Cesta za druhým dítětem pomocí IVF nebo KET.

fiallinka
21. únor 2010

Ahoj holky - vím, že je nás tu poměrně dost, které už jedno dítko mají a touží po druhém - už víme, že je nutné opět podstoupit ivf nebo ket, protože zázraky se sice možná dějí, ale není radno na ně spoléhat 😉

A proč zakládám novou diskuzi? Jsme v jiné pozici než ty, které chtějí první mimčo, případný neúspěch by už asi nebyl konec světa 🙂, ale přesto to nemáme zas tak jednoduché a musíme držet při sobě 😉

Tak jdeme na to..

beeba
27. bře 2010

Iwusko, tak to je dobře, že to byla jen přeháňka a držím palce, aby vše směřovalo ke zdárnému konci 😉 😵 Ale pravděpodobně bych mu na rovinu co nejdřív řekla, co ho čeká, že to i pro něj nebude procházka růžovým sadem a jak ho dobře chápeš a bla bla a že bys rozhodně byla moc ráda, aby šel do caru s tebou. Stejně tam bude muset jít podepsat papíry a tak. Ale uvidí to prostředí a nebude pak vyplašenej, až se bude po něm chtít výkon. Musí se s nima jako s malejma dětma 😉

A jak jsou na tom maminy?

meleri
27. bře 2010

Iwusko,

nebud z toho smutná..jestli tě to utěší, tak my se zezačátku při těch prvních IUI a IVF kolikrát dost chytli a i dost ošklivá slova padla...prostě je to na bednu a hlavně to není ničí chyba, člověk přece za to nemůže že je neplodný a to je na tom to nejhorší...

Ale EJviska to asi dobře napsala, že přesevše by si chlap měl uvědomit že v tomto ta žena prostě trpí víc, měl by se přestat litovat a radši jí být oporou...taky jsem to hodněkrát řekla manželovi a po čase si to uvědomil...

iwuska19
27. bře 2010

Opět moc děkuju,nevím co víc napsat mám slzy nakrajíčku.Vůbec jsem nevěděla že podpůrná slova od v úvozovkách"czích lidí" tak pomůžou.Děkuju Děkuju a Děkuju VŠEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

fiallinka
autor
27. bře 2010

Iwuš, to jsme asi částečně zažili všichni - my se teda obecně hádáme a rafeme málo, takže vyloženě tohle u nás nebylo, ale blbá nálada, ticho, nepříjemní oba, mlčelo se - to je vlastně to samé. U těch chlapů - fakt si myslím, že oni reagují úplně jinak než my na to, že problém je u nich, navíc se o tom většinou s nikým nebaví, nevědí, jaká jsou řešení... Takže sice to třeba výslovně neřekne, ale pak se to projeví ve formě napětí, hádek, apod... to je fakt asi normální. Ale je pravda, že v těchto situacích je dobré si to ujasnit, prostě - jo, je problém a budeme ho řešit teď hned, čas letí. Pak už se přes drobné nepříjemnosti přeneseš líp, když v tom bude jasno.

No a jinak já nic nového, příznaky žádné, klidový režim už se zvrtl - Juriho holt do toho kočáru narvat musím, i násilím 🙂 a dnes musím jít hlídat k babi psa, je hodně nemocný, tak ho možná budu stejně nosit. No co už, stejně myslím, že to takovou roli nehraje, na to nosení jsem už zvyklá.

