CAR Frýdek-Místek. Máte zkušenost?

petkaa
20. led 2008

Ahoj,

snažíme se s manželem dva roky o miminko a stále se nedaří.Chtěla bych najít, nějaké dobré pracoviště. O Gyncentru v Ostravě jsem slyšela spíš špatné zvěsti. Nemáte náhodou někdo zkušenosti s CAR ve FM na ulici revoluční, ordinuje tam Mudr. Čaplygin.Děkuji

ivetakb
8. led 2010

Ahoj...
Mně je 30 a 2 měsíce a přiznávám, že jsem taky zvědavá, kolik vám je 🙂 Jsem teď tak lehce posedlá tím, jestli náhodou nejsem nestarší ve střední Evropě, kdo ještě nemá dítě 🙂 Ale snažím se to krotit, abych si u Čaplygina všechny holky neprohlížela a nezkoumala jejich věk 🙂
Já v tom gyncentru byla jen přes Čaplygina (odběr dělal on a zavedení embyí dělali v Gyncentru), takže jsem šla rovnou do 2. patra do laboratoří, kde jsem mluvila jen s embryoložkou, když mi říkala, kolik embryí rozmrazili a kolik budou zavádět. Pak s doktorem, když mi říkal, kam si mám lehnout a ukazoval mi ultrazvuk, že už to tam je zavedené a pak se sestrou, když mi říkala, že mám vylézt z postele a obléct se. Nakonec ještě s nějakou vrchní sestrou, která mi říkala, co může nastat, co mám brát a pak jsem šla domů. Takže o nějaké spokojenosti nebo nespokojenosti nemůžu moc mluvit, prostě udělali to, co udělat měli. Žádné lékařské postupy, na které bychom mohli mít odlišné názory jsme neřešili... Ještě když jsem na netu četla diskuze, tak jsem četla, že na ně hodně nadávali, ale postupně zjistíš, že se nadává na všechna CAR. Pro mě bylo důležité, že je to blízko. Že bych třeba chodila do Brna, to je nepředstavitelné, to by se tam člověk tak na měsíc musel nastěhovat... Taky jsem zjistila, že když to je přes Čaplygina, tak je to levnější, má nějaký speciální ceník, bavila se o tom jedna pacientka se sestřičkou, takže nevím, jak velké rozdíly tam jsou. Pokud bys ten Čaplyginův ceník chtěla vidět a porovnat, tak ti ho pošlu...

vejirka
8. led 2010

Děkuju za podrobný postup 🙂 . Já se taky děsím toho, kolik nám v tom gyncentru řeknou, že budeme muset doplácet...Chceme ten první cyklus mít takový zkušební a nepřiplácet si za nějaké extra super léky a za nějaké spešl procedury. Prostě vyzkoušet, jak bude tělo reagovat, a pokud by to napoprvé nevyšlo, tak v tom druhém pokusu si připlatit, ať se zvýší ta šance.
Jak jste to měli vy? Kolik jste celkem platili? A jak jsi snášela ty hormony? Jak dlouho jsi je nebrala před tím odběrem vajíček? A normálně jsi chodila do práce? A potom transferu jsi byla na nemocenské, nebo nee? Zajímá mě úplně všechno 😵 .
Jo, ceník mi, prosím, pošli. Kdyby to nešlo nějak vložit, tak bych ti pak písla emailovou adresu, ano?

A je mi 26 a 1 měsíc 🙂 . Já vím, že to může vypadat, že na děti času dost, ale řekla bych, že když to prostě nejde otěhotnět přirozeně, tak je z toho člověk stejně nervozní bez ohledu na to, jestli je mu 20, nebo 40.

ivetakb
8. led 2010

Vejirko, teď jsem v práci, takže se nebudu moc rozepisovat. Ten ceník ti pošlu na mail a všechny nezodpovězené otázky zodpovím večer, až budu doma, abych před sebou měla všechny datumy, kdy jsem co a proč a na jak dlouho začala brát a jak jsem se cítila...
26 mi brzy nepřipadá, protože já jsem v tolika taky začala a teď už je mi 30 a nic...

jaji26
8. led 2010

Ahoj! Tak hlásím úspěšnou kontrolu! Jak řekl doktor "zatím vypadá jako gumový medvidek", ale už je to plod! Hrozně se mi ulevilo, že je v pořádku. Dneska jsme s doktorem probrali screening, jestli mě vzhledem k minulému fiasku bude posílat i tentokrát. Vůbec mě do toho nenutil a spíše se klonil k tomu, abych nechodila, že špatný výsledek jen stresuje a na další výsledky se v hrůze čeká několik týdnů. Zažila jsem si to, tak jsem ráda, že tam nemusím. Udělají mi jen ten povinný, který se dělá z krve v 15tt. Fotečku přidám do alba asi zítra, dneska už jsem utahaná.

K tomu věku. Je mi 27 a 3 měsíce. Začali jsme se snažit, když mi bylo 25. A vidíte, že ani tento věk není brzy, protože člověk míní, příroda mění. Takže si myslím, že pokud dítě chceme i ve 20, tak si ho pořiďme, protože nevíme, kdy se ho opravdu dočkáme.

