CAR Apolinář. Byli milí, vysvětlili vše apod.?

saralinda
15. bře 2008

Ahojky holky, rozmýšlím se, do jakého CARu v Praze se přihlásím. Vím, že všichni chválí Pronatal, ale prodělala jsem operaci u Apolináře, a tak mají všechny mé papíry a navíc jsem tam byla spokojená. A proto bych se chtěla zeptat, jaké máte zkušenosti s CARem u Apolináře. Vím, že dosahují dobrých výsledků (statiskticky). Ale mě by hlavně zajímalo , jak se k Vám chovali. Zda vše dostatečně vysvětlili, byli milí a tak. Mooc vám předem děkuji za příspěvky.

sipkova1
11. led 2011

@len, dík moc za reakci, asi to tak nějak bude. Prostě holka nad 35 vajíčka dát nemůže, protože je riziko, že jich v rámci náročného procesu stimulace vyprodukuje málo a nebudou kvalitní. Prostě se to nevyplatí. No ale když už ta holka nad 35 má kvalitní embrya, tak proč je nepoužít, že? No je to celkem síla, moc jí to nezávidím, darovat embryo je velké rozhodnutí, ovšem když jsou zbývající možnosti výzkum nebo zničení… (protože nechat je věčně zmrazené také není řešení…)

markett_a
11. led 2011

@wrtulka ... ahoj, jestli tem muzu poprosit, me by tvoje tabulka zajimala 🙂

arna
14. led 2011

Zdravim ze Santiaga s pravdepodobne blizici se ovulaci (kterazto nebude vyuzita, bo nemame cas a prostor.. A stejne se uz doktori shodli, ze nejake domaci delani deti neni nic pro nas ... :D).
Co je u vás nového?
Jak to dopadlo s novými terény, Len?

len
14. led 2011

Jé, Arna už je ve světě 😎 Tak si to tam pěkně užívej 🙂
O nových terénech hned poreferuji 😉

len
14. led 2011

Takže - první dojem - že by tam bylo o tolik úžasnější prostředí než ve státním CARu, to říct nemůžu. Čekárna malinká, všichni jsou tam kvůli tomu samému, což teda může být plus, ale i mínus, že, když tam potkáte někoho známého, z tohohle už se nevykroutíte 😀 Nikdy předtím mě to nenapadlo. Taky tam mají jedno okýnko na všecko možný - od registrace po zaplacení poplatku, takže i na těch 30 káčé stojíte frontu. Do ordinace jsme se dostali cca 20 minut od objednání, takže ani v tomto ohledu nevidím oproti Apoli výraznou změnu (já většinou u Apoli nečekám vůbec). Co teda mají stopro na mnohem vyšší úrovni, to je záchod. Velký, čisťounký, se zásobou toaleťáku, mýdlem, tekoucí teplou vodou, dokonce se tam můžete i zamknout 😀 Navíc mají bidet, na gynekologii k nezaplacení 😉

Dr. byl fajn, sepsal celý můj elaborát, co jsme všecko absolvovali, nakonec mi dal výstupní zprávu, kupodivu některé věci s námi neřešil, ale pak se ve zprávě objevily. Např. že manžel pije příležitostně alkohol (vůbec se ho na to neptal), já prodělala běžné dětské choroby (to sice jo, ale opět se neptal), popř. že s náma u Apoli nikdo nekonzultoval rozbory hormonálních odběrů, což teda pravda není - konzultovali mnohokrát, jen nám to nedali písemně. Kupodivu je vůbec nezajímal manželův spermiogram, zcela jim stačilo konstatování, že "vždycky byl v normě". Na druhou stranu třeba na krevní skupinu se ho ani neptali a rovnou mu ji nabrali, plus krev na další choroby, celkem decku, tvářil se mrzutě, nesnáší odběry krve, prý by radši odevzdal ty spermie 😀 Od neděle žádný sex, připravuju ho na "luxusní kabinku soukromého CARu" a nakonec nic z toho.

Mně nenabírali nic, jen ultrazvuk, jsem asi den před ovulací, což pana doktora, zdálo se mi, překvapilo, že má pacientku s přirozeně ovulačním cyklem 😀 Prý je hrozně divný, že se mi s tímhle za pět let nepovedlo přirozeně otěhotnět 😀 No proč tam asi tak jsem, že? 😉 A pak žádanka na odběry krve všech možných i nemožných věcí - mám pocit, že až na genetiku mi chtějí najednou zkontrolovat vše - LH, FSH, prolaktin, estradiol, dokonce i TSH a fT4 (ač dostali pravidelné zprávy z endokrinologie, evidentně nestačilo), taky všemožné choroby a dokonce i zopakování imuna, no, po čtyřech letech to neuškodí. Taky krevní skupinu, přestože jsem si ji nechala zjišťovat před půl rokem. Takže 2.-4. DC si zajdu na krev a na základě jejích výsledků usoudí, co se mnou dál.

