Pilulky x tělísko, napište vaše zkušenosti

martulaj
3. kvě 2013

Holky, pořád si lámu hlavu, jestli si mám nechat zavést tělísko. Od 14 let jsem brala antikoncepční pilulky a bez problémů. Teď po druhém dítěti na to nějak zapomínám a celkově se mi zdá, že jsem protivná, podrážděná - někdy naprosto zbytečně. Další miminko už nechceme, dvě děti nám stačí, jsme spokojení 🙂
Proto uvažuji o něčem, co bych nemusela brát každý den, tím bych předešla zapomínání a co by bylo bez hormonů, aby to "nedráždilo" moji psychiku a celkově se nepodílelo na zdravotním stavu.
Poraďte, prosím, a napište vaše zkušenosti. Četla jsem tu, ale moc jsem toho nenačetla, proto dávám novou diskuzi. Díky všem, co přispějí 😉

pejtho
3. kvě 2013

Tak já řeším něco podobného. Pilulky jsem brala tedy od 16ti let, ale problému jsem měla plno. Ať to byly neustálé záněty, výtoky, přibývání na váze, bolesti hlavy-vše prý od hormonů. Takže jsem prášky brala asi 3 roky, než jsem si řekla, že mi to za to opravdu nestojí....
Otěhotněla jsem v pohodě po 3 letech od úplného vysazení. Po prvním porodu jsem opět žádnou antikoncepci nebrala, ale neplánovaně jsem otěhotněla 6 měsíců po porodu. Teď mám 6 měsíců po druhém porodu a mám zase hrůzu z toho, že opět otěhotním 🙂 Třetí dítko bych se přála, ale nejdříve až za těch 5-7 let, takže by tělísko bylo řešení.
Hormon se uvolňuje jen do dělohy a tím pádem by mi to nemělo způsobovat ty potíže, co jsem měla s prášky. Alespoň tak mi to doktor říkal.
Co se týče finanční stránky, tak je tělísko určitě i výhodnější. Mám vybranou Mirenu. U mého doktora stojí asi 6tis. a je na 5 let, což vychází na 300Kč za čtvrtletí a to už dneska asi antikoncepční pilulky neseženete. Nehledě na to, že nemusíte na nic myslet 🙂
Druhá věc je to, že vám nikdo nezaručí, jak vaše tělo tělísko přijme a jestli vám nebude dělat nějakou neplechu. A peníze nikdo nevrátí. Jsou lidé, co jsou s Mirenou na 100% spokojeni a ženy co už by do ní nikdy nešly a nikdy jí nedoporučily.
Já jsem rozhodnutá to zkusit. Žádnou jinou možnost antikoncepce nemám a spoléhat jen na prezervativy se nám už jednou nepovedlo 🙂
Ale pokud vám hormony nedělaly žádnou neplechu, tak je tady možnost ještě injekcí nebo náplastí...Také nemusíte na nic myslet, cena je asi stejná, jako u pilulek...ale samozřejmě bez hormonů to není, takže tam je to spíš na tom, co je pro vás důležitější.
Ani tělísko není bez hormonů, ale uvolňuje hormony právě jen v děloze a nedostávají se dál do těla.

jetynka
3. kvě 2013

Já pilulky nesnesu, jednofázové typu Lindynette, Logest apod. mi nesedí, kombinované tabletky nesmím kvůli rodinné anamnéze (mamka má křečové žíly a náběh na trombozu) a tak mi doporučil tělísko Mirena na 5 let s tím, že nebudu mít menzes (tomu ale nevěřím) a bude mě to chránit před myomy,polypy a záněty, cena i se zavedením 6600kč což je pro mě hrůza ( jsem si vědoma že tabletky vyjdou dráž) ale v domnění, že mi tělísko nesedne a musela bych ho dát ven tak to by mě asi omylo ☹

veruska007
3. kvě 2013

Taky to řeším... mám trombofilii, nesmím nic hormonálního - tudíž, myslím, ani Mirenu. A zatím jsem slyšela, že nehormonální tělíska nemají vysokou účinnost. Chjo.

