Hormonální antikoncepce. Jaké máte zkušenosti?

edira
30. led 2006

Ahoj děvčata. CHtěla bych vědět vaše názory a zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Jestli nějakou užíváte, jaké s ní máte zkušenosti apod. Prosím pište

len
31. led 2006

Jo, to je ono, dokud jsem studovala a dítě jsem si dost dobře neuměla představit, byla jsem trochu líná cokoli zjišťovat a HA pro mě byla jediným přípustným řešením. Doktorům jsem bezmezně věřila a ty vedlejší účinky z příbalového letáku byly jen výjimečné... Jenomže pak se ty výjimky začaly vyskytovat kolem mě... A navíc jsem se vdala a přestože dítě ještě teď nechceme, už to není nic nepředstavitelného, tak jsem se začala trochu rozhlížet a zjistila, že to jde i bez HA a docela v pohodě 🙂 Nikomu nic nezazlívám, každý se chraňme, jak uznáme za vhodné a věřme si čemu chceme, ale já sama za sebe můžu říct, že jsem ráda, že jsem skončila 🙂

herminka
31. led 2006

Jojo, přesně tak 😉 Mně pořád kamarádka říká, že se budu přece "celý život" chtít nějak chránit, tak třeba někdy dojde na HA. Já to nevylučuji, ale vždycky jí odpovídám, že možností je dneska přece tolik... 😉

coxa
31. led 2006

Len co je to to psylium, na co je dobré? Chystám se vysadit, tak ať jsem teoreticky připravená. 🙂 Pouč mě prosím! 😉

len
31. led 2006

🙂 Coxo, radši Tě odkážu do diskuze o akné, tam jsme o tom dost psaly 😉 Jinak ve zkratce - je to vláknina, čistě přírodní jitrocelové šlupičky, stojí asi 60,- na měsíc, má to pročišťovat organismus, berou se tak 2-4 lžičky denně do džusu, jogurtu... a hodně se při tom musí pít 🙂
Taky: http://www.psyllium.cz/

coxa
31. led 2006

Jojo, děkuju, teď jsem koukla, že jitrocelové šlupičky byli zmiňované i v jen tak si povídat. 🙂 Mrknu na to, díky. 🙂

hela
31. led 2006

Tady máte odpovědi na pověry, které tu kolují v diskuzi:
POvěra: Pilulky se dlouhodobě užívat mohou.
Pravda: V minulosti se doporučovalo uvážit další užívání pilulky po 15 letech, dnes už neplatí ani to, doba užívání pilulky není omezena. Vynechávání pilulek na nějakou dobu, např. po roce užívání, nemá žádný význam.

POvěra: Pilulka se musí vynechat několik měsíců před otěhotněním.
Může se otěhotnět hned po vynechání pilulky. Průběh těhotenství je zcela normální i při otěhotnění v prvním cyklu po vysazení pilulky.

Pověra: Pilulka zvyšuje riziko neplodnosti.
Pilulka snižuje riziko neplodnosti. Pilulka chrání průchodnost vejcovodů, protože snižuje výskyt všech nemocí, které ji způsobují (záněty vejcovodů, mimoděložní těhotenství, operace cyst vaječníků, endometrióza) - tím chrání i další plodnost ženy.

Pověra: Při užívání pilulky se musí kontrolovat jaterní testy.
Provádění jaterních testů je zbytečné. Pouze u žen, které v nedávné době prodělaly onemocnění jater, je vhodné vyšetření jaterních testů provést a pak ho opakovat za 3 měsíce - je-li i pak výsledek normální, další kontroly jsou zbytečné.

