Hormonální nitroděložní tělísko (Jaydess), vše o něm

smolinek
8. dub 2014

Zdravím maminy,
chci se zeptat na toto nitroděložní tělísko. Mám problém se silnou menstruací a po vyšetření mi zjistili špatnou tvorbu červených krvinek z nedostatku železa, díky tomu že se mi v děloze tvoří vysoká stěna sliznice, tak toto tělísko má tomu zabránit . Dr. mi ho doporučila, musí ho zavést pod narkozou, protože jsem měla dva císaře a k tomu zašitý čípek. Prolezla jsem většinu diskuzí, ale nenašla jsem tolik odpovědí a ráda bych byla v obraze než půjdu k Dr. na kontrolu. Máte někdo zkušenost s tímto tělískem a zavedením pod narkózou? Ovlivňuje to chuť na sex, nálady, váhu ( potřebuji přibrat 😀 ).
Moc díky 😵

porodnibabka
9. dub 2014

@smolinek ahoj, Jaydesse je v podstatě obdoba Mireny,ale její doba účinnosti je na kratší dobu. Konkrétně na 3 roky. Tyhle typy tělísek jsou dobře snášený a menstruace při ní je v podstatě minimální, nejčastěji v podobě špinění. V narkóze se občas zavádí. arkóza je krátkodobá,ale je pak potřeba počítat s krátkou hospitalizací třeba na 6 hodin na dospání. Vliv by to nemělo mít na nic. je to čistě gestagenní tělísko.

smolinek
autor
9. dub 2014

@porodnibabka: moc děkuji. Ještě jsem se chtěla zeptat, kdyby nastala situace, že toto tělísko tělo nesnese, tak zda je nárok na vrácení peněz nebo část z nich?

porodnibabka
9. dub 2014

@smolinek ano, ta možnost tu je. Je nutné pak do ambulance kde se tělísko zavádí objednat, nahlásit problém a firma peníze vrací. Obvykle záleží na problému. Pokud bys třeba tělísko nechtěla bez evidentního problému, asi by to obtížné bylo, ale když nesedne a bude dělat obtíže, tak s tím problém není. Jinak obtíže v podobě třeba nepravidelného špinění mohou trvat 3-6 měsíců. Další těhulkování již neplánuješ?

smolinek
autor
9. dub 2014

Děkuji za informace 😉 Zatím další mimi neplánujem. Mám dvě děti ( 5 let a 2,5 roku ) a jsou teď v takovém tom průbojném věku, že někdy jsem ráda, že je večer a jdu si lehnout 🙂 I když mě miminka moc lákají, tak u mě to první těhu proběhlo s komplikacemi a u toho druhého to bylo sice v pořádku, ale pořád jsem se bála, že něco přijde. Celodenní nevolnosti mi také moc nescházejí 😀

porodnibabka
10. dub 2014

@smolinek 🙂 to chápu. Ok, v tom případku bych do toho šla. Ptala jsem se jen proto,že po vyndání tělíska klidně rok i déle nemusí být měsíčky, takže abys s tím předem počítala. 😉 Po 2 císařech už je to stejně dost na hraně a ještě jedno dítko a už bych byla opatrná. Držím palce, ať jsi s tělískem spokojená.

smolinek
autor
10. dub 2014

@porodnibabka : Moc děkuji za vše 🙂

porodnibabka
10. dub 2014

@smolinek rádo se stalo 😉

cetvik
15. dub 2014

Ja jdu ve ct na zavedeni...... mam trosku strach, su po 2 sekcich a vzhledem k tomu, ze dalsi dite uz neplanujeme rozhodla sem se takhle...... tak uvidime... kazdopadne u me bude zavadeni "zaziva" 😀 😀

porodnibabka
29. dub 2014

@cetvik tohle tělísko je subtilnější,takže by to mohlo být lepší,ale pokud už dětičky nechceš, je to supr volba. navíc, pokud máš takový strach,rozhodně bych byla pro zavedení v krátké anestezii. 😉 běžně se to dělá,ale záleží,odkud jsi a jak máš ochotného gynekologa.

cetvik
30. dub 2014

@porodnibabka dopadlo to uplne vyborne 😉 ac si gynekolog puvodne nevedel, jestli to nakonec opravdu nebude nutne v nemocnici (mam obracenou delohu a jeste ne uplne standartniho tvaru), tak to zvladnul na jednicku 🙂 bolesti bych to rozhodne nenazyvala, spis to bylo neprijemne, nez cokoliv jineho 😉 mam ho uz 14 dni, zatim bez obtizi a problemu, tak uvidime....Snad by se do 3m melo srovnat i spineni.... Musim uznat, ze jsem se bala opravdu uplne zbytecne 😉

porodnibabka
5. kvě 2014

@cetvik super,tak to jsi moc šikovná a doktor taky 😉 urovná se, neboj a věřm,že budeš opravdu moc spokojená.