ia.
3. kvě 2013

@jetynka já Mirenu mám už rok a půl (v šestinedělí po druhém porodu jsem si ji nechala zavést) a opravdu MS nemám...je to paráda..je fakt že ta částka najednou je vysoká, ale když rozpočítáš částku kolik za 5 let dáš za prášky, tak to pořád vychází lépe. V mém okolí ji má asi 6 holek, všechny ok, jen jedna ji musela dát pryč, ale to už ji gyndař upozorňoval předem, měla totiž císařský řez a tam prý je riziko, že bude tělísko přirůstat k děloze a taky se tak stalo.....

pejtho
3. kvě 2013

No to je taky jedna věc. Doktor mi říkal, že většina žen po zavedení nemá menstruaci nebo jen lehce špiní. Já měla vždy za to, že menstruace je tělo prospěšná, přirozená věc a přijde mi trošku zvláštní, že by najednou 5 let neměla přijít. Né že by mi to vadilo-nikdy jsem jí neočekávala s radostí a poté co se dostavila i v náš svatební den jí vyloženě nesnáším, ale jsem s tím smířená, že je to přirozené, tak nevím co si o tom mám myslet.
Švagrová má Mirenu také a je tedy spokojená.
Také jsem někde na internetu četla, že je Mirenu možné reklamovat přímo u výrobce, pokud nějak nesedí, ale spíš mi to přijde jako hloupost. Nevím, co bych kde komu vysvětlovala.
@jetynka: Ta jednorázová investice mi taky trošku vidí, zvlášť když tam není ta jistota. Ale jak vy řešíte ochranu? Jen kondomy? Já už se bojím spoléhat jen na ně, protože už nám jednou selhal. A kdybych měla takhle brzy otěhotnět znovu, tak mě povezou někam na kopeček 🙂

jenny.kay
3. kvě 2013

Hormonální antikoncepci už nechci, od doby, co ji neberu, tak se cítím úplně jinak, přešly i bolesti hlavy apod. Tělíska se bojím, protože spoustě lidí z mého okolí nesedla, špinily po něm třeba půl roku v kuse a jedna paní přes něj dokonce otěhotněla, tělísko vrostlo do dítěte a musela ho dát pryč. Fakt nevím, jak toto řešit.

pejtho
3. kvě 2013

Holky a řekněte ještě-jak to zavedení probíhá? Jak dlouho to trvá? Je nějaký čas, kdy se musíte objednat? Třeba těsně po menstruaci apod?

jetynka
3. kvě 2013

@ia. Díky za info, za posledních pár dní mi to vrtá hlavou, manžel je taky pro ale já jsem momentálně nerozhodná, dr.mi tělísko doporučil, tak teď je to jenom na mě.
@pejtho dr.mi říkalže se zavádí při mesnstruaci a zavoláš den předem a na druhý den je to u dr.

jetynka
3. kvě 2013

@jenny.kay tak s pililkama jsme na tom stejně a tělísko jsem neměla nikdy a tak váhám ano nebo nee

konidana
3. kvě 2013

Nějak se pořád zapomíná, že nitroděložní tělíska jsou jak hormonální (asi ta Mirena za 6000Kč), tak i nehormonální - z drahých kovů (stříbrné, zlaté, a nejlevnější bronz nebo snad měd- fakt nevím) a ty jsou cca za 1000 až 2000 Kč. Já mám stříbrné a stálo 1500 Kč. Tělísko se zavádí při menstruaci. Po zavedení nehormonálního tělíska je několik měsíců (3-6) o dost silnější menses a špinění skoro pořád. Mě se to asi po pěti měsících srovnalo na stejnou úroveň jako před zavedením. Jsem spokojená, nemám žádné problémy.

konidana
3. kvě 2013

@veruska007 účinnost nehormonálních tělísek je srovnatelná s hormonálními. Je menší , ale fakt nepatrně.

littlejane
3. kvě 2013

@jetynka - jsme na tom stejně, já taky pořád váhám. vím, že, když se ta jednorázová investice rozpočítá do 5 let, vyjde to dobře, ale ta nejistota, že tělísko nesedne a peníze vám už nikdo nevrátí .... taky jsem toho hodně načetla o mireně a docela mě děsí, že bych klidně mohla pul roku krvácet (špinit) než si to sedne .... už se takhle rozhoduju 2 roky a mezitím se mi podařilo podruhý neplánovaně otěhotnět a porodit 😀

jetynka
3. kvě 2013

@pejtho No my to řešíme momentálně sexuální abstinencí, bohužel, máme tři děti a ty mi stačí až nad hlavu a v lednu jsme zkoušeli přerušovanou soulož a to neklaplo, pak jsem měla strach že jsem v tom ☹ a to už nechci taky zažít, kondom je hnus ☹ a s vaginálními pesary, krémy a bůh ví čím nemám zkušenosti.

