Jaká si myslíte, že je nejlepší antikoncepce?

lu777
12. dub 2008

zajímalo by mě co považujete za nejlepší antikoncepci ?

hledám, hledám a každá má nějaké vedlejší účinky a nebo je nespolehlivá..

co by dostalo váš hlas?

teda kromě Aspirinu, který se drží mezi koleny 😉 😀

orchidis
17. bře 2014

@kacab Spermatu samotného je hrozně málo. Asi jen 5ml. Vstřebá se to, normálně, bez následků.

orchidis
17. bře 2014

@jmenujisestella2 Takto mají dvě mé kamarádky dítě 🙂. Za dodržení všech pravidel.
Ale nechci strašit. Je dobře, že to v plodných dnech ještě sichrujete, pže tato metoda v praxi fakt nic moc... ☹

jmenujisestella2
17. bře 2014

@orchidis Samozřejmě, že to není 100%, ostatně jako žádná metoda. Ale myslím, že mám snad dost rozumu na to, abych věděla, proč to dělám. Navíc pořád je tu fakt, že ve svém věku už bych si první mimi pomalu mohla i dovolit (ačkoliv neplánuju), pokud k tomu připočtu to, že mám stálého staršího partnera, od kterého vím, co čekat. Prostě se řídím radou 'radši dřív, než pozdě' a taky věřím, že jestli to přijít má, tak to přijde. Jestli ještě ne, tak ne 🙂

klaudia321
21. bře 2014

najlepšia antikoncepcia - žiadna, lebo žiadna vlastne nie je dobrá.....
Hormonálna antikoncepcia

„Hormonálna antikoncepcia môže byť podaná ústne („ako tabletka”), implantovaná do telesného tkaniva („ako tyčinka”), absorbovaná cez pokožku („ako náplasť”), vstreknutá do pokožky (Depo-Provera), vylučovaná pod pokožkou z vnútromaternicového telieska (Miranda) alebo umiestnená vnútri maternice (Nuvaring).
Tieto môžu zahŕňať:
• Zmenu hlienu krčka maternice (ktorá znižuje pravdepodobnosť, že sa spermia dostane k vajíčku)
• Potláčanie ovulácie alebo:
• Implantáty zabraňujúce oplodnenému vajíčku, aby sa dostalo do maternice, kde by malo rásť deväť mesiacov do pôrodu”[23a]

Klasická hormonálna antikoncepcia je metódou, ktorá v porovnaní s ostatnými antikoncepčnými metódami najmenej zlyháva. Otehotnenie v dôsledku zlyhania sa udáva v rozmedzí 0,2 – 1,0 na 100 žien, ktoré ju užívali v priebehu jedného roka. Užívajú sa tri týždne tabletky s hormónmi alebo s hormónom. Nasleduje sedemdňová prestávka, počas ktorej obvykle začína, prípadne i končí pseudomenštruácia (nepravá menštruácia). Nasleduje znova trojtýždňové užívanie tabletky.

Okrem hormonálnej kombinovanej antikoncepcie v podobe tabletiek existujú jej príbuzné formy ako antikoncepčná náplasť Evra a antikoncepčný vaginálny krúžok.

Novšie tabletky obsahujú dva hormóny. Prvý je podobný estrogénom, ktoré vytvárajú vaječníky v priebehu celého cyklu. Druhý je podobný gestagénom, hormónom žltého telieska, ktorých hlavným predstaviteľom je progesterón. Ten bežne vzniká v žltom teliesku vaječníka v 2. polovici menštruačného cyklu. Obidva druhy hormónov v tabletkách sú syntetické.

Pôsobia predovšetkým ako blokáda ovulácie, t.j. blokáda uvoľnenia vajíčka z vaječníka. Ide o útlm hormónu FSH, ktorý inak stimuluje zrenie folikulu a útlm luteinizačného hormónu LH, ktorý pôsobí na premenu prasknutého folikulu na žlté teliesko. Stupeň útlmu závisí od dennej dávky estrogénu v tabletke. Čím je dávka estrogénu nižšia než 0,050 mg, tým má útlm tvorby hormónov FSH a LH menšiu spoľahlivosť. Pri orálnej antikoncepcii (prijímanej ústami) sa denná dávka pohybuje v rozmedzí 0,030 – 0,035 mg.

