Problémy po vysazení antikoncepce

megy
22. led 2007

Troufám si říci, že většina z nás užívala antikoncepci. Jaké problémy se u Vás vyskytly po vysazení?

veroussek
5. čer 2011

Diky za tvuj nazor ale pockam si na doktora. Samozrejme ze to resit budu.

anysek85
5. čer 2011

@skeptik Ježiš, ženská, co blbneš? Na základě čeho tak usuzuješ? To jsou teda diagnózy - takový kecy z fleku od stolu 😝.

@veroussek Ahoj, bohužel máš celkem běžné příznaky po vysazení jako spousta jiných žen. Ať se ti Dr. vnitřním ultrazvukem mrkne "dovnitř" a uvidíte 🙂. Taky doporučuji měřit bazální teplotu - to hodně napoví. Mohu doporučit taky bylinkové kapky Femigard - měla jsem je a moc pomohly 🙂. A kdyby nepomohly, rozhodně neuškodí. Hlavně si znovu HA nenech nasadit!!! To není řešení a zvlášť ne, pokud chceš mimčo.

Držím palce 🙂.

safirah
5. čer 2011

Tak moje zkušenost je taková: Začátkem letošního ledna jsem dobrala poslední blistr HA po které přišla ms. Na přirozenou a uměle neřízenou ms jsem čekala do konce března, pak jsem šla na inj. Agolutinu a chodím každý měsíc dodnes. ☹ Pleť se zhoršila, vlasy se mi mastí taky. Dr. mi už říkal, že až se budeme chtít snažit o miminko, tak si mám říct a předepíše mi nějaké tbl. Žádné testy mi ale zatím nedělal, kromě normálního vyšetření a sona.

luckar
5. čer 2011

@veroussek buď v klidu, já přestala brát antikoncepci 12/08, dostala jsem MS asi 2x a potom nic. Našla jsem si nového doktora a ten mi nasadil léky - Provera (brala jsem je od 16 DC do 26 DC a do pár dnů se dostavila MS. Takhle jsem brala Proveru do 03/10 kdy jsem otěhotněla. Ale musela jsem poslední 3 cykly brát i další léky podporující růst vajíček. Jednoznačným důvodem nedostavování MS i ovulace byla antikoncepce. Prý se občas u někoho nedokáže tělo "zmobilizovat". Teď po porodu se MS dostavuje naprosto pravidelně.

luckar
5. čer 2011

A vlasy a pleť byla jedna velká katastrofa, ale postupně se to vrátilo do normálu 😉.

veroussek
5. čer 2011

@anysek85 Moc děkuju za uklidnění, skeptik mě docela vystrašila...já se s doktorem poradím a uvidíme co mi nasadí. Bylinky už nějaký kapu, Jeřáb ptačí...ublížit mi to předpokládám nemůže, jsou to bylinky, takže i kdyby...HAK by mi doktor určitě nenasadil, ví to že chceme těhotnět a už mi před asi rokem říkal, že by to chtělo vysadit...

@luckar Taky ti děkuju za uklidnění...Proveru já znám, brala jsem ji před nasazením HAK protože jsem měla problémy s MS...takže mi svítá naděje. Ač se to nezdá tak mě to hrozně trápí, protože jsem tiše doufala, že se s tím moje tělo nějak popere samo. Naivně jsem si myslela že tento rok otěhotním, v tom lepším případě i porodím a zatím to vypadá jako běh na dlouhou trať. Jak už jsem psala nahoře, čekám na to co mi v srpnu řekne doktor. Je to blbý že nemůžu domů letět dřív, ale už to asi ty dva měsíce taky vydržím 😀

