Centrum asistované reprodukce Gennet Praha

zdeena
11. čer 2007

Ahojky všem,
navštěvujete někdo CAr - Gennet Praha? chtěli bychom tam s manželem podstoupit 2IVF a ráda bych se dozvěděla, jaké máte zkušenosti. Strašně moc by mi to pomohlo a hlavně zklidnilo.

Díky moc a mějte se hezky 😀

lanna
2. srp 2008

Ahoj Katuska proč pišeš že DR. Vykysala mluvila česki vona neni češka?
A z tou cystou je my lito,tak hlavne at dopadneš dobře...

jarca66
2. srp 2008

zdravím... už delší dobu čtu tuhle diskusi, tak si říkám, že bych se měla také podělit o své zážitky z Gennetu.
Měli jsme velmi špatný spermiogram, takže přítel byl na TESE, MESA (což samo o sobě stálo 10 tis.), v tu dobu nám řekli, že nějaká pohyblivost tam je a mělo by to být ok.
V červnu jsem začala chodit k paní doktorce Brandejské, která vše pěkně vysvětlila a byla i moc příjemná.
Takže jsme počítali s jedinou variantou, a to s odběrem vajíček a oplozením pomocí metody ICSI (kterou pojišťovna nehradí). Od 20. července jsem si začala píchat Fostimon a Cetrotide, na UZ jsem se setkala i s panem doktorem Košťákem (měl odstup, ale jinak v pohodě) a včera jsem byla na odběru vajíček u doktora Daňka. Popravdě jsem se toho docela obávala (z výše uvedených zkušeností některých z Vás), ale doktor byl docela fajn a samotný zákrok byl bez problémů. Podařilo se mu získat 15 vajíček.
Akorát když nás navštívil embryolog, tak nám řekl, že po rozmrazení dvou dávek spermií nevidí žádnou pohyblivost, a jestli jsme byli na toto upozorněni a vybrali si s tímto i dárce. Tohle byl pro nás opravdu velký šok, protože s takovou variantou jsme ani nepočítali, když nám tenkrát říkali, že pohyblivost tam je.
Dnes po osmé jsme měli volat ohledně počtu embryí (pokud se něco chytlo), ale nikdo to v Gennetu od rána nebere a začínám být hodně nervózní, protože je zde velká pochybnost, že něco bude a oni si ještě dovolí si tam nebýt, když tam být mají. Je mi jasné, že jsou prázdniny a mají fofr, ale když ví, že budeme volat, tak tam prostě mají být. ☹
No nic, tak já jdu zase zkusit zavolat, snad už to tam někdo vezme. Mějte se.

jarca66
2. srp 2008

Skvělé, tak už to někdo vzal... tak prý oplodnili 9 vajíček, víc nám řeknou v pondělí ráno. To jsem měla jít předběžně dle plánu na krev a po poledni na transfer. Tak snad nám to poroste a alespoň nějaká embryjka budou.

katuska23
2. srp 2008

jarco moc ti držím palce,to je hrozný čím jste si museli projít ☹

lanno myslela jsem to tak že vše krásně vysvětlila a né v lékařských termínech 😉 nevím jak vydržím břicho bolí jako blázen ☹

lanna
2. srp 2008

Jarca tak tohle je taky sila,co sy prošla,tak doufej že to bude dobri ale myslim že bysme mnely byt na ne trochu prisni,takovihle veci byse nemnely stavat,tak držim palce...

Katuska tet už chapu ja taky jejich skratky nerozumim,a na briško ti posilam pohlazeni.A kdy pudeš na nijakou kontrolu?

katuska23
2. srp 2008

Jedu 13.8.,ale mají nával tak na mě stejně nebudou mít čas ☹

maharal
2. srp 2008

Ahoj Jarco, my máme s manželem skoro stejný problém jako vy akorát nás to vše ještě čeká do gennetu chodíme od května a řekli nám že manželovi budou taky dělat tese, mesa protože on nemá žádné spermije. Ale byli jsme už na genetice na výsledky si budu volat v pondělí a ještě musíme na imunologii byli jste taky před tím na imunologii? Zajímalo by mě jak dlouho trvá než jsou výsledky. Jinak všem držím moc palečky ať se to štěstíčko zadaří pa.

