Hormonální antikoncepce. Jaké máte zkušenosti?

edira
30. led 2006

Ahoj děvčata. CHtěla bych vědět vaše názory a zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Jestli nějakou užíváte, jaké s ní máte zkušenosti apod. Prosím pište

yana
6. dub 2006

taky sem mela rada kureci - jen do te doby, nez sem nazivo slysela, jak se jisty zemedelec chlubil, ze zkratil dobu vykrmu jeste o dva dny - a kurata sou stejne velky. myslim, ze to bylo z 28 na 26, ale nevim to jiste. to sem teda koukala. nevim, jestli bych doma psenici a bramborama a kukuricnym srotem vykrmila za tak kratkou dobu takovyho golema. a "organic" drubez nefrci - lidi by to prej za ty penize nekupovali 😒

yana
6. dub 2006

...ale to uz sem nepatri, to uz sou jiny hormony 😉

marciaros
6. dub 2006

ja mam opravdu fyzickou nehcut, neni to nic psychickeho, nejprve mi prestalo kure chutnat a pak jsem se teprve zacala pidit po pricinach. jinak kupujeme taky v Madridu ekologicke hovezi z krav, ktere tu pobihaji volne po horach, je jen o malinko drazsi. take kupujeme drazsi vejce ze slepic, ktere nejsou v klecich, al eted ne, protoze kvuli ptaci chripce je zavreli dovnitr 🙂

yana
6. dub 2006

dneska si nevyberes - BSE, H5N1, v rybach z more rtut a jiny tezky kovy a kdovi co v tech z rybniku, v kytkach pesticidy, herbicidy a voda nicmoc. to by clovek musel umrit hlady rovnou 😉

marciaros
6. dub 2006

to je fakt. ja to myslela jinak, ze ted, kdyz jsou vsechny kurata zavreny, neni velky rozdil mezi tema eko a klecovejma...
jinak si myslim, ze je treba podporovat ekozemedelstvi, kde alespon zvirata netrapi. a kupovat osklivy, ale dobry jabka a jahody a ne ty, co vypadaji nadherne a vsechny stejne, ale chutnaji jako umela hmota 😒

herminka
6. dub 2006

Marciaros, nefandím užívání HA u mladých holek (kterým se ani ještě pořádně nenastartoval normální cyklus, a už ho tlumí HA), jen říkám, že chápu, že mají strach z těhotenství a kondom jim třeba nepřipadá dost spolehlivý 😉 A taky se mi nelíbí dlouhodobé užívání, někde na začátku této diskuse někdo psala, že mu MUDr. říkal(a), že HA maximálně 6 let, pak už třeba můžou přijít problémy s otěhotněním a tak...
Je fajn, když doktoři člověka pořádně informují, u nás neřeknou o rizicích HA nic, spíš ji propagují 😠
Zajímalo by mě, jak je to správně s jaterními testy - píše se, že u dnešní HA je už není třeba dělat, ale kdo ví...
U sebe plánuji (no, plánuji... ještě si pořád nejsem jistá, jestli do toho jít) investovat do náplasti, a když se osvědčí, chci být na HA maximálně 3-4 roky, pak už budeme s přítelem chtít děti.

marciaros
6. dub 2006

me gynekolozka rikala, ze se maji stale delat jednou za pul roku. spis mi prijde, ze chteji usetrit na testech a brat provize od farmaceutickych firem 😀 s temi mladymi divkami - o kolik je kondom nespolehlivejsi, nez HA? a co nemoce?

herminka
6. dub 2006

S tím kondomem to není už třeba řešit, psala Ti třeba i Anastázie, že jim moc nevěří; je to idividuální, já jim třeba věřím 😉 Dneska mají ty děcka přece osvětu i ve škole (to za nás nebylo), tak snad jsou o kondomech a jejich spolehlivosti (vůči nemocem i těhotenství) dost informované a je na nich, jak si vyberou (nebo jestli podlehnou tlaku partnera či strachu). U těch chlapů je to fakt o pohodlnosti, když se použije ten tenčí kondom, není tam (na obou stranách, bavili jsme se o tom s přítelem nejednou) skoro žádný rozdíl.
Jsem zvědavá, co mi k jaterním testům řekne můj gynekolog...

