Darování vajiček, má některá zkušenost?

veronikanel
15. lis 2013

Rozhodla jsem se(ano přiznávám,že především kvůli fin.situaci),že se pokusím pomoci ženám,které by moc chtěly miminko a nedaří se přirozenou cestou.Řeč je o darování vajíček.Něco jsem se dočetla,dotazník vyplnila,ale zajímá mě...Jsou nějaká rizika,že nebudu moct mít další děti já?A ty co už darovaly,jak jste se smířily s pocitem,že někde po světe možná chodí "vaše" dítě?
Přeci jen,to pomyšlení je zvláštní... ☹

janicka85
15. lis 2013

to máš pravdu, rizika jsou velká,při stimulaci hrozí ženě i smrt, máš hodvahu to podstoupit?
co potom bude tvoje dítě dělat?
ty peníze za to nestojí.A žít s pomyšlením ,že ve světě mám několik dětí, které nikdy neuvidím, to mě děsí. Co když se jednou mezi sebou budou mít děti??
jak to dopadne, nepřemýšlela jsi o tom??
zda budeš moci mít potom děti? To nikdo neví, co bude potom ☹
raději to znovu zvaž, ať toho potom nelituješ....

dora13
15. lis 2013

@janicka85 mohla bych videt nejaka fakta na zaklade kterych tvrdis, ze pri darovani vajicek hrozi zene smrt? Tady to sireni poplasnych zprav fakt miluju.

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
sasanka033
15. lis 2013

@veronikanel musim rict, ze jsem z tveho napadu nadsena a chci ti moc podekovat za to, ze o tom uvazujes. jeste pred dvema tydny jsem zila v tom, ze brzy budu sama cizi vajicka potrebovat. to, co chces udelat, at uz je tvoje motivace jakakoliv, muze splnit sen o miminku nekomu, komu to priroda nedoprala a to je preci obrovska moc.
co se tyka stimulace, tak to bych ti i radila probrat s doktorem v caru, aby ti vsechna pro a proti vysvetlili, at se muzes rozhodnout. ja jsem stimulaci na IVF a punkci vajicek podstoupila zatim jednou a bohuzel neuspesne, ale byl to pro me narocnej proces spis psychicky nez fyzicky. tak drzim palce at uz se rozhodnes jakkoliv🙂

veronikanel
autor
15. lis 2013

Cyklus mi to už víc narušit nemůže 😀 Mám ho i bez toho hodně rozházený 😒
A co se týče "nepřijatelného dárcovství",já to chápu.Zas na druhou stranu,kdyby jsme všechny přemýšleli stejně,obrovská spousta lidí by dnes neměla děti a to je trochu škoda.Měsíc co měsíc "ztrácíme" nevyužitá vajíčka a přitom mohou někomu změnit život... ☹ Rizik se ale bojím,nejvíc toho,že bych pak nemohla mít další děti já sama ☹

sasanka033
15. lis 2013

@veronikanel ono se pred tim dela hodne ruznejch testu, takze i to AMH a FSH, ktery vypovidaji o zasobe vajicek a jejich kvalite. a jinak si nedovedu predstavit, co by se mohlo stat, aby bylo ohrozeny tvoje dalsi materstvi. rizikem je urcite hyperstimulacni syndrom, ale to doktori hlidaj od prvnich injekci a ultrazvuku a dokazou s tim pracovat. ale nikdo ti na 100% nerekne, ze vsechno bude ok. je to zasah do tela, jsou to hormony a holt to nejaky rizika nese. tak uvidis. ale fakt byt tebou jdu na konzultaci do caru.