jarca66
3. srp 2008

maharal: partnerův problém je způsoben tím, že je nosičem genu Cystické fibrózy (CF). U nosičů to není zcela běžné, aby měli stejný problém jako je u nemocných CF, ale u některých se to projeví. Uplně původně jsem do Gennetu zamířila právě kvůli testu, zda jsem nosičem CF, abychom vyloučili vznik této nemoci u našich potomků (partner věděl, že je nosičem už z dřívější doby). Nosičem je snad každý 20. člověk. Nejspíš Vašemu manželovi dělali také tento test.
Na imunologii jsme nebyli, partner před tese,mesa byl jen na běžném předoperačním vyšetření. Dva dny po zákroku znal výsledek.
U nás to vůbec šlo po získání "dávek" strašně rychle. Měli jsme připravenou "dávku" a teprve poté jsme šli na konzultaci k doktorce Brandejské. Byli jsme tam pouze dvakrát, já absolvovala krevní test při MC a následující MC jsem začala brát stimulanty. Pak už jen předoperační vyšetření, 2 ultrazvuky a už jsem šla na odběr.
Teď čekáme na pondělí, kdy nám řeknou, zda se nějaká z našich devíti oplozených vajíček ujala či ne. Snad jo, i když embryolog nám moc naděje nedával. ☹

Budu Vám držet všechny palce, ať vše dopadne dobře...

lendulka007
3. srp 2008

Jarčo a Maharal, my jsme na tom dost obdobně. Jsme po MESA/TESE. Spermijky máme získané po TESE se špatnou pohyblivostí. Máme za sebou 1.IVF, kdy nedošlo s našimi spermijkami k oplodnění ani jednoho vajíčko, měla jsem jich 5. Nyní jsem po 2.IVF, kdy jsem měla jen 4 vajíčka, tak jsme se rozhodli zkusit dárce, ze 4 se oplodnili 3, dále se vyvíjelo jen jedno a to jsem dostala, ale nevyšlo to. Nyní čekám na konzultaci s Vyky, kde se asi zkusím domluvit na IUI dárcem a pak 3.IVF. Při druhém IVF jsme doufali, že zkusíme to rozdělit půl na půl, bohžel při 4 vajíčkách to nemá smysl.
Docela mě překvapuje, kolik nás je se stejným problémem. Je to opravdu strašně těžké. Hlavně se rozmyslet, co dělat. Jestli zkoušet s našimi nekvalitními nebo jít do dárcovských.
Jarčo, takže vy jste nechali vajíčka oplodnit dárcem?? Já jsem to dlouho přemýšlela, říkala jsem si, že děláme dobře, jenže na to došlo a já byla zoufalá. Strašně mě to trápilo, asi jsem čekala neúspěch.
Jarčo, držím ti palečky.

lendulka007
3. srp 2008

Maharal, my máme hotovou genetiku, ale na imunologii jsme nebyli. Na imuno se zeptám na konzultaci, případně na další vyšetření. Jsem zvědavá, co vymyslíme, co dál.

V Gennetu jsem od září loňského roku a první stimulaci jsme měla v březnu 08, M/T byla v únoru 08.

Holky, držím palečky. Je to náročné, ale my to zvládneme.

Katuško, ta cysta je teda prevít. Neboj, všechno má svůj čas a brzy začneš stimulovat. Je to opravdu pak rychlovka. Vy máte ale spermio v pořádku, že jo? Tak to pak můžeš zkusit IUI.

katuska23
3. srp 2008

Ahojky 😉

lendulko jo spermio máme v normě,paní doktorka říkala že by IUI mohlo být úspěšné a kéž by.Já bych asi IVF nebo KET nezvládla.Tak jasně že pro mimi vše,ale je to hrozné na psychiku ☹

lendulka007
3. srp 2008

Katuš, udělala bys úplně vše, co je možné, aby to vyšlo. Takže i IVF. Ke KETu u mě nikdy nedošlo, nebylo co zamrazit. :o( Je to na psychiku úplně strašné, ale co s tím uděláš. Vůbec nic. Takže se dej po pořádku a pak vzhůru do IUI. S IUI je možnost otěhotnění jen asi 15%, ale je to mírnější pro tělo než IVF.
Tak hezký večer.

katuska23
3. srp 2008

No právě 15% je hrozně málo 😔

wokounek
4. srp 2008

Ahojky, Katusko...držím pěstičky (a to všechny 4 😵 ), určitě to bude dobré, uvidíš! Já mám strach tak trošičku ze všeho, už jsem si pročetla nějaké ty materiály, které nám dali .... ale stejně mám obavy, ta úspěšnost je vážně moc malá, ale holky...my to všechny zvládneme a klapne nám to 😉, že jo?! 😅 . Mno...cca za 14 dní si máme volat, jestli už máme schválený cyklus, pak počkám na měsíčky a .... vrhneme se do toho...
Lanno i tobě díky (za zprávičku 😉 ) ...

