Hormonální antikoncepce. Jaké máte zkušenosti?

edira
30. led 2006

Ahoj děvčata. CHtěla bych vědět vaše názory a zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Jestli nějakou užíváte, jaké s ní máte zkušenosti apod. Prosím pište

mejviz
10. črc 2006

já jsem teď druhej měsíc po vysazení HA (Cilest) a stalo se mi že MS jsem měla pět dní normálně pak dva dny nic a najednou strašně slabě krv. stalo se vám to taky někdy?
četla jsem i o ovulačním krvácení, fakt už nevím, poraďtě please 😒

mobina
10. črc 2006

Tak holky v sobotu jsem to konečně po 48. dnech dostala 😀 Asi pomohl jogurt se skořicí (díky yenn). Svařák se v tomhle počasí fakt pít nedá 😝 . No a se snaženíčkem začínáme na novo 😉 Díky za rady.

deni
10. črc 2006

ahoj holky,
nevite o nejake hormonalni antikoncepci, ve ktere je malo hormonu? uzivala jsem Cilest, ale ten mi nedelal dobre. uz ctvrt roku jej neberu, citim trochu zmeny, ale nejak nas s pritelem nebavi se porad starat o kondom. takze jsem se rozhodla prejit znovu na HA.
mimi stejne jeste neplanujem, takze o nejakem procisteni ani neuvazuju, chtela bych znovu prozivat sex bez myslenky, ze nam to nahodou ujede 😒

na www.lekarna.cz nemuzu nic poradne najit, kdyz neznam jmena leku. cena nehraje roli, hlavne do sebe uz nechce rvat tolik hormonu.

diky moc za rady 🙂

marinka
10. črc 2006

A co třeba Diane? Ta má prý málo hormonů, ale je spolehlivá.. Kamarádka s ní má skvělé zkušenosti, žádné vedlejší účinky.. Já jsem teda brala Cilest a vyhoval mi, ale každá jsme jiná..

skafandrik
10. črc 2006

Diane určitě nedoporučuju, pokud chce někdo nízkohormonovou antikoncepci, to je docela opak. Doporučuju Yadine, je to od stejné firmy,a le dost drahé. Je to jediná, která mi nedělala problémy, ale teď jsme úplně bez HA a jsem ještě spokojenější po fyzické stránce než i s touhle pro mě nejlepší.

marinka
10. črc 2006

Aha, tak to se omlouvám za milnou informaci.. Tu Diane bere kamarádka a říkala, že si ji vybrala právě proto, že nemá moc hormonů, tak to jí musím říct, že to asi nějak popletla 😉

deni
10. črc 2006

taky diky. podivam se na to - ty Yadine.

zuzanka26
10. črc 2006

Ahoj Deni, ja jsem cele roky pouzivala Minesse, nasly mi totiz zvysene nektere hodnoty v jaternich testech a ty hodnoty byly pry az 4krat zvysene, takze to vypadalo, ze mam za sebou nejkaou zloutenku. Pritom mi nikdy nic neblyo, ani zadne problemy,proste jsem byla normalne zdrava, kazdopadne hodne zvazovali, jestli mi antikoncepci nechaji a dali mi Minesse a s tim jsem mela jaterky ok. AKorat mi pretrval zvyseny cholesterol,a le to asi s praskama nema co delat.

herminka
10. črc 2006

Deni, množství hormonů není všechno, záleží na individuální reakci těla - a tomu Tvému se už prostě Cilest nelíbil 🙂 Je ale pravda, že je to spíše starší typ a má asi více hormonů než většina dnes předepisovaných HA.
Když si na stránce http://www.zdn.cz/seznamleciv.htm zadáš do políčka "v indikační skupině" slovo KONTRACEPTIVA, najde Ti to asi všechny HA, prodávané u nás. Ten seznam je ale pořádně dlouhý 😀

deni
11. črc 2006

dobre, podivam se na to, diky 😉
Jinak jsem koukala na to Minesse a nic o malem hormonu tam nepisou (vyhledala jsem si to na lekarna.cz) ale je levnejsi nez Yadine. ty stoji az okolo 850kc. Minesse "jen" okolo 550,-
no a kdyz jsem to vcera ukazovala priteli, tak rikal ze tech 900,-na 3mesice je fakt dost. kdyz me Cilest driv stal 300,- na 3 mesice!!! 🙂
no ale kazdopadne se jeste zeptam dr. a uvidime.

martinka.t
11. črc 2006

Ahojky...
já také používám Yadine a jsem s ní naprosto spokojená nemá žádné vedlešjí účinky, spíše naopak, mám po ní lepší pleť ii vlasy se mi zlepšili u nás stojí kolem 750.- ale asi bych jí už za jinou antikoncepci nevyměnila🙂)
Tak hodně štístka...