jetynka
3. kvě 2013

@littlejane to je právě to, je to moc peněz naráz a při třech dětech docela záhul ☹, děsím se i velkého krvácení a bolestí břicha.

littlejane
3. kvě 2013

@jetynka - i při dvou 🙂 a hlavně mám obavy z těch komplikací, to ti nikdo dopředu neřekne, jak ti to sedne. normálně menstruaci mám tak 4 dny a docela slabou a představa půlročního krvácení .... no potěš ☹

ia.
3. kvě 2013

@jetynka velkého krvácení ani bolestí břicha se vůbec neboj. Já jsem zavádění vůbec necítila, bylo to šup šup, jakoby ti dr zaváděla tampon, akorát hlouběji. Potom jsem špinila s přestávkama asi 6 týdnů a od té doby nic 🙂 dr mi říkala, že jí má taky a že je to momentálně na trhu ta nej antiko pro ženy. Tu nehormonální mi nedoporučovala z důvodu, že existuje riziko otěhotnění, funguje to jen na mechanické fázi zabránění proniknutí vajíčka, a prý je to zastaralý způsob ochrany našich maminek atd a díky tomu bylo a je hodně myomů apod....pro mě bylo tohle jediné možné řešení, pilulky už jsem polykat nechtěla, přišlo mi, že už jsem jich od 17 spolykala dost 😕

jetynka
3. kvě 2013

@littlejane tak to závidím, já mám menstruaci i 7-8dní a první tři dny silnou ☹

jetynka
3. kvě 2013

@ia. díky moc za info, nechám si to projít hlavou 🙂

konidana
3. kvě 2013

@jetynka
@littlejane Nehormonální tělísko stojí kolem 1500 Kč. To není tak strašný. Komplikace se fakt předem nedají předpovědět. To si musí rozhodnout každá sama. Ty první měsíce byly fakt děsný, ale stálo to zato vydržet. Pro mne to byla rozhodně menší újma, než mít třetí dítě:D.

martulaj
autor
3. kvě 2013

Tak po přečtení všeho nejsem zatím pořád rozhodnutá 😒 Jednorázová investice mi neva, ale taky bych chtěla vědět, jestli to bude poté ok. A taky mi přijde mít menstruaci normální. Což prý u tělísek není, nebo hodně málo. Tak nevím, jestli je to tělu zrovna užitečné, nebo jak to popsat. Myslím, že menzes ke každé ženě patří a tak si pořád nad tím lámu hlavu. No a prostě opět nevím, jestli si nechat zavést, či nikoli ... 😖

konidana
3. kvě 2013

@ia. Riziko otěhotnění u nehormonálního tělíska je větší jen nepatrně. Funguje nikoli na bázi mechanické, ale imunologické - tělo se brání tělísku a chce ho vypudit a tím vypudí i případné oplodněné vajíčko. Já bych hormonální nechtěla, někdo ho vůbec nemůže. Hormonální tělísko zeslabuje menses, nevýhoda nehormonálního, je že tu menses na max. půl roku zvýší.

kajalka
3. kvě 2013

Na otázku neodpovím, protože bych nešla ani do jednoho. Až budu mít odrozeno, nechám se sterilizovat. Do tý doby to snad trochu zlevní. Je to bez následků a doživotně.

orchidis
3. kvě 2013

@kajalka To si nejsem tak jistá...co jsem slyšela, tak je tam poměrně vysoké riziko srůstů a následného nádorového bujení. Vtip je v tom, že doposavad se to dělalo jen maminám po 35 nebo 40tém roce věku, co už měly bohatě odrozeno a nikdo případné následky tak malinkého vzorku nesledoval (často to byly taky Romky, žejo). Od 1.4. 2012 je to dostupné bez komisí, atd, ale nikdo zatím netuší, co to udělá... To můžem jen hádat a možná tušit za cca 20-30 let. Proto ještě hodně váhám... přece jen je život někdy složitej a v 27 letech a po dvou dětech se mi to zdá dost radikální... ale taktéž to zvažuji.

