Podvázání vejcovodů neboli laparoskopická sterilizace

mlada.maminka
3. led 2013

Nechci zde rozpoutat diskuzi, kde se bude sterilizace ženy zavrhovat nebo někdo zde někoho odrazovat od činu...zajímaly by mě jen zkušenosti žen, které tenhle zákrok podstoupili...Najde se zde nějaká, která tenhle zákrok podstoupila? Čeká mě to v květnu a tak sbírám info...Děkuji za Váš čas 😉

janicex
1. bře 2016

@luucinkamaminka tak to bych asi zkusila jinou porodnici.

janicex
1. bře 2016

@luucinkamaminka a od doktora máš napsaný, že doporučuje sterilizaci ze zdravotních důvodů? Pojišťovna by to měla hradit, tam ses ptala co je třeba? Pořád se mi to nezdá...

luucinkamaminka
1. bře 2016

uvidím co mi řekne muj mudr ve čtvrtek ..............

sereza
1. bře 2016

@dandelion a nepresla te chut na sex?

dandelion
1. bře 2016

@sereza mívám snad od vždycky chuť jen během ovulace.. to zůstalo.. Při braní HA to bylo mnohem horší.. :/

mamamoja
2. bře 2016

@luucinkamaminka Já postoupila odstranění vejcovodů minulý měsíc. Nic jsem neplatila, měla jsem zdravotní indikace. Nebylo to sice přímo při císaři, ale skoro 2 roky po něm.
Poproste Vaši lékařku, ať Vám napíše žádanku do porodnice o provedení sterilizace z důvodu 3.sekce a že nedoporučuje další těhotenství kvůli riziku ruptury dělohy. Když to budete mít písemně, tak to je sice na Vaši žádost, ale ze zdravotní indikace a neměla byste platit nic. Nebo to potom podstoupit až nějakou dobu po porodu. Ať Vám to vyjde.

mijata
2. bře 2016

do toho bych asi nešla, myslím, že je lepší si počkat až to příjde samo.

luucinkamaminka
2. bře 2016

@mamamoja děkuji

mamamoja
2. bře 2016

@mijata Co myslíte tím "až to přijde samo"?

janicex
2. bře 2016

@mamamoja asi až odejde sama plodnost. Říkala jsem si že to je celkem zbytečnej příspěvek, nic ve zlém 🙂

mamamoja
2. bře 2016

@janicex Taky jsem to tak nějak pochopila, ale nevěděla, zda to tak bylo myšleno. Např. u mamky odešla plodnost až v 54 letech, to bych ještě čekala 18 let 🙂 . Já už opravdu nemůžu mít děti, tak tohle bylo nejlepší řešení.

janicex
2. bře 2016

No, moje máma dokonce v 58. Kolem mě projdou pánský trenky a jsem v tom. Hormony brát nechci, je mi 40, snad bude 3. dítě zdravý, a třetí císař proběhne v pohodě, dál už plodit nehodlám a ani bych neměla, nechci kupovat hory kondomů... dost jasná volba 🙂

sereza
3. bře 2016

@janicex a nebojis se, ze se ti snizi libido? Me to dost zaujalo, protoze dalsi deti uz chtit nebudeme, HA jsem do sebe necpala nikdy-jsem proti, mam zkusenost akorat s teliskem....pro me by tohle bylo taky dobry reseni, ale mam velmi nadrzenyho muze a bojim se, abych ja nemela po chuti...