ejviska
27. bře 2010

Koukam, ze vsichni chlapi jsou stejni 😀

jani2
27. bře 2010

ahojte,
to že chlapi sú väčší zbabelci, čo sa medicínskeho hľadiská týka, je jasné 😉, aj sa viac ľutujú ...ale na druhú stranu, ktohovie, čo sa im preháňa hlavou. Môj chlap druhé dieťa strašne chce, ale keď to teraz nevyšlo, tak už zasa váha, či má vôbec význam ísť do ďalšieho KET, či to už radšej nenecháme tak!....najprv som ho nechápala, že čo zas vymýšľa, že sme sa dohodli, že mininálne tie mrazáčky využijeme...ale potom mi vysvetlil, že sa bojí či už moc netlačíme na prírodu, vraj keď to nejde, tak by sme už nemali pokúšať osud....no povyprávali sme sa dosť a aj ho chápem!....takže možno tí chlapi len tak silácky zakrývajú svoje obavy a strach z toho čo bude, a preto sú taký nepríjemný a hádavý, neviem, je to len môj názor! 🙂
beeba - tak aj moja mala sa v noci prehadzovala v postieľke a ráno vstala už s nádchou ako hrom....tečie jej z nosa ako z krhly....ráno mala ešte zvýšenú teplotu, ale teraz pred spaním už nič, tak dúfam, že to ostane len pri tej nádche. Ono sa to nezdá, ale tých viróz je všade ešte veľa....Janka to asi chytla vo štvrtok v Martine v nemocnici, boli sme v poradni pre nedonoseniatka (inak dr. je veľmi pochválila a aj do správy napísala: veľmi priaznivý vývin 🙂 🙂 🙂 , tak sa teším, že to všetko moja bambulka tak pekne zvláda, ale to ju určite ochraňuje sestrička Julinka) 🙂
fialinka - ja si myslím, že to zdvíhanie embryjkam neublíži, veď v tomto štádiu iné ženy ani nevedia, že embryjko v brušku majú a pracujú a chovajú sa úplne normálne....

fiallinka
autor
27. bře 2010

Jani, co je to krhla?

A jinak myslím, že ty pochybnosti se vylíhnou v hlavě v průběhu toho procesu každému, i chlapům - před KETem jsem si říkala, že je jasné, že využijeme vše, co půjde, jak to nevyšlo, taky jsem si říkala, jestli netlačíme moc na pilu... pak jsem si to zas logicky vysvětlila, že není na co čekat... navíc když už dítě máme, nežene nás to do dalších pokusů stejně jak při prvním děcku...

beeba
27. bře 2010

Jani, musíš mít z malé Janičky radost. Rýmu jste zvládly?
My ne, orzjížíd se nám to víc a víc, dokonce má rýmu i v očičkách, navíc má teplotu a začíná kašlat. Tak uvidím jaká bude noc a pokud se to bude tak rapidně horšit jako za dnešek, tak budeme muset na pohotovost a tuším že skončíme na antibiotikách. Ještě je neměla. Bohužel tentokrát jsme na tom bledě.
Fialli, dnes to byl 4den po ET? Jestli to dobře počítám, tak to asi žádný příznaky nelze očekávat. Jen buď v klidu a netahej toho psa!

chiwule
27. bře 2010

holky chci se zeptat, vy které jste byli už na KETu - jaká je úspěšnost že zamražená přežiji v pořádku rozmražení? Pořád ve mě hlodají pochybnosti, jestli a kolik nám jich zbyde, když je rozmrazej...

beeba
27. bře 2010

Ahoj chiwu, to určitě fiall bude mít nějakou statistiku 😉 U nás se vždy rozmražovala dvě embrya a vždy rozmražení přežila v pohodě, tedy 2x jsem podstupovala KET. Ten druhý vešel 🙂

chiwule
27. bře 2010

beebo, a jak dlouho jste je měli zamražený? já si říkám, že čím déle jsou zamražené tím je horší šance, že se rozmrazí v pořádku. Nebo je to ovlivněné tím, v jakém stádiu byla zamražená?

meleri
27. bře 2010

holky tak se s váma pomalu loučím, už začíná řádit cestovní horečka a zároven je mi aji líto že opouštím m anžela na celkem dlouhou dobu...ale co se dá dělat..potřebuju občas vidět naše...a taky mluvit česky! 😅

