Cesta za druhým dítětem pomocí IVF nebo KET.

fiallinka
21. únor 2010

Ahoj holky - vím, že je nás tu poměrně dost, které už jedno dítko mají a touží po druhém - už víme, že je nutné opět podstoupit ivf nebo ket, protože zázraky se sice možná dějí, ale není radno na ně spoléhat 😉

A proč zakládám novou diskuzi? Jsme v jiné pozici než ty, které chtějí první mimčo, případný neúspěch by už asi nebyl konec světa 🙂, ale přesto to nemáme zas tak jednoduché a musíme držet při sobě 😉

Tak jdeme na to..

beeba
9. srp 2010

@cepecek to je BOMBA! Malá má krásný kukadla a hub jste nasbírali požehnaně 😉

cepecek
9. srp 2010

@beeba - jj ještě 2,5 abudu je mít u sebe už se na prdíčky moc těším a zároveň mám veliké obavy zda to všechno zvládnu a jak to bude finančně a tak vůbec, ale to jsou starosti takové malé oproti těm co tady všechny máte a musete řešit ☹

fiallinka
autor
9. srp 2010

@cepecek já teda čumím, kdyby mně u nás řekli, že se začínám otvírat, tak už jsem zavřená v nemocnici, mně tam zavřeli už při čípku 1,9 a to jsem se neotvírala celou dobu vůbec 🙂... každopádně vydrž co nejdál 🙂 a císaře se neboj, navíc děcka se i při dvou kusech 🙂 můžou otočit i pozdě, mně se Juráš otočil v 35. týdnu 🙂

no jinak mně vlastně v pátek v Brně řekli, že můžu rodit normálně, že to není problém, tak nevím, jestli vlastně chcu...

pro zájemce je v albu fotka děcka z 3D, které se prostě nechce a nechce fotit...

Beebo, ty mne vždycky rozesměješ 🙂

cepecek
9. srp 2010

@fiallinka - malinká si focení asi nechává až po porodu, ale i tak je krásná. Moc ti to přeju. Jo a císaře se nebojím, dokonce si ho přeju a jsem už na něm dávno domluvená 🙂

fiallinka
autor
9. srp 2010

@cepecek no tak to je jiná 🙂... já jsem se totiž hodně bála, pořád byl Juráš koncem pánevním, tak bylo jasné, že to na císaře bude, ale nakonec se otočil a já se těšila, že budu rodit normálně... a te´d tu možnost možná budu mít a už snad ani nechci...

cepecek
9. srp 2010

@fiallinka - já jsem malou rodila 8 hodin normálně a pak jsem šla na císaře a musím říct, že ten císař byl procházka růžovou zahradou. asi jsem sragorka, ale mám se ráda a proto jsem si domluvila císaře 🙂

fiallinka
autor
9. srp 2010

@cepecek já jsem to minule tak nějak "chtěla zažít", ale teď uvidím, jak to všechno bude, jestli to vůbec dobře dopadne... ale vidím to tak, že pokud to bude na normální porod, tak mi ho stejně vyvolají před termínem (kvůli té srážlivosti) + by mne můj doktor (je to primář porodnice) asi extrémně hlídal a kdyby byl jakýkoliv problém, tak by mne řízl... to se mi zdá rozumné... on o tom teda ještě neví 🙂