cetvik
5. kvě 2014

@porodnibabka jojo, verim tomu 😉 uz konecne hlavne nemusim myslet na to, jestli sem si piluli vzala nebo ne a vecne se stresovat 🙂

danakal
5. kvě 2014

tělisko dovnitř a ven
Ahoj holky,
když se Jiříček narodil, měla jsem v plánu dát si tělísko, než se ale stihlo zavést -než se zahojilo jak mě po třech měsících přešívali- už bylo zaděláno na Vendulku. Po porodu Vendy už jsme s manžou „neriskovali“ a trpělivě jsme čekali na měsíčky, což je nejpříhodnější doba k zavedení tělíska. S doktorkou jsme vybrali Mirénu a před třemi týdny mi ji dala.
V návodu se píše, že z děložního hrdla by měli jít nahmatat dvě šňůrky, za které se tělísko vydělává. Já jsem je prostě nemohla najít, a pak jsem si už ani nebyla jistá kde přesně hledat. Než mě toto stačilo vyvést z míry začala jsem krvácet - to už mě znepokojilo dost a objednala jsem se na kontrolu. To bylo týden po zavedení.
Doktorka vlákna taky nenašla a konstatovala, že se tělísko mohlo pohnout. Ale zrovna ten den si zapomněla ultrazvuk v druhé ordinaci, tak jsem jen dostala prášky na zmírnění menstruačního krvácení a termín na ultrazvuk. Na ultrazvuku tělísko vůbec nebylo a byla jsem odeslána na rentgen. Tam už se ukázalo, ale místo toho aby bylo, jak bych očekávala, uprostřed, bylo naležato a jaksi bokem. Doktorka si mě pak pozvala, že se pokusí jej vrátit; přeci jen to stálo skoro jak náš nový kočárek. Na zákrok si pozvala i doktorku z firmy, co to vyrábí. Trochu jsem se bála jak mě rozrýpe ale nakonec na to nedošlo - tělísko totiž nebylo v děloze ale v dutině břišní!
Hned mě objednali na operaci na Obilňák. Byla jsem z toho psychicky zničená. Další operace těsně po porodu. Další narkóza a tím pádem ztráta mlíčka. Manža musel hned z práce postarat se o děcka. Když mi v nemocnici dělali předoperační vyšetření, říkali, že to za svou praxi ještě neviděli. Tělísko si v klidu prošlo děložní stěnou a ranka se zahojila. Prý jsem měla štěstí, že se to nezanítilo.
Vyndali jej naštěstí hladce a rychle laparoskopicky. Hned jsem si domluvila nadstandardní pokoj, aby ke mně mohl manža s Vendulkou. Narkóza nebyla tak hluboká a sestra mi poradila po ní vylít první odstříkané mlíko a pak zkusit přiložit Vendy. Naštěstí se chytla. Dnes třetí den po operaci nás pustili dom.
Moje gynekoložka mě několikrát volala a starala se jak to vypadá a od té firmy vzkázala, že nám vrátí plnou cenu. Aspoň něco. Ty dva dny nadstandardu s osobou navíc jsou taky pálka.
Nikdo neví, proč se to vlastně stalo, možná prý jsem alergická na měď obsaženou v tělísku. Až teď jsem si uvědomila, že nesnesu náušnice jiné než ze zlata nebo chirurgické oceli. Ale nevím jestli to má souvislost. Rozhodně varování o alergii na kovy jsem dopředu u tělíska nevyčetla.
Teď jen doufám, že se mi ty tři dírky v bříšku rychle zahojí a budu se moct pořádně starat o děcka.

porodnibabka
7. kvě 2014

@danakal ahoj, no teda, to jsi si užila. Laparka se hojí dobře a rychle, za chvíli o ní nebudeš vědět. 😉 V Mireně by žádný kov právě být neměl, je tam jen síran bárnatý,aby bylo tělísko viditelný na RTG, tak nevím. přiznám se,že jsem o tom nikdy neslyšela. Jenže co není pravděpodobné ještě není nemožné. Přeji už jen vše pohodové a klidné. 😉

allia1609
21. říj 2014

Dobry den,

skoro pred tydnem jsem si nechala zavest NT Jaydess a od te doby kazdy den spinim a citim bolest jako pri menstruaci. Neni to nic hrozneho, jen bych rada vedela, jestli se mam na tlak v podbrisku ohlizet nebo jestli muzu normalne fungovat- sportovat a pod. Na jinem foru jsem se docetla, ze by na 14 dni mel byt utrum se sexem i s orgasmem- co je na tom pravdy? Omlouvam se, jestli uz se tu na to nekdo ptal 🙂

