Dítě s dárcem. Jaké to je?

nela1973
11. srp 2009

Ahoj,
jsem tu nová ale podobné téma jsem tu nenašla..
už spoustu let se léčíme z neplodnosti. Manžel má azospermii -občas mu při spermiogramu najdou několik kusů. Byli jsme na 2 IVF cyklech. Ale bez úspěchu. Lékaři nám doporučují dárce.
Dost o něm uvažujeme..Chtěla bych vědět zda se najde někdo kdo má dítě s dárcem.. Jaké to je? Jak to zvládá manžel? Myslíte na to? Hledáte v něm cizí podobu? Řeknete mu to jednou?chápu že je to těžké dilema proto se ptám.. klidně pište do interní pošty .. Díky za příspěvky

sue
11. srp 2009

Nela, ja som o tomto rozmýšľala... ja mám syna, predpokladám, že aj ďalšie dietky budú, takže by som sa trošku obávala aby si môj syn nepriviedol domov svoju geneticky polovičnú sestru 😅 ale keby si ju priviedol,tak by som sa časom spýtala jej rodičov či nie je z UO 😅 😀 a či by teda teoreticky nemohla byť jeho sestra...lebo náhoda je blbec však áno 🤐 😀

mireag
11. srp 2009

nela, tak nech... Zmeni sa tym nieco..? 🙂
Myslim si, ze uz rozmyslas prilis daleko. Takto sa o chvilu zblaznis... A co ked to, a co vtedy ked ono... Ved prave, ze nic, lebo situaciu to menit nebude. 😉

mireag
11. srp 2009

emilyz, ved to som aj napisala. Ked sa nato daju, automaticky rataju s tym, ze tam bude primiesane aj nieco ine... Nemeni to vsak nic na tom, ze to dieta miluju... 🙂

naty
11. srp 2009

nela: dívala bych se na něj úplně stejně jako na každýho jinýho... 😀 ...promiň, ale tahle otázka...nikdo si rodiče nevybírá, tak proč ho za ně soudit? Nevidím jedinej důvod k tomu si na něj dívat "divně"... 😅

Jinak taky sme přemýšleli, co by kdyby...kdyby jeden z nás nemohl mít děti apod. ... šla bych do adopce...nikdo by nikomu neměl nikdy co vyčítat, proč se trápit...a v domovech je tolik nešťastných dětí, že až hanba... 😔 ...je pravda, že genetika se tak určo projeví, ale i vlastní dítko se může zcela zvrhnout úplně jiným směrem, než si kdo naplánuje...

emilyz
11. srp 2009

mireag: tak potom preco radsej neadoptovat opustene dieta z domova?
ma ine geny a nie je problem sa s tym zmierit. A urobit niekoho stastnym.

emilyz
11. srp 2009

nela1973: podla zakonov by sa to dievca za toho chlapca nemohlo vydat, pretoze je to jej nevlastny brat a tam je riziko mutacie genov (vid prilohy k sobasnym podmienkam - nemozes mat priame pribuzenstvo s manzelom). Tam hra otazku prave genetika a nie to, kto to dieta vychoval...

evuliss
11. srp 2009

Emilyz. zbytečně se v tom patláš,tak to určitě Nela nemyslela do detailů!!!!Už se v tom nepitvej!!!!Takové otázky typu:po kom to dítě tohle ma?? to je přece vždycky!!!!To už si Nela vyřeší sama-bohužel!!Když chce miminko a jiná šance není-tak já bych do dárce šla!Jen moje rada!

pikusa
11. srp 2009

Ahojík holky...
tak my máme miminko po IVF-ICSI a pokud by to nešlo s přítelem,šli bychom do dárce...
Ale ted trošku odbočím...máme v mrazáčku uloženo dost embryí....17 😉 😲
A dr.se nás ptala,zdali bychom uvažovali o dárcovství....do budoucna.
oba jsme byli tak nějak pro,samo až budeme vědět,že už další mimčo nechceme.....
ale tak nějak se ve mě pere to,že už je to přece "naše"
ale zase...kdo do toho jde tak by to "naše"miminko miloval a to je hlavní 😉
Zatím jsme zaplatili uchování na další rok a pak se uvidí.................

