CAR Apolinář. Byli milí, vysvětlili vše apod.?

saralinda
15. bře 2008

Ahojky holky, rozmýšlím se, do jakého CARu v Praze se přihlásím. Vím, že všichni chválí Pronatal, ale prodělala jsem operaci u Apolináře, a tak mají všechny mé papíry a navíc jsem tam byla spokojená. A proto bych se chtěla zeptat, jaké máte zkušenosti s CARem u Apolináře. Vím, že dosahují dobrých výsledků (statiskticky). Ale mě by hlavně zajímalo , jak se k Vám chovali. Zda vše dostatečně vysvětlili, byli milí a tak. Mooc vám předem děkuji za příspěvky.

saralinda
autor
25. led 2011

@larri OK. Jsem pro. Alespoň zatím pokecáme.
@len Ok v SO ve 14h,a el nevím, kde psala Aknyt 😒

zlatovlaaska
25. led 2011

@saralinda čauky, občas jukám, tak snad bude v sobotu u nás pohoda a zajeli bychom se na vás taky na chvíli podívat 😉

len
25. led 2011

@ciratko my ta atb právě bereme v poledne 😀 Jsem to konzultovala s tátou, tak prý zvlášť u těchhle dlouhodobých (po 24 h) by to mléko hodně omezil celkově, že ta atb prostě mají působit kontinuálně a vydržet do další tablety, mléko a alkohol je urychluje. Takže odpoledne trochu mlíka do kafe si dáme, ale určitě ne přímo k tomu obědu a určitě si ani večer nelajznu vypít čtvrt-půllitr mlíka na posezení 🙂

maruliinka
25. led 2011

@verru
To jsou teda srandy...takovy problemy...pockej to uz deti nasich deti nebudou ,moc otehotnet vubec prijde mi ze je to rok od roku horsi,kdyz jsem to rikala babicce tak jen krouti hlavou. Je proste blba doba samy stres a spatne zivotni prostredi a spousta spousta dalsich faktoru. Budu drzet palce aby vam to vyslo 😉
Ja jsem dnes po injekci a trochu me boli zadek 😖 byla to tak tlusta jehla br... na ivf icsi by jsme mely priblizne jit za mesic ted me ceka ultrazvuk a pak ta hormon. stimulace tak doufam ze vse probehne tak jak ma. Jinak manzel uz je zdravy...tuk...tuk..tuk Mel rakovinu lymfatickych zlaz(uzliny) vlastne Hodginuv lymfom a mel to v tom nejvetsim stadiu chodil trictvrte roku na chemoterapie pak mu rekly ze je zdravy a asi ani ne za tri mesice se mu to v tele udelalo znova a to zjistily pri PETu (pozitronova emisni tomografie) to do nej pusti latku ktera pak pod rtg ukaze kde to vsude ma a vlastne ty nadory sviti,takze mu rekly ze ty chemosky na ktere chodil na nej vlastne moc nezabraly tak bude muset jit na dalsi ctyri a pak na transplantaci kostni drene jinak ze uz neni zadna jina lecba a nastesti to zabralo a je uz zdravi diky bohu. Bylo to hrozny ale zmakl to. Ono kdyz to nekde jen ctes ze ten mel rakovinu ta ji mela...tak si reknes chudak...ale kdyz to ma nekdo koho milujes tak je to jak rana z cistyho nebe vubec to nepoberes. Kdyz mu to rekly tak jsme jely z te nemocnice autem a malem jsme se vybouraly je to sok. Jemu zjistily ze je nemocnej a ja ctyri dny pred tim zjistila ze cekame miminko takze to bylo uplne tip top.
Ta vysoka hodnota co mas proti tem spermiim znamena ze se jako nesnesou nebo ze je to zahubi?

len
25. led 2011

@maruliinka tak hlavní je, že je manžel v pořádku! Tak to berte a jestli klapne první IVF nebo druhé či třetí, to už je proti tomu všemu maličkost 😉 Tak ať to zdraví do budoucna slouží! 🙂

maruliinka
25. led 2011

@len
Dekujeme moc,nedovedu si predstavit ze bych ho nemela,zname se uz 11let,5let chozeni a rok a pul od svatby 🙂
Hlavne aby to vyslo i vam po takove dobe cekani ale pockej az vam to vyjde a budete drzet ten trikilovej ranecek je to tak neco neskutecne nadhernyho moc moc vam to preju.