Tak holky mějte krásný den 🙂 . Pa V.

lanna
4. srp 2008

Ahoj holky!!!!!
Katusko tak at vše dopadne co nej lip a ta cysta at zmizi jednou a na vždy,a uvidiš vše bude dobri,tak ti posilam silu at to vzladneš...
😵 😵
Wokounek nemaš zač,hlavne at vše probehne podle planu a je štastnyj konec 😵 😵 😵 😵 😵

jarca66
5. srp 2008

lendulka:
My těch vajíček měli docela dost (14 oplodnili, 9 se vyvíjelo dál), pro tělo to ale není až tak dobře, protože může špatně reagovat na určité podněty a nezvládnout samotný transfer.
Proto mi v pondělí ráno dělali krevní testy na hormony, aby se ujistili, jak jsem na tom (jak jsem připravena na transfer). Žádného dárce jsme na tento první pokus neměli, protože nám to ani nebylo nabídnuto a ani sami jsme si nemysleli, že by byl nutný. Až embryolog nás na to upozornil...
Nakonec se však (dle vyjádření embryologa) podařila dvě krásná embryjka, která jsem v pondělí dostala. Další 3 nechá ještě 2 dny kultivovat a případně, že se budou vyvíjet dobře, tak je zamrazí. Měla jsem ohromnou radost, obávala jsem se po odběru nejhoršího, i embryolog byl překvapený, jak to nakonec dopadlo...
Embryjka mi zaváděla paní doktorka Vykysalá. Setkala jsem se s ní poprvé, přišla mi milá, říkala co dělá, takže jsem měla přehled. Sestřičky na sále byly také moc fajn.

Když jsem se ale vrátila domů, začaly mi strašné křeče v podbřišku, nemohla jsem se hnout, prostě nic dělat. Asi ta hromada léků co beru ve mně vyvolala nějakou reakci, nic tak strašného jsem v životě nezažila. Když už jsem to nemohla vydržet, volala jsem doktorce. Ta mě trochu uklidnila, že s transferem to nemůže mít nic společného a testy byly v pořádku. Vzala jsem si tedy na její doporučení Paralen a lehla. Do půl hodinky naštěstí to nejhorší odeznělo, takže na pohotovost nedošlo. Doteď ležím a pořád trochu křeče cítím, ale to je oproti včerejšku nic. Možná kombinace léků a nějakého jídla (jedla jsem hodně ovoce a zeleniny, což je možná ten problém).
Modlím se, aby ten můj včerejší záchvat moje dvě embryjka přežila... ☹ Ale pokud v práci měli pravdu, když mi před pár týdny říkali, že moje embryjka budou určitě silná jako Rambo (nebo Xena 😉), tak to zvládla... 🙂 Je švanda, že jim tak teď z legrace také říkám, člověka to trochu odreaguje. 🙂

Rozhodovat se pro dárce je hodně těžká záležitost, to chápu. My jsme před ní zcela postaveny nebyli, i když o víkendu, kdy jsme nevěděli co bude, jsme o tom také hodně přemýšleli - co dál, když to nevyjde, a tak... A právě představa zcela někoho neznámého, o kom absolutně nic nevíš, nás trochu děsila... Ale pak je to přece jen Vaše vytoužené dítě, a je koneckonců jedno, čí geny nese. Bude Vaše a Vy se budete společně podílet na jeho výchově. 🙂

Budu držet palečky, ať Vám to vyjde a dočkáte se malého cvrčka Ramba. 🙂

wokounek
5. srp 2008

Jarco: držím pěstičky seč můžu, ať Ramboušek a Xenaaaa vydržíííí 😉 🙂 ... hodně odpočívej a dávej na sebe pozor ... věřím, že se Vám to podaří!!!

papa, V.

lendulka007
5. srp 2008

Jarčo: tak to je krásný výsledek. Hlavně se s Rambem a Xenou hezky opatruj.