Progestínová zložka nefyziologicky (neprirodzene) účinkuje na maternicovú sliznicu v prvej fáze cyklu. Na sliznici dochádza k zmenám, ktoré znemožňujú uhniezdenie zárodku človeka. Sliznica maternice je nepripravená na prijatie počatého dieťaťa. Výsledný účinok je abortívny – potratový. Zabíja sa tak nespočítateľné množstvo počatých detí.

Napriek tomu, že hormonálna antikoncepcia chemicky zabíja počatého človeka, čo je vedecký fakt, je ignorovaný tými, pre ktorých je počaté dieťa prekážkou v „sebarealizácii“ ženy. V mene hesla: „Za kariérou aj cez mŕtvoly!“[24]

Každá hormonálna antikoncepcia so sebou nesie riziko zabitia embrya. Výrobcovia to dokonca priznávajú, ale nie v príbalovom letáku pre pacientky, ale len v informácii pre farmakológa. Pri používaní kombinovanej hormonálnej tabletky sa vyskytne oplodnenie v 1.7% až 28.6% za cyklus. Progestínové tabletky majú mieru oplodnenia 33% až 65% na cyklus.[25]

Hormonálna antikoncepcia ďalej nepriaznivo ovplyvňuje hlien maternicového krčku: je ho menej, jeho viskozita je vyššia a má pozmenenú štruktúru, takže prienik spermií je sťažený. Účinky hormonálnej antikoncepcie sú hrubým zásahom do prirodzeného hormonálneho cyklu ženy. Skalní obhajcovia tejto metódy vypočítavajú jej najrôznejšie priaznivé vedľajšie účinky. Napríklad uvádzajú, že znižuje výskyt nezhubných nádorov pŕs, znižuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov, avšak zabúdajú uviesť, že zvyšuje výskyt zhubného nádoru (karcinómu) prsníkov.[26]

Endokrinológ profesor Schreiber, DrSc. uvádza, že rozsiahla štúdia vykonaná v južnom Švédsku ukázala, že užívanie tabletiek pred dvadsiatym piatym rokom a pred prvým otehotnením zvyšuje pravdepodobnosť vzniku karcinómu prsníka 2 až 5 krát.[27]

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2005 presunula kombinovanú hormonálnu antikoncepciu (estrogénovo-progestinové tabletky) do kategórie vysokokarcinogénnych (rakovinotvorných) látok pre ľudí.[28]

Syntetické hormóny nahrádzajú prirodzené hormóny, a teda vaječníky zakrpatejú a scvrknú sa, lebo nemusia produkovať vlastné hormóny. Bez fungujúcich vaječníkov je riziko rakoviny vaječníkov samozrejme nulové. Stena maternice sa stenčí až na minimum, lebo hormonálna antikoncepcia jej každý mesiac bráni v tom, aby zhrubla a pripravila sa na možné uhniezdenie embrya. Preto neprekvapuje, že ženy, ktoré sú dlho na hormonálnej antikoncepcii, nemôžu otehotnieť, resp. majú veľa spontánnych potratov. Reprodukčné orgány ženy sú takto chemicky zmrzačené. Ženy na hormonálnej antikoncepcii vlastne aj roky neovulujú a ich menštruácia je len falošná. Ťažko hovoriť o regulácii menštruačného cyklu, ak s tabletkou žiaden neexistuje. [29]

Relevantný je tiež fakt, že ženy na tabletkách strácajú chuť na sex, mávajú depresie, trombózy, nadváhu a ďalšie negatívne vedľajšie účinky.[30] Cyproteron obsahujúce antikoncepčné tabletky odstraňujú akné v čase, keď ich dievča berie. Ak ich vysadí, zistí, že nie je vôbec vyliečená a jej problém sa obnovil. Čím mladšia a čím dlhšie berie hormonálnu antikoncepciu, tým má oveľa vyššiu pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu prsníka.[31] Ženy majú bežne problém otehotnieť po rokoch na hormonálnej antikoncepcii[32], pričom ich plodnosť je podľa kanadskej odborníčky znížená o 26%.