A k tématu: HA mi nadělala šílenou paseku (ale fakt šílenou). 2 r. jsem ji brala a 2 r. jsem se z toho dávala dohromady. A hodně váhám, jestli risknout tělísko, když jsem tak "přecitlivělý typ" na veškeré zásahy do organismu, medikace, atd. a k tomu alergik, ekzematik a prostě cekově citlivka... 😔 😝

Nějak nevěřím, že by to mohlo být ok. Ale třetí teda ne... 😨 . Na to nemám.

nnnadja
3. kvě 2013

Ahoj, hormonalni pilulky bych do sebe nedavala ani nahodou. A to ne jen proto, ze je nemuzu (tromboza, embolie). Mela jsem tri roky nehormonalni telisko Danu a naprosta spokojenost. Ani jsem pak nemela silnejsi menzes. Po trech letech jsem si ho nechala vyndat a uz cekame miminko. Stalo to okolo cca 600,-Kc. Takze by mi ani nevadilo, kdy to telo neprijalo (6tis uz by me mrzelo). Takze za me doporucuju.

lucavka
3. kvě 2013

Já bych si teda tělísko nikdy nedala. Kvůli potrhání, infekcím a všem těm problémům s ním. Navíc to ani není antikoncepce, jen to zabrání uhnízdění miminka. Já bych udělala to, že bych si pořídila tolik dětí kolik chci, a pak bych šla na podvázání vaječníků nebo manžel na vasektomii....

nnnadja
3. kvě 2013

Jinak to za tech cca 600,-Kc je mechanicke, zadny hormon tam neni. Mirena za cca 6000 Kc je hormonalni, ale % hormonu je nizke jde primo tam kde ma, ne do krve apod. Kdyz jsem se ptala na nazor tety gynekolozky, tak mi rekla, ze je to samozrejme o penezich. Maloktery dr. vam nabidne jako prvni moznost prave Danu za 600,-Kc, kdyz vam muze nabidnout neco za 6000Kc.

nnnadja
3. kvě 2013

Nezabrani to uhnizdeni miminka, ale spermie. Takhle se chralili uz kdysi davno (myslim hodne davno). A cely ten mechanismus vychazi z toho, ze pokud uz neco v sobe mame, nemuzeme uz otehotnet. Za celou dobu jsem mela 1y zanet. Ale myslim si, ze nachylnejsi zeny mohou mit prave s infekcemi problem. Ale lepsi infekce, nez treba smrt - zaziila jsem si kvuli antikoncepci sve a jsem rada, ze ziju.

orchidis
3. kvě 2013

@nnnadja No prave to resim ja... je u tech telisek obecne sklon k zanetum, nebo jen u te DANY?

iveta107
3. kvě 2013

@martulaj já jsem už dávno byla rozhodnutá pro Mirenu, že nebudu muset každý den myslet na tabletku a nebudu mít menses, ale protože mě často trápí výtoky a s Mirenou je to prý potom ještě horší tak jsem to zavrhla, tak co teď, až přestanu kojit tak si asi nechám předepsat kroužek Nuvaring, má málo hormonů, zavede se na celý měsíc a odpadne to každodenní braní tabletky, jen ta cena ☹ pak bych ještě chtěla jedno děcko a potom bych to asi viděla na injekce

kackaj
3. kvě 2013

Ahoj, taky to celkem řeším, co si se sebou počít po porodu. Zatím třetí mimčo nechceme a asi ani chtít nebudeme. Byla jsem rozhodnutá pro FemCap (takový novodobý pesar). Ale taky není stoprocentní, používá se společně se spermicidy a mě jen odrazuje, že si ho třeba nenandám včas s předstihem, pak dojde na akci a v rámci zachování spontánnosti už ho nebudu chtít nasazovat a bude zaděláno na.......něco🙂 Může být teda v těle třeba den dopředu, ale i tak. Tělísko jsem zprvu zavrhovala, ale když si to tak pročítám, možná do něho půjdu. Spíš ale asi do té Mireny. Problémy zatím žádné nemám, tělo celkem přizpůsobivé, tak možná to risknu. Myslím, že je možné i dohodnout vrácení peněz s dodavatelem tělíska v případě, že by nesedělo. 6táců z okna je přece jen celkem dost🙂 Jinak hormony (pilulky) ani jinou chemii už nechci ani vidět. Teda Mirena je hormonální, ale neměla by mít vliv na celkový organismus, tak bych se těchto hormonů až tak nebála. Ale stále nevím🙂