skeptik
6. čer 2011

@anysek85 na zaklade toho, co napisala verrousek to uplne sedi na tento syndrom, pozri - mne je jedno - ak ma takyto pristup, tak nech si trebars dalsich 5 rokov namiesto riesenia problemu robi tehotenske testy. Staci si tu pozriet temu https://www.modrykonik.sk/forum/tema/syndrom-pr... a uvidis ako dlho to trva, nez narazia baby na lekara, ktory zvoli spravnu liecbu. Ja som ocakavala, ze bude naopak vdacna, ze som ju nasmerovala na riesenie problemu.
PCOS je najrozsirenejsia hormonalna porucha u zien v reproduktivnom veku (odhaduje sa az 30%!) Velka vacsina zien, ktora ma problemy s cyklom po vysadeni antikoncepcie ma prave znaky tohto syndromu (a podla Rotterdamskych kriterii na diagnozu dokonca ani netreba mat cysty na vajecnikoch, staci ine symptomy, ktorych povodom je prebytok androgenov ako akne, vypadavanie vlasov, nadmerne ochlpenie, obezita). Vacsinou naplno prepukne po 20. roku veku (ak neuzivas antikoncepciu). Nie antikoncepcia je na vine, ale prave antikoncepcia zabranuje tomu, aby to prepuklo tym ze navodi umely cyklus a dodava gestageny. Okrem toho, v poslednom prispevku pisala, ze mala problemy uz aj pred antikoncepciou - proste je to uplne jasne.

V sucasnosti sa PCOS da dobre riesit modernymi liekmi s ktorymi sa da otehotniet a aj donosit dieta. Momentalne najpokrokovejsie je riesenie PCOS v USA.
Provera aspon doda gestageny, aby sa dostavil MS a obnovila vystelka maternice (aby sa predislo rakovine maternice v buducnolsti), ale problem neriesi v pripadoch ked je to postihnutie vaznejsie - t.z. sice predchadza vzniku cyst (ktore @verrousek uz pravdepodobne ma - odtial bolesti v podbrusku), ale akonahle pride nova folikularna faza, tak proste bud inzulin/estradiol/androgeny alebo vobec os hypotalamu/hypofyzy to nie je schopna riadit tak, aby folikula dozrela v normalnom case (t.z. max do 19. dna cyklu).

Ja akurat zasnem, ze pre vas je lepsie radsej povedat nejake "pozitivne" blaboly, nez pravdu, ktora vobec nie je az taka negativna, len treba veci riesit, pretoze ten stav sa nie ze nezlepsuje sam o sebe, ale naopak zhorsuje.
Ale co sa vobec namaham, ked ti je jedno, ze ti zacnu vypadavat vlasy, rast chlpy, budes mat nekontrolovatelny hlad. Ja som ta na to akurat v snahe pomoct upozornila.

daasenka85
6. čer 2011

ahoj,
já jsem měla po vysazení antikoncepce (celkem 7 let braní, začala jsem v 17ti) problémy opravdu dost velké. skoro 8 měsíců jsem VŮBEC NEMENSTRUOVALA, mezitím mi doktor říkal, že ani vyvolávačka nebude k ničemu, jelikož mám nízkou děložní sliznici z důvodu nedostatku estrogenů, takže ať si v klidu dostuduji, a pak se budu připravovat na umělé oplodnění.. také říkal, že to vypadá na PCO syndrom podle stavu vaječníků.. Byla to tehdy rána, v životě by mě nikdy před tím něco takového nenapadlo! je fakt, že psychicky mně antikoncepce neseděla nikdy. pak jsem to tedy konečně dostala - po 7 a půl měsících, ale cykly ještě dost dlouho (asi 3-4 cykly) trvaly 40-50 dní! no a co se dělo po vysazení s pletí!! přes rok akné naprosto všude, málokterá puberťačka by mi mohla konkurovat! a kdybych před 2 měsíci nenarazila na kvalitní kosmetičku,mám ho dodnes. teda, něco se mi ještě udělá, ale spíš už jen mírnější forma (když pominu jizvičky v podobě teček, které by snad časem měly vyblednout). ale holky, přestože jsem měla takové problémy, jsem ráda, že jsem do sebe necpala další hormony. Jistě to bylo i tím, že do třicítky mi ještě zbývalo 6 let, tak jsem to nemusela hrotit za každou cenu. letos v březnu jsem dokonce spontánně otěhotněla (druhý měsíc zkoušení), ale vyklubalo se z toho zamklé těhu. to už ale podle mě s antikoncepcí ani hormony nesouvisí.. Proto bych Vám doporučovala vysadit antikoncepci tak 2 roky před plánovaným otěhotněním, nikdy nevíte. ve mě očividně zas takové problémy nebyly, dnes to už (rok a půl po vysazení) dostávám na den přesně!! dokonce i po revizi mi menstruace po necelých 6ti týdnech přišla (cca týden zpoždění oproti mé normě), a to jsem se zase bála, jak to teď bude... je jasné, že každé tělo reaguje jinak, některé se vzpamatuje ihned a do měsíce najdete //. to moje ale braním antiko dostalo zabrat fest!!