Fiallinko,

at ti to rychle uteče! ale já mám z toho dobrý pocit, jsem si jistá že jak se vrátím, budeš už těhulka! 😵 pevné nervy, a netestuj moc brzo.. 🙂

beeba
27. bře 2010

Meleri, šťastnou cestu a ozvi se až dojedeš do Čech 🙂
Chiw, já to počítám, že jsme je měli zamražený 11 měsíců, jestli nekecám 🙂

beeba
27. bře 2010

A nevím, kolika bunečný byly, ale pokud se dá věřit tomu, co mi ukazovali na monitoru, tak jedno bylo větší a druhý menší (úspěšný KET 9/ duben 2008). Nicméně těch buněk tam bylo víc než 8, pokud si vzpomínám dobře 😉

chiwule
27. bře 2010

beeba, ty naše budou zamražený min 32měsíců. Trochu se bojím, že to je už hodně ☹ A kolik buněk měly to teda taky nevím, měli jsme prodlouženou kultivaci 4 nebo 5dní, to jsou kolika buněčná?

jani2
27. bře 2010

fial - krhla je konvice na polievanie 🙂
beeba - tak celý deň Janke soplíky tiekli, ešte teraz večer jej stúpla teplota na 37,2....pôjdem neskôr premerať, ale dúfam, že zajtra už bude lepšie...toto už má 3 prechladnutie túto sezónu a vždy to začne tak sprudka soplíkom, prvý deň mierne teploty a potom už len pár dni posoplíkuje a bude po chorobe...tak verím, že aj tentokrát to tak bude.....tvoja Terezka je predsa len menšia, tak asi preto si viac vytrpí, drobček malý 😔 ...nech jej to čím skôr prejde!
meleri - prajem šťastnú cestu a ak budeš mať možnosť ozvi sa aj z Čiech! 😉
chiwule - ja som bola 2x na KET a vždy sme dali rozmraziť po jednom embryjku a vždy sa krásne rozmrazili - a to sú už zamrazené 2,5 roka.....no bohužiaľ sa nechytli, ale možno je aj chyba vo mne...keby som tak vedela! 😒

fiallinka
autor
27. bře 2010

Chiw, to víš, že Fialinka má statistiku přímo pro tebe - ptala jsem se doktora, ten říkal, že v průměru zhruba třetina se nerozmrazí dobře, zbytek jo - a na té keťácké diskuzi to tomu zhruba odpovídalo. Je to sice dost indivindi, záleží asi fakt na více okolnostech (stádium embrya, technika zamražení, kvalita embroušů) a štěstí. Mně se z těch tří vlastně dobře rozmrazilo jen jedno... no a jinak té 72 kultivaci (tři dny) odpovídá právě těch max. 8 buněk, pak už se to začíná dělit tak rychle, že se to moc nedá spočítat - po těch pěti dnech máš blastocytu a ta už má 50-100 buněk, myslím...

Ale holky, nějak bych se té doby zamražení nebála, to by nemělo mít nějaký obrovský vliv..

Beebošu, v pondělí ti nesu balíček na poštu 🙂...

fiallinka
autor
27. bře 2010

Jani, teď jsem chytřejší, ale nevím, jestli to slovo někde použiju 🙂... Ale jinak myslím, že nemá cenu moc bádat nad tím, proč se dva embrouši nechytli - u toho ketu je fakt šance menší, kor u jednoho embrya...

beeba
27. bře 2010

Chiw, tak jsem k tomu svému 2.IVF našla nějaký poznámky a mám tam že embrouši byli 9buněčný... Ale který nevím jestli na ET nebo na KET. Potom jsem pátrala po netu, protože to je fakt zajímavý téma, a našla jsem, že

2den má embryo 4 buňky (tj. den po oplození)
3 den, což je po těch obvyklých 72 hodinách 7 a více buněk - lze již provést ET (to bylo u mne, i u fiallinky teď)
4den, což je 96 hodin se nachází ve stádiu moruly - počet buněk již nelze přesně stanovit, vzniká kompaktní útvar
5 den, což je 120 hodin - postupně se v centrální části vytváří dutina, s prodlužující se dobou kultivace vznikají stádia embrya označované - velmi časná blastocysta, časná blastocysta, blastocysta, expandovaná blastocysta a hatchující blastocysta
- tento den se provádí embryotransfer, zbylá kvalitní embrya lze zamraz
6 den, což je všechna správně se vyvíjející embrya by měla být ve stádiu blastocysty
- provádí se embryotransfer, pokud nebyl proveden 5. den
- zbylá kvalitní embrya lze zamrazit

beeba
27. bře 2010

Jani, to není chyba v tobě!!!!

