Hormonální antikoncepce. Jaké máte zkušenosti?

edira
30. led 2006

Ahoj děvčata. CHtěla bych vědět vaše názory a zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Jestli nějakou užíváte, jaké s ní máte zkušenosti apod. Prosím pište

herminka
9. kvě 2006

Mat, přesně, jak píše Manicka, na mých prášcích je taky psáno, že když si ho stihneš vzít do 12 hodin od doby, kdy ho bereš normálně, nemělo by k ničemu dojít. Někde jsem ale četla, že když se Ti to stane v první půlce cyklu (nebo možná jen v prvních 7 dnech), je lepší se cca týden po tomto "pochybení" chránit i jinak. Vlastní zkušenost ale přidat nemůžu, beru teď první plato 😀 a dobu braní dodržuji přepoctivě 😀

len.tilka
9. kvě 2006

Jojo, taky jsem slyšela, že holkám, který nemají žádný problém a nemůžou otěhotnět se třeba na 3 měsíce nasadí HA a pak se snadněji otěhotní. První 2 měsíce po vysazení je v těle vyšší hladina hormonů...
Můj doktor mi řekl, že když dobereš prášky (platíčko) a dostaneš MS (do těch 7 dnů), tak se tím všechny ty látky obsažené v HA z těla vyplaví... A když je to prý psáno v příbalových letácích, tak se to třeba týká třífázové HA a taky, že ty letáky se už několik let neobměňují. Takže je to něco jako zastaralá informace. Ale já tam nic takového nemám, schválně jsem celý ten leták přelouskala...

len.tilka
9. kvě 2006

Mat, jestli jsem to dobře pochopila, tak sis vzala 1. prášek z celého platíčka později??? Jestli jsem to pochopila dobře, tak si myslím, že by to neměl být problém.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem něky třeba na konci platíčka zjistila, že jsem si jeden prášek nevzala a vůbec jsem nevěděla kdy anebo se mi 2x stalo, že jsem si v jeden den vzala aktivně 2 pilulky a taky to zjistila až na konci platíčka, když mi to nesedělo. Beru HA 10 let a nikdy jsem s tím problém neměla... Ale třeba to byla jen náhoda.

herminka
13. kvě 2006

Holky, vrátím se k tématu, jak dlouho čekat na otěhotnění po vysazení HA - teď jsem si na netu přečetla leták od Jeanine a je tam psáno, že by se mělo počkat na přirozenou MS, aby se mohl snáze určit termín porodu. Tak možná spíše z tohoto důvodu radí lékaři počkat, ale pak přece stejně ty termíny mění podle ultrazvuku, ne? 😉

jitek
15. kvě 2006

Ahojky. Dneska mi doktor změnil atikoncepci. Z minisistonu na trinovum. Znáte to trinovum některá? Jaké to má účinky? Nebudu po tom tloustnout nebo nezhorší se pleť?

mobina
15. kvě 2006

Holky dneska vyšel v časopisu Týden článek o antikoncepci, tak se třeba něco zajímavého dočtete 😉

nika
15. kvě 2006

ahojki, jitek trinovum neznám ale minisiston mi dělal pškný binec, byla to moje první anti, pakjsem přešla na dva měsíce na diane a pak na Jeanine,a ještě+ před 2 měsíci bych ji chválila, chválím dál, ale beru ji už dlouho a tak mi dělá trošku binec.

mousa
15. kvě 2006

jitek, nika: já brala minisiston asi 2 a půl roku a v pohodě - co vám to dělalo?

nika
15. kvě 2006

hlavně přibírání na váze, bolesti prsou - popraskání kůže, a pak i špinění

barad
15. kvě 2006

holky beru cilest a zatím mi je z toho špatně mám potíže, co vy a cilest?

jitek
15. kvě 2006

Mousa: Já právě začala špinit, tak mi místo minisistonu dal to trinovum, ale právě nevím, co od toho mám čekat...
No ale zase jsem to brala 6 let v tahu bez přestávky...jinak jsem žádný problémy neměla...