dorinek
15. lis 2013

@veronikanel - stimulovala jsem 4x a nebyla to žádná hrůza. Hormony s tebou trochu citově zamávají,možná Tě bude trochu pobolívat břicho, píchání injekcí není žádný šlágr, ale dnes už jsou mikrojehly a není to cítit, odběr je pod narkózou, takže tam je asi to riziko, jako při kterékoliv jiné narkóze. S tím rozdílem, že při odběru do Tebe nikdo neřeže, nemáš žádné šití, žádnou jizvu. Předchází tomu předoperační vyšetření, doktor uváží, jestli jsi zdravá a zda to pro tebe není velké riziko.Pokud budeš na hormony dobře reagovat a vytvoří se příliš mnoho vajíček, můžeš mít hyperstimulační syndrom (zažila jsem 2x, pokaždé jsem měla mezi 25-30 vajíčky, po odběru mi dali kapačku, měla jsem víc pít, ležet). Ale to vše si doktor ohlídá, na UTZ se chodí po dvou dnech, stále jsi pod dohledem, rizika tam samozřejmě jsou, ale... co dnes není riziko, když si přečteš příbalový leták ke kterémukoli volně prodejnému léku....člověk by se bál vzít si i Paralen 😅 Budeš v rukou lékařů, na sále...já bych se toho nebála.
K tomu rozhozenému cyklu - stimulace jede přesně podle Tvého biologického cyklu, když dostaneš MS, začne stimulace, která má za úkol vytvořit víc vajíček, stejně velkých, aby u nich ovulace proběhla přibližně ve stejnou dobu, prostě aby byla stejně zralá a dalo se jich co nejvíc použít. Ta naplánovaná ovulace proběhne přibližně v tu dobu, kdy by jsi měla ovulovat ty, takže po odběru vajíček nedojde k oplodnění a ty normálně dostaneš menstruaci, jelikož sliznice bude normálně narostlá, čekat na vajíčka.... MS se ti možná posune o dva, tři dny, v dalším cyklu se to zase srovná, rozhodně se neboj toho, že nebudeš půl roku menstruovat. Zase takovej brajgl to v těle nenadělá....To, že by jsi už nemohla mít děti - tak to už opravdu považuju za šíření bludů. "Rezerva" vajíček se snižuje všem ženám po každé menstruaci, resp. ovulaci. Žena se totiž rodí s hotovými vaječníky, kde má uložený přesný počet několika set vajíček a to jí musí na její krátký život vystačit 😅 Jen muži mají tu výhodu, že vytvářejí stále nový "materiál" 😀 Všechna rizika Ti určitě vysvětlí lékař a můžeš si to ještě rozmyslet. Ale osobně považuju za větší riziko jet z Prahy do Brna po D1 😀 Já jsem toho za 4 roky do sebe napíchala nepočítaně, spolykala tuny svinstva a jediný výsledek (vlastně dva) teď spí v ložnici 😀
Spíš by sis měla srovnat v hlavě tu etickou otázku, dá-li se to tak nazvat. Pokud jsi rozhodnutá vajíčka darovat, tak o nich nepřemýšlej jako o "svých" dětech. Mysli na to, že Tvoje "buňky" někomu moc nešťastnému pomohou ke štěstí. Tohle "duševní něco" bys měla mít vyřešené předem a nechodit na odběr s pocitem viny, že někomu dáváš svoje děti. A bavit se tu o případných sourozencích mi přijde úplně scestné. To spíš vyhraješ ve Sportce 100 milionů, než aby se "Tvoje" děti někdy potkaly a splodili spolu děti. 😵 Velmi Ti fandím 🙂

veronikanel
autor
15. lis 2013

Já jsem se zatím regla zde
http://www.fertility-ivf.eu/cs/darovani-vajicek...
A popravdě,taková slova mi dodávají odvahu a co víc,vědomí,že je to opravdu záslužné gesto 🙂
Určitě budu čekat,až mě z kliniky kontaktují a co můžu slíbit už teď je,že rozhodně půjdu na konzultaci.Nevím,třeba mě rizika vyděsí natolik,že to nakonec vzdám,ale zkusím to!Nejen pro svou dcerku(finance),ale pro ženy,které by chtěly mít stejné štěstíčko jako já a být maminkou 🙂

veronikanel
autor
15. lis 2013

@dorinek Omlouvám se,že se ptám jak naprostá "blbka" s prominutím 😅 Teoreticky...pokud každý měsíc moje tělo pustí jedno vajíčko a tímhle "zákrokem" jich pustí hned několik,neznamená to,že nebudu moct otěhotnět delší dobu?Jako,když mi jich vezmou dvacet,tak dvacet měsíců mám smůlu? 😀 Je pravda,že nemám kam spěchat,případný taťka není,ale nikdy nevíte 😀

evitaa
15. lis 2013

Věk splňuješ a máš maturitu? Jinak budeš muset absolvovat genetické testy. Hned další měsíc budeš ovulovat, takže otěhotnět můžeš hned.

