1. IVF se nepovedlo, jsme zoufalí a nevíme, co dál

margotecka
22. říj 2013

Ahoj, jsme po prvním neúspěšném IVF. Jsme z manželem strašně zklamaní, stalo nás to spoustu peněz a doufali jsme, že to vyjde ☹ Bohužel nevyšlo a my nevíme, co dál, jestli jít na další IVF do stejného CARU, nebo zvolit jinou metodu v jiném CARU! Manžel o tom nechce moc mluvit a já se utápím v slzách ☹ Máte někdo prosím zkušenosti, co a jak dál?? Děkuji za každou radu a povzbuzení!!!

petra.happyday
22. říj 2013

Já podstoupila dva neúspěšné pokusy IVF, 6 pokusů neúspěšných inseminací a podle doktorů jsem neměla už žádnou šanci otěhotnět přirozeně. Když jsme se rozhodli, že půjdeme i do třetího pokusu, tak i na nás se konečně usmálo štěstíčko a po nekonečných 7letech se mi podařilo otěhotnět i bez IVF. Naděje umírá poslední, hlavní je nevzdávat to a jestli můžu ze své zkušenosti poradit, tak si také zkusit tzv. vydupat veškerá speciální vyšetření např. genetika, hematologie, imunologi apod. Držím moc a moc palečky při téhle dlouhé cestě za vysněným štěstím!!! 😉

pawlla
22. říj 2013

@margotecka ahojky to zklamani je velike ja to mam ted zasebou vim jak je tezke ustat neuspesny ET. Ale nezoufej ted to boli ale je treba se otrepat a resit co dale. Mate nejake mrazacky ? Urcite bych po 1 ivf car nemenila (pokud teda nemate nejaky problem s jejich metodami a pristupem kam chodite ?? ). A za 3 mesice do toho muzete jit znovu pokud teda mate mrazacky uz drive. Vim jak se ted citis drz se a hodne sil. Me se teda tenhle transfer povedl ale ten predtim taky ani ň a dost jsem to obrecela.

margotecka
autor
22. říj 2013

@pawlla Děkuju ti za první příspěvek 🙂 Mrazáčky bohužel nemáme, takže musíme podstoupit celý cyklus znovu a navíc musím jít v listopadu na laparoskopii, která mi byla doktorkou doporučena ☹ Hrozně se bojím toho, že se to ani na druhý pokus nepovede, to už bych asi opravdu nedala!!!

pawlla
22. říj 2013

@margotecka tak ta laparkrka je urcite dobra vec vse to tam dole profouknou a kouknou co a jak a jakej je u vas problem ? Ja vim ten strach je velikej ja jsem na uplne prvni ivf pokus otehotnela ale v 7tt potratila bylo to hrozne clovek se boji porad nejdriv jestli to vyjde pak jestli se mimi udrzi no a pak jsem jeste porodila ve 32 tt takze mazce ale je treba se nevzdavat a bejt pozotivni i kdyz je to hroooozne moc tezke ja jsem ted 15 den od et a tak se moc bojim co bude

margotecka
autor
22. říj 2013

@pawlla Takže je lepší, když to laparo podstoupím? U nás je problém v manželovi, má špatnou pohyblivost spermií, špatnou morfologii a strašně mu ty procenta dobrých spermií kolísá!! Já jsem v pořádku, až na to že mám nepravidelnou ovulaci, ale to prý ničemu nevadí. Moc ti držím palečky, aby ti ET vyšel a našla dvě// 🙂

mica82
22. říj 2013

A měli jste ICSI? Kolik se vám podařilo oplodnit vajíček? My jdeme s manželem na naše první IVF příští měsíc, taky tomu dáváme hodně nadějí, i když víme, že se říká, že první IVF je víceméně "zkušební". Taky se bojím, jak se na nás případný neúspěch podepíše.

martina_81
22. říj 2013

@margotecka ahooj, na tu laparku bych určitě šla, je to dobrá věc. Taky jsem vloni byla před ivf. Taky vím, co je to bolest a zklamání - ani nám se napoprvé nezadařilo, při 2.transféru jsme měli biochemické těhu a při 3.transféru těhotenství v rohu dělohy, na UTZ to nebylo vidět a prcek se v 7.týdnu prorval dělohou ven. ☹ Pak jsme museli čekat, než se děloha zahojí, byla jsem z toho taky zoufalá, pořád jen na něco čekat a tolik zklamání.... Z poslední dávky embryí se nám zadařilo a i když se pořád bojím, aby se zas něco nepos*alo, doufám, že to zvládneme až do konce. To jste měli při 1.ivf jen 1 transfér? Jinak při čekání na další ivf bych asi doporučila selen a zinek pro manžela, nic tím nezkazíš. a já jsem užívala gynex. Jinak pokud jsi v caru spokojená a myslíš, že doktoři nic nezanedbali, zůstala bych tam. Genetiku a imunologii máte udělanou?

