

Holky, chtěla jsem se zeptat - myslíte, že holka může mít normální menstruaci a přitom být těhotná? Kamarádce se stalo, že normálně odmenstruovala (i když krvácení bylo prý kratší než obvykle) a protože u ní i po menstruaci trvaly těhotenské příznaky, tak si udělala dva testy a oba jí vyšly slabě pozitivní a teď řeší, jestli je těhu nebo ne. Mně se to zdá dost divné, ale ty testy jsou jasné..

radi
26. dub 2006

Mozne to je. Ale kamaradka by asi mela navstivit rychle lekare, aby neslo treba o mimodelozni tehotenstvi.

len
26. dub 2006

Marinko, možné to opravdu je, obzvlášť, když došlo k oplodnění ke konci cyklu. Většinou se ale jedná jen o slabší MS.

herminka
26. dub 2006

Marinko, je to možné, někdo prý menstruuje (ale slabě) i dva měsíce, někde jsem četla, že je to z jiné části dělohy, než kde je zahnízděno embryo.

marinka
26. dub 2006

Já jsem na netu našla nějaké případy, kdy měly holky MS třeba i tři měsíce.. Tak to teda nevím, podle čeho se budu řídit u sebe 🙂 To budu asi testovat od rána do večera 😀 😀

len
26. dub 2006

Někdy mají holky "MS" při těhotenství, když berou HA a nevědí o tom... Protože s HA je MS "falešná"... Ale opravdu je to možné i při klasickém těhotenství bez HA, i když je to dost výjimečné a většinou ty MS nebývají moc silné...

ladida.l
26. dub 2006

Marinka
často se krvácí při tzv. implantační fázi - bývá to 6-10 dní po oplodnění...to znamená, že pokud je ovulace 14 den cyklu a dojde k oplodnění vyjde toto krvácení do podobného termínu jako je normálně MS. Krvácí se proto, že zárodek naruší epitelovou stěnu dělohy, aby měl výživu z krve (než se vytvoří placenta)
Každopádně pokud kamarádce vyšel test pozitivně, tak s velkou pravděpodobností těhotná je ...

len
26. dub 2006

Super 🙂 tak tohle jsem nevěděla, všude to nazývají MS... Tady se člověk dozví zajímavých věcí 🙂

marinka
26. dub 2006

Díky holky, já si taky myslím, že těhu je, když ty testy byly pozitivní dva (u jednoho bych si možná tak jistá nebyla). Tak uvidíme, co řekne doktor..

len.tilka
26. dub 2006

Ahoj holky, zrovna tento měsíc se mi do práce vrátila kolegyně po mateřské... ona tenkrát taky měla 1. mestruaci, ale slabší a kratší... A už byla asi 2 nebo 3 týdny těhu. Takže možné to je. 😉

yana
29. dub 2006

len - MS pri antikoncepci taky neni MS, tomu se zase rika "krvaceni ze spadu" 😉
slim - nevim, jestli ciste gestagenni HA je setrnejsi, kazdopadne je to varianta i pro kojici matky. taky sem uvazovala o gestagenni HA injekci, tusim depo-provera, ale neco sem precetla a zvlast hororovy zkazky na www.depousers.com (nebo s pomlckou - uz fakt nevim, je to daavno) me vazne odradily. s mnozstvim hormonu by ti mel poradit doktor, protoze jestli to treba chces na regulaci hodne nepravidelny MS, tak ti nizkohormony asi moc nepomuzou...

tyna
2. kvě 2006

tak je to skoro měsíc co neberu HA a musim říct, že se moje plet výrazně zhoršila..mam jí plnou pupínků a mam takové nepříjemné pocity v podbříšku..nevim jak to popsat..tak nevim jestli moje rozhodnutí skončit s HA bylo zrovna štastné teď před svatbou 😅 ale snad se ty rozbouřené hormony zase zklidní 😉

herminka
2. kvě 2006

Yano, asi bych rozlišovala gestagenní HA (prášky) a injekci Depo proveru. Podle toho, co jsem četla o injekci, je dost zastaralá a je to taky asi dost šok pro tělo, když 1x za 3 měsíce dostane koňskou dávku hormonů... Myslím, že pro holky, které ještě nerodily, vhodná stejně není. Měla jsem dokonce za to, že se používá spíše až u žen, které "už mají odrozeno" a děti nechtějí, ale sestra na ni chodí po svém prvním porodu (děti ještě chtějí), snad nemá náš dr. nějaké "pravěké názory" 😅
Když jsem si o HA psala s Winnií, psala mi, že se teď gestagenní HA dost předepisuje, její výhoda je prý např. v tom, že tolik nezadržuje v těle vodu.

majka07
3. kvě 2006

ahoj holky, využiji tuto diskusi k účelnosti mé kamarádky. Brala HA tri-regol a vysadila, chtějí miminko 😉 , zbyly ji tři plata a tak se jí mám zeptat, zda by někdo kdo používá tuto HA neměl zájem, prodala by je za 150,-kč 🙂 Já bych si je vzala, ale já už HA neberu přes rok 😀 😀 😀 Kdyžtak mi napište do IP 😉 Hezký den 😉