Antikoncepciu nesmú užívať tie ženy, ktoré fajčia, majú pečeňové choroby, žlčníkové obtiaže, poruchy výmeny tukových látok, cukrovku, nadmernú váhu, epilepsiu, zápaly žíl, zvýšený krvný tlak.[33] Ďalšie negatívne účinky a následky užívania hormonálnej antikoncepcie sú zrazeniny v žilách, respektíve vznik trombóz, infarkty srdca, mozgové porážky, poruchy pri menštruácii, bolesti hlavy, žalúdočná nevoľnosť, obezita a iné.[34]

Na vznik trombóz predisponujú najmä stavy so zvýšeným zrážaním krvi (hyperkoagulačné stavy alebo trombofilné stavy). U užívateľky antikoncepcie je navodený stav so zvýšeným zrážaním krvi, ktorý môže byť znásobený prítomnosťou vrodenej poruchy zrážania krvi a ona to samozrejme nemusí tušiť, najmä v mladom veku. Je mylná predstava, že u hormonálnej antikoncepcie ide len o lokálne pôsobiacu tabletku na dočasné odstránenie plodnosti. Dospievajúce ženy môžu byť rizikové z hľadiska porúch menštruačného cyklu po vysadení antikoncepcie, ide o tzv. post-pill amenorrhol – je to nedostavenie prirodzeného menštruačného cyklu a treba to riešiť aplikáciou liekov.[35]

Iné formy hormonálnej antikoncepcie:

Minitabletka – hormonálna jednozložková antikoncepcia

Oproti klasickej tabletke obsahuje len jeden z hormónov, a to progestín vo veľmi nízkej dávke. Berie sa denne bez prestávky. Pôsobí na zmeny hlienu maternicového krčku ako je tomu pri klasickej tabletke. Významne narušuje maternicovú sliznicu a tak sťažuje uhniezdenie zárodku človeka (potratový účinok). Nezriedka vedie k nepravidelnému maternicovému krvácaniu. Ovuláciu však blokuje minipilulka veľmi nespoľahlivo. Výhodou síce je, že odpadnú nepriaznivé účinky estrogénovej zložky klasickej pilulky, ale jej spoľahlivosť je oproti klasickej pilulke nízka. Zlyhanie u žien pod 35 rokov je okolo 5,00 na 200 žien. Z vedľajších účinkov je v popredí nepravidelné krvácanie a nepravidelný cyklus.[36]

Príbuznými tejto forme antikoncepcie sú hormonálna injekčná antikoncepcia a depotné systémy s dlhodobým účinkom, podkožný gestagénový systém Implanon a vnútromaternicový hormonálny systém Mirena. V týchto prípadoch sa progestín podaný do svalu uvoľňuje do organizmu pomaly a má dlhodobejší účinok. Na Slovensku sa v súčasnosti nevyužíva injekčná depotná forma čisto progestínovej antikoncepcie, ale aplikačná forma implantátov alebo vnútromaternicový systém.

Hormonálna antikoncepcia po styku

Názov je zavádzajúci, lebo nejde o antikoncepciu, ale sa jedná o potrat. Bráni tomu, aby sa počatý zárodok človeka v maternicovej sliznici uhniezdil, alebo aby sa už uhniezdený zárodok rozvíjal. Je to napríklad Postinor – obsahuje progestín v mnohonásobne väčšej dávke ako minitabletka. Berie sa a účinkuje do jednej hodiny po styku. Možno ho použiť najviac raz za týždeň. Má za následok poruchy cyklu a nepravidelné krvácanie. Ak od pohlavného styku uplynula dlhšia doba, ordinujú sa hormóny obsiahnuté v klasickej pilulke, ale vo vysokej dávke (viac tabliet naraz). Že také počínanie je nadmieru škodlivé, je celkom zrejmé. Podobné účinky ako Postinor, vrátane abortívnych môžu mať aj Norbiogest, Neogest, Monogest a iné.