jani2
9. srp 2010

Ahojte dievčatá,
ešte včera som si vravela, že si dám od MK pauzu, ale chýbate mi! 😵 😵 😵
Ja som dnes bola u mojej gyndošky a tá mi dodala dosť elánu.....vravela som jej, že už mám všetkého plné zuby a že sa už na to otehotnenie vykašlem, s manželom sme mali už aj také myšlienky, že mraziačiky necháme zničiť 😒 ....ale ona, že nech nebláznim, že doteraz som mala pri tehotenstvách smolu, ale maternicu mám zdravú, takže ešte bezproblémové tehotenstvo môžem mať. Vraj som ešte mladá (čo mi pri mojich 36 aj polichotilo! 😵 ) , vraj teraz je úplne normálne, že chodia za ňou tehotné 45-ročné ženy a majú zdravé bábätká. Vraj nech si pár mesiacov oddýchnem a potom nech zas skúsim. Vraj môžem byť rada, že mám toľko embryjok a toľko pokusov....takže ma trochu ukecala a rozhodli sme sa s manželom že niekedy v zime zas KET skúsime...už som mala predčasný pôrod, aj potrat, tak do tretice to bude bezproblémové tehu! 😉
@cepecek - ono sa niekedy môže žena začať otvárať, ale potom sa to aj zastabilizuje, tak si myslím, že to bude aj u teba...a ak by si nedajbože aj porodila, si už v 7 mesiaci a to už bábätka nezvyknú mať nejaké výraznejšie problémy. Si pamätám po mojom pôrode v 26 tt mi doktorka vravela, že keby som aspoň ešte 2 týždne vydržala, že by už detičky boli na tom omnoho lepšie, vraj tie 2 týždne znamenajú veľa...ale radšej ich ešte len pekne podrž.
@fiallinka - nuž to som prekvapená, že by si mohla rodiť aj prirodzene 😕 Som myslela, že v tomto prípade len cisarak. Ja osobne som už tiež "srágorka" a brala by som radšej sekciu. Jeden deň ma tá rana síce poriadne bolela aj brucho, ale potom už celkom pohodička!
@beeba - ty si teda poriadna cestovateľka! a kedy sa chystáš na to tretie IUI?

ejviska
9. srp 2010

@jani2
Jee, to se tak dobre cte. 🙂

fiallinka
autor
9. srp 2010

@jani2 jani, no přesně tak - všechno už jsi měla, jen ten bezproblémový porod v termínu ti chybí, tak je naprosto jasné, že musíš doplnit "sbírku" a do třetice to vyjde...

ale stejně mne to pekelně štve, že se to takhle podělalo a přitom stejně zase nikdo nezjistí proč... jediné, co mne napadlo a co by mohlo být určitou útěchou je to, že pokud má dítě problém, tělo to často takhle vyřeší samo... i v případě těch DS prý většina těhotenství takto skončí v 1. trimestru, teď se v prosincové diskuzi našel u jedné holčiny a jejího miminka ještě horší problém a říkali jí totéž... v tohle směru by pro mne bylo jednodušší smířit se s tím, že miminko takhle odešlo brzo, jenže ty stejně nikdy nebudeš vědět, proč se to stalo...

ale nějak nevěřím, že by příčina měla být v tobě, pro to nenecházím jediný důvod 🙂

beeba
9. srp 2010

Janko a holky, jste moc statečné 🙂.

Na své 3.IUI a poslední ... půjdu buď v září nebo v říjnu, ještě nevím, prostě tak nějak, jak budeme zdraví a jak bude mít muž síly...a moc se mu nechce.

Jo a teď jsem po 2.IUI měla 2x denně utrogestan (ústy) a stejně nic... ach jo...

ejviska
9. srp 2010

Ja si rikam presne to co Fiallinka. Ze proste ten plod ma nejaky velky problem, takze priroda si to zaridi po svem.
Jak jsme byli na spermiogramu, tak nam tam v laboratori (asi dr. ) rekla, ze pri tom rozmrazeni spermii nikdo nezaruci, jestli tam nedojde k nejakym fragmentacim DNA. My jsme se na to neptali, ani nevim, proc nam to rikala.
Rekla to tak nejak nesikovne, takze se z toho snazila vybruslit a pak rekla, ze ale samozrejme i po kryokonzervaci spermatu se rodi zdrave deti. No ve vysledku to vyznelo uplne blbe...

fiallinka
autor
10. srp 2010

@ejviska chápu, že to blbě vyznělo... ale ono po tom KEtu jsou děti zdravé jako ostatní 🙂, nějaké zvýšené procenta čehokoliv tam nenašli, ale myslím, že je tam právě o něco víc potratů, možná i z toho důvodu, o kterém píšeš... jenže ono je to stejně hodně těžké srovnávat, kolik je po čem potratů, protože v přirozeném těhu to taky často nezeviduješ, jedná se třeba jen o opožděnou ms...