anastaziew
3. pro 2014

Asi před třemi měsíci jsem si nechala zavést Jaydess. První tři dny jsem měla silné bolesti, ale gynekoložka mě na to předtím upozornila, takže jsem tomu nevěnovala takovou pozornost. Od té doby mě bříško bolí jen trochu v dobu, kdy bych měla dostat menzes. A co se týče sexu s přítelem jsme radši počkali měsíc, protože jsem nechtěla nic riskovat, ale po měsíční abstinenci si už opět užíváme dál a o tělísku ani nevím a na kontrole taky bylo vše v pořádku 🙂
@allia1609

certakaca
16. únor 2015

Dobrý den,
tento týden to budou tři měsíce od zavedení nitroděložního tělíska (Jaydess), tři měsíce krvácení téměr bez přestávky, tři měsíce sexuální abstinence (které by rozhodilo nejedno manželství)... Tohle kdybych věděla dříve, pro tělísko bych se nerozhodla. Dr. tvrdí, at jěště počkám, že to přestane. Už tomu přestávám věřit. Za dva týdny jsem objednaná na kontrolu a vážně zvažuji vyjmutí tělíska. Jsem velice zklamaná ☹

becky1
17. únor 2015

Ahoj mužu se zeptat když si nechám zavest tělísko jestli to při sexu pociti nejak i muj přitel ? a po jak dlouhé době od zavedení mužu s ním spát ?? 🙂

mikulsa
18. únor 2015

Ahoj, ráda bych se podělila o své zkušenosti, co se tělíska týče. Konkrétně se jedná o Jaydess na 3 roky 🙂 Tělísko mám od 6.1.2015 a zatím jsem s ním spokojená i přes menší komplikace 🙂 Zavedení mě nebolelo vůbec, některé preventivní gynekologické prohlídky mi přišly daleko nepříjemnější 🙂 Následující 3 dny jsem si musela občas vzít ibalgin, byla to bolest, jako když vás hodně bolí podbřišek při menstruaci. Ale dá se to přežít, a navíc mě na to pan doktor upozorňoval 🙂 Téměř celý měsíc jsem pak špinila, některé dny více, některé dny méně, někdy téměř vůbec. Po měsíci, zhruba v termínu kdy jsem měla mít další menstruaci, jsem špinila relativně dost, ale stále to byla slabá menstruace oproti tomu, na co jsem byla zvyklá. Co mi vadilo byly křeče, které tuto "menstruaci" doprovázely. Nicméně teď, tedy druhý měsíc už špiním úplně minimálně a bolesti zatím také žádné. Co se sexuálního života týče, partner necítí nic, a jsme zatím oba spokojení. Každý týden je znát pokrok, co se přivykání těla na tělísko týče, a doufáme, že se to brzy ustálí úplně.

terezka666
19. únor 2015

Ahoj, taky se chci podělit o zkušenosti.
V listopadu 2014 jsem si nechala zavést Jaydess (takže ho mám teď 3 měsíce) z důvodu neustálých vaginálních mykoz. Ty ted prestaly, ale mám horší potíže. Po Vánocích mi doktor našel cystu o velikosti asi 3 cm, ta pak v pohodě sama zmizela.
Ale teď asi týden mě pobolívalo břicho zvlášť při pohybu a dost mě to bolelo při vyprazdňování a čůrání. Ovšem včera to byl horor. Večer mě příšerně začalo bodat v břichu, málem jsem letěla na pohotovost, kdyby to nakonec po 2 hodinách nepřestalo. Měla jsem podezření, že se mi tělísko nějak pohlo.
Dnes mi gynekolog udělal sono a mám cystu žlutého tělíska 4,5 x 5 cm velkou. Říkal, že mám přijit na kontrolu a kdyby bolesti zase přišli tak mám volat.....
takže jsem se sice zbavila mykoz, ale ted mam cysty ☹ Už nevím co mám dělat. Je mi 18 let a bojím se, že pokud by se ty cysty opakovaly takhle pořád dokola, byla bych neplodná. Není lepší to tělísko vytáhnout? (Podotýkám, že před tělískem jsem nikdy cysty neměla)

evulina77
19. únor 2015

@terezka666 jestli je ti 18, tak dej tělísko ven

terezka666
20. únor 2015

@evulina77 proč myslíš? 🙂 jen mě zajímá důvod

evulina77
20. únor 2015

@terezka666 podle mě je tělísko pro ty, co ještě nerodily nevhodné. Hrozí záněty, srůsty apod.