Holky moje, strašně vám budu držet palečky na ty všechny KETy a IVFka, ať se to podaří hnedka napoprvé, ať si můžeme brzy psát, jak se nám ty břicha kulatí! Hrozně bych už vám to přála! Budu ráda, když ty postupy a všechny ty kolečka kolem toho tady budete rozebírat. Vzhledem k tomu, že už jsem taky byla zoufalá a hledala jsem o tom informace, tak budu ráda, když se o to se mnou podělíte.

ivetakb
8. led 2010

Jaji, gratuluji ke "gumovému medvídkovi" a tvou nechuť jít na screening naprosto sdílím...
Vejirko, právě koukám do svého menstruačního kalendáře (krásně barevně vyvedený v Excelu🙂), kam si píšu taky všechny léky a zákroky, abych ti nezapomněla sdělit nějaké důležité informace a mám pocit, že je toho strašně moc🙂. Navíc jsem zjistila, že ten ceník mám neskenovaný jen v práci, ale doma ne, tak ho pošlu příští týden. Tak se připrav na dlouhé počtení:
Všechno to začalo 2.9.2009, první den cyklu, kdy jsem začala brát antikoncepci Cilest (skončila jsem 21.9.), aby doktor dostal cyklus pod kontrolu.
11.9. (10. den cyklu) jsem začala brát Norethisteron (špinila jsem a ten tomu měl zabránit, stejně jako měl zabránit případné ovulaci – skončila jsem s ním 11.10.).
15.9. (14. den cyklu) jsem si do nosu začala stříkat sprej Synarel (skončila jsem 11.10), který ovlivňuje podvěsek mozkový, aby neprodukoval hormony, které ovlivňují ovulaci, tu měl ve svých rukách Čaplygin🙂. Ten sprej byl pro mě strašný, nesnáším vše, co se musí dávat do nosu.
2.10. (4. den dalšího cyklu) jsem nastoupila na nemocenskou a začali mi píchat injekce Merional (nic jsem neplatila, celé je platí pojišťovna). Píchali mi je až do 11.10. Prvních 5 dní 2 ampulky a zbylých 5 dní po 3 ampulkách. O víkendech jsem jezdívala na pohotovost v Ostravě a byli celkem milí. Krev mi brali 6.10. a 8.10. a vždy byl i ultrazvuk. Toho 8.10. mi řekl, že podle minulých výsledků krve mi hladina hormonů neroste tak, jak by měla („nějaká“ hodnota tam byla jen 400), takže jsem to samozřejmě notně ořvala, i když vajíček tam viděl asi 20. V pondělí mi zase brali krev a řekli, že ve 23.00 mi musí být píchnut Pregnyl, aby za 36 hodin mohl proběhnout odběr vajíček. Už asi od pátého dne mě tlačil podbřišek, jak ta vajíčka rostla a postupem času, se ten tlak zhoršoval. Nebyla to bolest, jen tlak…
14.10. (16. den cyklu) byl v 10.00 proveden odběr vajíček. Manžílek je dostal do mražáku a vezl je do Gyncentra, aby tam nechal to nejcennější, co má, spermie🙂. Když jsem se asi ve 12.00 probrala, tak mi bylo sděleno, že jsem dostala hyperstimulační syndrom a dostala 2 kapačky, které kapaly 2 hodiny. Ve 14.00 si mě vyzvednul manžel a ještě jsme šli na pohovor k doktorovi, kde mi řekl, že v pondělních (12.10.) výsledcích ta hladina „nějakého“ hormonu vylezla na 4000 (10x víc!!!!), což prý ještě neviděl. Nemohla jsem pořádně chodit, natož sedět a břicho jsem měla plné vody, takže jsem vypadala, že už těhotná pár měsíců jsem. Nakonec se z předpovídaných 20-ti vajíček vyklubalo 43!!! Což prý už taky dlouho neviděl. Dobrých jich nakonec bylo 21 a po IMSI se jich chytlo 18 a všechny se nechaly zmrazit.
15.10. jsem začala brát Utrogestan a skončila 23.10.
16.10. a 19.10. jsem šla znovu na kontrolu a ještě na kapačky, aby mi doplnili minerály. Doktor mi doporučil, abych na embryotransfer nešla hned, protože ten hyperstimulační syndrom byl tak silný, že by se těhotenství asi povedlo, ale strávila bych první 3 měsíce na kapačkách v nemocnici a mohlo by jít o život… Tak jsem poslechla a říkal, že mu spadl kámen ze srdce, že by v noci nespal🙂
Pořád jsem byla doma na nemocenské. Sice by mě asi na ten měsíc mezi odběrem a kryoembryotransferem poslal do práce, ale já byla odvážná a zeptala se ho, jestli by mě nenechal doma, když je tolik chřipek🙂. S pousmáním souhlasil🙂. Takže jsem si měsíc válela doma šunky a břicho postupně splaskávalo, až mi zbyl jen můj vlastní špek🙂.
23.11. (3. den dalšího cyklu) jsem si začala lepit náplast Estraderm (mění se každý 3. den) a začala brát 3x denně Estrofem (pokud ho budeš mít, tak pro klid duše doporučuji nečíst příbalový leták), aby byl cyklus opět pod kontrolou a sliznice, kde se má vajíčko uchytit, hezky rostla. Obé jsem brala až do 22.12.
30.11. (10. den cyklu) jsem byla na kontrole, sliznice rostla, jak měla, takže Čaplygin volal do Gyncentra, aby jich pár rozmrazili🙂 Na to potřebovali 5 dní. Taky jsem ten den začala brát 3x2 tablety Utrogestanu. Říkal sice, že je mám zavádět, ale raději je polykám, když je možné obojí. Pokud totiž začneš špinit, tak se musí přestat zavádět a mají se začít polykat, ale jak říkal, tak prý ten Utrogestan nemá rád, že ho jednou bereš tak a pak zase jinak. Tak já ho jen polykám, i když se mi po něm hodně točí hlava.
4.12. (14. den cyklu) je den D, tedy KET. Postup v Gyncentru už jsem popisovala výše v příspěvcích. Tam i zpět mě vezla sousedka, protože manžílek byl zrovna na služebce🙂 Poctivě jsem skoro celých 14 dní proležela s nohama nahoře.
12.12. jsem začala špinit a prořvala jsem 2 dny, i když jsem samozřejmě neměla žádnou jistotu.
18.12., tj. po dvou týdnech od KET jsem šla na krevní testy, které byly negativní
22.12. jsem šla na další kontrolní krevní testy a ty opět byly negativní. To už jsem ani nebrečela, protože jsem prostě měla takovou nějakou vnitřní jistotu, že to nevyšlo… Byl to takový smutný pohled, když mi na ultrazvuku ukázal ta 2 embrya, která se nevyvíjela.
4.1.2010 jsem po menstruaci šla na poslední kontrolu, jestli je „všechno pryč“ a další den už jsem šla do práce…
A co se týče peněz, tak jsem zaplatila 23.600,- (2.600,- Čaplyginovi za narkózu a odběr vajíček, 7.000,- standardní poplatek Gyncentru, ve kterém je i asistovaný hatching, 11.000,- za IMSI a 3.000,- za zmražení embryí). Navíc za léky jsem zaplatila cca 1.000,-, ale to bylo jen za ten Estrofem, Estraderm a Utrogestan, za ten Merional jsem neplatila nic. Pokud bych šla na další odběr vajíček, tak už bych z těch injekcí zkusila asi Gonal nebo Puregon, ale na ty se doplácí cca 8.000,-.
Navíc k tomu všemu beru dlouhodobě ½ Anopyrinu na ředění krve a ½ Prednisonu na „alergii“ na manžela🙂
No, to jsem se tedy s tím psaním rozvášnila🙂 Snad jsem zodpověděla všechny tvé dotazy a kdyby ne, tak pošli další🙂
Hezký večer všem….