daasenka85
6. čer 2011

@veroussek pro tebe je můj předchozí příspěvek jak vyšitý 😉

luckar
6. čer 2011

@veroussek řekla bych, že takovýhle problém řeší docela hodně ženských. Prostě několik let do sebe cpeme dobrovolně hormony a pak je toho prostě v těle moc a někdy se nedokáže samo nastartovat. Prostě teď po porodu všechno šlape jak hodinky.

petkula
6. čer 2011

@veroussek řešila jsem podobný problém - po vysazení HA jsem měla menstruaci asi 3x za rok a to velmi slabou a nepravidelnou.
Byla jsem překvapená, když mi dr. řekl, že si musím vybrat: buď budu brát zase HA, aby se mi rozjela menstruace anebo mi píchne Agolutin a předepíše Clostilbelgyt ale ať počítám s tím, že asi brzy otěhotním - a taky že jo 🙂 HA jsem brát už nechtěla, proto jsme se rozhodli pro druhou možnost a za měsíc jsem otěhotněla. No a po porodu se mi pak všechno srovnalo, teda když jsem přestala kojit, tak jsem začala mít normální a pravidelnou menstruaci.

veroussek
6. čer 2011

@skeptik Hele já jsem ti poděkovala za tvůj názor, toť vše. Ty jsi lékařka? Já si totiž myslím že diagnóza se takhle na sucho stanovit nedá. Ke svému gynekologovi mám důvěru a tak si myslím, že najde ten správný způsob jak mi pomoct.
Holky se jen snažily mě trochu uklidnit po tom tvým hororovým příspěvku a diagnózám bez toho, aniž by jsi znala úplně celý problém.
Oceňuji že se snažíš upozornit na možný problém a taky jsem ti už za to poděkovala.

veroussek
6. čer 2011

@daasenka85
@petkula Díky holky, aspoň vím že nejsem jediná kdo měl problémy....

jerryjanka
6. čer 2011

ahojte nerada sa niekoho zastavam ale po svojom dlhom boji o dieťatko musim povedať že @skeptik má pravdepodobne v diagnoze pravdu, aj ked prajem aby to tak nebolo je to svinstvo, a každopadne má pravdu minimálne v postupe - ultrazvuk, hormonálny profil čo najskôr... ☹

veroussek
6. čer 2011

@jerryjanka Ale však já se nehádám! Věřím tomu že to tak může být jenom si prostě počkám na doktora až co poví on, až udělá všechny testy a pak teprve se budou dělat nějaký závěry.

jerryjanka
6. čer 2011

@veroussek tak ale píšeš že sa od februara už snažíte o dieťatko a tam ide aj o to riziko že ak by sa to aj podarilo tak by sa mohlo niečo stať, preto som napisala čo najskôr tie testy nie snažiť sa splodiť dieťatko a na testy je čas, možno nie je...

daasenka85
7. čer 2011

@jerryjanka a od února, to je jako dlouho???? průměr je podle mě půl rok, možná i déle!! nám to sice v uvozovkách vyšlo (nebýt zamlklého těhu) "hned" napodruhé, ale už jsem rok a půl prášky nebrala!!