len
6. dub 2006

U nás to třeba bylo tak, že kondom nemáme rádi ani jeden, prostě se nám to s ním tak nelíbí 😒 Nicméně existují i jiné spolehlivé metody než ten kondom nebo HA, i když je to třeba trochu obtížnější, hlavní je chtít 🙂

janickabez
6. dub 2006

jak říkáš hermínko je to individuální, ale ne po každé je to tlak partnera (můj partner mě například k ničemu netlačil), ale rozhodně jsme věděli oba hned po prvním styku, že bez kondomu by to bylo pohodlnější, použili jsme ho za celou dobu vztahu asi 6x ( a to asi tak 5x na začátku, než jsem si nechla nepsat pilule a jednou teď když jsem je přestala baštit, ale byl to po těch 5 letech tak hroznej zážitek, že jsme šly řadši spát 😖 ) 😀
Ale pravdou je, že když vidím dnes ty 15 letý kočeny, tak být matkou jedné takové, tak jí ty kondomy asi přibalím i do školy 🙂 😀

honzina
6. dub 2006

No, já kondom taky moc nemusím... a manžel má na něj něco jako alergii, takže z těchto důvodů jsme se rozhodli pro HA (jo, taky nám jednou prasknul, to bylo vzrůšo, už nikdy víc!).
Takže jsem začala brát HA, už to bude nějakých 7 let... 😲 Čas na změnu, co? A nebo už to s těma pilulema nějak doklepu... 😀 😀 😀

meluzina
6. dub 2006

Marciaros : promiň, ale když čtu tenhle rozhovor tak se Tě musím zeptat : kde pracuješ ? Nemyslím to zle... jenom to na mně působí, že musím být obchodní zástupce např. firmy Durex.... 😀 😀 To je opravdu jen vtípek... nemám nic proti kondomům... !

marciaros
6. dub 2006

😀 neboj, opravdu to neni skryta reklama (navic, nebyla jsem to ja, kdo uvadela znacku 🙂 spis jsem vysazena na tu snadnost, s niz s nami lekari expermentuji: jak uz jsem rikala, uplne me sokovalo, co se v poslednich letech delo kolem hormonalni terapie pro zeny v prechodu. nejdriv jim ji cpali horem dolem, POTOM zjistili, ze dost skodi, tak od ni ustupuji ☹

meluzina
6. dub 2006

Určitě s Tebou souhlasím, že to není zrovna zdraví..... ale musím přiznat, že věřím tomu, že se snaží a hormonů je v HA čím dál tím méně... teda doufám 🙂 Osobně je mi to už jedno .. chceme miminko... 😉 ale když nad tím tak přemýšlím tak si řikám, jestli právě nemá dlouhodobé užívání HA negativní vliv na otěhotnění... Myslím po vysazení, samozřejmě 😀

marciaros
6. dub 2006

tak to preju krasne snazeni a hodne stesti! me kdysi doktorka rikala, ze prechodne efekty HA vymizi do roka. ale dokonce jsem slysela, ze HA, kdyz se vysadi, naopak plodnost zvysuje.... 🙂

meluzina
6. dub 2006

Jo, to jo, ale údajně v prvních 3 měsících.. a to jsme se ještě nesnažili... už ji neberu 2 roky... taky mi někdo radil ať si na měsíc vezmu HA a pak vysadím a bude hotovo 🙂 nevím, možná to udělám... ale zatím to ještě zkusíme bez chemie

marciaros
6. dub 2006

to vis, ze jo, uvidis, jak to pujde v cuku letu. hlavne se nestresovat. za chvili si sem budes chodit stezovat na ranni nevolnosti 😉 hodne stesti!!!!!