ss0000
16. kvě 2006

holky já beru HA od svých 19ti - nejdřív Trinordiol, Regulon, Gracial a poslední asi 3 roky Logest.
Nikdy jsem žádné problémy neměla, až na špinění u Gracialu -proto jsem ho vyměnila za logest.poslední rok se cítím ale dost mizerně - bolesti hlavy, únava, potíže s tlakem... Podle všech vyšetření jsem o.k., doktoři mi všechny potíže označují jako pdychického původu. Až při poslední návštěvě jsem se radila s gynekologem, jestli to může mít s HA nějakou souvislost (všichni ostatní doktoři mi tvrdí že ne). Ten mi poradil, že to skutečně souvislost mít může a že mám zkusit HA vysadit. Tak mám poslední 3 pilulky a pak zkusím, co to uděla ☹ Máte někdo podobné zkušenosti?

len.tilka
16. kvě 2006

Ahoj ss000, tak já měla příšerné bolesti hlavy a doktorka na neurologii mi řekla, že na to může mít vliv HA. Tak jsem vyměnila třífázový Triregol (brala jsem ho 10 let) za jednofázový Lindynette20. Teď mám sice bolesti hlavy, ale jen v době MS. Sice si myslím, že Lindynette nesnáším tak dobře jako Triregol, ale za 3 měsíce budu vysazovat kvůli mimi, takže jsme s lékařem usoudili, že nemá cenu ho měnit. On by mi ho samozřejmě změnil, ale podle mě je to na 3 měsíce zbytečné... 🙂

ss0000
16. kvě 2006

no, já už těch změn mám celkem dost - s mimi chceme sice ještě tak rok počkat, ale na tu dobu už fakt žádné pokusy podstupovat nechci - tedy kromě toho, že vysadím a uvidím 🙂

len.tilka
16. kvě 2006

No to jo, když jsem četla, kolik jsi toho už brala! Hold budete muset vyzkoušet jinou antikoncepci. Já jsem taky zvědavá, jestli ty moje bolesti hlavy přejdou, až vysadím HA. 😉

ss0000
16. kvě 2006

ty změny předtím vždycky byly ze strany gynekologa - prostě po nějaký době naznali, žeje čas na změnu - nevím proč, ale teď už je to jedno 🙂 taky doufám, že to pomůže, protože jinak nevím.... ☹

herminka
19. kvě 2006

Tento týden vyšel v Týdnu článek o HA:
http://www.tyden.cz/text.asp?show=text&tid=21007

janav
6. čer 2006

Ahoj holky! I já vám přidám jednu zkušenost s antikoncepcí - dejte na to všechny bacha, ať si nemusíte prožít to co já!!! Neberte to jako stěžování, spíš jako radu nebo upozornění. Brala jsem HA 6 let, všechno bylo bez problémů, cyklus pravidelný, prostě pohoda. Skoro před 2 lety jsem si zlomila nohu a tím začaly opravdu problémy. Do té doby jsem si myslela, že je doktor povinnen upozornit na všechna rizika. Dostala jsem sádru, ale doktor byl asi natvrdlý. V té době mi bylo 23, svobodná, bezdětná a ten doktor ani nepředpokládal, že beru HA a že se asi nějakým způsobem chráním (přitom znal mého současného manžela a věděl, že spolu žijeme) ☹. Ani moje gynekoložka mě neupozornila, že by se mohlo něco stát, přitom shodou náhod jsem k ní byla zrovna v té době objednaná a rušila jsem to právě kvůli sádře na noze. Po několika dnech mě začala noha šíleně bolet, otekla, sádra mi byla doslova malá. A to teprve pana chirurga napadlo, že by mohlo být něco špatně a jestli náhodou neberu HA. No a já ji brala!!! Přitom jsem ji měla vysadit, protože HA a sádra nedělají dobrotu. Nakonec mi na UZ zjistili, že mám ucpanou cévu - trombóza jako vyšitá!!! A ty problémy potom, to ani nemá cenu rozepisovat. Nakonec to dopadlo tak, že už do konce života nesmím užívat HA a ani moje děti (teda kdybych měla holky), ji nejspíš nebudou moct užívat taky. Takže na to bacha, kdykoliv budete znehybněný nebo dlouhodobě na lůžku, HA určitě vysaďte - za ty problémy to fakt nestojí!!!!
Ahoj všem - Jana.