Mifeprison (RU 486) je ďalšia pilulka spôsobujúca potrat. Ide o antihormón, ktorý pôsobí proti progesterónu. Spôsobuje odumretie celého systému zakorenenia zárodku človeka v maternicovej stene. Zárodok pre nedostatok výživy a kyslíka chradne, odumiera a nakoniec sa odlučuje spolu s krvácajúcou sliznicou maternice. Užíva sa pri otehotnení po vynechaní prvej menštruácie. Prakticky sa tabletka užíva po bezpečnom potvrdení tehotenstva, po vynechaní mesačného krvácania – najskôr od osemnásteho alebo devätnásteho dňa veku plodu, najneskôr až do siedmeho týždňa tehotenstva.[37]

Vnútromaternicové teliesko (špirála, IUD – intrauterine device)

Niekedy sa nazýva aj DANA. Mechanizmus účinkov nebol doteraz úplne objasnený. Najviac sa prijíma, že IUD ako cudzie teleso vyvoláva obrannú reakciu. Okolo telieska sa začnú v značnej miere zhlukovať makrofágy (druh bielych krviniek), ktoré sú schopné požierať spermie. Súčasne teliesko negatívne ovplyvňuje vnútromaternicovú tekutinu a vyvoláva zmeny v sliznici maternice. Vnútromaternicové teliesko z umelej hmoty je napustené hormónmi, obyčajne s prídavkom medi. Meď, ktorú mnohé telieska uvoľňujú, pôsobí na spermie toxicky a znižuje ich oplodňovaciu schopnosť. V niektorých prípadoch môže teliesko svojimi vplyvmi na maternicovú sliznicu brániť uhniezdeniu zárodku človeka v maternici – má teda potratový účinok. Zomiera akoby od hladu, lebo v maternici nemá pripravené výživné látky.[38] Niekedy sa zárodok predsa len udrží a tehotenstvo dozreje k pôrodu, je ale väčšie nebezpečenstvo abnormalít u plodu.[39]

Maternica sa mnohokrát snaží teliesko sťahmi vytlačiť. Niekedy sa to podarí sčasti, inokedy úplne. Zlyhá asi u 2 žien zo 100. Komplikácie u nás bežne užívaných teliesok sú:

Poruchy mesačného krvácania, bolestné maternicové sťahy a zvlášť zápalové ochorenie panvy, rodidiel (zápaly môžu byť rozsiahle, postihujúce vajíčkovody, vaječníky a panvovú pobrušnicu) vedúce k trvalej neplodnosti.[40] Percentá takto postihnutých žien sú dosť vysoké. Ďalšie komplikácie sú napríklad prederavenie maternice, bolesti brucha ako reakcia na prítomnosť cudzieho telesa, mdloby, nadmerné a dlhé menštruačné krvácanie (sťažuje a predlžuje proces vystielania vnútra maternice novou sliznicou). Desať ráz častejšie sa u týchto žien vyskytujú mimomaternicové tehotenstvá. Štyri krát častejšie nastáva potrat následkom poškodenia sliznice maternice a nezatvárania sa krčka maternice, niekoľkonásobne otváraného kvôli zavedeniu špirály. V USA sa preto prestali vyrábať.[41]

Ak má nejaká žena napríklad vnútromaternicové teliesko a začína si uvedomovať zhubnosť jeho pôsobenia aj na prípadný zárodok, potom by mala s partnerom začať zachovávať zdržanlivosť až do jeho vybratia.

01malinka
24. bře 2014

Ahoj, každá antikoncepcia je iná a každej niečo iné môže sadnúť, určite by si mala vedieť, čo a akú by si potrebovala, či máš nejaké ťažkosti, stavy ... možno máš problém s pleťou, možno máš silné bolesti, silnú a dlhú menštruáciu, cítiš sa nafúknutá ako balónik alebo si náladová pred menštruáciou, všetko toto, čo som vypísala by malo ovplyvniť to akú antikoncepciu by si mala mať .. na trhu je veľa možností a po konzultácií s lekárom sa určite vyberie to správne a vhodné pre teba 🙂 ja odporúčam Belaru na pleť alebo Daylette ak nechceš priberať a cítiť sa dobre bez akýchkoľvek divokých stavov pár dní pred menštruáciou 🙂

dranna
24. bře 2014

Ahoj, wow to je uzasny popis klaudia321 a plne s tebou suhlasim.