margotecka
autor
22. říj 2013

@martina_81 Moc gratuluju k mimi a držím palce, aby vše probíhalo, tak, jak má 🙂 Zavedli mi dvě Embrijka, ty jediný nám z osmi zbyly. Krev nám brali, ale už si přesně nevzpomínám, na co to přesně bylo. S CAREM jsem spokojená, jediné, co mi vadilo, že jme si zaplatili PK, a mě po čtyřech dnech zavedli dvě jedničkové morulky ☹ Myslela jsem, že PK je 5- 6 dní a zavádí se blastocyta?

martina_81
22. říj 2013

@margotecka díky. 🙂 Ono asi záleží, jak se ta embryjka vyvíjí, podle toho je pak zavádí. 😒 Jinak PK je těch 5 dní, nám teda zaváděli 5.den. A u těch rozmražených už to bylo jiný. vím, že dr. tenkrát říkal, že pokud se hůř vyvíjejí, tak je dřív zavedou (paradoxně), protože v děloze jim je líp, než v misce. 😒 Jinak tu genetiku a imuno v některých carech dělají před ivf a někde, až když se pak nedaří. Nás poslali hned po tom biochemickém těhu. Kdyžtak se na to zkus zeptat, jestli by vás neposlali, aspoň bys využila čas, než se začne zase něco dít.

margotecka
autor
22. říj 2013

@martina_81 Já jdu do CARU až za měsíc, ale zeptám se. Za ty testy se něco platí, nebo to hradí pojišťovna?

elana
22. říj 2013

@margotecka ne, i 4. den ve fázi moruly už je PK. Jinak se transferuje už po 48h, když není vůle nebo možnost PK dělat.

margotecka
autor
22. říj 2013

@elana Aha, ale všem holkám, co tam se mnou byly, dělali ET až 5, nebo 6 den. 😖

margotecka
autor
22. říj 2013

Holky, máte tady taky některá zkušenost, že se 1 IVF nepovedlo a druhé už ano??

leni_tom
22. říj 2013

@margotecka Nám po 1. IVF zbylo jedno embryjko a přestože jsme chtěli PK, tak to v tom případě nebylo třeba. Nebylo s čím porovnávat a nebyl důvod na něco čekat a zavedli ho hned 3. den...neúspěšně. Takže teď v listopadu jdeme do druhého. Jinak embryjka po PK se zavádí 4. - 6. den a pokud jste chtěli zavést dvě, tak asi taky nebylo na co čekat.
Hlavně se nesmíš hroutit, já si řekla, že víc jsme pro to udělat nemohli a prostě to zkusíme znovu. Co se dá dělat.

elana
22. říj 2013

@margotecka nojo, tak měly třeba víc embryí...prostě o tom rozhoduje embryolog podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nějaký důvod to má. Pro Tebe je podstatná informace ta, že jste to neplatili zbytečně a nemusíš se cítit "okradená", protože i ET po 4 dnech je už po PK neb bez PK by Ti ho dali už vlastně druhý celý den (po OPU, které beru jako den 0). Jinak statisticky vychází nejlíp právě 2. IVF pokus, takže to fakt neber nějak fatálně, upřímně řečeno těch šťastných, co naběhnou do CARu, vyfásnou injekce, za dva týdny dojdou pro embryjka, za tři drží pozitivní test a za 9m se radujou z miminka je fakt málo. Obecně se říká, že 3 IVF pokusy (počítají se v to i KETy) dovedou k rodičovství 90% párů. A ten 2. pokus bývá nejúspěšnější.

martina_81
22. říj 2013

@margotecka hradí to pojišťovna, my jsme nic neplatili. Určitě se vám zadaří, neboj. On je z toho člověk nešťastnej a zoufalej, ale přírodě někdy neporučíš. My jsme byli s přítelem už tak zklamaní, že jsme poslední 2 transféry nějak neprožívali, // čárky na testu nás nechávaly chladnýma a po tom těhu v rohu dělohy v únoru už se nám nikdo nedivil. A možná to taky bylo tím, že jsem to dokázala hodit za hlavu a nemyslet na to, v červenci jsme si ani nepřipouštěli, že by nějakej transfér proběhl a vidíš, zatím úspěšně. 🙂 Taky vás to čeká, přeju vám hodně štěstí a ať se zadaří. 😉

margotecka
autor
22. říj 2013

@martina_81
@elana
@leni_tom Holky, moc Vám děkuju za povzbuzení, budu stále doufat, že se na podruhé zadaří. Už aby byl leden a já mohla jít na další IVF 😉

margotecka
autor
22. říj 2013

Ještě jsem se chtěla zeptat, co si myslíte o minimálním IVF?