skafandrik
11. črc 2006

Ještě k Diane - já jí měla úplně jako první a tehdy to nebylo kvůli antikoncepčnímu účinku, ale blba jsem před tím s hubnutím, začaly mi padat vlasy, zhoršená pleť, na to to pomohlo, ale pak začala bolet prsa, pak jsem měla Logest (od stejné firmy) - na mě pořád silné, pak zmiňovaný Yadine, opět od stejné firmy, ten mi vyhovoval nejvíc, ale te´d jsem bez prášků a je to o mnoho lepší. Kdybych si ale měla vybrat, tak jdu do Yadine i přes vysokou cenu, prsa při ní nebolela, měla jsem nádhernou pleť, to teď nemám, a taky jsem při ní zhubla, napomáhá odvodňování.

marinka - možná jen na mě silná, ale třeba jinak patří k nízkohormonálním. Cilest je určitě dost silný. A myslím, že Diane i Cilest jsou právě jedny z těch starších.

A po vysazení a už je to více než rok - problémy s cyklem a to dost velké až do dneška.

janka82
11. črc 2006

Taky se přidám k reakci na Diane - tak zle jako při této anti mi snad nebylo nikdy 😉 Nevydržela jsem to brát ani měsíc. Pak Logest a teď mam Yadine, je báječná, akorát vždycky, když za ni platím v lékarné, tak to těžce nesu 😉

skafandrik
11. črc 2006

jani, no to mi povídej, kamarádka měla antikoncepci na 3/4 roku stejn drahou jako já to jedno balení, ale kdybych nějakou měla brát, tak jedině tuhle. Spíš bych ale šla do podkožního tělíska, kdybych věděla, že v následujících 3 letech nechci otěhotnět. Po dětech ai do nějakého tělíska půjdu a nebo zas nebudem mít vůbec nic a budem se čile rozrůstat.

verosek
11. črc 2006

Přidám k Logestu, nevím tedy jaká výše hormonů tam je. Ale jsem s ním naprosto spokojená, před cca 2 měsíci jsem ho vysadila - žádné změny nepozoruji, pravidelný cyklus - tedy zatím.

lupita
11. črc 2006

Taky jsem měla Diane- měla jsem hrozné problémy s pletí, předtím jsem měla Triregol a kožní mi řekla, ať zkusím změnit antikoncepci na jednofázovou. Po Diane se mi pleť úplně uzdravila, ale brala jsem ji jen cca třičtvrtě roku, protože doktor právě říkal, že je dost silná a po roce by se měla vysadit. Pak jsem zkusila Belaru, protože má stejné účinky na pleť jako Diane, ale jen je nízkohormonální, ale vždycky před MS jsem byla hrozně nafouklá, kolikrát jsem měla i o 3 kg víc na váze a nemohla pomalu zapnout ani kalhoty, takže mi ji změnil na Yadine a fakt jsem spokojená 🙂 I přes ty peníze 😉

babyna
12. črc 2006

ahojky
mate nektera zkusenosti s antikoncepci Mirelle ?

m23
13. črc 2006

babyna:Mirelle byla moje poslední antikoncepce.Před tím Tri-regol, Logest a Yanine.Musela jsem užívání ukončit.Měla jsem časté záněty.Je to způsobené přesušením sliznice a pak stačí sebemenší nečistota a je to.Nemyslím, že by mi tyto problémy způsobilo Mirelle, ale všeobecně dlouhé užívání jákéhokoliv druhu antikoncepce.Nyní jsem rok po vysazení, jsem naprosto O.K. schodila jsem 4 kg zcela bez trápení nějakými dietami nebo cvičením.Jo a jsme stále bezdětní 🙂 Stačí trocha šikovnosti..... 😉

fialinka
13. črc 2006

Tak já holky beru už pomalu 10 let Femoden a také nemám žádné problémy 😉

len
13. črc 2006

Tak, holky, jak jsem na minulé stránce slíbila, vyzkoušela jsem ty stránky www.fertilityfriend.com.
Mám za sebou už sedm cyklů měření BT, troufnu si říct, že jsou hodně pravidelné, +- stejně dlouhé, i ovulace přichází +-1 den přesně, jsou hodně snadno čitelné a interpretovatelné, proto jsem byla zvědavá, co to udělá, když to "hodím do stroje" 😉

V první řadě musím říct, že je toho na stránkách strašně moc, spousta zajímavého čtení a tak, ale pro člověka, který neumí dobře anglicky nebo s měřením BT teprve začíná, to může být příliš složité a nepřehledné. Nicméně pokud se budete věnovat pouze měření a zapisování BT a prohlížení a vyhodnocování svých grafů, vypadá to docela dobře. Pokud chcete vkládat data zpětně, doporučuju funkci data-mass entry, kam zadáváte data po deseti dnech, protože po jednom to jde opravdu dost pomalu. Je moc fajn, že si tam můžete naťukat kromě teploty i spoustu jiných údajů - v kolik hodin jste měřily, jaké léky jste braly, pokud sledujete hlen a stav děložního hrdla... A taky kdy jste se milovaly, protože to není stránka antikoncepční, ale naopak stránka věnovaná ženám, které se snaží otěhotnět.

