CAR Obilný Trh Brno II.

hanulamarkova
16. čer 2009

Ahoj holky z Obi šup sem ať máme dostatek prostoru. 🙂

chrobacek
8. zář 2009

tak to musí být určo jednodušší s těma stužkama ne? musím na to mrknout 🙂))

miradka
8. zář 2009

Díky Gabi, to pončo budem nosiť celé tehotenstvo, je dosť veľké, už aby bola zima 😀

gabina79
8. zář 2009

Mir, já jsem si taky říkala, že bych si něco uštrikovala (dřív jsem pletla jak ďas, celou rodinu jsem vybavila), ale teď si říkám, že se to ani nevyplatí - vlna je drahá a ručně pletené nikdy nevydrží ani nevypadá jako kupované...ale mám pár vln, co mi zbyly, když jsem pletla pro neteřinku, tak bych mohla něco spíchnout prcoškovi aspoň na doma 🙂 ..aspoň se zabavím 🙂

miradka
8. zář 2009

Gabi, máš pravdu, tá vlna je dosť drahá. Napríklad teraz som kupovala 70 dkg vlny a platila som 322 Kč a to už mám pomaly ako nový sveter. Ale musí to byť dobrá zábava a čas ti rýchlejšie utečie. Ja som v tomto ľavá, ale viem, že niektoré holky si vedia uštrikovať krásne veci.. 🙂

sune
8. zář 2009

ahoj holky, děkuji moc, že na mě myslíte a přejete mi to. Ale bohužel v noci mi začly pořádné křeče, vzala jsem si už prášky a ráno na krev. Čadová mě chlácholila, ale já měla už jasno. Ted jsem si to potvrdila. negativní ☹ samozřejmě, že řvu 😢 máme počkat na výsledky genetiky,ale to je asi tak až za 3 měsíce,že? čadová mě dostala tím, že mám zkoušet IUI, tak jsem řekla, že to nemá význam, když nám vydrží jen embrya napíchlé ICSI. Ale říkal,a proč to nezkusit, já osobně na to nemám nervy. Komu vyšlo IUI? A umělou menopauzu prý ještě ne, že by se mi pak nerozjely vaječníky.Tak nikdo ted netuší, kde je problém. Asi zkusím ty lázně.
chrobi, nenervuj se zbytečně a netestuj. mně říkali, že 10.den to tam nemá většina. Tak držím pěsti,at jsi těhule a Saj taky! Chanel, jak to vypadá? Doufám, že máš aspon Ty potěšující zprávy.
tak se tu všechny držte a bojujte. Já se musím dát nějak do klidu

chrobacek
8. zář 2009

sune ty jo to jsou rady !!!!!!!!!!!!!! kde je přesně problém u vás??? nějak nemám ted přehled.....

jojo já vím netestovat nestrestovat....

gabina79
8. zář 2009

Sune, to je mi moc líto ☹ ...a nechceš zkusit třeba i cvičení podle Mojžíšové nebo něco podobného? A do lázní bych určo šla, neublíží a aspoň se pořádně uvolníš 😉 ...tak se drž holka a dej nám vědět, jak to s tebou vypadá

gabina79
8. zář 2009

Chanel, co ti tvoji drobci?????

sajmona
8. zář 2009

ahoj holky tak jem si trošku schrupla🙂 od 11 do 14 hod,to byla pohodička🙂)

gabina79
8. zář 2009

http://www.hoksela.ic.cz/pagesnavody/navody02.htm
Chrobi, tady jsem našla pěkný postup na ty koule, ani to nevypadá až tak složitě...ještě uvidím, co mi pošle Ywuš a myslím, že zítra půjdu nakoupit materiál 😀

sajmona
8. zář 2009

tak co ta chanelka?

chrobacek
8. zář 2009

jůůů gábi dobrý 🙂

gabina79
8. zář 2009

Ahoj Saj, jen pěkně chrupkej, dokud můžeš 😀

sajmona
8. zář 2009

jedu pro děcko a po 4 jsem tu🙂

petula82
8. zář 2009

Sune,to je mě moc líto,že ti to nevyšlo.Přeju ti moc štestíčka na příště.
Chanel,tak co? Nejela jsi rovnou na ET? Ty nás tu napínáš 😉

chrobacek
8. zář 2009

čumím na ty návody 🙂 ale nevím jestli bych sehnala tu kouli zkusím....