ejviska
10. srp 2010

@fiallinka
My jsme se zeptali, jestli ma na uspesnost vliv, zda se pouziji cerstve spermie nebo rozmrazene. A ona se do toho tak nejak zamotala 🙂
Ale ja si taky myslim, ze to asi moc vliv mit nebude. Potraty jsou i po prirozenem poceti a neni jich urcite malo. A tam si spermii taky nikdo nevybira 🙂 a ze jsou i po KETu zdrave deti, to prece vime!!! 🙂 😉

jani2
10. srp 2010

@fiallinka - tiež som čítala, že po KET sú častejšie včasné potraty.....a podľa mňa je to práve kvôli tomu mrazeniu, asi sa tá DNA poškodí a jednoducho také embryjko nemôže prosperovať. Myslím, že práve toto sa stalo aj mne....lebo v nejakej diskusii som čítala odpoveď lekára, že zdravý plod vydrží veľa...takže zbytočne som sa odvolávala na hematóm. Ten som mala aj v prvom tehu a ešte väčší a obe baby sa držali! Takže ak by toto embryjko bolo v poriadku, tak by vydržalo....
@ejviska - možno je to teda podobne aj pri mrazených spermijkach. Ale ako už píšeš, aj keď sa mrazí, to čo ostane nepoškodené, tak sa určite vyvíja a prosperuje a detičky sú zdravé. Robili sa už aj štúdie a vôbec sa nepotvrdilo, že by deti z KET mali viac vývojových vád alebo niečoho iného.
Jedine čo som raz čítala, že vraj deti počaté v skúmavke majú trochu inú odlišnú syntézu bielkovín ako deti počaté v "lone". Je to však len taká štúdia....tak radšej tomu nechcem veriť. Pre mňa je hlavné, že prvé deti po IVF už dávno dospeli, sú zdravé a majú vlastné potomstvo....a to chcem mojej Janke dopriať.
Ja osobne si myslím, že život v dnešnom znečistenom svete má celkovo horší vplyv na tie záhadné procesy ohľadom genetiky ako nejaké umelé oplodnenie.....

fiallinka
autor
10. srp 2010

@jani2 jani, ono to tak mohlo být, že problém byl v mražení a ketu, přesto si ale myslím, že by se takový "problém" projevil dřív, pokud bych už měla tipovat, tak bych to asi přisoudila spíš vývojové vadě, která by vznikla i jinak... třeba u nás ten DS určitě nebyl kvůli ivf, to jsem fakt nikde nevyčetla, že by to ovlivňovalo... hrozné je, že to nejspíš nikdy nezjistíš, z té histologie většinou zjistí prd ☹

jani2
11. srp 2010

@fiallinka - veru tak, pýtala som sa dr. čo zistia z jej histologie.....vraj len, či to bolo tehotenstvo alebo niečo iné! 😕 No tak to už predsa teraz viem, že to bolo tehu...... 😢.
A ohľadom DS, viem, že pri IVF nie je jeho častejší výskyt. Proste to bolo vajíčko a následne embryjko so zlou genet. informáciou...len ma dosť prekvapilo, že si ho mala už teraz, keď máš len 32....vtedy je to ešte dosť zriedkavé! No smola jedna smolovatá!
A ako je to u mužov, môže aj spermijka niesť info na DS, alebo len ženino vajíčko?

ejviska
11. srp 2010

@jani2
Downuv sy je trisomie 21 chromosomu. Tzn. ze normalne tam maji byt ty chromozomy dva, ale v tomto pripade jsou tri. Vznikne to ( nejcasteji ) tak, ze se jeden chromozom "omylem" neoddeli. A nejcasteji to byva pri vyvoji vajicka. Ale muze se to stat i na strane spermie.
To pisu hodne zjednodusene. Tam muzou vznikat i ruzne jine aberace, ze se jeden chromozom prilepi na jiny nebo jeho cast atd.. je to zajimava veda.