Ja som si preto vybrala cyclotest 2 plus! 🙂

nie je nic lepsie ako prirodzena 'antikoncepcia' lepsie povedane regulacia pocatia. ZIADNE hormony! jedine co potrebujes su 2 min. denne, ked si odmerias rannu teplotu a uz vies ci mas plodne alebo neplodne dni 🙂

cibi3344
24. bře 2014

Ahojte, aká antikoncepcia je najlepšia? Cca pred 3 rokmi som brala Daylette, užívala som to asi 6 mes. po celý ten čas som naozaj bola max.spokojná, žiadne PMS , pleť krásna... no a dala som na radu mojej "kamoške"
Už je v uvodzovkách... vraj spoliehať sa na plodné dni a meranie teploty,lebo to škodí .....ja som nemala pravidelný cyklus, a povedzme si pravdu, to treba merať naozaj pravidelne a poctivo !!! no a je z toho SAMKO ! síce som šťastná, že ho mám, ale nemá otca, lebo ten sa na nás vy....., keď zistil, že bude otcom. Predtým sa javil ako super chalan... teraz mi pomáhajú rodičia, lebo nemám ani stály príjem, chodím po večeroch upratovať... neviem akoby som sa o neho postarala sama.
Po šestonedelí som si dala znovu predpísať Daylette, už nechcem takú skúsenosť, musím doriešiť najprv školu 🙂 a potom nového frajera 🙂 ale vysadím, až keď budem vedieť, že je naozaj ten pravý. A len tak na margo, rozprávajte sa so svojim gynekológom,antikocepcií je veľa, ušije Vám ju na mieru 🙂 každý jeden liek má nežiadúce účinky, aj "obyčajný paralen" - a ten papáme ako keby to bol vitamín.

zeytin
24. bře 2014

@dranna ako dlho pouzivas ten cyclotest plus? Si spokojna? Rozmyslala som nad tym, ale je to dost vysoka cena...

klaudia321
25. bře 2014

Ahoj cibi, je síce pekné, že paralen papáme ako keby bol vitamín ako si ty napísala, ale ten nezabíja nový život, ako je to pri antikoncepcii, takže si myslím, že je to absolútne nevhodné prirovnanie a acylpirín je určený na úplne iné ciele a nie na chemickú likvidáciu života, proste som to musela napísať
@cibi3344

klaudia321
25. bře 2014

Ahoj dranna, prosím daj mi potom vedieť, po dlhšom čase, ako si spokojná s používaním toho cyclotestu, či je to spoľahlivé, diki moc, moc
@dranna

balar
25. bře 2014

@klaudia321 Cyclotest je prakticky metoda plodných a neplodných dní. Vzhledem k tomu, že teplota klesá cca 3 dny před ovulací a spermie mohou vydržet až pět dní v děloze... Pak je zapotřebí vycházet z pravidelnosti svého cyklu, ne každý může tuto metodu používat bezpečně. Otázkou zůstane, jak se budeš chránit v plodných dnech, kdy bývá největší chuť na sex. Abstinence? 😀

sorciera24
25. bře 2014

@cibi3344 neviem ako ty..ale ja nepapam paralen ako vitamin....ani nic podobne.....pouzijem ho v nevhynutnom bolestivom pripade tak raz za rok....uplne vazne.....HAk davas dennodenne do tela, kazdy den po cely rok.......fak t super telu z toho musi byt 😉 dakujem ja neprosim........je fakt, ze by som sa nsepolahla ani na plodne a neplodne dni.......ale preboha ved su aj ine druhy nehormonalnej antikoncepcie........a zas je fakt, ze by som ja osobne ani nesla do psotele s niekym, s kym si nie som ista...... pri sexe vzdy treba rata s moznostou otehotniet, takze sexujem len s tym, kt. nezdupka, ekd ma byt otcom......
inaknechapem, preco zeny nemozu alebo nechcu skombinovat aj viac antik. metod, ak si chcu byt naistom....(a nemusia pouzit ani HAK)......toto mi nejde do hlavy....