len
6. dub 2006

Já si stejně říkám - ať je v tom hormonů hodně nebo málo, účinek je stejný - přesvědčit tělo, že je těhotné, třeba několik let bez přestávky, narostou prsa, často to má vliv na psychiku, několik let neprobíhá ovulace... I kdyby tam těch hormonů bylo sebemíň, tělo to ovlivní sakra hodně a mně tenhle zásah přijde dost nepřirozený. Možná je to jen můj osobní pocit, ale já s HA sekla ze dne na den nikoli v okamžiku, kdy jsem začala přemýšlet, co to všecko obsahuje a jak moc je to testované, ale ve chvíli, kdy jsem si položila otázku - co to se mnou vlastně dělá? Je to normální, že jsem tři roky neměla ovulaci? A zjistila jsem, že když to brát nemusím (třeba hormony na štítnou žlázu jíst musím), rozhodně bude lepší, když budu bez toho. Sama jsem žádné problémy neměla, ale kolem mě se jich vyskytlo dost na to, abych byla vlastně moc vděčná, že jsem OK. A doufám, že za deset, dvacet, třicet let se neobjeví problémy, které v takhle dlouhodobém horizontu nikdo netestoval 😒 Ale na druhou stranu chápu holky, které to berou, já si tímhle stádiem prošla taky a to, že teď už bych do toho nešla za žádnou cenu, neznamená, že v osmnácti by mi tyhle důsledky nepřišly malicherné 😉 Holt lidi se mění 🙂

yana
6. dub 2006

len - myslim si to samy. taky nerikam, ze sem to nikdy nebrala. k tomu mnozstvi hormonu - ani doktori nejsou sami presvedceny, ze min znamena lip. taky uz to tu nekdo psal, ze se 3. generace nejak neosvedcila a sahli zpatky po generaci 2. a to se doktori neshodnou ani na tom, jestli je vubec nutna ta sedmidenni prestavka na "menses", kdyz to vlastne ani MS neni... stava se, ze s naplasti nebo hormonalnim nitrodel. zmizi uplne a pak zase se zensky ptaj jestli je to zdravi. kdo to vlastne vi?
meluzina - nejsem obchodni zastupce durexu ani pharmatexu 😉

zvizatinka
6. dub 2006

Holky, me se to totiz vratilo - ja jsem sem kvuli tomu psala uz driv, myslela jsem, ze jsem uz OK, ale nejsem 😖 Zase 14 dni MS ☹ A to jsem mela mesic pauzu /bez prasku/ a v pohode, uvazuju, ze je brat nebudu, jenze zase nemam pravidelnou MS a nevim, jak to vyjde na dovcu... 😠 Ale to je jedno, hlavne kdyz budu v pohode a nebudu ji mit dyl, nez jak to ma byt 😉 Doberu platicko a koncim... 😕 Uvidime, jak to pujde bez HA. U doktora jsem byla, mel podezreni, ze mam cystu, prohlidl me a nic 😅 Dal mi jinou HA a to bylo vse. Zkusim ji proste vynechat vic jak 2 mesice, treba to pujde. A jestli budu mit MS porad tak dlouhou, tak pujdu k doktorovi. Drzte palce 😉

pet1
6. dub 2006

Ahoj možná jsem asi jediná, ale s HA mám docela dobrý zkušenosti. Brát jsem ji začala už v 16, protože jsem trpěla chudokrevností ze silné menstruace. Od té doby jsem v poho. Když jsem musela vysadit kvůli operaci, tak bylo všechno celkem OK (až na silnou menses). Jinak pravidelná menstruace taky není nic přirozeného. Podlě několika článků totiž ženy v počátku téměř nemenstruovaly. Menses začínala v pozdějším věku, a když se dostavila, byl to pro muže signál, že je žena dospělá a může otěhotnět... A tak to bylo pořád dokola...