fiallinka
autor
11. srp 2010

@jani2 jj, ejviska to píše přesně tak, jak jsem to vyčetla, může to býi i spermie - aspoň si doma nemáme co vyčítat 🙂... ale jinak vzhledem ke svému věku mám šanci na dítě s DS 1: cca 700, což zhruba odpovídá rozložení DS v populaci (jinak ve dvaceti letech 1: 1500, ve 35 1: 350 a stoupá to...)... a paradoxně jsem se dočetla, že fakticky se nejvíce dětí s DS narodí právě matkám pod 35 let - protože na screeningy nebo na amniocentézu právě vzhledem k věku nejsou a nepřijde se na to...

fiallinka
autor
11. srp 2010

@jani2 akorát ti řeknu, že na ty čísla a procenta už svým způsobem kašlu (i když na druhou stranu je pořád vedu v patrnosti a občas mi dodávají určitou útěchu...)

protože šance, že by nám umřelo dítě v děloze je asi 1: 2500 a stalo se to, šance na DS 1: 700 a stalo se to, šance, že 2x po sobě budou dvojčata je taky malá a stalo se to... a šance, že se po redukci to druhé udrží je 80% (což je mnohem menší šance než ty ostatní) a taky se to snad stane - dnes je to přesně 3 týdny...

akorát mám pocit, že mám menší břicho a míň napnuté, a že kopance sice cítím často, ale slabší - řekla bych, že je to tím, že tam má holčička víc místa, protože děloha je velká a druhé mimčo se zmenšuje a ubývá mu voda, tak snad je to tím...

ejviska
11. srp 2010

@fiallinka
Taky bych si to tak vysvetlila. A pokud by druhe mimco nebylo mensi, tak kazdopadne se nezvetsuje, takze prvni ma vic mista. Ja myslim, ze ted uz to dopadne jenom dobre. Uz mas 23tt.! Leti to!

fiallinka
autor
12. srp 2010

@ejviska dnes jsem byla na kontrole u svého doktora, vše je ok, a podle toho jeho měření se mi ta děloha fakt o trošku zmenšila .-)

beeba
15. srp 2010

Ahoj, tak jsem se vrátila z cest a koukám...u nás nikde nikdo..holt prázdniny...tak alespoň doufám, že se máte dobře 🙂 🙂 🙂

fiallinka
autor
15. srp 2010

já tu jsem, ale pusto prázdno 🙂

u mne nic nového, což je dobře, ale fakt mne deptá, že se mi to břicho už měsíc (ve středu to bude už měsíc...) spíš zmenšuje...

cepecek
16. srp 2010

Ahoj holky,
u nás vše při starém, nestíhám a nestíhám, ale už je to náročné s pupíkem. Je nějaký velký a začínají mě bolet záda a otékat nohy. Jinak jsme v pátek koupili koupili velké rodiné auto, tak jsme se zadluzili na 5 let, to jsem zvedava jak to zvladneme, už teď je rozpočet tip ťop.

Fal - velikost bříška bych neřešila, hlavně že je mimi ok a to je nejduležitější. Já jsem teď už taky měsíc nepřibrala ani deko ale neřeším to.....

jani2
16. srp 2010

@fiallinka - tiež si myslím, že by si sa nemala zamýšľať nad veľkosťou bruška...sama si písala, že to jedno mimčo sa zmenšuje a stráca plodovú vodu. Hlavné je, že druhé dievčatko je v poriadku...neboj, však ono ti ešte bruško natiahne! 😉

@cepecek - tak vidím, že máš práce dosť a dosť. Tak som si uvedomila, že vy rodinné auto asi fakt budete potrebovať. Do bežného auta sa dozadu 3 sedačky veru nezmestia....a to nehovorím o batožine pre 5-člennú rodinu, ak by ste chceli niekam vycestovať! 😉 Nuž a tie peniaze! Viem si živo predstaviť ten napnutý rodinný rozpočet. Tak to máme doteraz....ale radšej by som pri to ešte ostala a mala ďalšie dieťa. Minulý týždeň som bola pozrieť v práci a vypadá to, že najneskôr v polke septembra nastupujem 😒 . Našťastie vraciam sa ku starým kolegom, čo ma teší, lebo partia sme boli fajn, ale zas tie stresy všetko v termíne stíhať, objednať, vybaviť......ale taký je život!