dranna
26. bře 2014

@klaudia321 Ahoj, ja som VELMI spokojna s cyclotest 2 plus, uz ho pouzivam viac nez 4 roky. Rano odmeriam za minutku, kuknem na display a viem - plodne / neplodne. Ked mam uz neplodne dni tak uz ani merat nemusim -> to je na tom to naj. ziaden stres! 😀
a partner to ma rad tiez, lebo v neplodnych dnoch sa nemusime nijako chranit 😝 u nas to funguje uz roky a nic ine by som uz nechcela 😎
jasne, v plodnych dnoch si treba davat pozor ale je to v pohode, je to len par dni v mesiaci - tolko snad kazda/y zvladne...(a je to zdrave aj pre vztah..len tak mimochodom 😉 ale to je ina tema)
pekny den Ti prajem

dranna
26. bře 2014

@zeytin Ahoj, ja to uz mam 4 roky. ano som velmi spokojna (pisala som to aj klaudii 🙂)
aj HAK si treba kupovat a ked si to preratas kolko zaplatis za HAK na 5 rokov tak Ti to vyjde aj 4-5x drahsie ako si 1x kupit cyclotest 😉 A to som neratala este vedlajsie ucinky HAK, ktore Ta mozu vyjst omoho drahsie!!

cyclotest treba kupit len raz a mas pokoj na 5 az 10 rokov!
... no a ked si zmyslis o par rokov, ze predsa len chces dietatko tak len kuknes na display a vies kedy mas vysoko plodne dni a ides 😉 a potom zase mozes pouzivat cyclotest ako antikoncepciu... 😎

zeytin
27. bře 2014

@dranna Dik za tvoju skusenost, ale nemyslela som drahe v porovnani s HAK, pretoze HAK som nikdy nebrala ani neberiem 🙂 Fungujem podla sympto-termalnej metody uz dlhe roky, tak preto sa mi to zda drahe... teplomer mam za 7 EUR a nahadzujem si to do tabulky myfertility.com. Preto som len chcela vediet, ake to ma vyhody v porovnani s takymto meranim, ktore je v principe zadarmo...

nada1
27. bře 2014

pouzivam tiez cyklotest a zatial je spolahlivy. Pouzivala som ho aj ked sme "plodili" maleho a tiez zafungoval spolahlivo 😉 HAK neodporucam, pretoze sestra ju uzivala 10 rokov a teraz sa dlho marne snazia o babatko. Vajecniky jej vyprodukuju sem-tam nejake vajicko a to nehovorim o tom, ake mala problemy s cyklom, kym sa jej po vysadeni ustalil.....

bejvlice
27. bře 2014

samozřejmě nesouložit 🙂))) hezký den 😝

dranna
30. bře 2014

@zeytin vies, cyclotest je len moje - osobne a mam ho vzdy po ruke 🙂 ked odmeriam mam odpoved hned a nemusim si nic pamatat, nikde zadavat.
A kto vie ake presne je vyhodnocovanie na webstrankach... ked som na to klikla co si ty odporucila ale nic tam nebolo len same linky na dalsie webstranky, ale no problem. ja by som moj cyclotest nevymenila za nic 😀

zeytin
31. bře 2014

@dranna Jasné, preto sa pýtam, lebo s tým nemám skúsenosť a zvažujem kúpu... Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď 🙂 Pozerala som, že obsluha je pomerne jednoduchá, nie? Ty to používaš ako "antikoncepciu"?

nada1
31. bře 2014

skusali ste si kontrolovat krcek maternice???
dlhy a tvrdy, uzatvoreny = neplodne
kratky a mäky, otvoreny = plodne "STOP 😀 "

ada121
31. bře 2014

@klaudia321 cibi ma pravdu. Spoliehanie sa na plodne dni aj ked si ich vies merat je velmi nespolahliva metoda. Aj ja uz jej neverim. Otehotnela som ked som ju pouzivala. Lekar mi potom vysvetlil, ze spermie su schopne oplodnenia este 5 dni po styku. Teda darmo zistis, ze dnes nemozes ked nejaka spermia preziva 5 dni v Tebe uz Ti nepomoze vyhnut sa styku v ten den a otehotnies. Tak sa to stalo aj mne. Bola som naivna a spolahla som sa. Teraz uz ako sa Lucinka narodila uzivam Daylette. Mne sedi a hlavne som v pohode.