jaji26
9. led 2010

Ahoj, Ivet, to je vyčerpávající popis! Konečně už vím, jak to funguje! Je mi moc líto, že to nevyšlo! Už za ty prachy by to mělo tělo přijmout, že? Jo, kdyby se mu dalo domluvit, ale dělá si co uzná za vhodné ....
Na další pokus máte jít v únoru, nepletu se?

ivetakb
9. led 2010

No, vychází to někdy začátek února, tak snad tělo bude opět dobře reagovat na léky a sliznice poroste, když to teď bude bez odběru, ale jen z "mražáku" 🙂 Z "mražáku" prý je nižší pravděpodobnost než z "čerstvých", tak uvidíme...

vejirka
10. led 2010

Ahoj,

strašně děkuju za ten dlouhý popis, klobouk dolů, že se ti to chtělo rozepisovat až tak podrobně. Mě by asi trefil šlak, kdybych to tak dopodrobna rozepsala, a pak se to neodeslalo kvůli nějaké chyby a celé zmizelo, to bych asi vraždila 😎. Ale je to fakt super pro představu, co mě čeká. A tos měla nějaký ten dlouhý, nebo krátký protokol? A podle čeho se doktoři na to rozhodují?

Já jdu právě zítra s manželem do gyncentra a taky bysme už měli domlouvat detaily, chtěla bych do toho od únorového cyklu jít 😵 . A jak to bylo s pojišťovnou? Všechny ty léky jsi vyfasovala, až když to bylo schválené, nebo už jsi brala tu antikoncepci a mezitím se čekalo na schválení pojišťovnou? Jak dlouho to trvalo to schválení? U jaké jsi pojišťovny? 🙂

A ty peníze jsi všechny platila najednou a předem? To je děs, kolik do toho člověk musí vrazit, kolik to stojí nervů, zdravotních komplikací a stejně to vyjít nemusí 😔 . Nevím, jestli jsi to tu už někde psala - vy proč nemůžete otěhotnět? A otěhotněla jsi někdy přirozeně?

Super, pošli mi ten ceník na email vejirka1@seznam.cz. Děkuji 🙂. Doufám, že se zítra nevyvrátím z té ceny, co nám naúčtují v tom gyncentru 🙄

Pochopila jsem to dobře, že zároveň s tou antikoncepcí už jsi brala i ten norethisteron?
Co je to IMSI? A proč bys radši volila ty injekce pregnyl a ty druhé než ten merional? Myslíš, že kvůli nim jsi dostala ten hyperstimulační syndrom?
A teď jak půjdeš na ty zmražené embryjka, to budeš platit kolik?

Moc děkuju za všechny odpovědi 😵

vejirka
10. led 2010

Jo a vidíte, my se začali snažit, když mi bylo čerstvých 23, takže fakt dost brzy. Ale jak píšete, nic to neznamená. Už mi táhne na 27 a mimino pořád nikde 😠 . Ani si nedovedu představit, že bych čekala třeba do 30, až na tom budeme finančně líp a ono pak spoustu let nic, přechod na krku, no to by fakt bylo na prášky. Tak si děkuju za to, že jsem byla tak prozřetelná 🙂 . Když už nic, tak aspoň nemám nervy z toho, že jsem stará.

jajkaz
11. led 2010

Ahojky

Ivet, opravdu vyčerpávající, je fajn tušit o tom něco dopředu 😉
Veji, taky jsem alergická na slova - jste mladí, máte čas... Na co? My jsme oba rodinný typ a rodina je pro nás smysl života. To máme přežívat jen tak, protože si někdo hloupě myslí, že máme čas a pak už bude pozdě???

Holky, nevíte náhodou v nemocnici FM kde seženu fyzioterapeutku na metodu Mojžíšové? Dík.

markola
11. led 2010

Ahojky holky, super, že jste se takhle rozepsaly..😉
K tomu věku...mi je 25, ve 23 první potrat - od té doby se snažíme a stále nič...Ono v tomhle ten čas děsně letí...na vše se dlouho čeká a měsíce a roky letí...
Jajkaz...já chodím zrovna k masérce, která dělá na poliklinice na rehabilitačním fyzioterapeutku a má specializaci právě i na Mojžíšovou...takže klidně si to nech napsat na polikliniku...jmenuje se Čumová...Taky o tom uvažuji, že si tam půjdu..
Jinak my dnes teprve byli na genetice u pí. Dr. Ševčíkové...hlaví příčinu toho potratu viděla ve velkých hodnotách protilátek proti Herpes viru - nějakých titrů...že to často má na svědomí..Tak ted budu čekat, jaké budou kontrolní..snad se zlepšily..ale nevím, jak se to dá léčit..myslím, že moc možností není..že to člověk ničím neovlivní ty protilátky...no uvidíme...

