Přemýšlím o antikoncepci. Je lepší zůstat u kondomů?

adrien17
30. zář 2019

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bude mi 17 let a mám přítele (19) s kterým jsem už skoro 2 roky. Mám problém s akné, vyzkoušela jsem všechno možné, byla jsem u kožní, používala různé léky a krémy. Bohužel.. Trápí mě to už od třinácti a byla jsem nedávno u gynekologa, který mi předepsal antikoncepci zároveň i na akné. Bonadea. Máte s ní někdo zkušenost? Upřímně na různých diskuzí jsem se dočetla skoro samé špatné recenze, tak mám trochu strach a kór můj přítel. Ten by byl nejradši, kdybych to nebrala vůbec, kvůli zdraví. Myslíte si, že je lepší zůstat u kondomů a s antikoncepcí zbytečně ani nezačínat? Upřímně kondomy už nám celkem přestávají vyhovovat a sex bez toho, aniž bych nebyla chráněna provozovat ani jeden nechceme... Předem děkuji za odpověď.. 🙂

ivannka92
30. zář 2019

Ahoj,
tuhle antikoncepci jsem chvíli brala (asi rok). Nepocitovala jsem na sobe vubec nic, ani pozitivniho, ani negativniho. Akorat jsem potom prisl na to, ze mam poruchu srazlivosti krve (leidenska mutace), je to pomerne bezna vec. Ale dohromady s HA to muze byt prusvih. Tak jsem ji vysadila. Vyplati se nechat se na to otestovat. Podle me reakce na HA je uplne individualni vec. Podle ostatnich nezjistis, jak to budes mit ty. Mozna leda v rodine jsou podobne reakce (u sestry nebo mamy). Takze podle me to zjistis jedine tak, ze to vyzkousis. Drzim palce 🙂

adrien17
autor
30. zář 2019

@ivannka92 moje mamka s antikoncepcí nikdy žádný problém neměla a to jich měla dost.. Každopádně moc děkuji. Samozřejmě, každému sedne jiná, ale zrovna na tuhle byla skoro samá stížnost a já ji prvně koupila a pak začala číst recenze..

klea81
30. zář 2019

Kamarádce se na chvíli akné zlepsilo a pak se zase zhoršilo, až si tělo zvyklo...

adrien17
autor
30. zář 2019

@klea81 a používá ji pořád, nebo pocítila nějaké změny a raději ji vysadila?

jako_mala_holka
30. zář 2019

@adrien17 ahoj, ja sama jsem cca v 17 zacala antikoncepci uzivat, mela jsem problemy s pleti, dlouhe, nepravidelne cykly... brala jsem ji nekolik let a minuly rok jsem prisla na to, ze jen zakryvala problemy, ktere jsem mela a ted uz dlouho vse napravuju, protoze chceme s manzelem dite... znovu uz bych do toho nesla a radeji bych resila pricinu problemu... holt jsem byla pitoma, mlada a duverovala doktorce, ze vi, co dela... po detech planujem pouzivat kondomy, prasky bych to resila az na poslednim miste

areh
30. zář 2019

@adrien17 pokud ti nevadí prášky brát a zdravotně jsi v pořádku, tak jí můžeš zkusit a když ti nebude vyhovovat, tak ji prostě vysadíš. Já jsem antikoncepci (jinou značku) brala taky cca od 17 let a nikdy žádný problém. Po vysazení jsem hned otěhotněla. Je to opravdu hodně individuální. Ono na diskuzích lépe kritizuje než chválí. Platí to u všeho...
Pokud se pro HA nerozhodneš, tak jsou i jiné možnosti než jen kondomy. Spermicidní gely, pesar, kroužek...

adrien17
autor
30. zář 2019

@areh ano.. A za jak dlouho po nasazení je možné mít sex, který už bude chráněný tou antikoncepci?

klea81
30. zář 2019

@adrien17 časem ji vysadila, vyhozené peníze

areh
30. zář 2019

@adrien17 když se začne brát první den ms, tak tuším hned a pokud jindy tak za týden. Ale přesně je to napsané v příbalovém letáku

adrien17
autor
30. zář 2019

@areh děkuji za informace

danask88
1. říj 2019

@adrien17 Určitě bych se antikoncepci vyhla. Já jí ve tvém věku brát začala, během 3 měsíců 10kg nahoře a měla jsem i jiné zdravotní problémy. Přestala jsme jí brát a do 3 měsíců těch 10kg zase zmizelo :D a to mi doktor tvrdil, že je to slabá pilulka a nemůže to mít souvislost. Dál způsobuje HA migrény, deprese, problémy s játry apod.
Doporučuji koupit třeba ladycomp, je to sice investice ale nepoškozuje zdraví a máš to už napořád. V kombinaci s kondomem v plodných dnech je to jednak zdravá a bezpečná metoda a také pomůže k sebepoznání.

falling
1. říj 2019

Dokud jsem brala antikoncepci, rikala jsem si, jak je to skvele, ze nemam zadny vedlejsi ucinky, plet docela dobra. Co dela antikoncepce s telem jsem zjistila, az kdyz jsem ji vysadila. Najednou hrozna plet, padani vlasu, ale taky velka chut na sex, kterou prasky zrejme utlumily. Problem s pleti opravdu spise zakryje, nez vyresi.