dranna
7. dub 2014

@zeytin ahoj, ja to pouzivam ako 'antikoncepciu' a velmi uspesne 😎 pouzitie je taktiez velmi jednoduche: odmeriam si rano teplotu, kuknem na dispej a vidim: plodne / neplodne dni.... no a podla toho sa uz zariadime 😝
je to fakt jednoduche ako facka a hlavne bez vedlajsich ucinkov, co je snad najvyhodnejsie 😎
mozes objednat na webe: http://www.antikoncepcia-cyclotest.sk/ . aj ja som to tu objednavala a je k tomu aj navod na pouzitie 🙂

inguna
7. dub 2014

Jednoznačne kondóm - najlacnejší, treba iba partnera presvedčiť 😎

klara123123
8. dub 2014

Tabletky Logest, určitě 🙂

joliemo
2. kvě 2014

@silvietotik : kdyz beres antikoncepci tak zadnou menstruaci nemas, je potlaceno dozrani vajicek a kdyz uz nejake dozraje, v deloze se tvori hlen co neumozni usazeni vajicka atd....krev, ktera se objevi neni primo menst. vic ti rekne tva dr. 🙂)))) antikoncepce vlastne zastavi prirozeny proces hormonu.....me z každé antik. bylo vždy zle....spala jsem po ní 16h denně a nebyla jsem schopna nic dělat, migrény, každy ji prostě nesnese :(

joliemo
2. kvě 2014

@lu777 : to je sila.....vedeli jste to vsichni????
pujcuji si citaci od kolegyne zde: Progestínová zložka nefyziologicky (neprirodzene) účinkuje na maternicovú sliznicu v prvej fáze cyklu. Na sliznici dochádza k zmenám, ktoré znemožňujú uhniezdenie zárodku človeka. Sliznica maternice je nepripravená na prijatie počatého dieťaťa. Výsledný účinok je abortívny – potratový. Zabíja sa tak nespočítateľné množstvo počatých detí.

Napriek tomu, že hormonálna antikoncepcia chemicky zabíja počatého človeka, čo je vedecký fakt, je ignorovaný tými, pre ktorých je počaté dieťa prekážkou v „sebarealizácii“ ženy. V mene hesla: „Za kariérou aj cez mŕtvoly!“[24]

joliemo
2. kvě 2014

@klaudia321 : pravdivy clanek, ovsem toto vam zadny dr. nerekne, proc? je to opravdu jen o penezich? ten kdo bere antikoncepci by mel od statu dostat za to tisice odstupneho, deloha je takrka nefunkcni ci zdeformovana, rakovina se zvysi o 100% a rakovina prsu jakbysmet....stoji chvili poteseni za oddelani sveho tela??? nemate se holky vubec rady?? ja jsem ji taky brala, priznam se a to bylo z pohodlnosti..stejne jsem ji nakonec nesnesla....moje telo ji vubec nesneslo a jsem za to rada...kamaradky po 10 ti letech a cekaji uz 3 roky a dele na dite...pokud se dockaji...
Doporucim kazdemu. Nevyhazujte tisice za antikoncepci. Napriklad Genezis ma antikoncepci za 6€ /3 mesice
jen se ptejte lekarky, treba rekne ze nic levnejsiho neni, levnejsi neznamena horsi...napriklad Genezis ma to same slozeni jako Diane, ale Diane je jen znacky, platite jen reklamu....

lu777
autor
3. kvě 2014

@joliemo no však proto HA neberu 😉

alexandra135
2. únor 2015

@lusty ahoj, ešte aktuálna ponuka?

lusty
2. únor 2015

Aka aktualna ponuka? Mam ich viac 😉