jajkaz
11. led 2010

Markola, díky za tip. Mě obvodní poradila nemocnici, že tam je nějaká dost dobrá osůbka. To mi potvrdila i sestřička u gyndr. Tak uvidíme. Podle netu by to mělo být v budově A. Jenže jsem nepochopila tabulku s jejich provozní dobou. Podle ní to vypadá, že jsou tam dopoledne neplatící a odpolčo platící pacienti. A já můžu právě spíše odpolčo. No zítra si tam zavolám a uvidím. Dám pak vědět 😉

Jo a mě je 26 (a půl 😀 ) a první snaženíčko (teda spíše uvědomělé nedávání pozor) bylo cca 6/2006. A tenkrát se zadařilo napoprvé (jako Pája - to je z toho večerníčku 😉 )

jaji26
11. led 2010

Ahoj, taky mi před dvěma měsíci doktor vypsal žádanku na Mojžíšovku, ale mě se do toho nechtělo. Na netu jsem si našla aktuální seznam, které paní to ve FM provozují. Takže v nemocnici jsou to dvě: Krupcová Jana a tel. 777 176 730 a Mališová Ivana tel. 608 176 563. Slyšela jsem, že jsou dobré, tak je třeba vyzkoušet.

vejirka
11. led 2010

Ahoj Ivet,

tak ten email je možná vejirka1@email. cz 😀, kdyžtak dej ten ceník tam i tam, jen kopie, někde mi to přijde 🙂 .

Tak my byli dneska v tom gyncentru v Ostravě, sedli jsme tam a on áááá paní blabla, porod 12/2008...no tak hned fópá na úvod, shoda jmen, já ještě nerodila 😒 . Ale jinak v pohodě. Sice z cen se mi protočily panenky, ale to se dalo čekat, no 😠 .

Jak jsi Ivet, psala, že Čaplygin má standardní poplatek 7 tisíc, tak gyncentrum ho má 9 tisíc. A právě obsahuje ten asistovaný hatching a prodlouženou kultivaci. Ten doktor se tvářil, že tady přes to prostě vlak nejede, že buď si to zaplatíme, nebo smůla, tak jsem valila oči 😕 . Protože jsme dostali jakési papíry k podepsání, kde se kroužkují ceny, co chceme a co nechceme a i u tady toho "standardního poplatku" je ta možnost to zakroužkovat, že to nechceme. Ale to, jak nás do toho tlačil mi přišlo tak, že to mají nařízené shora, jinak si to nedovedu představit - na jednu stranu máš možnost "výběru", na druhou stranu to je "povinné".
Jinak jsem ještě nenapsala, že moje vyšetření hormonálních hladin bylo ok, takže u mě na problém nepřišli (asi mám svůj jediný vejcovod vadný), za to manželovi zjistili sníženou pohyblivost spermií ve směru A. Říkal, že to není žádná tragédie, přesto všechno nám vřele doporučuje ICSI za poplatek 8000 Kč, nebo ještě lépe ISMI, nebo tak nějak, za 11 tisíc...Prostě jedna velká továrna na prachy.
Neoddiskutovalně si máme taky zaplatit zmražení nadbytečných embryí za 3000 Kč (5 ks) plus za každé další 500 Kč (že to je jen na rok nepadlo ani slovo, to jsem se až pak dočetla) a vzhledem k mým hormonálním hladinám, které jsou ale úplně v normě mi doporučuje si připlatit 3 tisíce za lepší léky, namísto těch, co hradí pojišťovna a kde je doplatek jen necelý tisíc.

Shrnuto podtrženo - buďto za to dáme 4000 Kč (zmražení embryí plus levnější léky), nebo 13 tisíc, pokud přes ten jejich "standardní poplatek" vlak nepojede, anebo taky 26 tisíc, jak nám horlivě doporučoval pan doktor.
Celkem pěkný rozdíl, co? 😎

Jako musím říct, že ten doktor byl v klidu, rozhodně příjemnější jak Čaplygin, ale podle mě mají fakt od vedení dané, co lidem nutit a na jaké struny hrát...
Já osobně bych ten první cyklus šla do verze 4 tisíce, prostě chci to jen vyzkoušet, myslím, že když jsem jednou otěhotněla přirozeně, tak prostě já a manžel jdeme dohromady i sami od sebe a netřeba selektovat spermie, atd., ale manžel je měkký a říká, že než se s nimi hádat, tak radši vysolí 13 tisíc....No nevím.

Takže takhle jsme dopadli 🙂 . Jinak jdu tam začátkem února na poslední prohlídku, a pak od prvního dne únorového cyklu (cca půlka února) začínáme 😵. Tak už se těšíííííííííííím.