lenka20
11. srp 2009

ahojte, nela - darcovske spermie su riesenie a nechap ma zle - ja sama coskoro idem do darcovskych vajicok - ale treba v tom mat uplne jasno... ak mas ty alebo tvoj manzel nejake - akekolvek - aj male pochybnosti a nevies na 100% ze ste s tym uplne stotozneni, tak to odlozte alebo skuste este parkrat s manzelovymi spermiami... 2IVF je malo na nejake zavery.. zena sa s tym vacsinou vyrovna rychlejsie ako muz... niekedy to muz sam navrhne a potichu dufa, ze povies nie... takze treba to velakrat prediskutovat, aby na to nedoplatil vas vztah alebo nebodaj to male dietatko, ktore za nic nemoze.. take veci ako po kom dieta bude, aku bude mat povahu, mozno choroby - to su veci, ktore nevies ani pri vlastnom.... moze to byt cholerik po prapradedovi, ktoreho nikto nepozna 😉 to uz budete riesit za pochodu.. ale nikdy nesmiete dopustit, aby vase dieta citilo, ze nieco na nom je zle, ze vam nieco vadi, ze nieco nie je uplne v poriadku... a deti take veci velmi rychlo vycitia aj ked sa neviemako snazis... takze - chod do toho az ked nebudes mat dovod zakladat takuto temu... ked budes vediet presne, co chces..
drzim palce 😵 😵 😵 😵 a urcite sa ti do IP ozvu aj kocky ktore maju dietatko z darcovskych spermii....tie ti poradia najlepsie 😉

leontynka15
11. srp 2009

Ahojte musím napsat že jsem velice ráda,že je možnost dárcovství,protože například u mě to bylo jediné jak mít dítě a hlavní by pro mě bylo ,že bych mohla zažít jak ve mě roste a porodit si ho.
Šli jsme do darovaných embrií čtyřikrát,bohužel se to nepovedlo,poslední bylo mimoděložní prasklé těhotenství a kvůli mému zdravotnímu stavu už nesmím podstoupit další pokusy o ivf.
Určitě,ale záleží na partnerské domluvě,zda s tím oba souhlasí.

pikusa
11. srp 2009

Leontynko,takže ty jsi podstoupila IVF s darovanými embryi???
já si právě říkám,že než je nechat "zlikvidovat"tak at někomu třeba změní život k lepšímu......

leontynka15
11. srp 2009

Ano byla to naše jediná šance jak mít dítě,manžel je geneticky neplodný a mě se netvoří vajíčka.
Pokud se s tím dokážeš vyrovnat určitě je nenech zlikvidovat ,pomůžeš tím nějakému neštastnému páru jako jsme mi.

mixka
11. srp 2009

ja plne suhlasim s emilyz, vo vsetkom. ma absolutne triezvy pohlad na vec a hlavne sa na to pozera cez fakty, ktore sa fakt ucia uz na zakladnej skole.

pikusa
11. srp 2009

Leontynko,já se s tím dokážu vyrovnat....beru to tak,že někdo bude moc štastný a mít vytoužené miminečko....

lenka20
11. srp 2009

pikusa urcite!!! niekomu darovane embrijko splni velky sen... a teda neviem ako v CR ale na slovensku su cakacky na darovane embrijka straaaaasne dlhe... je ich malicko.. viem o jednej pani - skusila 8xIVF s vlastnymi vajkami aj spermiami... nevyslo to... potom skusili niekolkokrat darcovske spermie - nic..darcovske vajicka - nic.. a nakoniec otehotnela s darcovskymi embrijkami a prijali sa hned dve, takze vo veku 44 rokov po X rokoch snazenie a pokusov sa dockali vdaka darcovskym embrijkam... 😉 😵

leontynka15
11. srp 2009

pikusa tak to je dobře,uděláš dobrý skutek,pro někoho životně důležitý.