slim
6. čer 2006

janav: to je teda sila! tak hlavne hodne zdravicka tobe i ostatnim co zazily tyto problemy ☹

mmmk
6. čer 2006

Janav, mě teda docela šokuje, že se tě na to doktoři nezeptali automaticky. Mě se na to ptali vždycky, když jsem přišla do nemocnice s nějakým úrazem (jako snowboarďačka a horolezkyně jsem jich pár měla) 😀 Ale u tebe je problém i to, že máš skoln k tromboze a na to ti měla gynekoložka udělat testy dřív, než ti HA předepsala. To je žalovatelné! Když se podíváš do příbalového letáku každé HA, tak to tam je.
Pro ostatní: Doktor by vám, které berete HA, měl dělat jaterní krevní testy každého půl roku. A není to nějaký výmysl. Měla by to být samozřejmost.

zdenda
6. čer 2006

Ahoj holky, tak já se bohužel přidám k Janav, mě se stalo to samé, taky jsem měla z HA trombózu - byla z toho až plicní embolie, taky jsem si dost prožila, bylo to taktak.. 😒 Taky nesmím do konce života brát HA a moje případně dcery také ne..... Já jsem předtím měla zánět kyčle a taky jsem dost proležela, protože jsem nemohla pár týdnů chodit a už to bylo, jen co jsem začala chodit po nemoci do práce, tak hned po týdnu se trombóza utrhla a už byla v plících - dodnes se léčím, ředí mi krev a zatím nesmím ani otěhotnět. Nechci vás tím strašit, ale u HA - brala jsem Logest to bylo dokonce napsáno tučným písmem, že mohou při užívání vznikat trombózy. Takže tohle mě odradilo od braní jakékoliv hormonální antikoncepce...vlastně ji ani nesmím užívat.
Mmmk, máš pravdu, já mám taky sklon k tvorbě trombóz, moje mamka měla taky plicní embolku z těch stejných prášků, chodí ke stejné gynekoložce, ale vůbec mě na to doktorka neupozornila ani nedělala ty testy a mě to bohužel taky nenapadlo a takhle jsem skončila. 🙄

janav
6. čer 2006

mmmk: díky za reakci. Ale pozor na to, nevím od kterého roku už není povinnost doktora dělat jaterní testy! Udělá ti je pouze zodpovědný doktor, jiný jen na tvé osobní vyžádání a kdo ví, jestli ti to nakonec nedají ještě uhradit! Zdravotnictví směřuje pěkně z kopce. Navíc testy na trombózu musí lékař udělat pouze v případě, že se u někoho z rodiny trombóza projevila - a já byla bohužel první. A doufám, že i poslední!!!

janav
6. čer 2006

zdenda: Je to fajn vyměnit si zkušenosti. Jen tě upozorňuju, že pokud se u tebe prokázala trombofilní mutace, tak tě čekají krušné chvilky, až otěhotníš. Pokud nemáš mutaci, tak vzhledem k prodělané trombóze si budeš muset píchat injekce na ředění krve (Warfarin ani jiná orální antikoagulacia se v těhotenství nesmí užívat) v posledním trimestru a v šestinedělí. Pokud máš mutaci, stejně jako já, tak si budeš píchat celé těhotenství. Já si píchám injekce od 5 týdne, teď jsem v 17 týdnu. Dá se to přežít, a navíc teď by prý ucpaná céva ohrozila miminko (má malinké cévky, které by mohla ucpat i sebemenší sraženina a mohlo by ho to zabít), po porodu zase budu v ohrožení já. Ani nemám odvahu ty injekce počítat, ale dohromady jich bude kolem 300.