První měsíc po registraci máte nárok na tzv. VIP služby, které byste si poté musely zaplatit, a tam Vám to spočítá, kdy je v budoucnu největší pravděpodobnost otěhotnět, doslova "jak si načasovat soulož" 😀 , popřípadě jakou máte šanci otěhotnět v tomto cyklu, když jste se milovaly tehdy a tehdy (vzhledem k tomu, že se jedná o stránku pro snažilky, nějak jsem tam nenašla možnost poznamenat si, jaký druh antikoncepce jste použily). Místy mi to přišlo opravdu dost ujeté, ale možná je to proto, že já ještě žádná moc vážná snažilka nejsem. Co mi ale přišlo trochu zvláštní, je, že píšou, že máte největší šanci otěhotnět tři a méně dnů před ovulací a malou šanci ještě den po, co jsem ale četla jinde, za plodný den bývá uváděn i dva dny po ovulaci, o tom tady ale vůbec neuvažují... Stejně tak tři dny před už mi ta šance přijde dost mizivá...

Co je také fajn, je, že se můžete podívat i na cykly jiných žen, které jsou na tom podobně jako vy, můžete si zadat podobnost v délce cyklu, věku, nemocech... Prý jsou tam uloženy údaje desítek tisíc žen (anonymně, samozřejmě), takže se můžete podívat, jestli je na tom někdo podobně. Trochu mě dostalo, že mi to nenašlo jedinou ženu s mojí hypothyreózou, která by měla stejně krátký cyklus a podařilo se jí otěhotnět, ale nemůžeme těm počítačům zas tolik věřit, co? 😉

Teď ale k mým měřením:
Ze sedmi cyklů mi to šest vyhodnotilo naprosto vzorově, ale ten sedmý, ač hodně hodně podobný (délkou, teplotami, dnem vzestupu teplot...) to vyhodnotilo totálně mimo. Vůbec nechápu proč, přišel mi na první pohled naprosto jednoznačný, ve srovnání s ostatními jsem neměla pochyb. Ovulace vzorný 12. den jako u ostatních cyklů, nicméně mi ji to vyhodnotilo až na den 15., čímž mi to výrazně zkrátilo fázi mezi ovulací a menstruací. Do důsledků to vedlo k tomu, že mi to vyhotovilo statistiku, kde mi to sdělilo, že můj cyklus a ovulace jsou velice nepravidelné, délka doby mezi ovu a MS nestálá, což je podezřelé a měla bych urychleně navštívit lékaře 😝 Tak jsem tenhle jeden cyklus vyhodila ze statistik a rázem mě to hodnotilo jako naprosto zdravou ženu s úplně pravidelným cyklem 🙄 Takováhle "bota" by se dle mého stávat určitě neměla 😠

Dalším problémem je můj nynější cyklus, dle svého měření a zkušenosti vím, že jsem měla ovulaci opět 12. den, jako vždy, nicméně jak není cyklus ukončený, hlásí mi to ovu již den 8., čili o celé 4 dny dřív! V důsledku čehož, když jsem tam napsala, že jsme se milovali 5., 6. a 7. den, mi to napsalo, že je veliká pravděpodobnost, že jsem těhotná a doporučilo mi to udělat si 21.7. těhotenský test 😀 Což může být pro někoho, kdo měření BT používá jako antikoncepci, poměrně stresující 😝

Něco podobného jsem viděla u jednoho "cizího" cyklu - žena měla evidentně opožděnou ovulaci (cyklus 32 dní, ovu 20. den, z teplot naprosto jednoznačná dvoufázová křivka), ovšem vyhodnotilo jí to ovulaci již na 8. den (12 dní posun!), díky čemuž si ta chudinka dělala již po deset dnech denně těhutesty (všecky negativní), aby jí to, když konečně dostala MS (tím, že byla ovu opožděná, přišla MS klasicky po 12 dnech po ovu, čili naprosto v pořádku), tak jí to řeklo, že potratila!!!