cincolina
8. zář 2009

Sune, moc jsem na tebe myslela. Mrzí mně to.

chrobacek
8. zář 2009

cin jdeš zítra na krev?

miradka
8. zář 2009

Ahoj Sune, to mi je strašne ľúto ☹ ☹ tie kúpele určite vyskúšaj, mohli by ti pomocť. prečo ti nedoporučili prechod? ako možu vedieť že sa vaječníky nerozbehnú?? ☹

ywushka
8. zář 2009

gabi: mas to tam!

chro: jdou z toho udela i ruzne ramecky,stromecky,zvonecky a pod. kdyz budes chtit navody i k tomu,tak rekni,jinak ty vylisky polystyrenove se daji koupit na www.vytvarnik.cz-tam maji nejvetsi vyber a jsou tam nejlevnejsi a na www.galanterka.cz maji taky nejake a taky jsou levne,jinak na jinych strankach jsou daleko drazsi vsechny ty polystirenove postavicky,kulicky a tak! Ja ted zrovna zase sedim na posteli a vytvarim,jsem zvedava jestli se mi to povede!🙂

miradka
8. zář 2009

Sune, možno by si mohla vyskúšať lázne, medzitým budú výsledky genetiky a možeš naštartovať prechod (ak ti ho teda podoručia po nejakej tej pauze) Ja som hneď po 1.IVF nastúpila na prechod

chrobacek
8. zář 2009

yw jo už jsem to našla na té galanterce 🙂) kolik se na tu kouli spotřebuje té stužky? kolik metrů bych měla koupit? dej do alba i další výtvory at se pokochám 🙂

sajmona
8. zář 2009

Sune: ted to teprve čtu,to je mi moc líto ☹ mrzí mě to:(

cincolina
8. zář 2009

Chrobi, jojo, budu hlásit 🙂

chrobacek
8. zář 2009

Oplodnění

Oplodnění je splynutí pohlavní buňky mužské - spermie - s ženskou pohlavní buňkou -vajíčkem. Obě buňky, jak sper­mie, tak vajíčko, mají poloviční, haploidní počet chromozomů. Vajíčko má vždy 22 autozomů a jeden gonozom X, tedy vždy 23 X, spermie má 22 autozomů a gonozom buď X, nebo Y, tedy 23 X, nebo 23 Y.

Z ejakulátu, vstříknutého při pohlavním styku do zadní poševní klenby, pronikají spermie hlenovou zátkou a děložním hrdlem do děložní dutiny a do vejcovodu, kam první dospějí již za hodinu po souloži. Spermie si zachovávají schopnost proniknout do vajíčka až 72 hodin po souloži. Vajíčka pozbývají schopnost být oplodněna asi za 12 hodin po ovulaci. K oplodnění - impregnaci - dochází obvykle do několika hodin po ovulaci tak, že spermie, které jsou již dříve ve vejcovodu, nebo se sem dostanou brzy po ovulaci, se setkávají s vajíčkem. Speciální chemickou látkou spermie rozruší vnější obal vajíčka a jedna ze spermií do vajíčka vnikne. Spojením jader haploidních gamet vznikne diploidní oplozené vajíčko - zygota, a tím skončí proces oplození. Chromozomálním uspo­řádáním zygotyje dáno genetické pohlaví budoucího jedince: 46 XY - mužské, nebo 46 XX- ženské.

Rýhování a migrace

Zygota je peristaltickými pohyby vejcovodu a kmitáním řasinek buněk sliznice vejcovodu posunována smě­rem k děložní dutině - migruje. Přitom se mitoticky dělí: již za 22-30 hodin po oplození vznikly ze zygoty dvě buňky - blastoméry, za dalších 48 hodin kulovitý útvar z 8-16 blastomér, připomínající plod moruše, odtud je­ho název morula. Dělení zygoty se nazývá též rýhování.