Tvoje reakce byla parádní, takovou jsem si taky představovala a myslela jsem si, že taky takovou mít budu. Jenže vše je jinak, než si představuješ. Bohužel když se nám poprvé u 5 vajíček ani jedno neoplodnilo s našimi, tak jsme věděli, že je problém. Při druhém IVF hodně vysoké dávky a první UTZ a jen 4 folíky, to byla pro mě obrovská rána. A vlastně tak to taky skončilo, jen 4. A se špatným spermio je to obrovský problém....

Jarčo, získané spermijky máte hned po T/M těsně po operaci nebo až po kultivaci? Nám po té operaci našli jen malé množství, víceméně nepoužitelné. Našli je tam až za ty dva dny po kultivaci tkáně.

Otázka dárce u nás byla hned, ale dokud to člověk neudělá, tak říká, přesně, co píšeš. ALe jakmile to uděláš, začneš více nad tím přemýšlet. Nejdřív jsem si myslela, že je to tak správně, byla jsem s tím smířená možná více než manžel, jenže pak k tomu došlo, a začalo to být naopak. Manža byl naprosto v pohodě, hladil bříško a říkal, jak se těší. Moc mi to pomohlo, a až po pár dnech jsem si to vše uvědomila.

Tak se měj krásně a drž se. Zbylo vám něco do mrazáčku? L.

maharal
6. srp 2008

Zdravím všechny..., Jarčo držím moc palečky ať se mimísci pěkně zabydlej 😀 . Mohl by mi někdo napsat prosím, jak to probíhalo když šel Váš manžel na MESA/TESE? Co potřebuje tuším že předoperační vyšetření a tak , ale manžel je zmatenej z toho množství informací tak teď nevíme. Aby jsme nebyli za blbce ☹ i když to už stejně asi jsme já se tady na vše pak musím ptát znovu a otravovat Vás tady. A taky jestli to M/t dělaj v Gennetu? a kde se má objednat? Já předem moc děkuji za odpověd. Mějte se krásně. Pa. 🙂 .

lanna
6. srp 2008

Ahoj Maharal ja ti stim nepomužu nic o tom MESA/TESE nevim ale chcy te uklidnit nejseš za bylbce to je normalni proto že doktor vždy toho namluvi a človek pak nevi vubec nic. Určite ti holky poradi co a jak,jsou tady moc hodni holky .
Tak hodne štesti....

lendulka007
6. srp 2008

Maharal, do Gennetu dochází urolog, ten vám vše vysvětlí, jak to probíhá. Najdeš to i na stránkách Gennetu. Samozřejmě, že nejdříve musíte mít alespoň 2 spg - azoospermie, pak následuje urologické vyš., krev na genetiku a hormonální profil a teprvé poté jdete do M/T.
Tady je odkaz jak se M/T dělá:
http://www.gennet.cz/asist_reprodukce/mesa_tese...
A tady je, jaká dělají genetická vyšetření:
http://www.gennet.cz/pages/muzska_plodnost.htm
Plus nám oběma zjišťovali karyotypy.
Po M/T následuje stimulace, oplodnění a //. Tak hodně štěstí.

Maharal, vy už máte nějaká vyšetření v Gennetu za sebou?

milena26
6. srp 2008

maharal já taky nic o M\T nic nevím ....ale zkus se juknout na gennet.cz najejich stranky tam je to popsané a nebo bych si zavolala do car a prostě jim řekla,že to bylo tolik informacé,že jste to nestihli...to já včéra byla na kontrolním UTZ při stimulaci a byla jsem u dr. Daňka a jak tady holky psali,tak je fakt,že jsem mu pár věcí připomínala ,že todle potřebuju a támhleto a táááák,ale taky jsem se ho ptala na výsledky co jsme měli minule že jsem to nějak blbě pochopila,tak mi to vysvětlil a byl OK a dokonce se i usmál několikrát což jsem koukala teda ,podle toho jak jste tady psali.... takže já s ním byla v pohodě 🙂 a i když bys tam volala,tak nebudeš jediná neboooj 🙂 já jsem byla jednou po noční a vzbudila jsem se abych se objednala na konzultaci a tááák nooo a druhý den jsem tam volala znovu,protože jsem nebyla jista jak s datumem a ani hodinou objednání 😀 tak jsme se zasmáli se sestřičkou a prostě mi to řekla a bylo to 🙂

milena26
6. srp 2008

MESA/TESE je mikrochirurgická metoda získání spermií přímo z nadvarlete nebo varlete.