Prý se darovaná vajíčka zdají být logickým krokem, ale úplně by mě ještě neodepisovali, že se jako uvidí. Že by se dal ještě trochu změnit protokol - místo jednoho velkého Dipherelinu na začátku jich dát xy malých každý den, což by mi asi zamíchalo hormonama natolik, že by má vejce zázračně zkvalitněla, nebo nevím. No uvidíme, no.

arna
14. led 2011

@len: A jaký jsi celkově z toho měla pocit? Uvažuješ, že by jsi teda šla do IVF tady?

len
14. led 2011

@arna pocit... lehce rozporuplný, asi jsem čekala větší změnu 😉 Nicméně možná je to potvrzení toho, že postup u Apoli byl zcela adekvátní. Přestože teda dr. říkal, že u nich ty protokoly nastavují jinak. Jenomže si nejsem jistá, jestli samotné nastavení protokolu může mít až tak zásadní vliv na kvalitu vajíček. Já na klasiku dlouhý Apoli protokol reagovala vždy výborně, průšvih nastal až po samotném oplodnění a dělení embryí. Navíc si pořád myslím, že nejkvalitnější vajíčka budou vždy v přirozeném cyklu. A těch já mám za sebou kolik? Za 5 let tak 70-80. Nicméně zatím nic nezatracuji, uvidím, co se zjistí při odběrech (osobně je pro mě zajímavé leda tak to FSH, jinde problém neočekávám). Jestli bych šla do posledního IVF s vlastníma vajíčkama... kdo ví, možná ano, kritické jsou hlavně finance. Teda ne z toho důvodu, že bychom je neměli, ale nejsem si zcela jistá, jestli investovat desetitisíce do něčeho, o čem nejsem přesvědčená, že to má příliš nadějí na úspěch 😒

arna
14. led 2011

No to me prave hned napadlo: ze tak nejak laicky moc nechapu, cemu by mohla pomoci zmena protokolu. Stejne jako ty si myslim, ze nejkvalitnejsi vajicka jsou v prirozenem cyklu... A v samotne ovulaci problem neni, vajicek je dost, akort holt takovy jiny no...:-/ Minimalne vam udelaj neruznejsi vysetreni, to nemuze byt asi na skodu nikdy...

arna
14. led 2011

Jinak je sranda, ze od ty doby, co jsem tady, mi chodi jen samy infosky o tom, kdo dalsi je tehotnej. Takze dovolena fakt pomáhá:
Arna odjede na dovolenou a pulka jejich znamych otehotni😀 😀.
Akort se teda bojim, ze nez se vratim, bude po druhe v jinaci ta moje skoro-svagrova, jak na ni a jejich malyho tak desne zarlim... Ona porad tvrdila, ze druhy uz jako nee... ale v posledni dobe mam pocit, ze uz to nerika tak presvedcene... Takze to cekem do tech trech mesicu cekam, jestli uz tehotna neni ted...Njn, co uz.

larri
14. led 2011

@arna bud v klidu,já těhulka nebudu....

cell
14. led 2011

@len : jen si dej pozor, mě tamtéž taky nabírali štítnici, ač jsem jim dodala dvoje čerstvé výsledky z dvou různých akreditovaných laboratoří. Přesto mi ji u nich nabrali znova (nojo, laborka taky musí vydělávat) a vyšla mi hraniční hodnnota, na což to celé chtěli svést. Tak jsem se zuby nehty bránila - a z doktorky nakonec vylezlo, že mají asi nějakou chybu v laborce, protože jim tam ty hormony štítnice vycházejí nějak podivně. Což mě teda mmj taky dost nakrklo. Ale je to před 1,5 rokem, tak snad s tím něco udělali 😒

cell
14. led 2011

@arna : zdravím do zámoří 🙂

larri
14. led 2011

a kde byla Len? klidně do IP

larri
14. led 2011

A já jdu na ten mamograf už ve čtvrtek.Vubec jsem nevěděla,že ho máme na Zahradním městě.Čekala jsem na objednání týden,uvolnilo se místo. 😉

len
14. led 2011

@larri IP momentálně nefunguje, tak příště, ale podstatné jest, že to byl soukromý CAR 😉