Implantace (nidace)

Dalším stádiem vývoje (5. den po oplodnění) je blastocysta (z 50-60 blastomér); připomíná váček s dutinkou - blastocelem. Buňky uvnitř váčku se oddělí od bu­něk vně. Vytvoří se Obal Leonardoda Vinci -Studie plodu (1509-1514) blastocysty - trofoblast; zevnitř k němu přiléhá na jednom pólu terčovitý shluk větších buněk - embryoblast (zárodečný terčík). Z trofoblastu se poz­ději vyvíjejí plodové obaly, embryoblast je základem pro budoucí embryo a plod.

Pohyb rýhujícího se vajíčka se směrem k děloze zpomaluje. Blastocysta se dos­tává do děložní dutiny 4.-5. den po oplození, zůstane ale asi 48 hodin ležet blíže děložního rohu. Výživu získává rýhující se vajíčko ze sekretu tubárních buněk, a poté ze sekretu endometrálních žlázek.

Za 6-7 dní po oplození (asi 21. den cyklu) získává blastocysta schopnost zanořit se do děložní sliznice, která je sekrečně transformovaná, vysoká. V této době se na povrchu blastocysty vytvořila vrstva, která produkuje spe­ciální fermenty, rozpouštějící povrch endometria, takže se blastocysta za-nořuje do připravené děložní sliznice. Otvor se po zanoření zalepí fibrinem a přeroste epitelem. Tomuto ději, který je ukončen asi 9. den po oplození, se říká nidace nebo implantace. Blastocysta získává v této době výživu z rozpuštěné tkáně endometria. Poněvadž se naruší také endometriální cévky (kapiláry), vylévá se do okolí blastocysty i krev.

V termínu očekávaných měsíčků začíná trofoblast produkovat choriový gonadotropin - hCG, který stimuluje žluté tělísko, takže toto nezaniká, naopak se zvětšuje a mění se v těhotenské žluté tělísko. To produkuje estrogeny a progesteron, jejichž účinkem se zvyšuje děložní sliznice na 1 cm i více. Menstruace, která by se v těchto dnech měla dostavit, vynechá - a to je první, dosud nejistá známka těhotenství.

Podle některých autorů začíná těho­tenství teprve dokončením implantace. Uvádí se, že 30-60 % oplozených vajíček zaniká pro poruchu diferenciace blastocysty nebo poruchy implantace a je následně v termínu očekávaných menses odplaveno s menstruační krví.

Vývoj plodového vejce po nidaci

Na povrchu blastocysty se kolem 11 .-13. dne po ovulaci začnou tvořit nitkovité výběžky - primární klky, kterých je v ter­mínu měsíčků na celém povrchu asi 400. Od 15. dne po oplodnění se začí­nají vytvářet základy nervového systému, kůže, oči a uši, trávicí trakt s játry, žlučníkem, žlučovými cestami, pankreas, štítná žláza a plíce.

Fáze vlastní embryogeneze

Toto období začíná třetím týdnem po oplození a končí 8. týdnem po oplození. Ze zárodečného terčíku se v této době vytvořil zárodek - embryo (zhruba lid­ského tvaru s objemnou hlavovou částí) a se založenými nejdůležitějšími orgány. Proto se tomuto období říká též období organogenezy. Vytváří se též vlastní vyživovací systém - placenta.

chrobacek
8. zář 2009

jen tak kdyby vás to někoho zajímalo docela pěkně popsané jak se mimi vyvíjí ještě než dá o sobě vedět 🙂)

sajmona
8. zář 2009

chrob: zajímavý je to jak 30-60% ooplozených vajíček se odplaví při menstruaci.Možná je fakt lepší netestovat vůbec,protože i když bude řeba pozitivní,nemusí to být i tak dobrý:(

chrobacek
8. zář 2009

jj jasně i v přirozeném cyklu navíc my je tam fakt máme.... takže je jasné že // výhra nejsou

chrobacek
8. zář 2009

resp. to že ti dají blastocystu vůbec nic neznamená prostě ze 40% ti tam zůstane ... viz výsledky caru, že?

vůbec se nemusí uhnízdit čili žádné // nebo budou // a stejně to dál nepokračuje.... ale já chci vědět i to že by se chytlo mimi alespon na chvilku, protože takhle s nega testama je to pro mě ještě horší že se ani nepokusily se zahryznout.....

sajmona
8. zář 2009

no to já chápu,to už je pak otázka proč ...v čem je problém,vajucho se oplodnilo,vyvíjí se a pak nic:(