ejviska
16. srp 2010

Ja tu jsem taky 🙂
@cepecek
A co jste poridili za auto? My jsme jenom tri 🙂 a v UK mam Citroen C4 grand picasoo, pro sedm lidi. Ty dve zadni sedacky jsou v podlaze. A jsem z auta nadsena, proste posbiras vic lidi. Az budem ctyri (nebo pet 😀 ), tak uz by jsme v obyc aute neuvezli nikoho.

@jani2
To je fajn, ze se vracis do dobreho stareho kolektivu. Vsechno zle je na neco dobre. Alespon prijdes na jine myslenky 😉

@beeba Ahoj cestovatelko! Jsem koukala na zpravy, v Praze teda vcera peklo!
@fiallinka ja myslim, ze by ti urcite pripadalo divne, kdyby se brisko tedka zvetsovalo,ne? Holcicka si vezme vsechen prostor pro sebe a uz bude malo, tak poroste i brisko 🙂

Ja jedu do Zlina ve ctvrtek, mely by byt vsechny vysledky, takze konzultace u dr. a mame rict "co chcem". Takze jsme se s muzem domluvili na IVF-ICSI a pokud to pujde, tak embryjka dve. To jsme se tak nejak hned shodli, to bylo zajimave 🙂 Asi, ze mame to velke auto 😀 😀 😀

beeba
16. srp 2010

@ejviska tak držím palce, ať to o.k. dopadne a ať využijete všech 7 míst ve vašem vozidle 😉 😉 😉 😀
Jinak v Praze lilo jako z konve, v noci byla silná bouře, ale už jsem u nás zažila větší.
@fiallinka, onehdy jsem psala, že u nás byli známí a když jsem zjistila, že kamarádka končí 6.měsíc a nebylo to na ní vůbec vidět, tak skutečně nelžu. Mně u Terky vystoupilo trošku bříško až na počátku 6.měsíce, v 7. měsíci jsme se s manžou (konečně po 8 letech) brali a to už z boku na fotkách bylo vidět a nakonec, během posledních 2 měsíců, jsem měla břicho prostě všude. Za celé těhu jsem přibrala 8kg.
Včera u nás byli na návštěvě jiní známí a další kamarádka je v očekávání, termín má v polovině ledna a břicho má jako dinosaurus, prsa taky obrovská. Říkala, že břicho má větší než její sestra, která má termín porodu příští týden. Trošku jí podezřívám, že dlouhý roky čekala, až se bude moci konečně pořádně najíst, protože i když tvrdila, že vlastně vůbec nejí, tak u nás "sežrala" 2 telecí řízky a obrovskou horu bramborové kaše, asi tak tunu chlebíčků (dělala jsem je ale docela dost dietní) a asi tak dvě tuny tvatohových šátečků z listového těsta. Tvrdila, že ještě nic nepřibrala, takže jsem se docela dost upřímně bavili 😀 Říkala jsem jí, ať něblbne, že to bude těžko schazovat, protože ta má dnes tak 15kg navrch.
@cepecek , jakou jste koupili zn. auta? My máme v

beeba
16. srp 2010

te´d jsem si to nějak překlepla...,zadu prý tři místna (Fiat Stilo), ale stěží se tam vlezu já a Terka se sedačkou.

ejviska
16. srp 2010

Mne se dozadu do Forda Mondeo normalne vejdoui tri klasicke sedacky, jednu do 15kg a dve 15-36kg. Je to narocne, ale vlezly se. Ale kdyz byly vzadu dve klasicke sedacky, tak tam treti dospely sedel hodne ztezka, dost zmacknuty a nemuze to byt zadny tlustoch 🙂