Darované sperma, máte zkušenost?

japro
25. říj 2012

ahoj máte někdo prosím zkušenost s darovaným spermatem? jak dlouho to trvá a co a jak? děkuji moc.

irisi
26. říj 2012

Ahoj, mám zkušenosti.... manžel má azoospermii a nepodařilo se nic získat asi MESA/TESE. Takže všechny IUI a IVF jsem absolvovala s dárcovskými spermiemi.... Nevím konkrétně na co se chceš zeptat, ale nemusíš čekat na dárce jako je to u dárkyní vajíček 🙂. Všechny dárcovský spermie jsou zamražený a to minimálně půl roku, protože to je doba po kterou znovu dárce testují na pohlavní choroby a pak teprve pustí jeho dávky do oběhu. Tudíž každé centrum má zásobárnu dávek všech typů krevních skupin, fenotypů mužů apod. Ale ne každé centrum umožňuje vybrat si si dárce podle více parametrů než podle krevní skupiny. V jednom centru jsem zažila, že ani stejnou krevní skupinu jako máme s manželem by nám nedali, kdybybchom si to výslovně nepřáli. Ze zkušenosti proto trváme i na podobné barvě vlasů a očí, vše ostatní je nám jedno a budeme rádi, pokud se zadaří..... Jsem v tuto chvíli v očekávání úspěšnosti IUI ( za sebou mám spoustu IUI a 2. IVF, 1x KET), tak pokud máš nějaké další otázky napiš mi.....

Přeju Ti úspěch hned napoprvé 😉

sarinka_nevesta
2. led 2013

@irisi chtěla bych se zeptat na kolik cca vyjde IUI s dárcem??

riki22
2. led 2013

@sarinka_nevesta Ahoj, záleží na centru, většinou kolem 5-7 tisíc, ve státních i 2 tisíce. Spíš se zkus poptat, kolik spermií bude v dávce, zažila jsem Repromedu a Obilňák, ani v jednom jsem po IUI neotěhotněla, v dávce bylo kolem milionu spermií, pak jsem odešla do Reprofitu a tam dávali 20 milionů na dávku, hned ten měsíc jsem otěhotněla, a za pár týdnů se nám narodí miminko. Navíc v Reprofitu mají nějaký program sdílené riziko, takže pokud jdeš na IUI víckrát, tak ti slevňují cenu za dárce.

irisi
28. led 2013

@sarinka_nevesta Ahoj, jak píše riki22 žáleží na centru... ale určitě to není tolik, pokud máš nárok na IUI od pojišťovny (to je 6x za rok)..... a teď k té ceně ..... VŽDY budeš platit za dávku spermií od dárce ať to bude pro IUI nebo pro IVF (pojišťovna nehradí. V současném Caru platím 2000,- Kč, ale v předchozím jsem platila o pár stovek víc a také se toněkde může vyšplhat až k 5.000,- Kč. ........ Také je doplatek cca 300,- Kč za injekci ovitrelle ( na řízené vyvolání ovulace) a cca 200,- Kč/balení utrogestanu (podpora žlutého tělíska). Součtem je komplet cena IUI, která je bez hormonální stimulace (tzn. v nativu) a hrazená pojišťovnou. Pokud to pojišťovna nehradí, tak si k tomu připočti 2000 - 4000,- Kč.
a teď k množstvím spermií.....centra za dárce berou většinou studenty VŠ, kteří mají spermiogram min. 15 mil. (před 2 lety ta hodnota byla 20 milionů a a ještě pár let zpátky to bylo dokonce 40milionů, což by nikdo už nesplňoval ☹ ), všechny dávky jsou zamraženy a použity až když má dárce i druhý půlroční test na choroby za sebou. Takže všechny dávky pro IUI a IVF se rozmražují a zde je kámen úrazu......rozmražení nepřežije nikdy víc než polovina spermíí a ne u všech dárců je to stejný počet. Některému zbude třeba necelý milion a méně a některému 7milionů..... a teď k přístupu Caru. V některých ti nedají na výběr ani stejnou krevní skupinu, pokud na tom netrváš a to nemluvím o fenotypu(vlasy oči) a ani Ti neřeknou, kolik spermií zůstalo po rozmražení....a jiný CAR ti dopředu při výběru, kde si vybíráš podle krevní skupiny, oči , vlasů, výšce, váze řekne, který je vhodný pro IUI a který je pouze pro IVF (kde potřebují pouze pár kusů spermií) a při provedení každé inseminace Ti dají protokol, kolik spermií se v té dávce podařilo rozmrazit. Já teď za poslední 3 měsíce absolvovala 2x IUI se stejným dárcem a jednou to bylo 5milionů a po druhé 7 milionů a dr. povídala, že je to nadlimitní množství 🙂...... snad jsem to srozumitelně popsala.... kdyby jsi měla další dotazy napiš 🙂

sarinka_nevesta
28. led 2013

@irisi skvěle! moc děkuju za vyčerpávající informace🙂

irisi
28. led 2013

@sarinka_nevesta nemáš zač 🙂, rádo se stalo.... příjemný večer