Pověra: Pilulka zvyšuje riziko rakoviny prsu.
Pilulka neovliňuje riziko rakoviny prsu. Pilulka dokonce chrání před nezhoubnými nádory prsu a chrání také před rakovinou dělohy, vaječníku a tlustého střeva. (Riziko rakoviny prsu však mírně zvyšuje pozdní první těhotenství.)

zdroj: www.antikoncepce.cz

Já beru HA cilest už 10 let a bez probémů všechno.
Hela

len
31. led 2006

Když já tuhle stránku nějak nemám ráda ☹ Oni tam ty prášky tak opěvují, že mám pocit, že jsem si ty trombózy a měsíce vynechaných menstruací ve svém okolí snad vymyslela 😒 No nic, berte mě jako velkého skeptika a nezlobte se na mne 😉

herminka
31. led 2006

Asi jsem taky skeptik, na těch stránkách je myslím evidentní nějaká "spolupráce" s farmaceutickou firmou (firmami) 😠 A totéž u doktorů - nedivím se, že ty zaplacené dovolené a kongresy je motivují propagovat a často "vnucovat" HA 😖 😖 😖
Je to jen můj názor, ale nejsem sama, kdo se s takovým vnucováním prohlašováním, že "nic jiného nepomůže" setkal 🙄

jajinka
31. led 2006

Taky se řadím mezi skeptiky. I když je pravda, že rakovinu prsu a dělohy ty pilulky opravdu prý snižují. Ale na druhou stranu zvyšují riziko rakoviny čípku a ta je mnohem častější než rakovina dělohy! Navíc mám ve svém okolí hned 2! kamarádky, kterým po dlouhodobém braní HA už nikdy nenaskočil normální cyklus, vlastně přešly rovnou do přechodu. Asi to bylo způsobený tím, že jak se do těla dostávaly hormony z pilulky, mozek zastavil vlastní výrobu hormonů a i po vysazení pilulky už ji nikdy neobnovil ☹
Ale samozřejmě ne každý musí mít nepříznivé příznaky a je spousta žen, kterým HA nevadí. Ale vždycky je lepší nějaká jiná cesta než chemická. Ve všem.

herminka
31. led 2006

Ještě jedna reakce na Helu: člověk nemusí mít nejmenší problémy při braní HA, ale je otázka, jak to bude po vysazení ☹ Např. na www.doktorka.cz je na téma vysezaní spousta diskusí a spousta názorů (jak negativních, tak pozitivních). Ale nechci strašit, každá jsme jiná - jedné sedne nějaká HA a jiné ta samá dělaá problémy a naopak... 😉

luccisek
31. led 2006

jajinka... chces mi rict, ze ty tvoje dve kamaradky tak prisly o moznost otehotnet??? Kdyz sly rovnou do prechodu??? To me teda ale nestras. 😨

jajinka
31. led 2006

luccisek -- ano, obě dvě už nemají možnost otěhotnět přirození z vlastních vajíček ☹ Jedné to zatím (a možná i do budoucna) nevadí, prý není typ na děti, ale ta druhá to snáší velmi špatně. Teď zvažuje miminko formou darovaného vajíčka.

jajinka
31. led 2006

Ale nepsala jsem to tady, abych tě vystrašila. Je to opravdu hodně malá pravděpodobnost, že se to někomu stane. Jen je důležité vědět, že i takový případ může nastat.

luccisek
31. led 2006

No to ja uz sem teda vypleskla dost. 😖 Budu doufat,ze je to fakt ojedinely,pac to opravdu slysim prvne.

jajinka
31. led 2006

To je právě ono, že se to normálně neví. Výrobce a i někteří doktoři pořád vykřikují, jak je to úplně neškodný a nějak zapomínají, že to není pravda. Ale to by se nesmělo jednat o velké peníze...

herminka
31. led 2006

Jojo, někde jsem četla, že výrobní cena je pár korun a pak je z toho takový byznys za stovky korun za jedno balení. Ale myslím si, že toto je taky přehnané, výroba hromonů nemůže být nejlacinější záležitost - i když v takovém množství, jaké se vyprodukuje, určitě klesají náklady. Ale to už jsme u ekonomie a ne u HAK. Prominente mi to? 😉

len
31. led 2006

Já myslím, že nejdražší na tom je ten výzkum a testování, taky distribuce, prodej v lékárnách... Ale to bude stejné se všemi léky, prostě musíš té firmě zaplatit, aby mohla mít laboratoř a vyvíjet nové léky. Ale farmaceutický průmysl je byznys, to zas ne že ne 😉