Takže na závěr - stránka má své přednosti, vypadá dost dobře, ale neberte moc vážně všechno, co vám tam napíšou 😒

len.tilka
13. črc 2006

Hmmm, len, děkujeme za průzkum! Takže jsme zřejmě došli k názoru, že není nad ruční zapisování, že? To si vypozoruješ sama a nemusíš se spoléhat jak ti to vypočítá "nějakej kompjútr". 😀

len
13. črc 2006

Já ti nevím, zaprvé jsem se docela nasmála, když mi to řeklo, kdy přesně se mám milovat a kdy si dělat testy, ale na druhou stranu stále zůstávám zastáncem "zdravého selského rozumu" 😉
Čímž tuhle stránku rozhodně neodsuzuju, jenom doporučuju trošku nadhledu 🙂

len.tilka
13. črc 2006

No asi nemá cenu to tak hrotit a řídit se přesně všema grafama a tabulkama. Každej jsme jinej a každej máme jiný tělo, takže to takhle globalizovat asi není dobrý. To je můj názor. Brát to prostě trošku s rezervou. 😀

len
13. črc 2006

Já bych si asi připadala jako stroj, je to sice velká věda, na druhou stranu valná většina holek otěhotní i bez toho, takže já dávám přednost tomu, milování si užít a měření BT beru jako fajn sledování toho, co se ve mně děje, ve mně, nikoli v průměrném člověku... Takže jak píšeš, brát to s rezervou 🙂

mobina
13. črc 2006

Len díky. Musím říct, že jsem zkoušela zapisovat pro změnu na německých stránkách, ale po pár dnech (třech 😀 ) to vzdala. Můj graf udělaný v Excellu mi tak bohatě stačí a s mužíčkem se stejně milujeme, jak vyhovuje nám a ne podle teploty. A pokud budu mít nejasnosti, vezmu graf ke gynekologovi a ten mi vše vysvětlí. I když musím říct, že i když jsem se měření teploty původně dost bránila a říkala si, že miminko spodíme i tak a nepotřebuji vědět kdy ovuluji atd., tak jsem nadšená z toho, že mi moje teplota dá "echo", kdy přijde menstruace 😵 To je k nezaplacení, když nebereš HA a máš nepravidelný cyklus. Vřele všem doporučuji 😉 A to ranní vstávání i o víkendu? Není lepší pocit, když si v sobotu změřím v šest teplotu a můžu ještě klidně usnout. Fakt se to dá a život to nijak nekomplikuje 😉

len.tilka
13. črc 2006

Já v tom taky vidím hlavně velkou výhodu toho, že poznáš přicházející MS. Jsem právě rozhýčkaná několikaletým braním HA, takže jsem si to nedovedla představit - že nebudu vědět kdy "to" přijde. A i 1 den dopředu mi stačí!!! 😀 Budu na to prostě psychicky připravená.
A druhá výhoda je ta, že budu vědět, jestli jsem měla ovulaci nebo ne... 😀

Takže měření zdar, ale s mírou. 😀 Nic se nemá přehánět...

len
13. črc 2006

Jo a ještě jsem úplně zapomněla, že mi to oznámilo, že pokud jsme teď opravdu počali potomka, narodí se příští rok na apríla 😀

Jinak souhlas s Mobinou, neberu měření jako stresující faktor, kdy se milovat a kdy to nemá cenu, ale jako fajn ukazatel, co se ve mně děje 🙂

deni
13. črc 2006

mam tady dalsi tip: pokud chcete zjistit ktere HA jsou nizkohormonalni a ktere ne.
http://gyn.cz/tree.php?up=207#12

ja si to určo vytisknu a proberu s dr.

deni
14. črc 2006

Holky, prosim poradte mi nejakou HA, po ktere se nepribira na vaze ☹
ja furt hledam na netu ruzna info o slozeni. doktor ma dovolenou, my se taky chystame k mori a uz bych chtela mit jasno, kterou si mam koupit (ke vsemu to mam u more dostat), takze bych si to timto chtela i oddalit.
zatim jsem si zjistila ze Mirelle je s nejmene hormony, ale kamaradce to dr. poradila jeste na pribrani teles. vahy a zvetsily se ji prsa.
ja bych chtela pravy opak 🙂

herminka
14. črc 2006

Deni, s tím přibíráním je to silně individuální 😉 - někdo při určité HA přibere, jiný dokonce zhubne. Jediné, co vím, tak holkama vychvalovaná Yadine by neměla zadržovat vodu v těle (což je někdy u HA problém a člověk si myslí, že přibral, ale je to opravdu jen voda - mně se občas stává s Cerazette, že mám problém skoro dopnout rifle, ale na druhý den mi zase padají, což jsem bez HA nepociťovala - jen před MS).