@cell no já jsem na tu štítnici právě dost zvědavá. Léčím se s tím 12 let (v Národním endokrinoústavu přímo), z toho posledních víc jak 5 let stabilizovaných, pak jsem půl roku brala tamoxifen a v září bum! - TSH mi poprvý po strašně dlouhý době docela solidně vylítlo nad normu 🤐 Tak mi hned zvýšili léky a mě docela zajímá, jak se to od toho září porovnalo. Zodpovědně sice mohu říct, že jsem kontrolovaná co půl roku a moje neplodnost se štítnou žlázou nesouvisí, nicméně pokud to TSH nesrazím dolů, bude to k mé skutečné (neznámé) příčině neplodnosti další překážka.

cell
14. led 2011

@len : otázkou je, jestli se tomu jejich TSH dá věřit 😔

len
14. led 2011

@cell no tak jako příčinu neplodnosti mi to přišijou těžko, když mám v ruce půlroční výpisy za celou dobu snažení a špatný je to až na tom posledním. Pak je otázka, co s tím, protože mám pocit, že už ta léčba moc zvedat nejde - netušíš, jaký jsou tak maximální dávky léků při autoimunní hypofunkci?

cell
14. led 2011

@len : to nevím, endokrinologii jsem nikdy neměla ráda ☹

len
14. led 2011

@cell neva 😉 Já jen když tu čtu holky s komplet vyoperovanou štítnicí, co berou 100-120 mg denně, zatímco já pouze se sníženou funkcí beru 150, říkám si, že někde je asi něco špatně 😀

cell
14. led 2011

@len : tak jsi v nejlepších rukách 😉 , asi vědí co dělají

len
14. led 2011

@cell no vědí, no, když mě dokázali držet pět let stabilně krásně v normě. Stejně si myslím, že jsem jim to zkazila tím tamoxifenem, jinej důvod náhlýho zhoršení nevidím 😒 A psala jsem dotaz Ř do poradny, tak tuto možnost připustil. Jinak už jsem dávno přestala chodit do štítnicový diskuze, tak nějak tam věděly moc dobře, co a jak dělá má doktorka blbě 😉

isabellaross
14. led 2011

Ahoj Majdalenky Apolenky 🙂)
asi si na mě moc nepamatujete - já jsem sem psala jen sporadicky, ale docela dost vás čtu, páč taky chodím k Apoli.... Nechtěla jsem šířit chnury okolo toho nového roku, ale jen chtěla poreferovat, jak se to se mnou vyvíjí... No v listopadu jsem tu psala dobré zprávy, ale od té doby se zase něco málo změnilo. mim i se přestalo cca v 9tt vyvýjit a atak jsem byla 1.1.2011 (jak ukázkové) na revizi... Měla jsem tedy z pohotovosti na Silvestra dost velké obavy, ale opak byl kupodivu pravdou - "chytla" jsem Mudr. Jarošovou, kterou jsem moc neznala a byla velmi empatická... Dlouho se dívala na monitor a to už jsem věděl, že je něco špatně... No ale už je zas dobře, na jaře jdu do dalšího pokusu - pokud bude vše ok. Jen jsem chtěla napsat, že mě moc pozitivně překvapil postup Mudr. Ř. k mému prvnímu zamlklému těhu - tak tam seděl a říká " tak ještě přemýškím, co bbychom měli ještě prověřit " a to jsem fakt koukala, myslela jsem , že to vůbec nebudou řešit. A tak jsem si opět potvrdila svůj pocit, že jsem v dobrých rukou 🙂)
Já bych i psala víc, ale když vy mi berete skoro všechny mé myšlenky z úst.. vše už bylo řečeno...
Len - já se soukromými CARy nemám dobré zkušenosti... ale třeba je to jen osobní antipatie...

cell
14. led 2011

@len : no já jen abys případnou podivnou hodnotu brala trochu s rezervou

@isabellaross : to mě moc mrzí 😢

len
14. led 2011

@cell každopádně moc děkuju 🙂

@isabellaross ach jo, já si tehdy myslela, jaký jsem smolný případ a bohužel se takovéhle věci dějí pořád 😔 Jo a přesně pro tohle se k Ř snažím chodit, mám z něj pořád pocit, že se snaží něco vymyslet a hledat řešení, plus mě poslouchá a nebrání se mým nápadům. Jenomže bohužel s darovanýma vajíčkama do dalšího pokusu jít za pár měsíců nemůžu, u Apolináře ty čekačky prostě jsou spíš v řádu roků, takže proto ten soukromý CAR - vydatně si připlatím a nebudu čekat roky, ale měsíce 😒 I když je pravda, že jsem si od toho možná slibovala víc než jen příslib, že změníme protokol a třeba to půjde. Jsem v tomhle laik, ale stále mi není jasný proncip vlivu protokolu na kvalitu vajec, přičemž pevně věřím, že kdyby byl, u Apoli mi to navrhnou mnohem, mnohem raději než darovaná vejce 😒