Jak píše fiallinka, tak dle statistik a dle mého doktora v caru, je vyšší pravděpodobnost, že se ujmou embrya při ET. Nikoliv při KET. A vyšší pravděpodobnost, že se ze dvou uchytí jedno, či dvě. Už mi to ale nevysvětlil víc a já jsem čudla, já vždycky koukám a neptám se - stydím se, ale jinak jsem zvědavá 🙂

chiwule
27. bře 2010

fial, díky! když tedy budu brát úmrtnost 1/3 tak nám zůstanou 4. To už je jen na 2 pokusy... to možná ani nebudu řešit, co se zbylýma, budu ráda, že je budu moct použít 😖
jinak si teda myslím, že doba zamražení taky hraje roli. V CARu nám říkali, že zamražují max na 5let, že pak už nejsou použitelná. Tak teda nevím.

beeba
27. bře 2010

Fialli, jsi úžasná, napiš mi prosím cenu včetně poštovného přes IP + číslo účtu. Už se mi stimulace blíží, očekávám to okolo 16.dubna. Nevím totiž jak je to možné ( ale vím, to je tím stářím a pomalu se blížícím přechodem 🙄) , ale po posledním IVF se mi zkrátil interval MS, teď je to 25 dní...) takže hurá NAPOSLEDY do TOHO!!!

chiwule
27. bře 2010

beeba, dík! Koukla jsem do poznámek, a našla, že jsem měla OPU 4/2 a ET 8/2, takže 4 dny? jinak je mi jasný, že u KETu je menší šance, protože u ET je tělo nabuzené ze stimulace.

chiwule
27. bře 2010

beeba, mě se po těhu taky zkrátil interval ms na 26dní, dřív krásných 33 🙂 takže říkáš že se mám těšit na přechod? To abych si užila to poslední těhu co nejvíc 😉

fiallinka
autor
27. bře 2010

chiw, ale to je pořád hrozně moc 🙂, navíc máš už velké embrouše, ujmou se líp 🙂. Ona ta lepší statistika při ET je prostě daná prý tím, že při KETu jsou obecně vzato zamražována o něco horší embrya (u nás měli o buňku míň), ale to neplatí u všech - prý při stejně kvalitních a dobře rozmražených embryích už je to skoro stejná šance....

já vám všem závidím 🙂, že jsme měli - máte už blastocysty, u nás to byli jen ti třídeňáčci v obou případech - no ale musím jim věřit, když se minule tak osvědčili 🙂

fiallinka
autor
27. bře 2010

holky, mně se taky cyklus o něco zkrátil 🙂

chiw, právě že to o tom nabuzení ze stimulace jsem kupodivu nikde nevyčetla...

beebo, napíšu ti, až to hodím na poštu 🙂

fiallinka
autor
27. bře 2010

Jo, Beebo, balíček je v ledničce 🙂, což opravdu zapadá do obrázku o mém psychickém stavu - jsem schopna do ledničky strčit peněženku, chleba, klíče... manžel mi asi neuvěří, že teď je to tam schválně 🙂.

Jinak psa jsem jen přenesla jednou, váží stejně jako Juri, tak to je jedno 🙂.

beeba
27. bře 2010

Fiallinko, dík 🙂
Holky, fakt se vám zkrátil cyklus? Takže nejenom já jsem vyjímkou... Když jsem brala antikoncepci, tak jsem měla klasiku 28, ale teď spotřebuji jedny vložky a už letím pro druhý 😒

fiallinka
autor
27. bře 2010

Beebo, ale při čekání ne ivf se to hodí, ne? Jinak prý se to zkracuje opravdu s věkem 🙂

chiwule
27. bře 2010

beebo, to mi povídej! Jsem měla celý život týden k dobru! Teď mi přijde, že nedělám nic jinýho než menstruuju 😅 Ne, vážně, je to zvláštní po tolika letech mít MS jinak než celej život co pamatuju... Ale 26-28dní je prej statistický průměrná hodnota.