janicex
3. bře 2016

@sereza no študovala jsem i příspěvky holek, kterým se to nějak rozhodilo. Je jich teda minimum a vlastně ani není dost jasný jestli to s tou sterilizací souvisí nebo ne. Ono by to nic nemělo udělat, protože hormohy normálně fungují dál, vajíčka se tvoří, dozrávají, putují do vejcovodů, jen holt nedoputují do dělohy, protože maj přerušenej vejcovod a "vypdanou" prostě do břicha, kde se vstřebaj. Z mýho bezprostředního okolí si to nechala udělat máma a teta (její ségra). Obě před čtyřicítkou. Máma předtím měla nějakou dobu taky tělísko. Obě jsou spokojené, ptala jsem se jich, u obou absolutně žádná změna v ničem. Ty asi 3 negativní změny co jsem zaznamenala v příspěvcích na různých diskusích od holek, co si to nechaly dělat, se spíš týkaly menstruace - změna délky, větší bolestivost, ale nevím, to taky může být u těch, co si to nechali dělat po porodu, prostě změna po porodu se sterilizací nesouvisející. Však taky ženy o vejcovod kolikrát přijdou mimoděložním těhotenstvím nebo ho mají neprůchodnej po zánětu a v souvislosti s tím jsem o změně libida neslyšela. Já brala hormonální antikoncepci asi 1/4 roku, snažila jsem se sama sebe přesvědčit, že je to užitečný, ale já to prostě nechci, dělá to s ženskou paseku. Můj chlap je taky náruživější, takže by to taky byl očistec, kdybych přišla o to libido, co mám 😀 Kdyby odstraňovali vaječníky, tak bychom šli do přechodu, ale když jen přeruší vejcovody, nemělo by se nic porouchat.

sereza
3. bře 2016

@janicex no, já v tom měla binec a docela dobře jsi mi to vysvětlila, díky moc 🙂

mamamoja
3. bře 2016

@janicex Já když byla se žádankou u primáře ohledně sterilizace, tak mi vysvětloval, že teď už vejcovody nepřerušují, ale rovnou celé odstraňují, jako prevence vzniku rakoviny vejcovodů - kde není vejcovod, nemůže vzniknout jeho rakovina. Při přímu v nemocnici mi to ještě jednou zopakovala doktorka a prý se učili, že případů rakoviny vejcovodů je málo, ale za její krátkou praxi v té malé nemocnici už zažila cca 4 případy s nádorem ve vejcovodu.
Nevím jak je to v jiných nemocnicích.

janicex
3. bře 2016

@mamamoja jo, kus toho ustrřihnou, možná celej. Ono taky když to jen přefikli, tak prej docházelo k tomu, že to znova srostlo, i se to sem tam zprůchodnilo a bylo po sterilizaci. To by mě vomejvali, kdybych si to nechala udělat a pak zjistila, že jsem zase v tom 😨

mamamoja
3. bře 2016

@janicex Jo to taky ta doktorka říkala, že se občas stávalo. Takto to vajíčko, když praskne folikul, tak vypluje přímo do břišní dutiny a tam zanikne. Do dělohy se nemá jak dostat.

sejti
3. bře 2016

@mlada.maminka Vůbec se nemusíte ničeho bát. Mám to taky za sebou. V roce 2014. Rok po 2. císaři. Byla a stále jsem rozhodnuta ze třetí dítě uz ne. Laparoskopicky mi odstranili celé vejcovody. Mamka měla rakovinu tak mi je z preventivních důvodů odstranili celé. Pokud jste rozhodnuta, tak už se ničeho bát nemusíte. Vše probíhalo v pohodě a žádné komplikace nemám. Pokud chcete klidně mi napište soukromou zpravu a mužem o tom popovídat.

akankeo
3. bře 2016

@luucinkamaminka ja si to teda udelat nenechala, ale v ramci tretiho cisare mysleno behem te operace je to zdarma, resila sem to v prosinci, nabizeli mi to automaticky zda chci, ale ja na to nejak jeste nemam, jeslti ego nebo co, i kdyz na 4. uz asi taky ne 😀. 3 deti behem 5ti let je az az.

lenbela
3. bře 2016

Mě je 36, mám za sebou 2 císaře. Další dítě nechceme.Nabídli mi provedení sterilizace při porodu ze zdravotních důvodů. Mám navíc trombofilní mutaci, ale doktor hlavně zmiňoval případná rizika ruptury jizvy (měla jsem ji teď hodně tenoučkou). Šla jsem do toho (11/2015), hodně jsem o tom přddem přemýšlela, zákrok byl hrazen pojišťovnou...bylo to rozumem bráno správné rozhodnutí, ale přesto s tím nejsem úplně vnitřně srovnaná. Nevím jak jinak to popsat. Doufám, že to je jen "mateřskýma" hormonama ;) .