Je to možnost získání spermií vhodných k oplodnění v případech, že nenalezneme žádné spermie (azoospermie-nepřítomnost spermií v ejakulátu), nebo při retrográdní ejakulaci, poruchách erekce a jiných.

Principem je odsátí tekutiny z nadvarlete (MESA) nebo vynětí malé části tkáně varlete (biopsie varlete - TESE). Ve vzorcích jsou pod mikroskopem vyhledávány spermie použitelné pro IVF.

Výkon je prováděn v celkové anestezii a trvá asi 1 hodinu. Po jeho skončení odpočíváte asi 2 - 3 hodiny na pokoji a pokud se cítíte dobře, můžete po uplynutí této doby v doprovodu odejít.

Jak se na operaci připravit?

Před výkonem je nutné mít vyřízeno předoperační vyšetření. Žádanku získáte od lékaře nebo sestry v CAR.
Na operaci byste měl přijít s oholeným operačním polem. Můžete použít jednorázová holítka dostupná ve všech drogériích.
Pokud bude výkon proveden v celkové anestezii, nesmíte řídit motorové vozidlo, tudíž je třeba si zařídit odvoz.

Po operaci:

Zvýšená hygiena v oblasti šití
Prevence tření operační plochy – volné prádlo

milena26
6. srp 2008

a co jsem koukala ,tak by to měli dělat v gennetu

🙂

katuska23
6. srp 2008

milenko ahoj🙂 to koukám že se usmál nám ani neodpověděl na pozdrav 😝 jedu ve středu 😖

maharal
6. srp 2008

Ahojky, díky za odpovědi a podporu jsem ráda že v tom nejsem sama. Manžel už byl u dr. Vika v gennetu hormonální profil už mu taky dělali, genetiku má taky to má vše dobré dr. mu řekl že až já budu mít všechna vyšetření tak se má objednat na na to M/T, ale manžel mi právě tvrdí že mu řekl že se to dělá někde jinde než v Gennetu což je divný já jsem to studovala na stránkách Gennetu a přišlo mi že to dělají tam akorát na předoperační vyšetření jde k obvodní. Tak právě jsem z toho zmatená. Já už mám taky udělanej hormonální profil a genetiku. Z toho HP mi zjistili nějaké protilátky proti štítný žláze tak mě jěště poslali na endokrinologii, tam mi řekli že to není tak hrozný a kdybych nechtěla mimi tak se mnou nic nedělají, ale takhle baštím nějaké hormony. A 18.8. jdeme jěště na imunologii a pak s výsledky k dr.Brandejské. A Lendulko jak dlouho trvalo třeba objednání na to M/T ? 🙂 .

milena26
6. srp 2008

katusko me pozdravil a i mi vysvetlil par veci cemu jsem nerozumela,tak asi opravdu nemel svůůj den nebo nevim 🙂 že by kouzlo osobnosti 😀 😀 😀

milena26
6. srp 2008

me podle toho co jsem řetla na jejich stránkách tak mi taky příjde,že to dělají v gennetu,ale to oni ,by vám dali kontakt kde to dělat aby jste se objednali právě a nebo by to řekli ,kdyý jsem musela jít do trombocentra tak mi řekli,že to tam nedělaj a že se musím objednat jinde,tak mi dávali kontakt kde se objednat a tááák

maharal
6. srp 2008

Já tam asi teda zavolám co máme dělat. sice jdem jěště na tu imunologii a nevím jestli máme čekat na výsledky nebo se už má manža objednat. Mě taky řekli kam mám jít na tu imunologii i endokrinologii, no ale chlapi já nevím. Mě na tu imunologii poslala dr. když mi vyšel špatnej ten HP, a když jsem se tam objednávala tak mi řekli že musíme přijít oba jinak to prý nemá cenu, manžel z toho byl docela naštvanej protože mě prý vyjdou špatně výsledky a on musí taky k doktorovi. Je to hrozný on už toho má plný zuby.Ach jo.Tak pa jdu tam volat.

jarca66
6. srp 2008

díky moc všem za podporu... teď doufám ještě víc, že se to povede, protože žádná další embryjka (ke zmražení) už nejsou :(

jinak M/T dělal partnerovi přímo v Gennetu doktor Vik