veronikanel
autor
15. lis 2013

Maturitu?O tom tam nic nepsali (tedy ano,u jedné kliniky).Jaký vliv má ale vzdělání na funkčnost vajíček?Neřeknu IQ,ale dosažené vzdělání například přerušené osobními důvody opravdu nemají s inteligencí snad co dělat,ne 😀
Podmínky,které byly tady - ty základní mimo vyšetření,jsem splnila.BMI,věk,"odzkoušené vajíčka",jak píší,zdravá jsem,má dcerka také.Tak uvidíme,jak dopadnou ostatní testíky 🙂

dora13
16. lis 2013

@veronikanel odpovim za @dorinek -- nene, od toho je prave ta stimulace, ze ti tech vajicek dozraje vic naraz a oni ti je vezmou naraz. V dalsich mesicich ti uz zase budou dozravat po jednom. K tem zdravotnim rizikum me napadla jeste jedna vec -- cary chteji opravdu perfektne zdrave darkyne, od chvile kdy se v nejakem domluvis na darcovstvi domluvis k samotnemu darovani vajicek uplyne dost dlouha doba, kdy ti delaji spoustu ruznych testu a kdyby se ukazalo ze nejsi vhodna darkyne, ze by te to treba mohlo ohrozit, vyradi te. Jista rizika jiste jsou, ale jak psala dorinek, ty jsou i pri brani paralenu (treba ja osobne mam prudkou alegickou reakci na coldrex, kdyz jsem si ho jednou vzala, tak jsem se malem vyzvracela z podoby -- ale to uz je off topic 🙂 )

dorinek
16. lis 2013

@veronikanel - přesně jak píše @dora13....to není o tom, že každou ovulaci "pustíš" jen jedno vajíčko, tímhle zákrokem si rozhodně "nevyčerpáš" zásoby hned na několik měsíců dopředu... Navíc žena vlastně nikdy neví, kolik vajíček jí v tom daném cyklu dozraje a kolik jich tělo opustí bez oplodnění. Někdy je to jedno, někdy to může být i víc a pak jsou z toho vícevaječná dvojčátka, trojčátka...atd. Každý nový cyklus začíná určitou hormonální změnou, která řídí dozrání vajíčka, ovulaci, dorůstání sliznice, následné uhnízdění, nebo také vyloučení....To se prostě děje každý měsíc opakovaně. Odpůrci hormonální stimulace možná namítnou, že tě hormony rozhodí a můžeš přestat ovulovat...já si myslím, že to nehrozí. Pokud jsi zdravá a nemáš s otěhotněním a s ovulací problém, tak se to nejspíš další měsíc vše urovná. Pauza mezi dvěma stimulacemi je většinou 3 měsíce, na to aby se žena srovnala a vyčistila.U mě paradoxně ta hormonální stimulace zapříčinila, že jsem po několika letech začala pravidelně menstruovat, začala jsem ovulovat a nakonec přirozeně otěhotněla, i když mi doktoři řekli, že to normální cestou nepůjde. Takže mě to naopak "srovnalo" , než rozhodilo... 😅

dorinek
16. lis 2013

@veronikanel - Určitě se najde hodně lidí, kteří tě odsoudí... Možná by stálo za uvážení, jestli to někomu říkat a jestli to zdůvodňovat financemi. Ale jsem si jistá, že se najde i hodně lidí jako já, kteří si prošli psychickým utrpením, když se několik let snažili o vlastní miminko a kteří si váží každého, kdo tohle dělá. Ať už jsou důvody jakékoli. Je to prostě pomoc a naděje pro další ženy... 😉 Možná si to nakonec kvůli té psychické stránce rozmyslíš, ale to nevadí..alespoň se nad tím někdo zamyslí, popřemýšlí a možná taky daruje 🙂