marinka
31. led 2006

hela: Já si myslím, že když mi doktorka řekne, že by se měly brát prášky max. 8 let, že jinak mají ženy problémy s otěhotněním a trvá jim to podstatně déle, tak nemám jediný důvod jí nevěřit. Je to zkušená doktorka, která si tohle všechno ověřila v dlouhodobé praxi, takže určitě budu raději věřit jí, než nějakým stránkám o antikoncepci, kde si může napsat kdo chce co chce.. Ono se dnes hodně říká, že se prášky mohou brát neomezenou dobu, ale přeci jen to jsou hormony, které s tělem zamávají. Někdo sice může říkat, že bere prášky 10 let a nemá žádné problémy, ale to může říct až tehdy, až se bude snažit otěhotnět..

bledulka
31. led 2006

Herminka : K tvému včerejšímu dotazu: HA beru protože můj manžel loni prodělal zhoubmé nádorové onemocnění a byl na chemoterapii,kterou ukončil (snad zdárně) v květnu a miminko se doporučuje s mnohem větším odstupem-pokud ovšem po léčbě bude plodný.Navíc-i když by byla tvorba spermií obnovena,tak je tu riziko poškození miminka- a to je jediný důvod proč ji nyní beru -je to příliš krátká doba a riziko příliš veliké.
Miminko bych chtěla hned,ale chceme,aby byl manžel alespoň rok "zdravý" takže snad v létě...dá-li pánbůh... 🙂

miky
31. led 2006

bledulka: držím palce, aby vše bylo v pořádku a už vám bylo jenom líp

kalerat
31. led 2006

Bledulka*snad všechno dopadne dobře, moc vám fandím 😉

marinka
31. led 2006

bledulka: Můj přítel také prodělal chemoterapii, ale jsou to už 3 roky, co je vedený jako vyléčený.. myslíš, že už to bude o.k? Nebo máme ještě chvíli čekat?

kalerat
31. led 2006

Marinko to je mi líto, snad je a bude v pořádku

bledulka
31. led 2006

děkuji... Pevně doufám,že je to za námi..i když šrámy na duši i těle zůstávají...Nejhorší je teď až paranoidní strach o své blízké...

Ale myslíme oba pozitivně a určitě nás čeká krásný život 🙂

len
31. led 2006

Hodně štěstí, Bledulko! 🙂

miky
31. led 2006

bledulko: obdivuji tvojí odvahu, musíš být manželovi velikou oporou a má štěstí, že tě má

kalerat
31. led 2006

Bledulka myslet pozitivně je určitě to nejlepší!!!

bledulka
31. led 2006

Marinka : bylo nám řečeno,že musíme 2 roky počkat,než zkusíme mimi a ani tak není jisté zda se tvorba spermií obnoví. Pokud však máte zmražené spermie-což je teď téměř standartní postup-tak máte možnost alespoň tuhle.Ale po třech letech to asi už půjde-je-li tedy plodný...
Nám řekla lékařka,že pokud bych náhodou otěhotněla nyní,že by snad nemusel být důvod k interupci,ale bylo by potřeba udělat genetické testy...
Ale vy už jste po léčbě docela dlouho,chce to asi spíš individuální konzultaci s lékařem...
Přeji hlavně zdraví...Pro některé z nás už to není jen fráze,viď ? 😉
A ať máte zdravé mimi...

kalerat
31. led 2006

Holky přeji vám hodně štěstíčka, ale určitě vám to vyjde!

bledulka
31. led 2006

Nejhorší pro nás bylo,že to přišlo v době plánpvání naší svatby Zjistili nám to 5 dní po podání žádosti o manželství... Z pocitu naprostého štěstí jsme byli vrhnuti do pocitu naprostého zoufalství...Ale zpětně musím říci,že nás to hodně zblížilo-byla to velká životní zkouška a nám to posunulo vztah zase někam úplně jinam...
Nyní oba víme,co v sobě máme ...a to je aspoň něco pozitivního na tom všem-vážíme si života,sami sebe navzájem...a problémy běžného dne bereme s nadhledem... 🙂