terezka666
21. únor 2015

@evulina77 Jaydess je právěže vhodné i pro nerodičky a slyšela jsem na to spoustu pozitivních reakcí od uživatelek tak si nejsem jistá:-/

miralobe
3. kvě 2015

@terezka666 Terezko, teda ty jsi případ. Mně je 23, jsem taky nerodička a moje doktorka už právě Jaydess spoustě nerodičkám zavedla (hlavně samozřejmě za poslední rok) a nechala jsem si podrobně vylíčit s čím se už setkala a jediný problém zatím byl, že to někdy nejde zavést, když je něco na čípku nebo tak. Já mám Jaydess 2 měsíce, perfektně mi sedí a nemám problémy. Ale dle toho co píšeš, je klidně možné, že za ty cysty tělísko může, on je to dost velký zásah do těla, u mě to má vliv i na náladu, sexuální chutě a tak, takže je potřeba se trochu obávat. Rozhodně bych v tomto dala na radu své doktorky, vše bych ji vylíčila, ať to hlavně vyřídí do firmy, co tu tělíska prosazuje, ať se na všechny možné nežádoucí účinky přijde co nejdříve. Je taky možné, že Ti vrátí peníze, takže bych do toho asi šla...

miralobe
3. kvě 2015

@becky1 Becky, nechráněný sex můžeš mít prakticky hned po zavedení, jsi chráněná hned první den (tak mi to říkala má doktorka), akorát Ti pravděpodobně první den nebude moc příjemně a budeš krvácet, ale to záleží, každopádně neotěhotníš. Partner může cítit provázky, ale například moje doktorka je rovnou po zavedení dost zastřihla, takže je můj přítel vůbec necítí, ani já si je nenahmatám, ale dle ultrazvuku tělísko sedí perfektně. Kdyby je cítil, můžeš si zajít k doktorce znovu, aby je přistřihla a pak už to bude jistě v pohodě (můj necítí vůbec nic, ze začátku mě dokonce podezříval, že jsem si tam to tělísko určitě nenechala dát 😀)

miralobe
3. kvě 2015

@allia1609 Allio, ty už jsi to pravděpodobně vyřešila, ale třeba bude mít někdo podobnou otázku... Bolesti můžou trvat třeba i měsíc i déle a znamená to jenom to, že si tělo na cizí těleso v děloze zvyká. Já neměla problémy, bolest jsem cítila jen první den a pak vždy v době menstruace, ale menší než dříve. Ale když jsem odcházela od doktorky po zavedení, tak říkala, že pokud půjdou bolesti utlumit práškem a půjde přitom jakš takš existovat, ať nevolám a vydržím do kontroly po 6 týdnech, takže to není nic neobvyklého. Žádné zákazy u jaydess nejsou, pokud to jde, nemusíš svůj životní styl vůbec upravovat. Co se týče sexu, tak moje mladá inovativní a nejlepší gynokoložka na světě říkala, že jsem chráněná od prvního dne, ať na to klidně vlítneme, když už si to platíme 😉 I když ji bezmezně věřím, dali jsme tomu celé dva dny (spíš přítel byl nejistý), ale pak jsme na to vlítli, je to už přes 2 měsíce a miminko nečekáme 😉

miralobe
3. kvě 2015

@danakal Je mi líto, co se stalo, je to holt zásah do těla, který není ještě řádně prozkoušen, aby se vědělo vše, co se může stát a stejně na to bude každé tělo reagovat trochu jinak. Já jsem tedy věděla, že v jaydess je kov už před zavedením, vytváří nepřátelské prostředí pro spermie. Je dobře, že si nám sem svou zkušenost napsala a doufám, že už se Ti daří dobře, jenom bych měla poznámku pro zvažující o zavedení tělíska... V téhle době je dost těžké vybrat tu správnou antikoncepci, ale je to potřeba a jaydess i pro nerodičky je v současné době pravděpodobně nejlepší volba po úplné absenci sexu, že jo. Pokud tomu uvěříš a trochu se pohlídáš, můžeš mít pak 3 roky svatej pokoj a navíc se vaječníky naučí produkovat vajíčka, aby byly připraveny, až budou potřeba, nejde to přes krev celýho těla jako prášky, takže odpadá spousta těch nežádoucích účinků jako jsou trombózy apod. Je v tom budoucnost, v Německu už se to zavádí déle a je to čím dál oblíbenější... ale jisté riziko tam je, což je samozřejmě potřeba brát v úvahu. Ať se daří všem! Spokojená členka Jaydess-family 😉

becky1
3. kvě 2015

@miralobe děkuji 🙂

monalis
6. kvě 2015

@miralobe reaguji na složky obsažené v tělísku. Když se podívám na internet na výrobce a přiložený dokument o přípravku vidím, že měď, kterou zmiňovala @danakal tam obsažena není. Je tam uvedeno pouze stříbro. Je to tak nebo ne? Já též o tělísku uvažuji, ale s mědí ho mít nemohu.
Když tak předem děkuji za objasnění 😉