veronikanel
autor
16. lis 2013

Já to nezdůvodňuji financemi.Chtěla jsem pomoct,ty penízky jsou jen bonus a jak asi každá maminka ví,stejně jde všechno na dítě.Není to tak,že bych šla jen tak darovat vajíčka,ani se mi moc nechtělo,ale chtěla bych si koupit super novou kabelku 😀 To v žádném případě 🙂
Tak srovnání MS by se mi hodilo.Je pravda,že konečně od porodu víceméně pravidelná je,poznám u sebe i ovu týden po skončení MS,ale problém je,že někdy mám mezi MS 30 dní,někdy i 43...
Zdravá bych měla být.Otěhotněla jsem neplánovaně,dítě donosila,jediný problém byl stres díky ex,ale to s tím snad nesouvisí.Všechny testy v pořádku,malá čipera,pohoda 🙂 Jediné co mě teď zajímá,jestli chtějí všude maturitu,mám smůlu.Nechápu,jak s kvalitou vajíček souvisí,ale školu jsem nedokončila.Pokud je dárkyní opravdu málo,měli by se na tohle,pokud je člověk "normální" asi vyprdnout 😒
No uvidíme,co mi napíšou a jestli vůbec 🙂 A co se týče lidí,kteří odsuzují,je to jejich názor.Nejen tady jsem poznala spoustu maminek,co byly nucené přijít do jiného stavu tímto způsobem,jsou skvělé matky,děti milují - o to jde 🙂

janicka85
16. lis 2013

@dora13 bohužel to není šíření poplašných zpráv, s několika takovými ženami se znám, opravdu ležely na JIP, vzpomínají na to s hrůzou
dokonce jdena měla v CAR ( ale,nevím podespat), že souhlasí se vším, i se smrtí, ale to člověk vždycky musí podepsat , i když jse ješn na operaci, jenža tady jde o to, že na to ženy chodí zbytečně- toto není operace, jde o výdělek peněz, ï když vím, jak je doba těžká,
převážně darovat vajíčka chodí studentky...

dora13
16. lis 2013

@janicka85 mela jsem na mysli solidni a duveryhodne case studies, ne agenturu jedna pani povidala...

dora13
16. lis 2013

@veronikanel co se te maturity tyce, myslim, ze vsude potreba neni a neni zadana. ty mas samozrejme pravdu, ze maturita a dokonce ani vysokoskolsky diplom nejsou zaruka inteligence a stejne tak nizke dosazene vzdelani neznamena, ze ta zena je hloupa, ale ac to zni hrozne, tak to jakoby zvysi "hodnotu" tech vajicek -- spousta prijemkyn preferuje zeny s vyssim vzdelanim a tim padem nektera centra, maji-li naa vyber, vyberou radsi zenu, ktera ma maturitu nebo vysokou, nez vyucni list. urcite to ale u vsech CARu neni jako podminka.

veronikanel
autor
16. lis 2013

Já jsem školu přerušila,přesto,nemyslím,že bych byla hloupá.Dokonce a to mě samotnou překvapilo,jsem se seznámila s jedním právníkem a ten mi řekl,že pravopis a vyjadřování mám daleko lepší než mnoho kolegů z právničiny 😀
Ale asi tomu rozumím...Také chci mít chytré dítě,ale pořád si myslím,že diplom nemá vliv na inteligenci potomka.Podle mě je to o snaze,touze vystudovat,o přístupu, o výchově apod. 🙂
Tak uvidíme 🙂

dorinek
20. lis 2013

@janicka85 - ženy chodí darovat vajíčka zbytečně ??!! Podstupují to riziko zbytečně ??!! Já to považuji za smysluplné riskování, je to pomoc ostatním ženám, které nemohou mít vlastní vajíčka....To bys klidně mohla říct, že darovat kostní dřeň je zbytečné, je to také obrovské riziko a přes to ho lidé podstupují, protože jim není lhostejné, že jiní umírají na leukémii. Zrovna tak ženám, které darují vajíčka prostě není lhostejné, že jiné ženy nemají vlastní. Nemyslím, že v tom hlavní roli hrají finance...