len
25. led 2011

@maruliinka díky moc 🙂 My jsme spolu deset let, pět od svatby a prakticky takovou dobu to zkoušíme a zkoušíme a snad to jednou klapne 🙂

maruliinka
25. led 2011

@len
Ty jo...to je hezkej kousek zivota,urcite to vyjde.
Ale clovek si nekdy rika kde je ta spravedlnost...kdyz nekde vidis tehotnou (santusacku) nebo to nejaka kr... hodi nekam do krovi. To kdyz vidim v televizi tak je mi z toho do breku takovy zensky by si ji mely nechat zasit 😝
Tak ted kdyz uz vite ze by to melo za 3-9 mesicu klapnout tak je to nic oproti te dobe do ted 🙂

len
25. led 2011

Tak tohle já radši neřeším...
Jinak bohužel to není tak, že by to mělo klapnout, ale že bychom mohli dostat šanci, aby to klaplo. Tak 50/50, budeme-li velkými optimisty...

maruliinka
25. led 2011

Chtela jsem se nektere z vas zeptat jestly nahodou nevite jaky je rozdil mezi lekama plne hrazene pojistovnou a tema co se musi doplacet. Protoze mnam dnes sestra rekla ze si to mame do priste rozmyslet,tak me prave zajima jestly maji jako stejny ucinek nebo jestly ty co se doplaceji jsou lespsi v necem? O to pichani mi nejde to pero nechci protoze manzel umi pichat injekce sam si pichal clexane do bricha kazdy den,takze to necham na nem. Zajima me i jaky se doplaceji a jaky ne tohle vubec nevim a ani nam to teda nedal nikdo prostudovat. Tak dekuju predem za odpoved.

maruliinka
25. led 2011

@len
Jo takhle... 😒 hm...tak to jsem nevedela. Snad uz tentokrat bude pri vas stat stesti.

len
25. led 2011

@maruliinka ono těch 50/50 je i na klasický IVF, zdaleka ne vždy to vyjde napoprvý.
Co se týče těch injekcí, to je věčný spor, v některých soukromých centrech doporučují pouze ty s doplatkem (otázka je, jestli z toho mají vyšší provize nebo lepší zkušenosti), u Apoli tvrdí, že je to úplně jedno a raději doporučují ty hrazené, aby ušetřili kapsu pacientky. Rozdíl je cca 4000 za jeden pokus, což není nic tak strašného. Já vyzkoušela oboje, bohužel pokaždé v jiném protokolu, takže nemůžu dost dobře porovnat. Po lécích s doplatkem mi bylo blbě, ale zas jsem na ně mnohem líp reagovala (ale jak píšu, měla jsem u obou druhů zcela rozdílný protokol), léky bezdoplatkové jsem snášela v pohodě, ale reakce špatná. A někdo to má zase naopak. Myslím, že největší přebornicí na to je tady Aknyt, která mnohokrát vyzkoušela oboje a po obojem dokázala otěhotnět, nakonec má Haničku, tuším, po Fostimonu, což je ten plně hrazený. My byli tehdy zbabělci píchnout normální injekci, tak jsme šli do těch per, ale teď bych asi na první pokus možná začala těmi hrazenými, ale záleží na vás...

maruliinka
25. led 2011

@len
dekuju za radu. Jeste se jich na to zkusime zeptat ale necekam na to nejakou odpoved. Taky jsme chtely nejdriv vyzkouset ty hrazene a pak kdyztak to druhe. Uvidime... ale diky.
Vim mam v papirech napsano ze pri ivf je sance okolo 25 procent kdyz si nechas dat dve embry. tak se sance zvysuje na 50 procent. Ale to je u obyc, ivf. My mame jit na to icsi tak tam je to asi stejny co. I kdyz doktorka rikala ze icsi by melo byt (nejlepsi) co si o tom myslis ty?

len
25. led 2011

No, ICSI samo o sobě nezvyšuje šanci, při normálním spermiogramu je průměrná úspěšnost srovnatelná s ICSI i bez. ALE při špatném spermiu (což je váš případ) ICSI velice zvyšuje šanci na oplodnění. Takže zjednodušeně - šance při dobrém spermiu bez ICSI = šance při dobrém spermiu s ICSI = šance při špatném spermiu s ICSI. Při dobrém spermiu provedením ICSI naději nijak nezvedneš, ale při špatném ji dokážeš dorovnat téměř na tu úroveň, jak kdybyste měli dobré 😉

maruliinka
25. led 2011

@len
Jasan,chapu 🙂
Koukam ze za tu dobu uz jsi v tom zbehla a vsechno vis 😉 Mohla bys delat doktorku ne? 🙂 Taky jsem slysela ze se to na poprve vetsinou nepovede protoze oni presne nevedi jak s tou stimulaci je to pravda?