mobina
6. čer 2006

mmmk přidávám se k janav. Jaterní testy si musí většina holek hlídat sama. Gynekoložka ti je neudělá. Musím za svým praktickým lékařem. Tak jako si hlídáš návštěvu zubaře a gynekologa, tak si musíš hlídat jateráky 😉

mmmk
6. čer 2006

Ale to je lenost toho doktora. Nez jsem mela zacit brat prasky, tak mi je delal, tak jsem se ptala proc a on mi rikal, ze se to musi, aby zjistil, jestli mam skoln k tromboze. A vzdycky, kdyz se objednavam na pulrocni prohlidku, tak me sestricka objedna tyden predem na odber krve. A doktor mi pak udela stery. A ani o to nezadam. Vsechny tyhle vystetreni bere jako samozrejmost. A ma mraky pacientek, ale snazi se nic nezanedbat. 😉 A dneska jsem se na to nahodou ptala sveho praktickeho lekare a rikal, ze tyto odbery jsou plne hrazeny pojistovnou. 😎

hanickak.
6. čer 2006

Ahoj mmmk, preventivni prohlidka je hrazena pojistovnou pouze 1 x za rok, nekde jsem to cetla.Proto kdyz ti doktor vysetri 2x do roka, tak to neni jeho povinnost...Me treba bere jenom 1 x za rok, pokud nejsou nejake obtize a ty zatim nejsou...Kdyz jsem se chtela objednat po pulroce na prevenci, tak mi sestricka rekla, ze jednou za rok staci...

janav
6. čer 2006

mmmk: opravdu, hanickak. má pravdu, preventivní prohlídka je hrazená jen 1x za rok, ostatní je na vůli lékaře a jak to vykáže pro pojišťovnu. Máš kliku, že máš tak zodpovědného gynekologa. Mně dělali jaterní testy, když jsem začala antikoncepci brát, ale pak celých 6 let ani jednou. Teď když o tom zpětně přemýšlím, tak to byla docela odvaha, na to že jsem prodělala žloutenku ve 13 letech!

nika
6. čer 2006

holky ono je to s preventivkama divné,já chodím co půl roku - musím kvuůli problémům a špatné anamnéze v rodině, ale v loni jsem to prošvihla, a přišla o měsíc aněco později a už mne nevzal, prý mu to pojišť neproplatí, buď 1* ročně, nebo přesně co 6 měsíců, a nebo to napsat jako návštěva s problémem, síla co.

zdenda
7. čer 2006

Janav, o těch injekcích při tehotenství vím, prostě se nedá nic dělat.... budu to muset zvládnout, jenom doufám, že nenastanou nejaké jiné komplikace. Teď stejně musím počkat, až doberu Warfarin, vím, že se nesmí brát při těhotenství. Pak teprve se můžem pokouet o mimíska. Snad to bude v pohodě, ale obavy mám hodně... Díky za informace, na tohle všechno už mě doktoři upozornili... S tou mutací, to se prý pořádně zjistí, až přestanu brát ten Warfarin, tak potom to prý na hematillogii zjistí a uvidí se co a jak dál... jestli mi ovšem ten Warfarin někdy vemou, protože už ho beru rok a půl a pořád je to všechno dokola.. no uvidíme.

manicka77
12. čer 2006

Tak před 5-ti týdny jsem vysadila HA a hned to dostala, trvala týden. Teď už je 35.den cyklu. Od pátka mě bolí břicho a šíleným způsobem prsa, hlavně bradavky a stále nic. Holky jak dlouho myslíte, že bych měla čekat než dojít k doktoru na vyvolávačku. Já se tomu chci ubránit, kord když mám příznaky jako před MS.