ivetakb
11. led 2010

Vejirko, před chvílí jsem se vrátila z porady v Praze (Pendolino mělo 75 minut zpoždění), tak píšu až teď, protože v práci nemůžu a do zítřejšího večera bych to nevydržela🙂
Ten dlouhý popis se mi nemohl ztratit, protože ho píšu do Wordu a pak kopíruju – předchozí špatná zkušenost při psaní dlouhých mailů kamarádkám🙂
Přesně nevím, jaký jsem měla protokol, ale asi spíš dlouhý🙂. Podle čeho se rozhodují, netuším, já spíš hodně důvěřuju a moc po tom nepátrám, když tomu nerozumím…
Já jsem u VZP, vůbec se se mnou nebavili o nějakém schválení, asi proběhlo, ale bez mého vědomí, takže mi sestřička jen přidělila mnou vybrané injekce, které jsem všechny měla doma a postupně jsem si je nosila k aplikaci.
Co se týče cen, tak ten ceník je tedy asi stejný a rozdíl je jen v tom, že v Gyncentru platíš za každou návštěvu 50,- a za každý ultrazvuk navíc (hrazené pojišťovnou jsou myslím jen 3 za čtvrt roku) platíš myslím 200,-, což u Čaplygina není a těch ultrazvuků se dělá celkem dost.
Za léky jsem zaplatila cca 1.000,- předem, 18.000,- zaplatil manžel, když tam ta odebraná vajíčka vezl a další 3.000,- (za zmražení nadpočetných embryí) jsem zaplatila, když jsem tam šla na ET, protože prý mi to zapomněli říct… U Gyncentra ten standardní poplatek činí 9.000,- najednou a u Čaplygina je to 2.600,- + 7.000,-, takže vlastně o 600,- víc. Ale to je asi výmysl Gyncentra, protože Čaplygin říkal, že on si bere 2.600,- a Gyncentrum si mělo vzít rozdíl do 9.000,-, tudíž 6.400,-. Vzali si víc, ale ok…
Já jsem nikdy přirozeně neotěhotněla, protože po vysazení antikoncepce 10/2006 jsem už vůbec žádnou menstruaci nedostala a žádné vajíčko mi přirozeně nevyrostlo☹. Menstruaci dostávám jen po Utrogestanu a vajíčka rostou jen po práškách…
Ano, s tou antikoncepcí jsem brala ten Norethisteron, ale nevím, jestli to u mě spíš nebylo jen kvůli tomu krvácení a špinění mimo cyklu, ty ho možná vůbec nedostaneš…
ISCI je napíchnutí spermie přímo do vajíčka a IMSI je to, že tu spermii předtím vyberou, prosvítí a zkontrolují, jestli je v pořádku. Otázka je, jestli to třeba vůbec udělají, člověk to nepozná… Ale my jsme zrovna ty 3.000,- navíc oproti ISCI měli, tak jsme je dali. Tohle ISCI/IMSI já jsem určitě chtěla, protože kamarádce se stalo, že jí odebrali 15 dobrých vajíček, dali je na misku se spermiemi a ty kolem vajíček 5 dní kroužily a ani jedna se „nezakousla“. Navíc ten odběr odnesla taky hyperstimulačním syndromem (HS). A to by mi bylo hrozně líto, kdyby nebylo žádné embryo…
Nemyslím si, že by Merional byl průvodce HS. To prostě neovlivníš, jak říkala sestřenice, ten doktor netuší, jak tělo bude reagovat, takže tomu HS v podstatě není schopen zabránit. A co se týče Gonalu nebo Puregonu, tak to u mě spíš pramení ze zkušenosti kamarádky a sestřenice, které v prvním cyklu měly Merional a nezadařilo se a druhém cyklu měly Puregon a zadařilo se, takže je to spíš psychické, pocitové…
Jak teď půjdu na ten KET, tak to zase bude cca 1.000,- za léky a pak 5.000,- za rozmražení a zavedení.
Já už bych si taky moc přála, aby to vyšlo. Práci mám dobrou, super kolektiv, ale nejsem žádná kariéristka a už bych chtěla vybírat kočárek a honit se po hypermarketech za levnějšími plenami🙂
Na Mojžíšovou jsem chodila na polikliniku k paní, na jejíž jméno si teď zaboha nevzpomenu, ale je o patro níž přímo pod Čaplyginem. Je už taková starší, ale snaží se to naučit poctivě a nedá pokoj, dokud není s vaším cvičením spokojená🙂. Nejstrašnější na tom bylo ta mobilizace kostrče, kdy si vezme rukavici, kterou namaže krémem a dá vám prst do konečníku a vy musíte zatínat svaly, které ona vám masíruje. Maximálně ponižující… Doufám, že jsem nevyděsila ty, které o této části neměli tušení🙂. Potom je to hlavně o tom si najít čas a doma to cvičit… Já se k tomu bohužel nejsem schopna dokopat☹.
Ještě si myslím, že i kdybyste si vybrali nejlevnější variantu, tak to bude více než 4.000,- (léky + zmražení nadpočetných embryí), protože pojišťovna jim neproplácí narkózu a za tu já jsem především u Čaplygina platila ty 2.600,-.
Hlavně se do ničeho nenuť, dělej, jak myslíš, jedná se o tebe a tvoje tělo, takže hlavně ty musíš být v klidu….

ivetakb
12. led 2010

Ještě jednou to tu všechno čtu a koukám, že vám řekli, že vám za 3.000,- zmrazí jen 5 ks nadpočetných embryí. Mně teda za 3.000,- zmrazili všechny, což bylo 18 kousků! Asi další rozdíl oproti ceníku Gyncentra...
Já už se na svůj únorový KET taky těším, i když na druhou stranu mám opět hrozné obavy... Jsem totiž velice pesimistická nátura🙂

vejirka
12. led 2010

Já jsem taky rozený pesimista, zazvoní telefon, nebo zvonek a já už trnu, co se komu kde stalo 🙄 .

Ale musím říct, že co se týče té zkumavky, tak jsem optimista 🙂 . Prostě mám takové vnitřní tušení, že to vyjde 😵 . Nebo možná si to vsugerovávám, nevím. Ani nechcu pomyslet na to, co by udělalo moje pesimistické já s tím, kdyby to nevyšlo...Já totiž pořád žiju v domnění, že nemůžu otěhotnět proto, že mám nefunkční, třeba nějak ucpaný vejcovod (druhý už nemám), a proto to nejde, ale jinak, že je všechno ok, když už jsem jednou otěhotněla a mimčo rostlo ve vejcovodou. Navíc hormony mám taky v normě, děložní sliznice mi roste, tak pořád doufám, že ten jediný zádrhel je prostě v tom vejcovodu, ale jinak je všechno ok. I když i kdyby bylo, tak to ještě neznamená, že to klapne, vždyť i u úplně zdravých lidí to vyjde během 4 cyklů...radši nemyslet.