evuliss
11. srp 2009

Pikusa!!Zdravím tě a je moc krásné že přemýšlíš o dárcovství embryjek.to je fakt super!!Kdybych měla tu šanci,taky bych o tom přemýšlela-lepší než je "zlikvidovat,když můžou někomu otočit život v radost!!Já sama mám v mražáčku jen 2 embryjka,takže ještě šanci máme.............
A ještě něco k tématu: dárci spermií jsou pečlivě vybírání,musí podstoupit různé testy a jakákoliv nezvyklost zabraňuje dárcovství,genetika ta je dána-to samozřejmě,ale vše ostatní je na rodičích.Dárcové jsou přísně anonymní,takže dítěti bych tohle nikdy neříkala,neviděla bych důvod.Genetika ano,podoba ano,ale dnes je to běžná věc ve světě i u nás mají rodiny díky dárcům soje miminka a jsou šťastní!!!!

evuliss
11. srp 2009

Nela: pokud by si můj syn přivedl partnerku a ona by měla otce dárce,neměly by jsme se to dozvědět-takové věci se do světa nehlásí!!Jednou je to NAŠeE dítě a hotovo!!A i kdyby jsem to věděla dívala bych se na něj úplně normálně.nic zvláštního to není!!
Jak psala Capenka opravdu špatná otázka!! ☹
Přítele asi nepřesvědčím,ale snad je ještě šance z těch mražáčků,teď už vím že s ním otěhotnět můžu,ale ještě to dovézt do zdárného konce aby to zase neskončilo revizí ☹ ☹

mandarinka
11. srp 2009

My taky v podstatě máme jedinou možnost jak mít dítě použít dárce. Přesto manžel rozhodl, že radši dítě nechce, než dárce. Ty jeho argumenty a důvody chápu - co když se narodí postižené dítě, co když bude mít nějakou nevyléčitelnou nemoc, co když se v pubertě objeví problémy? Jasně, i vlastní dítě tohle může mít, ale je to vlastní dítě. Podle mě ten dárce nikdy neřekne všechno, vždyť to zase nikdo až tak nezkoumá, jestli řekl pravdu nebo ne...... prostě chápu, že než riziko tohohle, radši nic.....myslím, že i o tomhle je třeba přemýšlet......

evuliss
11. srp 2009

Mandarinko-máš také pravdu a proto je to každého volba!Já raději než zůstat bez dětí tak podstoupím to riziko s dárcem.Nikdy bych se nesmířila s tím že nebudu mít děti!!Jasně že může dárce říkat lež,ale většina testů se provádí z krve-laboratorně,geneticky apod. ostatní jako postižení atd. opravdu může mít i tvé "vlastní" dítě.Proto je na každém tom páru osobně to posoudit a ověřit rizika atd.

mandarinka
11. srp 2009

Evullis ale některé choroby - třeba psychického rázu z krve nepoznáš...ale je to opravdu každého věc, my se rozhodli tak jak jsme se rouhodli - radši nic, než tohle riziko

sue
11. srp 2009

Vy asi nemáte veľmi tušenia akými všetkými testami prechádzajú darkyne a darcovia pohlavných buniek, však?

evuliss
11. srp 2009

Však jasně-já ti rozumím Mandarinko,ale to se může objevit u každého dítěte-rozhodly jste se tak jak jste chtěly a to je dobře že v tom máte jasno a shodly jste se!!

rosienka
11. srp 2009

ahoj nela, som rada, ze sa zas zalozila takato tema, i ked raz to tu uz bolo, ale pre malu diskusiu to rychlo zapadlo...