janicex
3. bře 2016

@lenbela to je mi líto, že s tím přesto nejsi vnitřně srovnaná. Mně to problém dělat nebude. Po druhé holce mě to ještě nenapadlo, ale poté, co jsem neplánovaně přišla do jiného stavu potřetí (teď), tak už je jasný, že další těhotenství by bylo prostě už neutažitelné jak zdravotně, tak finančně, 4 děti bychom neutáhli, krom toho máme malý byt do kterého se už teď nevejdem, a to jsem ještě neporodila to 3., auto už nám je taky malý, já už jsem stará a kdybych znova otěhotněla, tak bych prostě nedokázala jít na potrat, s tím bych se prostě nesmířila, to bych si vyčítala, to prostě nejde.

mamamoja
3. bře 2016

@lenbela Mě je taky 36, mám 3 děti, 2 porody císařem. Při druhém císaři mi řekli, že další mimi rozhodně nedoporučují, že je děloha v místě jizvy úplně průhledná, a že je štěstí, že se porod nerozběhl sám - měla jsem domluvený, že když se rozjede sám, že můžu rodit normálně, dle UTZ jizvu nijak moc nekontrovali, jen váhový odhad miminka.
Teď skoro 2 roky po tom druhém císaři byla děložní stěna v jizvě silná jen necelé 2mm, což byla jasná indikace k provedení sterilizace ze zdravotního důvodu. S takovou dělohou bych dítě nedonosila.
Sterilizaci jsem postoupila minulý měsíc. Rozumově vím, že to pro mě bylo jediné přijatelné řešení. Asi chápu jak to myslíte s tím vnitřním srovnáním, já měla spoustu času to zvážit. Je to definitivní, ale vím, že kdybych náhodou měla otěhotnět, což už naštěstí není možné, že bych na potrat nikdy nešla a tím pádem, bych riskovala 2 životy a ještě to, že by naše 3 děti mohly přijít o mámu.

lenbela
3. bře 2016

@mamamoja Nikdy jsem nepočítala s více dětmi než max. dvěmi. To se podařilo a jsem šťastná. Neměnila bych. Racionálně je při zvážení všech okolností sterilizace nejlepší řešení. Paradoxně mě ale děsí ta definitivnost.
Rozhodlo to, co píšete: Další dítě bych pravděpodobně nedonosila, mohlo by to blbě skončit, moje děti by mohly přijít o mámu a manžel o ženu.
Přesto jsem nečekala, že budu mít takový divný pocit, že takhle to být nemělo. Sama jsem z toho pocitu překvapená. Jen doufám, že brzy přejde a dostaví se spíš úleva že nemusím řešit antikoncepci.

akankeo
4. bře 2016

@mamamoja me je 31, trombomutace taky mam, ted uz 3 sekce, mit o tech 5 let vic, zakrok bych si nechala udelat urcite, tohle tehotenstvi uz nebylo zadne slavne a bylo prvni, co sem si i musela pichat leky na redeni krve. Me zaskocilo uz to samotne tehotenstvi, jeho prubeh, u predchozich dvou sem ani nevedela, ze sem tehotna, druhy navrat domu z prace, nejak sem nemela kapacitu zpracovat jeste tohle. A to sem v prvnim a druhem trimestru byla pro sterilizaci plne rozhodnuta. Kazdopadne za par let si ji taky necham udelat, jen ted sem mela toho cervika, kdovi co mi zivot jeste prinese, ale hold si to budu muset zaplatit, pojistovna to pry hradi jen pri te sekci a hold dalsi pobyt v nemocnici, bud rada, ze to mas za sebou, ja toho dost mozna budu litovat, ze sem se neodhodlala.

janicex
4. bře 2016

@akankeo já nevím, ale myslím, že to pojišťovna hradí i mimo sekci. Rozhodně bych to nejdřív zkusila zjistit, než bych to platila. Podle mě to gynekolog může napsat kdykoliv. Já jsem zvědavá kdy mi má pojišťovna odpoví na můj dotaz. Už jsem s doktorkou domluvená, že jí pak poreferuju co a jak a napíšeme to.