larri
14. led 2011

@isabellaross já si tě pamatuji a je mi to líto...ale vidím,že jsi velká bojovnice.Ono nám asi nic jiného nezbývá ☹

isabellaross
14. led 2011

@len přesně to je ono -nic nezanedbává a snaží se přijít na to přoč to nejde. Já si pamatuju, jak jsem tam byla v nějakým 5+ něco a to byl ještě velmi obezřetný, ale na následné kontrole za 14 dní, když jsem byla 8+2 tak už byl malinko na jeho tváři znát úsměv - on je dle mého hodně uzavřený, ale tehdy jsem viděla na jeho tváři fakt malé zasmání... Měla jsem radost i ze sebe, páč jsem po dlouhé době době byla schopnaá mluvit, bez trémy a nezapomněla jsem zeptat na nic co jsem chtěla... On si tam psal do PC a pak říká " vy jste se chtěla na něco zeptat, že ? " a já ano.. Z jeho poradny i tady od vás a hlavně od tebe Len, vím, že braní Utroše dál než dávají u Apoli ( i když teď se to jmenuje jinak) nemá smysl, přesto jsem se ho na to ptala - zda moje hormony pracovali tak jak měli a Ř mě ujistil, že 100%, takže jak mi říkala moje gyn že příště nasadíme Utroš do 12tt nemá smysl. Zrovna tak jsem s ním diskutovala případnou PN ... a to je stále moje dilema. Já vím, že to na to nemá vliv... a nemyslím tím, že příště budu ležet s nohama nahoře... ale že bych byla doma v klidu a pohodě... Přeci jen pracuju v hotelu v "první linii" to namená na recepci a za tu kratinkou dobu coojsem byla těhu, byl neustále někdo nemocný... Si říkám , to bych přště nemohla jít ani nakoupit, ale zas ta koncetrace virů a bacilů je v páci přeci jen větší.. No snad nějak myšlenkově dozraju do té doby než to znovu v dubnu zkusíme..
Larri - díky 🙂 jsem už ok

len
14. led 2011

@isabellaross přesně tak, bohužel na to, aby dokázal zvrátit situaci, kdy se embryo zastaví ve vývoji, je Utrogestan krátký (stejně jako všecko ostatní), naopak by ho ještě zbytečně udržoval, když by ho tělo samo chtělo vypudit. To jen lidi potřebujou nějakou berličku, pocit, že NĚCO dělají, aby už se to příště neopakovalo. Pocit, že s tím nemám šanci udělat vůbec nic, ta totální bezmoc, to je šílený...
S tou PN nalož dle tvých pocitů. Já třeba sama za sebe vím, že bych se doma zbláznila, jak bych se furt hlídala a o všem moc přemýšlela, ale já mám pohodovou práci v pohodovém kolektivu a s pohodovým dojížděním, mně naopak práce krásně zaměstná hlavu, abych se nezabývala kravinama, v tom já se znám 😉

isabellaross
14. led 2011

@len přesně Len, s tím Utrošemje to jen berlička... a ne jen těch coho berou... S tou PN to budu muset něchat v sobě uzrát.
Ještě k těm soukromým CAR - tam je to tom čekání.. což je u tebe asi zásadní..ale zase věř jim, že ? U mně to bylo jiné, nicméně, bych k nom už nešla. Je ten CAR taky tady v Praze ?
Dotaz: IP je něco jako soukromá zpáva ??

isabellaross
14. led 2011

ježíšmarjá.. já mám zas ty prsty rychlejší než myšlenky, se omlouvám 😲 😠

len
14. led 2011

@isabellaross IP je interní pošta, ke kterémuž zjištění se zase vztahuje ten druhej příspěvek, že 😉
Jinak ten CAR je v Praze, naštěstí, a to čekání jim i věřím, holt těm dárkyním poskytují takové podmínky a odměnu, že jich tam musí mít zaručeně víc než ve státním 😉 Nehledě na to, že já si klíďo můžu být na pořadníku ve dvou CARech zároveň a čekat, kde na mě přijde řada dřív 😒
Teď jsem mluvila s manželem a prý z nich měl od první věty pocit, že jak nám tak líčí, jak jsou úžasní a úspěšní a mají ty nejmodernější metody, cítí v tom - když si dost zaplatíte, dostanete maximum 😒 Já to tam necítila, každopádně když nám tak vyjmenovávali, co oni všecko musí dárkyním poskytnout a proč mají takové ceny, bylo mi to dost nepříjemné. Asi jsem divná, ale já dnes vůbec nechtěla mluvit o penězích (předběžnou cenu cyklu s dárkyní jsem znala předem), já chtěla znát názor, jak řešit naši situaci. Jako jsem ochotná za to zaplatit, ale prostě potřebuju mít pocit, že mi to přinese něco navíc 😉