leni_tom
22. říj 2013

@margotecka To je bez stimulace ne? V každém případě menší zásah pro tělo, ale tak menší šance, že bude kvalitní embryjko a bude jen jedno, max. dvě ne?

margotecka
autor
22. říj 2013

@leni_tom Právě nějaká stimulace tam je, myslím že Clostylbegit a nějaké injekce, nebo utroš. Získat můžu až osm vajíček a oplodnit je metodou ICSI, PCSI,a PK. Stojí to mezi 13-19 tisíci a je to prý šetrnější a doporučují to ještě před samotným IVF!

pawlla
22. říj 2013

@margotecka u nas je taky problem v tom samem ja jsem ok manzel to sperma . Jo uz jsem nasla // ale ted ste popravde bojim jeste vic ale teda nechapu ze te hned po prvnim ivf zenou na laparo kdyz jsi v poradku

zikinka
22. říj 2013

@margotecka Ahojky, chapu Te, ze poprve, kdyz to nevyjde, mas pocit, ze se Ti vse hrouti a kolem Tebe jsou same pary, kterym vse vychazi prirozene bez nejakych problemu. Dokonce muzes mit pocit, ze nemas smysl zivot, kdyz se mimco pres 1. IVF na poprve nepovedlo. Ale neves hlavu, mam take pozitivni zkusenost a treba Ti to pomuze se trosku z toho smutku oklepat a doplnit nadeji 🙂 Kdyz se nam s manzelem nedarilo (nebylo to zas tak moc dlouho), tak jsme nechteli otalet a proste se nechali oba dva vysetrit. Spermiogram nic moc, u me se zdalo byt vse ok. A tak jsme zkusili nekolik pokusu inseminace. No, oba dva, jsme si mysleli, ze to bude tutovka (pomuzeme tem linejm mrkam. Ale nebyla. Po xtem pokusu, jsme se rozhodli pro IVF. To uz jsem fakt verila, ze to klapne. Kdyz ne nicm, tak tohle uz musi. Ale ouvej, neklaplo. Mezitim me udelali hormonalni profil, zdal se ok, trosinku mensi odchylka se stitnou zlazou, ale pri kontrolnim odberu, byla v norme. Presto me endokrinolog nasadil malinkou davku euthyroxu (pry na otehotneni muze mit vliv ale musi se to brat alespon nekolik tydnu, spise mesicu pred transferem).Take jsem zasla na imunologii na odbery a ejhle, neco trosinku se naslo - protilatky proti spermiim (asi proto to neslo prirozene) ale pomoci IVF by na to vliv nemel byt a taky trochu zvysene NK bunky (to jsou tzv. natural killers - bezne v organismu zabiji, co je telu cizi, ale z imunolog. hlediska je dobre kdyz jsou kolem 11%, aby se embryjko chytlo a vlastni telo ho neznicilo).U prvniho IVF mi preventive nasadili lek k potlaceni imunity (ted mi vypadl nazev) + pentomer na snizeni poctu NK bunek .ALE lek na potlaceni imutnity byl jen tak tyden pred ET (pozdeji jsem zjistila pres ruzne studie, ze musi byt nasazen min.6-8 tydnu, aby to melo vliv (takze mozna kdybych mela lek vice tydnu pred 1.IVF, tak to treba vyslo). Takze jak jsem jiz psala poprve to nevyslo, mozna taky proto, ze jsem s tim pocitala, ze to vyjit musi. Na druhe kolo jsem se teda poradne vyzbrojila - vedela jsem, ze to proste vyjit nemusi, brala jsem dlesi dobu pentomer a ten druhy lek na potlaceni imunity a take me lekari provedli kontrolni hysteroskopii (bylo vse ok) pry za ucelem, ze se tim malinko nastimuluje deloz. sliznice. No a pak jsem sli na 2. pokus - bylo hodne vajicek, ale ctvrty den to postupne vzdavaly a zbyla nam 2. Byla jsem prekvapena (nemile), a tak jsme se rozhodli, ze tam radsi soupnem obe dve. A ono to VYSLO!!! chytli se obe dve 🙂 Takze drzim peste, az budes mit vice sily, tak si radsi nech udelat imuno (ale opravdu poradne - skvela je MUDR Malickova Karin)- jinde to napr. v Imunnii to delaji dost povrchne (napr. nedelaji standartne nektere testy - trofoblast) a proste vse co jde, aby sis pak nevycitala, ze jsi nevedela o nejakem problemu a promrhala tak dalsi pokus. Bud pripravena i na to, ze to proste vyjit nemusi a snaz se na to neupinat. Hezky se to rika, ale hur dela. Pak Te to prekvapi!!!