marciaros
6. dub 2006

mas castecne pravdu, to je historicky fakt: zeny nemely menstruaci tak casto take proto, ze casto, zvlast v lednu a unoru, byly z hladu podvizivene. a take byly casteji tehotne (i kdyz nemeli o tolik deti vic, nez my - protoze ctvrtina deti umirala do peti let veku), coz take znamenalo nemenstruovat. ale neni zatim dokazano, ze by jim to nejak prospivalo a nam pravidelna menstruace skodila 🙂

pet1
6. dub 2006

marcios: já si samozřejmě nemyslím, že pravidelná menstruace škodí 😀 Spíš jsem to napsala jen tak pro zajímavost. Podle mě je HA dobrá, pokud máte nepravidelný cyklus, bolesti apod. Je to prostě volba mezi menším zlem. Rozhodně bych ale HA nezkoušela, kdybych mela pravidelný cyklus.

marciaros
6. dub 2006

souhlasim, pet! jasne, me ty studie taky prijdou desne zajimave, clovek si uvedomi, jak hluboce odlisny byl zivot v dobe jeste docela nedavne 🙂

ladenka
7. dub 2006

To mi holky také můj gynekolog říkal, že nejpřirozenější je pro ženu mít menses jednou za devět měsíců a když je to déle, tak to také nevadí, že to tak příroda zařídila.
A přidám se k pet1, já také beru antikoncepci už dlouho, od 15 let, a nemůžu si na ni ani v nejmenším stěžovat, nevím samozřejmě co bude až ji jednou vysadím, ale to teď řešit nehodlám. Prostě mi nyní vyhovuje. A co se týče kondomů, tak já jim nevěřím a ani nám nevyhovují, občas je použijeme i při HA, když se milujeme a potom máme někam jít (chápete, abych nebyla "ulepená"). Ale prostě to s ním není ono. Navíc nám několikrát prasknul nebo sjel a my ho lovili, v těch chvílích jsem byla opravdu ráda, že mám i HA.

tyna
7. dub 2006

myslíte, že je dobré vysadit HA měsíc před svatbou beru Femoden a další platíčko už jsem nechtěla...jaké jsou vaše zkušenosti s vysazením HA..pociťujete nějaké změny..např. akné, bolesti hlavy apod..pořád se rozmýšlím, jestli si mam nechat napsat ještě jedno platíčko nebo ne. děkuji za vaše názory

aajka
7. dub 2006

Ahoj Tyno, já jsem už 2 měsíce bez HA a změny pocťuji, ale 100% k lepšímu. Akné nemám vůbec, bolesti hlavy taky ne, ty jsem spíš mívala z HA a MS mám naprosto pravidelnou. Jsem ráda, že jsem vysadila a už bych do toho nešla, mám samé pozitivní zkušenosti, co prášky neberu, navíc přítel si to nemůže vynachválit, jak jsem příjemná apod., že ten už by mě ty prášky snad ani brát nenechal 😎

marciaros
7. dub 2006

tyno, take pozitivni: snizeni stavu uzkosti, akne, na ktery antiko ucinkovala, se nevratilo a ni po vysazeni, migreny vymizely

len
7. dub 2006

Tyno, já se sice po vysazení cítím naprosto OK, ale přeci jen bych ten měsíc být tebou vydržela. Trošku bych se bála toho, že mi to rozhodí MS a přijde to nečekaně v den svatby extrémně bolestivé ☹ Buď bych přestala tak půl roku před svatbou (v tvém případě co nejdřív), ať se tělo stihne trochu srovnat, nebo hned po svatbě. Ty problémy s pletí či nepravidelnou MS přijít nemusí, ale můžou, každý na to reaguje jinak a dělat experimenty měsíc před svatbou mi přijde poněkud nebezpečné 😕

wacinka
7. dub 2006

Ahoj já jsem vysadila antikoncepci více jak před rokem a cítím se skvěle, dá se říct, že možná ještě lépe než s HA. Akorát je pravda, že mi to rozhodilo MS, ale teď už je to OK. Já už bych je v žádném případě nezačala brát, nabourává to organismus. Musím souhlasit a aajkou, protože jsem bývala podrážděná a po vysazení to nějak vymizelo. Tak záleží na tobě. 😉