rosa106
1. říj 2019

@adrien17 Ahoj, já přesně tuto antikoncepci před tehotenstvim brala několik let a nikdy žádný problém. Naopak jsem měla menstruaci, ze jsem o ni skoro ani nevěděla a třeba jen tři dny. Špatne mi nebylo, váha porad stejná, žádné výkyvy nálad a otěhotněla jsem hned pi vysazeni, takže za mě v pohode. Ale jak píšou holky výše, je to hrozne individuální, musíš vyzkoušet...

adrien17
autor
1. říj 2019

@rosa106 jsem ráda, že alespoň někdo s ní neměl problém.. Vyzkouším a uvidím.. Na každého to dopadá jinak. Přinejhorším vysadim, nebo změním.. Děkuji.

urtica
1. říj 2019

@adrien17 Brala jsem ve Tvém věku antikoncepci na akné a dlouhé cykly...HA problémy na několik let schovala, problém nastal , když jsem ji vysadila - Jemnou krupičku akné, kterou jsme měla před nasazením, nahradily velké boláky a těžká forma akné, cykly se prodloužily cca na 90 dní. Tělo se dávalo dohromady několik let. Takže za mě HA už nikdy více.

babanci
1. říj 2019

Je pěkné, že k sexu přistupuješ zodpovědně, ale hormonální antikoncepce není zrovna dobrá cesta. Tady se mluví o tom, jak se zlepší pleť, ale do těla cpeš hormony a to mi teda nepřijde dobře nikdy. Takhle, vlastním dcerám jsem to rozmluvila. A všechny mě poslechly. Tisíckrát radši prezervativ. Samozřejmě, je to můj osobní názor, ale načetla jsem o tom spoustu materiálu a jeden starý gynekolog, velmi uznávaný, říkával, že je to červ do zdravého jablka.

klea81
1. říj 2019

@babanci akorát, že z diskusí vyplývá, že málokdo umí kondom správně používat 🙄ale jinak souhlas

klea81
1. říj 2019

@adrien17 za pár dní

jako_mala_holka
1. říj 2019

@falling joo, na to jsem zapomnela, dost tlumi chut na sex (ale mozna ne u kazdeho)

eliska_r
23. čer 2023

Brala jsem HA asi 6 let, tenkrát také i na akné.
Po vysazeni jsem zjistila, že náadovost, chuť k sexu apod mi antikoncepce pěkně tlumila a bez ni mi je tisíckrát lepe. Akné jsem měla stále šílené, ať už s HA nebo bez (včetně zad a dekoltu)..
na akné zkus mrknout na IG profil Kateřiny Routové. Zkusí si podle ni sestavit denní a večerní rutinu.. mě to zachránilo pleť úplně neskutečně ! 🙏🏻

eloise02
23. čer 2023

@eliska_r Ta diskuze je 4 roky stará a autorka je dávno neaktivní... Ale já třeba zrovna Bonadeu užívám už X let a nemám nic z toho co tady popisuješ.

hasara33
23. čer 2023

@adrien17 akné by chtělo řešit komplexně, značí nějaký vnitřní problém, klidně i hormonální....zkus si najít třeba různé články ohledně výživy při vyšší tvorbě akné, doporučuji také instagram profil zenska.cyklicnost, která se zaměřuje na hormonální systém u žen mimo jiné řeší i právě akné, nějaké rady uvedené na profilu by ti mohly pomoci 😉 jinak věnuj pleti zvýšenou péči, používej šetrnou kosmetiku, nesahej si na obličej špinavýma rukmama apod.., také bych doporučila chodit pravidelně na kosmetiku 🙂 ....k té HA, gynekolog, které předepíše HA jako lék na akné by měl vrátit diplom a na tvém místě bych hledala jiného 😉 HA problém neřeší, pouze ho překryje navíc může působit jako katalyzátor pro jiné problémy 🙄 za mě je to velké svinstvo a já za sebe říkám, neber to a raději zvol jinou formu ochrany 🙂

eloise02
23. čer 2023

@hasara33 Další taková..., ta diskuze je stará a autorka dotazu je neaktivní. Píšeš ji úplně zbytečně.

eliska_r
24. čer 2023

@eloise02 pardon, nevšimla jsem si a chtěla jen pomoct … já tohle taky nepociťovala, dokud jsem nevysadila. A také to nikomu nechci vnucovat, jen je to můj názor a zkušenost

hasara33
24. čer 2023

@eloise02 nevšimla jsem si .... nicméně pro ní už to je možná zbytečný, ale někomu jinému to může pomoct 😉

miryp
24. čer 2023

Seznámil tě lékař s riziky užívání HA? Udělal ti řádná vyšetření, aby vyvrátil, že máš kontraindikaci k užívání? Řešila jsi příčinu akné, nebo řešíš jen důsledek? Dokud neodstraníš příčinu, akné se ti prostě tvořit bude. U mě za tím byla alergie na potraviny. HA jsem brala několik let, nejen že na akné vliv neměla (protože neřeší příčinu), ale nabrala jsem, neměla jsem absolutně chuť na sex (musela jsem se do něj vysloveně nutit), měla jsem šílený PMS a celkově nálady jak na horské dráze, nastoupily migrény, atd. A to nemluvím o tom, že nikdo neřešil, zda mám játra v pořádku, zda můj cévní systém je ok, abych vůbec mohla pilulky brát, atd. Když jsem HA vysadila kvůli plánovanému těhotenství, zjistila jsem, za čím vším u mě HA stála a už jsem se po dětech k hormonům nevrátila.
A až jednou přijde dcera, že by chtěla/potřebovala, rozhodně jí HA nedoporučím...