margotecka
autor
22. říj 2013

@pawlla No, to taky nevím, proto se ptám, jestli je to nutnost!!! Dotorka říkala, že proto, aby jsme věděli, že jsme pro to udělali maximum!

leni_tom
22. říj 2013

@margotecka Tak asi Clostylbegit a pak Pregnyl na uvolnění a Utrogestan. Já třeba po 4 pilulích Clostilu (dvojitá dávka, prý maximální) měla jedno vajíčko. Záleží na tom, jak reaguješ.

pawlla
22. říj 2013

@margotecka jako urcite to nicemu neuskodi a budes na sto pro vedet ze jsi dole ok urcite bych do toho sla kdyz to dr doporucil

margotecka
autor
22. říj 2013

@zikinka Moc děkuju za tvůj příspěvek 🙂 Teda, čím ty jsi taky prošla, to je hrozný, co všechno musíme vytrpět ☹ Dobře, budu trvat na testech z imunologie, hematologie a genetiky. Na laparo taky půjdu, ať si pak nemusím někdy vyčítat, že jsem pro to neudělala maximum!!! Moc ti gratuluju k mimískům, hlavně, ať jse vše podle plánu 🙂

zikinka
22. říj 2013

@margotecka Neboj, urcite i Ty se dockas! dekuju za gratulaci 🙂
A na tech spec. vysetrenich opravdu trvej - nekdy je zakopany pes prave tam (gynekologicky muzes byt opravdu ukazkovy pripad). A ta laparo, ikdyz je diagnosticka, Ti taky pomuze. Budes vedet, ze jsi na 100% zdrava a casto se to po laparce povede!

margotecka
autor
22. říj 2013

@zikinka To jsem právě taky slyšela, že se to po laparo povede, tak snad jo 😒

1miska
22. říj 2013

my patrime k tem parum, které "naběhnou do CARu, vyfásnou injekce, za dva týdny dojdou pro embryjka, za tři drží pozitivní test a za 9m se radujou z miminka" nebo tedy ještě se neradujeme, ale budeme doufam v prosinci 🙂 ale nekdy i ta cesta k IVF je dlouha - nam trvala tri roky - všechna vysetreni - imunologie, genetika, hematologie, hysteroskopie, laparoskopie, spermiogram.... všechno vychazelo dobře, 4 uzasne tydny v laznich, casovene styky, nespocet mesicu s bilym proužkem, stále se ptani proc proc to nejde když nikde není problém..... probrecene noci, sex jen prostředek k oplodneni..... pak jsme zavitali do Reprofitu v Brne a ac jsme tomu neverili, klaplo to - 10 vajíček, z toho 8 zralych, všechny se oplodnili, vyvijeli (cekala jsem ze to tak nebude, ze třeba tady bude ten zakopany pes) pak // a radost z toho ze další jsou v mrazacku 🙂 dodnes nikdo nevi co bylo pricinou tri let trapeni a cekani, kde byl problém.... cesta je nekdy dlouha, clovek se musí vzchopit a jit dal.... ber to ze první pokus byl opravdu jen pokus, nech si dodělat další vysetreni a třeba ten druhy pokus bude ten úspěšný 🙂

1miska
22. říj 2013

@margotecka minimalni stimulace je nekdy cesta - ale spis pro ty, kteří nereaguji dobře na normalni hormonalni léčbu. Taky jsem o ni uvazovala a chtěla ji - trochu mi ji rozmluvili at napred zkusim "normalni" at vi jak moje telo na vse reaguje, jestli jsou zrala vajíčka atd...... Nevim do kterého centra v brne jsi chodila, ale zrovna třeba reprofit minimalku hodne dela a propaguje (ale většinou u zen, kterym bezna stimulace nezabrala, nebo u tech, které mají cykly na pojišťovnu vycerpane)