xmarg04
20. lis 2013

@janicka85 Tak studentky opravdu darovat nechodi, darkyne musi mit vlastniho potomka...

ayenkas
20. lis 2013

@xmarg04 To je zajímavé, že já jako studentka VŠ jsem darovat vajíčka byla. V reprofitu v Brně. Moje sestra tamtéž dokonce 2x a taky ještě dítě neměla.

ayenkas
20. lis 2013

@janicka85 A nemyslím si, že bych vajíčka darovala zbytečně. Pro mnoho žen je darované vajíčko jedinou cestou k alespoň částečně ,,vlastnímu'' dítěti a jsem ráda, že jsem někomu takto pomohla

xmarg04
20. lis 2013

@ayenkas Zjistovala jsem to minuly rok Sanusu v HK a dalsich 3 car v Praze a vsude mi bylo receno, že dite je podminkou
... A zajimave mi to fakt neprijde, s darovanim souhlasim, ale před vlastním těhotenstvím mi to prijde jen jako velky business caru...

ayenkas
20. lis 2013

@xmarg04 Tak asi má každá ta klinika jiná pravidla... Já jsem darovala cca před 4 lety, možná se to i v tom Brně už změnilo...

schnek
20. lis 2013

@veronikanel já jsem o darování před časem uvažovala, chtěla jsem pomoct těm, kterým to nejde, ale odradil mě můj ganekolog, když se mě zeptal, jestli jsem přemýšlela nad tím, co kdyby se jednou v budoucnu setkalo moje dítě se svým nevlastním sourozencem? Byla bych opravdu nerada, kdyby se něco takového stalo a stát by se to samozřejmě mohlo. Nerada bych svým dětem takovým způsobem zasáhla o života.

dorinek
20. lis 2013

@xmarg04 - já myslím, že vlastní zdravý potomek není záruka, že jsi zdravá. Jsou i nosiči špatného genu, kteří měli to štěstí, že se to na jejich dětech neprojevilo...V dnešní době, kdy spousta žen odkládá mateřství až po třicítce (kariéra, studium, finance, bydlení, nedostatek partnerů...) by se tím Carům rapidně snížil počet dárkyň, proto asi opouštějí od podmínky mít vlastní dítě... nejdůležitější jsou genetické testy. Tam se všechno ukáže 😅

dorinek
20. lis 2013

@schnek - já myslím, že o tom se nedá takto přemýšlet...To bys musela i zauvažovat nad tím, jestli manžel na nějakým firemním večírku "neujel" a někde ve vašem okolí neběhá sourozenec tvých dětí.To budeš každýmu potenciálnímu zeťovi a snaše dělat genetiku ?? To neber osobně, nechci se tě samozřejmě dotknout, o tomhle by musela uvažovat každá matka, která má strach, aby se její děti nepotkaly s nevlastním sourozencem. Ale je to možná pravděpodobnější, než když se k nějaký dárkyni (100km od tebe) dostane tvoje vajíčko. Navíc to, že ti odeberou 10 vajíček, neznamená, že z toho bude 10 dětí. Příroda si jde svou cestou, takže když z celého odběru nakonec "vyjde" 1 dítě, je to velké štěstí. Já měla dohromady vajíček přes 50 a dítě ani jedno 😔

schnek
20. lis 2013

@dorinek tak jestli mýmu muži ujely nohy, tak o tom s největší pravděpodobností bude vědět a bude vědět, že s touhle holkou/klukem má naše dítě smůlu. Ale když daruju, nikdy nevím, jestli moje vajíčko nedostane a neodnosí sousedka z vedlejšího domu, že jo... A rozhodně bych se v životě nespoléhala, že něco nenastane, ale právě naopak. CAR tě samozřejmě nastimuluje a bude se snažit získat co nejvíc vajíček a stejně jako nemusí být ani z jednoho nic, může být z půlky nebo ze všech špunt (uznávám, že to je přehnané, ale nic není nemožné, že) a samozřejmě je použije ten CAR, kde daruješ. A věř mi, že ani 200tis město není dost malý na to, aby ses vyhnula náhodným nepravděpodobným setkáním