my ideme tiez do darcovstva spermii a nabola to lahka a rychla cesta dospiet do tohto stadia. Kazda/y z nas si to musi odzit a dobre premysliet sam za seba, ci mu na tom zalezi mat len biologicke dieta, alebo z polovice vlastne dieta, alebo len vynosene dieta...a podobne. Nikto iny to za nas nezodpovie a nie je len jedno spravne riesenie. Je tu moznost a je rovnako dobra ako ine, pre väcsinu obyvatelstva jednoduchsie moznosti. Jedine zainteresovani su schopni vyhlasovat sudy, i ked ani vtedy nie... Ak si par urobi jasno v tom, ze aj z "polovice" ich dieta je cele ich dieta, ktore oni dvaja privedu na svet a daju mu vôbec vzniknut (dost zakladny rozdiel oproti adopcii) a vychovaju ho so vsetkym, co k tomu patri, tak nie je dôvod, aby ho nemali. Problemy s povahou, choroby...? Prosim vas, akoby biologicky "ciste" deti neboli chore, ba dokonca chorlave, ci postihnute, ci nevychovatelne, ci zvratene... je podla mna uplne z cesty nebrat v takych pripadoch dieta za svoje. Ved ani teraz netusim, co by sa mi s manzelom narodilo a keby malo surodenca, aj ten by bol uplne iny, len by sa do tvare podobal, ale to je vsetko. Ja mam v tom uz absolutne jasno, ja take dieta chcem, som na neho pripravena aj sa popasovat s problemami...tak to proste v zivote chodi...a este sa na to aj tesim, take nema hocikto! 😀

evuliss
11. srp 2009

Rosienka-krásný příspěvek!!!!Držím ti pěsti a fandím ti k tvému rozhodnutí!!

rosienka
11. srp 2009

evuliss - dakujem, aj ja ti drzim palce!!! 😉

rona2
11. srp 2009

Nějak jsem narazila na toto téma a taky se podělím se svou zkušeností,manžel má špatný spermiogram,ale i tak se nám povedlo,že jsem 2krát otěhotněla,poprvé jsem o miminko brzopřišla,ale druhé těhu už bylo v pohodě,dokonce můj Dr.nevěřil,že je to manželovo.Teď jsme se delší dobu pokoušeli o další miminko,ale stále se nedaří,začala jsem chodit do Car na IUI,po dvou pokusech mi dr.navrhl dárce,musím se přiznat,že jsem to měla v hlavě dřív než ten doktor,řekla jsem o tom manželovi a ten byl rozhodnutý během chvilky,že jdeme do dárce,že další dítě chce a zkusíme to.Ale bohužel ani další 4 IUI s dárcem nevyšli a tak už tomu necháváme volný průběh a snad se zadaří jako kdysi.Manžel se mě jen po první IUI zeptal jak se cítím,že mám spermije od někoho jiného,ale musím říct,že mě to snad ani nenapadlo,že to tak je.Dítě bych brala,že je naše,dáváme mu vše pro život a nejvíce lásku.

pikusa
12. srp 2009

Ahoj holky...
vím,jak jsem byla sama neštastná,když miminko nepřicházelo....a nasimi embryi bychom někomu moc pomohli...
ale mě se to tak nějak mele v hlavě....my máme syna,naše darované e.bude třeba dcera---co když se náhodou někde potkají????zamilují????
já vím,je to minimální pravděpodobnost,ale přece jen,život si najde různé napravděpodobné scénáře......

cukor
12. srp 2009

do dobré ránko.....zaujímavá téma......ja by som do toho rozhodne išla......ale určite iinak sa na to pozerajú ženy ktoré majú aspon jedno dieta...rozhodne musí byt žena aj muž na 100% rozhodnutí,že to chcú a potom niet dôvod povedat,že je to cudzie dieta......je to naše dieta

afrika
12. srp 2009

ahojte, minulý týždeň sa aj v mojej hlave odohrávali takéto myšlienky. Manželovi vyšla morfológia 1% dobrých spermií, ale dr povedala, že nad darcom netreba ešte premýšľať, že to nie je také zlé na darcu. ale keby bolo treba, neváham a idem do darcovstva. rodič je ten, kto ľúbi a vychová a nie ten, kto má tú istú krv... a keby sa to nedarilo ani s darcovstvom, dieťa si adoptujeme a bolo by naše. som veriaca, vo viere sa neprikláňajú ani k IVF a my máme teraz žiadosť. Niektoré pravidlá sa vo viere dosť vylučujú-ľúbte deti, rozmnožujte sa a na druhej strane odsudzujú IVF...
a myslím, že to je Sue, ktorá je darkyňou-ani nevieš akú správnu vec robíš, keď pomáhaš niekomu, kto nemá také pevné zdravie. 😉 máš môj obdiv, lebo si veľ vytrpíš a nerobíš to vôbec pre seba