Jak píšeš o těch cenách, tak už začínám mít pocit, že to gyncentrum nebylo takový dobrý nápad, rýžují na kdečem. Fascinuje mě, jak jsi psala o té narkóze, protože to tak určitě je, že je zpoplatněna, ale včera o ní nepadlo ani slovo. I tohle mi přijde takové neprofesionální, prostě by měli všechno uvádět v ceníku a upozornit na to, ať to může člověk opravdu zvážit. Už i tady proto (kdoví na co všechno, se ještě bude doplácet), bych šla do té nejlevnější verze a "standardní poplatek", ať si strčí za klobouk.
Možná bych radši ani neměla číst takové ty věci, že tam pět dní spermie kroužily a žádné vajíčko neoplodnily...možná lepší nevědět 😒 . A ono se s tím nedá něco udělat? Když třeba po dvou dnech zjistí, že žádná spermie nebyla úspěšná, že by se dodatečně nějaká do toho vajíčka vpravila?
Ale zase tady toto mi hraje do karet v tom, že radši si za nic nepřiplácet. Připlatila bych si třeba za ty lepší léky, a pak by se stejně nic neoplodnilo, tak by mi to bylo asi o to více líto, když bych si představila i ty vyhozené peníze, protože s vajíčky vyrostnutými levnými léky, by to určitě dopadlo stejně. Tak jsem se právě rozhodla pro ty levnější léky 🙂 . ICSI ani to druhé taky neklapne, je to proti mému vnitřnímu přesvědčení přírodního výběru 😎 , takže už jen popřemýšlet na tím standardním poplatkem.

A nejde to třeba udělat tak, že si člověk zaplatí doplatek na ty vybrané léky, a pak podle toho, jestli se nějaké vajíčka podařilo vypěstovat a oplodnit, že by se člověk rozhodl (třeba i podle toho, kolik jich je), jestli si zaplatí ten poplatek, který obsahuje ten hatching a prodlouženou kultivaci? Podle mě by toto bylo férovější, než na začátku vyplivnout 30 tisíc a děj se vůle boží. No nic. Vrací oni kdyžtak něco, když nějakému zákroku nedojde?

My právě žádní pracháči nejsme, je to katastrofa kolik peněz dáváme měsíčně pryč ještě prakticky dříve, než nám přijdou na účet, takže i proto mám o důvod více přemýšlet, jestli na to mám, nebo nemám (když vím, že nemám) ☹ . Možná i o to snazší je to rozhodnutí.

Stejně je to divné, že to má celé hradit pojišťovna, tak pak nechápu, proč i když to všechno pojišťovna hradí, člověk ještě musí připlácet třeba za tu narkózu. Jako podle pojišťovny je standard to brát ty vajíčka "za živa"? To ať mi nikdo netvrdí...pak mi tenhle poplatek přijde naprosto nesmyslný. Abych nakonec ještě nenapsala na pojišťovnu, co konkrétně všechno hradí 🙂 . Ale asi bych si tím moc nepomohla, co? I kdyby napsali, že narkóza je v ceně a doktor mi řekl, že narkóza v ceně není, tak když si nezaplatím, tak mě můžou vždycky odmítnout...

Ještě jsem se chtěla na něco zeptat, ale už si nemůžu vzpomenout 🙂 . Kolik vajíček jste si dávali?

jaji26
12. led 2010

Přemýšlím nad tím, jak je to všechno hrozně nespravedlivé. Ty, které o dítě vůbec nestojí, otěhotní ani neví kde a s kým a druhá se může snažit, běhat po doktorech, absolvovat vyšetření, odběry a mimčo se nedaří ☹ . Je to vážně k uzoufání. Včera jsem viděla reportáž, jak "maminka" trestala malého syna za to že zlobil, strčila ho do vany s vroucí vodou. Ty popáleniny byly hrozné. Chtělo se mi brečet. Když tady čtu ty vaše obsáhlé elaboráty, tak vám strašně moc přeji, aby to tentokráte vyšlo. Nejsou to jen nervy ze zdařilého či nezdařilého očekávání, ale v této době také otázka peněz. Doktoři z toho mají vážně zlatý důl a nevědomě nebo spíše vědomě zamlčují to a to zpoplatnění a vám se na konci protáčejí panenky. Horší je, když to jsou vyhozené peníze. Ale snad se tentokrát opravdu zadaří .... 🙂

vejirka
12. led 2010

Jako mě ta mojžiška taky láká a měla bych pocit, že už jsem fakt pro to mimi udělala 100 % a všechno ostatní už se bude dít mimo moje přičinění, ale jsem tak neuvěřitelně líná 😠 , že to tu prostě ani nebudu psát, jak moc 😀. Nejlíp mi je, když můžu být někde vyvalená a vůbec, ale vůbec nic nedělat.

Už jsem vyrostla z předsevzetí budu cvičit, budu hubnout, budu chodit s manželem do tanečních, když vím, že by mě strašně moc energie stálo jen se přemluvit, abych tam šla, natož abych tam předvedla nějaký výkon...to radši budu budu sedět doma a nadávat, jak je život nespravedlivý 😝 .