len
25. led 2011

No, ne tak zcela, já ze svých třech IVF otěhotněla pouze poprvé (a za pár týdnů teda i potratila), pak už to šlo z kopce 😝 Ale fakt je, že poprvé je to prostě pokus, kdy si potřebují vyzkoušet, jak reaguješ a tak, ale i ten první pokus často klapne 😉

sarusinka
25. led 2011

@maruliinka souhlasim s Len, ja taky sla na prvni IVF-ICSI, a taky se povedlo, a chytlo se, a mela jsem z 12 foliku pouze 5 vajicek, a do 3 dne zbyly jen dve. A dali mi dve, chytlo se jedno, uz bylo videt i na uz, ale v 6tt samovolny potrat.
Takze si myslim, ze uspesnost na poprve je, zvlast, pokud uz jedno ditko mas 🙂

maruliinka
25. led 2011

@sarusinka
Tak to jste mi udelaly radost 🙂 ze to muze vyjit. Jeste se chci zeptat ty pises ze po trech dnech zbyly jen dve. Myslim ze se tomu rika prodlouzena kultivace a to znamena ze si tam ty embrya muzou ponechat az 120 hodin a pak ti daji to ktery se vyviji nejlepe je to pravda?

len
25. led 2011

@maruliinka tak to je, ale u Apoli PK doporučuje embryoložka dle počtu a stavu embryí. Já měla pokaždé jen dvě slušná, tak mi je zaváděli už po 48 hodinách (jaksi nebylo z čeho vybírat), zatímco když jich má někdo třeba deset v super stavu, klidně je tam nechají až těch pět dní... Ale na rozdíl od jiných CARů se to nedoplácí.

jara
25. led 2011

Ahoj holky, jestli se vám sem můžu vetřít...Já jsem byla docela rozhozená z přístupu embryoložky, když jsme se po OPU měli na místě během jedné minuty rozhodnout, zda chceme oplodnit ICSI metodou nebo ne. A to nám předtím doktor říkal, že ICSI nepotřebujeme, jelikož máme dobré spermio. Pak Ti nějaká embryoložko začne hustit do hlavy, jako že je ICSI metoda jistější a blá blá blá. Nakonec jsem na ICSI kývla, ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že jsem do toho byla vmanipulovaná a nic bych za to nedala, že má z každé ICSI metody paní embryoložka pěknou provizi. Jinak si to neumím vysvětlit...Když jsem se jí zeptala, co by nám ona jakožto profík doporučila, tak se od toho uplně distancovala a že ona nám nemůže říct, zda tuhle metodu či onu. Od čeho tam tedy je???

len
25. led 2011

@jara to nebylo u Apolináře, ne? Tam jsem z nich měla vždycky pocit, že když k ICSI není závažný důvod, dělají ho dost neradi, dost dají na ty teorie přírodního výběru. Byla jsem i svědkem, kdy šla spolupacientka na IVF z důvodu hodně špatného spermia, takže ICSI, ale v den OPU bylo spermio nějak výjimečně lepší, tak ji ukecali, ať to nechá půl napůl, a pokud si dobře pamatuju, v obou skupinách se to oplodnilo srovnatelně.

Jinak já teda měla trochu nepříjemný zážitek při svém třetím IVF, kdy jsem šla na OPU v sobotu, kdy tam nebyla má "zamilovaná" embryoložka, ale jen jakási dost odměřená paní z laborky. Při prvních dvou IVF se oplodnilo vždycky všecko i bez ICSI, bohužel následující vývoj byl katastrofální, tak mi doporučili ICSI jako jedno z možných řešení (totiž předtím měla embrya více chromozomálních sad, tak bylo podezření, že by to mohlo být tím, že do vajíčka vniklo víc spermií). Bohužel při tom posledním IVF mi odebrali jen tři vajíčka (a ještě jedno z nich nic moc), takže jsem se po OPU rozhodla, že ICSI nechci - ať se stane, co se stát má, a kdyžtak ušetřím poslední pokus bez ET. Ovšem ona paní z laborky byla dost protivná, že jak si to jako představuju, vymýšlet si až po OPU, že ona vajíčka už dávno oholila (musí se z nich odstranit ta vrstva kolem, aby mohlo být ICSI provedeno, na druhou stranu bez té vrstvy je nelze oplodnit přirozeně) a už to nelze vzít zpět. Taky vznesla dost zvláštní teorii, že ty problémy, co máme, jsou zapříčiněny moc DOBRÝM spermiogramem 😉 Dodnes mě chytají záchvaty smíchu, když si představím její rozhořčený výraz a cituju - podívejte paní inženýrko, NORMA na spermiogram je 20 mil./ml. a VY UŽ ZASE MÁTE víc jak 100! Málem dodala - že se nestydíte! 😀
No, každopádně jsme teda vyplázli 4000 za ICSI, z těch vajíček se oplodnilo jedno a druhý den se zase vyvíjelo blbě, čímžto padla teorie o mnoha spermiích v jednom vajíčku, a teď už vím, že do budoucna prostě ICSI pro nás dva nechci 😒