mamamoja
4. bře 2016

@akankeo Já měla těhotenství v pohodě, tedy krom tehotenske cukrovky. Ale právě při druhé sekci (3.porodu) byla zjištěna tenká stěna dělohy v jizvě, skoro 2 roky jsme to s manželem zvažovali a v lednu se rozhodli, že jdu do toho. Na odstranění vejcovodů jsem byla minulý měsíc, operace byla laparoskopicky a zákrok pro mně zdarma. Byla k němu zdravotní indikace a doporučení od mé gynekolozky. Po operaci to lehce bolelo v den operace a druhý den už to bylo v pohodě. V porovnání s císařem dovolená. Ani se mi z nemocnice nechtělo 😀 . Zákaz sexu, koupání a zavádění tamponů 3 - 4 týdny.
Takže není pravda, že je to zdarma jen při císaři. Pokud gynekolog napíše doporučení pro riziko ruptury dělohy v dalším těhotenství, měla by to hradit pojišťovna. Já pro jistotu kontaktovala primáře nemocnice jak je to konkrétně tam. Ještě mi moje lékařka říkala, že kdybych tam neuspěla, že ve Svitavách s tím nemají problém.
Jinak kdybych neměla dělohu v místě jizvy tak tenkou, tak bych taky zatím na sterilizaci nešla, ale vím, že takto to bylo nejlepší řešení.

akankeo
4. bře 2016

@janicex https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne... . Me rekli v Apolinari, ze je skoda, ze si to nenechavam udelat pri te sekci, ze je to pri ni v mem pripade zdarma, pak to bude kolem 15000 a logiku to ma, kdyz uz je clovek otevrreny, tak si za to napocitaj nejake 2000 navic., narkoza a hospitalizace je vramci te sekce. Nikdy sem nerodila, takze o komplikovanem porodu nemuze byt rec, rez na deloze nebyl do T ani jeden, ano, rizli me 3krat, ale v jednom miste, takze riznout muzou zas, tloustka delozni steny je nic nerikajici parametr a na trombomutace mi maximalne zas daj neco na redeni... Coz ja si za to pak zaplatim, rozhodne lepsi slyset ze sem zdrava nez mit treba roztrousenou sklerozu a diky ni zakrok zdarma

akankeo
4. bře 2016

@mamamoja 2mm neni slaba jizva. Po druhem porodu sem mela jenom blanku, s dr sem byla domluvena, ze to budem resit (rekonstrukce jizvy mimo jine hrazena z pojisteni), bylo tam uz ale treti tehu, jizva ani ne 2mm cele treti tehotenstvi a byla moznost rodit normalne, neztencilo se to. Ale jak sem psala, nerodila sem, takze mam ty rezy delane setrne, kdyby slo detem akutne o zivot a slo by o vteriny, mela bych to treba do Tcka nebo pres cely spodek a to uz by byla jina historka.

janicex
4. bře 2016

@akankeo promiň, nějak nechápu co těmi příspěvky chceš říct. Že nemáš nárok na sterilizaci hrazenou pojišťovnou ze zdravotních důvodů? V tom článku, na který's odkázala se nic takového nepíše. Píše se tam: "Pokud tedy váš gynekolog v popsané situaci prohlásí, že při dalším těhotenství hrozí v důsledku komplikovaných porodů vedených opakovaně císařským řezem vážné zdravotní komplikace, je to zdravotní důvod. Sterilizace by pak byla hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění." A to je určující, podle mě. Zhodnotí-li gynekolog, že 2mm slabá jizva je ohrožující, napíše žádost. Zhodnotí-li že není ohrožující, nenapíše žádost. Jizva do T s tím nijak nesouvisí, ne? Čím častěji řežou do jednoho místa, tím slabší to místo je a tím vyšší je riziko ruptury dělohy. Samozřejmě je to individuální, někdo se hojí dobře, někdo hůř. Jestli si to chceš zaplatit, tak budiž. Mně taky nic jinýho nezbude, pokud doktorka neshledá můj stav takovým, který si zaslouží žádost. Uvidíme 🙂