A máš pravdu, jaji, člověk si začne vážit toho, co měl, až když to ztratí, respektive až když na to nemůže dosáhnout. A to může být naprosto cokoliv, pro někoho to je dítě, pro druhého možnost studovat , pro třetího třeba jenom chodit...

ivetakb
12. led 2010

Jaji, taky jsem teď měla období, kdy se mi zdálo, že jsou těhotní snad všichni a kdo není, tak jezdí s kočárem. A hlavně mě deptají naše romské spoluobčanky, které každý den potkávám na Masarykáči a každá za sebou táhne tak 3 děti, to by mě fakt urvalo…
Taky jsem alergická, jak si důchodci stěžují na 30,- Kč poplatky a na to, že by jim měli zvednout důchody. Jak jim je můžou zvednout, když na ně nemá kdo vydělat. Kdyby stát raději vrazil trochu peněz do těch umělých oplodnění, když vidí, že přirozené početí je čím dál tím větší problém. To by pak byli spokojeni všichni – státu by se odváděly vyšší daně, na důchodce by měl kdo vydělávat, tak by mohli dostat přidáno a hlavně bychom byly šťastné my, že doma můžeme mít nějakého toho drobečka… Ale to je jen selský rozum, nevidím za tím ten lobbing…
Pozitivní myšlení ti závidím🙂. Taky se snažím, ale moc mi to nejde. Na ET jsem potkala paní, která říkala, že odběru vajíček se bojí, ale na ET už se moc těší, že vidí tu naději (už tam byla popáté), tak jsem se těšila s ní🙂.
S těma cenami je to těžké. Třeba olomoucký Fertimed, který má pobočku i v Ostravě-Polance, má ceny stejné, taky se platí za návštěvy a ultrazvuky.
Co se týče té narkózy, tak Čaplygin přímo neřekl, že těch 2.600,- je za ni, ale je to logická dedukce, za co jiného by to tak asi mohlo být…
Myslím si, že když spermie kolem toho vajíčka krouží a nezakousnou se, tak už se pak do něho asi nedají napíchat. To je otázka…
Hlavně se do ničeho nenech nutit, ať jsi v pohodě. Pokud je něco proti tvému přesvědčení, tak to nehroť. Uvidíš, jaký bude výsledek… A pokud by se nezadařilo hned napoprvé, tak to třeba přehodnotíš, ale bude to tvé rozhodnutí…
Ten hatching by se teoreticky dal připlatit později, když je to poslední úkon před zavedením, ale asi chtějí mít peníze rovnou na ruku☹. S tou kultivací nevím, to je spíš otázka na doktora nebo na laboratoř… Třeba moje sestřenka v Praze tu prodlouženou kultivaci neměla v tom základním poplatku, připlácela si ji navíc.
Na počet vajíček, které chci rozmrazit, se mě nikdo neptal. Prostě jsem tam přišla a řekli mi, že rozmrazili 4, 2 umřely, takže mi zavedly ty 2, které se držely.
O lenosti bych já mohla psát knihy…🙂

jaji26
19. led 2010

Ahoj, koukám, nikde nikdo! Copak je s vámi, holky?

ivetakb
19. led 2010

Ahoj, já si myslím, že jsou asi všichni zasypaní sněhem🙂 My dokonce museli nechat opravit střechu (novou máme od února).
Jinak mně se pomalu blíží braní dalších prášků a lepení náplastí, tj. příprava na KET, tak už zase začínám být lehce nervozní...
Jaji, co ty? Všechno v pořádku?
Vejirko, jak to máte vy? Už jsi taky vyfasovala nějaké léky?

vejirka
21. led 2010

Ahoj holky,

zdravím z lázní 🙂 . Jsem tu od včerejška a zatím fajné 😵 .

Léky zatím nemám žádné, teď budu měsíc v těch lázních a od dalšího cyklu začínáme s tou zkumavkou. Vychází to nějak ke konci února. Měla jsem teď ale krizi, jak už to mám v duchu rozpočítané na dny, kdy to s tou zkumavkou začneme (nemůžu se dočkat 😵 ), tak jsem to nedostala. Prostě krize. Těhotná jsem samozřejmě nebyla, zpoždění týden, tak stresy, že se mi udělala nějaká cysta, nebo něco a že se to celé zase protáhne 😒, prostě při mojí smůle další komplikace, naštěstí jsem to dneska dostala, tak jsem šťastná jak blecha 😀 .

jajkaz
21. led 2010

Ahojky,
tak vám jdu napsat, že od zítra nastupuju tvrdý režim cvičení... Opravdu jsem se do toho odhodlala jít. Dnes jsem se byla objednat a shodou okolností se na zítra udělalo místečko. Jdu k Mališové, ale prý jsou obě moc šikovné. Doufám, že poznám účinky 😉

No a příští čtvrtek jedeme do Ov na spermio. Zatím nic víc, jen to. No trochu mám obavu co bude...

jaji26
21. led 2010

Ahoj! Nějak jsem přehlídla, že jsi Vejirko měla jet do lázní!? A kam tě poslali? A jaký to má mít účinek? To víš, stresy jsou stresy. Na někoho to účinkuje více, na někoho méně. Hlavní je, že se mrcha dostavila 🙂 ! Hlavně tam odpočívej, hoď se do klidu a užívej si té péče, ať vám to za měsíc vyjde!!!

Jajki, ta to jsi dobrá, fakt smekám! Já jsem tu žádanku měla v šuplíku fakt dobré dva měsíce! Sestra mi tam nedala datum, takže mě nic nedonutilo, abych se objednala. Tak držím palce, ať je to pro tebe přínosem! Máš strach, aby spermio nedopadlo špatně? Neboj, můj chlap má sníženou plodnost a i přesto se nám to povedlo v druhém cyklu! Nezoufej, určitě to bude dobré 🙂 . Moc budu držet pěsti a určitě napiš, jak to probíhalo!