skeptik
7. čer 2011

@jerryjanka presne tak a ako aj @daasenka85 pisala - spontanne sice otehotniet mozes, ale je velmi velka pravdepodobnost, ze potratis, nakolko vajicka, ktore dozreju neskor, nez 19. den (ovulacia) su poznacene negativnymi hormonalnymi vplyvmi (prilis prestimulovane androgennmi), to je ako ked nieco na sporaku prlis dlho varis. To znamena v prvom rade je treba sa snazit dostat cyklus pod 35 dni. Zeny, ktore maju dlhsi cyklus nez 35 dni maju velke podozrenie na PCOS. Pokial su tam okrem tohto aj dalsie symptomy, t.j. bud cysty na vajecnikoch alebo hyperandrogenizmus (akne, hirsuitizmus - nadmerne ochlpenie, vypadavanie vlasov) tak toto staci na diagnozu podla Rotterdamskych kriterii. Tieto cysty vznikaju tak, ze folikuly sa snazia, snazia dozriet (dlhy cyklus), ale sa im to nakoniec nepodari a tak namiesto atrofie tam ostanu a vylucuju hormony, ktore dalej ako zacarovany kruh nepriaznivo ovplyvnuju dozrievanie tych dalsich. Preto sa niekedy zvykne aj zenam, ktore antikoncepciu nikdy neuzivali tato na 3 mesiace nasadit, aby sa tento kruh prelomil (antikoncepcia doda gestageny, ktore by normalne dodala ovulacia - zlte teliesko).
Problematika liecby PCOS je v strednej Europe v plienkach. Velka vacsina gynekologov jednoducho "nevie co s tym" respektive to "neriesi". Riesia vacsinou nasledky ale nie priciny - t.z. na nieco na akne, nieco na chlpy, a vyvolavanie menzesu proverou, duphastonom, norethisteronom a pod.
To ovsem nepomoze zenam, ktore chcu otehotniet a aj donosit dieta a maju toto postihnutie vaznejsie (t.z. cysty, hyperandrogenizmus, olligomenorrheu a k tomu este vacsinou inzulinovu rezistenciu).

jerryjanka
7. čer 2011

@daasenka85 nehovorim že sa snažia dlho, ale že riziko neliečeneho pcos nie je len o dlhodobom snažení ale aj o iných horších komplikáciách, hádať sa ale nechcem prešla som si naozaj dosť je to napísané aj v albume ak má niekto zaujem si prečítať môj príbeh chcela som len pomôcť ale tu naozaj ide skôr o to napísať niekomu že je všetko ok, než povedať pravdu aj ked nie je príjemná... 😔

sasena033
7. čer 2011

ahojte baby tiez spm 3 emsiace po vysadeni HAK.. 2 cyklus po vysadeni som zacala v strede spinit...prestalo a teraz mo mrche 5 dni v kuse..lekatr neroil HP ani nic..len podla UTZ stanovil ze mam nizku sliznicu na to ktory DC som bola a ze podozrenie na PCO..to je vsetko dal duphaston na 3 mesiace cyklus mam 32-33DNI a ovu 18-19DC myslite z eto bude velky problem otehu a donosit?? alebo ten dupik zaberie dakujem..alebo mam ziadat ine vysetrenia? DAKUJEM

skeptik
7. čer 2011

@sasena033 V prvom rade ked mal podozrenie na PCO ti mal spravit hormonalny profil, aby zisti ako vazne to postihnutie je. Duphaston mozes skusit, mas este stale relativne "kratky" cyklus (ale je mozne, ze sa predlzi cim dlhsie bude od antikoncepcie). Hlavne davaj pozor, aby si si Duphaston nedala nahodou pred ovulaciou, ale az ked ti stupne bazalna teplota, lebo to by ti mohlo cely problem dost zhorsit. To znamena, rob si ovulacne testy a meraj teplotu a Duphaston az zarucene po ovulacii.

sasena033
7. čer 2011

@skeptik no takze nerobil mi nic zadyn HP ale lne povedal ze ma podozrenie ze sa stopne rast sliznic..vo stvrtok tam, idem tak s aspytam ano dupika u po ovu nasadil mi ho 17Dc-26DC tak vcelku by to slo..len amm zatial sarapis.befoli a lanovy olej tak najskor vyskusam to 🙂

skeptik
7. čer 2011

@sasena033 Ale nemozes zacat brat Duphaston 17 DC ak mas ovulaciu 18! Tych 17-26 sa povazuje pri 28 dnovom cykle. Ty ak mas 33 dni (berieme radsej vacsie cislo, ale naozaj treba sledovat ovulaciu), tak nesmies zacat skor ako DC 22!

sasena033
7. čer 2011

@skeptik to ozaj???ja som myslela z po pozit.teste ovu mozem nasadiz 🙂 no pekne a teraz dr povedal ze sa kludne mozeme snazit tak potoma si tazko keby som to na 17DC nasadila 🙂 no ak zacne na 22 dc +10dni co s aberie to uz je 32DC +kym pridem mrcha to akoze sa mi ma upravit?? na 28 dnovy,?? no to iste

sasena033
7. čer 2011

@skeptik alebo risknut a nasadit ako kaze pockat 3 mesiace potom vysadit ahadam sa to uprai,ci??