larri
25. led 2011

Tak,1-rekordmanka v objednání u Apoli jsem já-následující den po telefonu. 😀
2-embryoložky u Apoli nenutí do ICSI. 😠
3-doufám,že nás pujde na ten srazík víc ☹

len
25. led 2011

@larri tak snad budeme minimálně "silná čtyřka" 🙂

jara
25. led 2011

@len ne ne, to nebylo u Apoli...No to sis tedy dovolila dost mít spermiogram silně nad normu, takhle si klidně vybočovat z řady! 😀

aknyt
25. led 2011

@len @larri Se srazíkem počítám a možná dorazí i Tuli s klukama, předpokládám, že ji také rády uvidíte...

Teď pletu Haničce svetřík, aby byla na srazík kočka, začla jsem v neděli, dnes ho snad dokončím. A pokud budu mít sílu, tak dodělám i bačkůrky. Už se na vás těším(e) 😉

maruliinka
25. led 2011

@aknyt
ahojky... 🙂
bavila jsem se s len o lecich s doplatkem a bez doplatku jaky je v tom rozdil v cem se lisi,jestly jsou lepsi a tak. Len mi napsala ze se mam zeptat tebe ze uz to mas vse ozkouseny a za sebou,tak jsem rada ze jsi tady a chtela bych se teda na to zeptat i tebe jestly mi trochu poradis 😉

aknyt
25. led 2011

@maruliinka Léky bez doplatku jsou mnohem levnější, v dávce 2150 jednotek (pokud se nemýlím) jsou na pojišťovnu, zbytek je za cca 1000 Kč na 3x75 jednotek (což je tak průměrná denní dávka). Tyto léky se aplikují do svalu a musí se míchat ampulky a rozpouštědlo. Já při nich měla o něco nižší odezvu a méně vajíček a musela jsem stimulovat déle, ale u někoho to bylo naopak. Tyto léky se vyrábí z moči žen po přechodu, ale to není důležité, jsou čištěné od dalších příměsí. Jsou to Fostimon (obsahuje FSH, ale ne LH) a Merional a Menopur (ty mají FSH a LH, a jsou taky myslím s menším doplatkem a nebo i bez).
Léky s doplatkem jsou většinou v aplikačním peru, je to pohodlnější, aplikuje se tenoučkou jehličkou do podkoží (snadno zvládneš sama), ale za léky zaplatíš cca 5500 Kč (za to množství, co by mohlo být zdarma), můžeš je i kombinovat s bezdoplatkovými a pak dokoupit ty levnější. Tyto "syntetické" hormony se získávají z buněk vaječníků čínských křečků (opravdu). Já s nimi měla o něco lepší odezvu, ale neplatí plošně. Jsou to především Puregon a Gonal.
Které léky jsou lepší se jednoznačně říct nedá (co studie, to názor - komerční studie prosazují ty dražší, jiné zase ty levnější), 2x jsem měla léky bez doplatku (z toho 1x se zadařilo), 2x s doplatkem (z toho se jednou zadařilo) a naposledy jsem koupila část léků přes net a měla jsem kombinaci obou (většina těch levnějších) a z toho máme dcerku. Poprvé ti asi dají vybrat, jaké chceš, podruhé (kdyby se nezadařilo, tak třeba by zkusili jiné léky, kdyby odezva nebyla dobrá). Takže je to fakt na tobě, jestil zvolíš pohodlí a trochu si připlatíš a nebo jestli budeš platit minimum a zařídíš si píchnutí do svalu.

maruliinka
26. led 2011

@aknyt
Tak ti mockrat dekuju za vysvetleni 🙂 jsem z toho cela zmatena...protoze bych chtela to nejlepsi ale jasne ze se to neda takhle dopredu urcit. Tak jeste jednou dekuju a gratuluju opozdene k Hanicce 😀

len
26. led 2011

@aknyt budeš to na tu sobotu rezervovat?