Jinak já se mám docela v pohodě. Nevolnosti ustupují, ale více zase zlobí bříško. Děloha roste, takže i více vnímám natahování vazů a různé píchání. Někdy jsem z toho dost nervozní. Po pravdě, už se nemůžu dočkat kontroly, kterou mám příští pátek. Snad bude všechno dobré, blížím se totiž k týdnu, kdy jsem posledně potratila, tak trošku vyšiluji. No jo, to je i tím, že pořád sedím doma a přemýšlím na blbostmi!

jajkaz
21. led 2010

Jaji, strach o malé naprosto chápu, obzvlášť když se blíží ta kritická hranice, ale uvidíš, že to už bude dobré 😉 Držím palečky. Mám trochu strach z výsledků spermia, ale říkám si, že se nám povedlo, takže až moc špatné to být nemůže - snad 😅 Jdeme tam asi spíše pro jistotu. Ono ta překážka asi bude hlavně v mé hlavě. Já bych potřebovala na těch 14 dní po ovu nejlépe tak všechno zaspat, ale beze snů. Jinak se myšlenek na těhu asi nezbavím 😒 😉

ivetakb
22. led 2010

Vejirko, taky jsem zvědavá, kam tě poslali🙂. Do Klimkovic nebo někam dál? Jestli můžeš, tak napiš, co tam s vámi všechno provádějí🙂. Já jsem před začátkem cyklu, ve kterém mělo dojít k odběru vajíček, měla zpoždění 14 dní. Když jsem to říkala Čaplyginovi, tak jen řekl: Nervy, co? 🙂
Jajkaz, obdivuji všechny, co se rozhodou, jdou do toho a vydrží!!! Tak přeji hodně sil a pevné vůle🙂 My sice máme spermiogram dobrý, ale kolegyně, jejímuž manželovi se hýbaly asi 3 spermie, otěhotněla přirozeně!!! Čaplygin říká, že stačí jedna! Já říkám, že stačí aspoň 10, abyste měli co napíchat do vajíček🙂
Jaji, tvé pocity si umím jen představit a věřím, že jsou strašné, ale ještě víc věřím, že tentokrát to vyjde!!!! 🙂 😉
Já jsem dneska začala brát Estrofem a nalepila se první náplast Estraderm. V pátek 29.1. jdu na kontrolu, tak uvidíme, jestli sliznice naroste... Jinak by tedy v prvním únorovém týdnu byl další KET. Sice už vím, do čeho jdu, ale stejně to jsou nervy ☹

jajkaz
22. led 2010

Ahojky holky,
tak jsem dnes byla poprvé u paní Mališové - mám z toho skvělý pocit. Mám špatné držení těla, tím pádem plno bloků, které můžou být příčinou... Teď se 3 měsíce snažit nemáme, stále by hrozilo riziko potratů. Ale jak to napravíme, tak je velká pravděpodobnost, že se konečně zadaří. Já, necvičící a líný človíček, do toho jdu a myslím, že v dnešní době by to pomohlo mnoha snažilkám. 🙂 Tak cvičení zdar 😀

vejirka
23. led 2010

Ahoj holky,

sama nevím, jestli jsem to tu psala, možná někam jinam 🙂 . Jo, jsem v Klimkovicích. Sice mi nabízeli i Františkovy lázně, na které jsem teda byla osobně více zvědavá, jednak proto, že jsou známější jak Klimkovice a taky proto, že jsou mnohem dál a jen tak bych se tam nedostala, ale chtěla jsem, aby mě mohl manžel navštěvovat a abych se i já dostala domů za svými zvířecími miláčky. Tak to padlo na Klimkovice a co tu teď těch pár dnů jsem, tak jsem ráda, že jsem se tak rozhodla 😵 .

Je to tu všechno pod jednou střechou, takže je to takové pohodlné, suchou nohou se člověk dostane úplně všude. Vím, že ve Františkových lázních to je tak různě po městě, tak v takovém počasí by se mi nechtělo se pořád oblíkat a svlíkat a různě přecházet a tady to je úplně v klidu. Když mám třeba mezi procedurami chvilku čas, tak zůstanu někde sedět na chodbě, je tu všude spousta sedaček, a čtu si. Prostě pohoda 🙂 .

Jediné, co mi tu kazí náladu jsou kočky. Jsou tu dvě a já mám kočky hrozně ráda, proto mi to nedělá dobře, jak sedí v tom šíleném mrazu venku za dveřmi a smutně koukají dovnitř. 😔 Jsem z toho úplně na nervy. Všimla jsem si jich až včera a od té doby už to prostě není takové pohodové, ach jo. Chodím je krmit, schovávám jim třeba maso od oběda a vím, že nejsem sama, ale fakt mi to nedělá dobře, když je vidím chudáčky v takovém mrazu. Obě mají šíleně velké břicha, tak si dokonce myslím, jestli nejsou těhotné. Sice na leden se mi to moc nezdá, ale zase když jim člověk něco dá, tak se na to vrhnou, jak by měsíc nejedly, tak se mi zase nezdá, že by byly takové vyžrané.
Ach jo, tak jsem si postěžovala.

Jinak v pohodě, jestli se to tak dá nazvat, protože na ty kočky pořád musím myslet.

Ty lázně mi napsali na neplodnost a taky se prý předepisují po těch různých gynekologických operacích na lepší zahojení. A já jsem je chtěla ještě před tou zkumavkou, ať si zvýším šanci na to, že vyjde.

vejirka
23. led 2010

Jajkaz: A kam že chodíš na to cvičení? A to je Mojžíška, nebo něco jiného?

Já jak jsem naprosto neuvěřitelně líná, tak se taky k nějakému cvičení odhodlávám. Samozřejmě se mi nechce 😀, ale zase si říkám, že tady ty lázně mě tak nastartují, tak že by byla škoda, se pak zase na to vykašlat. Už jsem tu nějaké cvičení měla a všechny ty sestry a fyzioterapeutky se vyvracejí z toho, jak mám ve svém věku špatnou kondici, všechny svaly zkrácené, tělo zablokované 🙄 ... Sice si tak tragicky nepřipadám, ale věřím tomu. Naposledy jsem totiž cvičila na střední v rámci povinného tělocviku, na výšce jsem si tělocvik v rámci lenosti nevybrala a od té doby jsem fakt neudělala dobrovolně jediný pohyb navíc 😖 . A tělo chátrá a chátrá. 😕 Když se k tomu ještě přidá špatné stravování, tak se není co divit, že jsem na tom tak, jak jsem. Můžu si za to sama. Musím jít do sebe 😉