skeptik
7. čer 2011

@sasena033 no urcite nie po pozit teste! Az ked ti stupne teplota. Ovulacia nastane tak 12-36h po pozit teste a aj ty si das pocas toho Duphaston tak to narusis a ovulacia nenastane, folikula nebude vediet co so sebou a akurat budes mat dalsiu cystu! Ten duphaston neberies na tento konkretny cyklus ale na ten dalsi - to znamena, ze ty nemozes ovplyvnit dlzku cyklu v lutealnej (tej druhej faze) a tym docielit kratsi cyklus. Teda mozes ovplyvnit, ale to nema vyznam. Ta lutealna faza je max 14 dni- to je ak to je super, ak je nedostatok progesteronu, tak byva skratena - napr. pod 10, to je zle, ale tak 12-14 je ok. Tebe ide o to skratit tu prvu fazu (folikularnu) a tym, ze ten duphaston beries v tom "predchadzajucom" cykle, tak uz posobi na dozrievanie folikul v spravnom hormonalnom prostredi dalsieho cyklu.

Teraz odveci, ale takisto si napriklad nedavaj pocas ovulacie ibuprofen alebo aspirin (v normalnych davkach), lebo to dokazatelne narusi ovulaciu (a vedie k potratom) a takisto nie napriklad agnus castus (to je taka bylina co podporuje hormonalne odozvy) pocas ovulacie, lebo vedie ku zmenam chromozomov u zar. buniek.

skeptik
7. čer 2011

Este ti to vysvetlim s tou vystelkou: Ono DC1 je uplne na minime, hned zacnu dozrievat folikuly, tie vylucuju estradiol (estrogen) ako dozrievaju - cim viac tym viac a pred ovulaciou najviac. Prave tento estrogen posobi na zvysovanie vystelky maternice - t.z. ak je u teba nizka, tak sa folikuly nevyvijaju tak ako sa maju (resp. dostatocne rychlo).
Progesteron zase po ovulacii tuto vystelku premeni aby akceptovala embryo a pokial je tam, tak vystelke sa dari dobre. Ak k otehotneniu/implantacii nedojde, tak zlte teliesko (progesteron) zdegraduje a tym ubytkom progesteronu sa spusti krvacanie a vystelka ide prec.
Ak implantacia nastane, tak (pravdepodobne) hormon HCG udrzuje zlte teliesko pri zivote, kym placenta tuto ulohu neprevezme niekedy v 6-7. tt.

moncaka
7. čer 2011

Ahoj, holky, můžu se zeptat, jak jste to měly s váhou po vysazení HA? Já vysazuji tento týden a je to jediné, čeho se fakt děsím ☹

sasena033
7. čer 2011

@skeptik dakujem takze mam nasadit ked gak sa rozhodnem ten dupin tak 2 dn i po ovu potvrdenej teplotou.chnapem uz takze mne by sa mal ten dalsi cyklus skratit tesa ta prva faza a ovu ma nastat skor 🙂 LF mavam teraz 12-3 dni tak ze to je tiez ok len ovu je az 18-19DC a este ako s tym dozrievanim folkov,?? kedze je ta sliznica nizka tak mam malo alebo vela estrogenu??no potom sa mi nevyvijaju spravne a tam nastava aky problem?? ja teda ovulujem .je tam moznost otehu ked je tam problem s tymto??? dakujemdr meral min mesiac 12DC sliznica6mm a tento mesiac 9DC 4mm a toho 12DC bol filk na lavej strane 14mm

skeptik
8. čer 2011

@sasena033 Mne ta vyska sliznice zodpoveda tvojej ovulacii (ten 18-19 den). Cim viac estrogenu vylucuju rastuce folikuly, tak tym viac ti rastie sliznica a takisto tym viac mas hlienu (pred ovulaciou taky ako bielka).
Mozes samozrejme otehotniet, je to este relativne v norme ten 18-19 den, iked na hranici. Ak sa ti cyklus este predlzi (hlavne ta prva polovica) potom by to bolo treba riesit inak. Pokial tam je PCO, tak sa snaz otehotniet co najskor, lebo ten cyklus sa ti casom este predlzi,a potom uz to nepojde tak lahko.
Dominantna folikula (ta 14mm) rastie asi 1-1.4mm/den a bude ovulovat ked dosiahne tych 24-25mm.