Dítě s dárcem. Jaké to je?

nela1973
11. srp 2009

Ahoj,
jsem tu nová ale podobné téma jsem tu nenašla..
už spoustu let se léčíme z neplodnosti. Manžel má azospermii -občas mu při spermiogramu najdou několik kusů. Byli jsme na 2 IVF cyklech. Ale bez úspěchu. Lékaři nám doporučují dárce.
Dost o něm uvažujeme..Chtěla bych vědět zda se najde někdo kdo má dítě s dárcem.. Jaké to je? Jak to zvládá manžel? Myslíte na to? Hledáte v něm cizí podobu? Řeknete mu to jednou?chápu že je to těžké dilema proto se ptám.. klidně pište do interní pošty .. Díky za příspěvky

nela1973
autor
18. srp 2009

Ahojky Všem..
moc děkuju za všechny názory.. příspěvky..
Přiznám se že díky tomuhlé tématu jsem si uvědomila, že s tím vlastně asi tedy mám problém.. s tím mít dítě s dárcem..Nebo přesněji potřebuju čas se s tím vyrovnat protože vím že jiná cesta není.. vím to

Teď jen jak se smířit s těmi všemi aspekty kolem toho..
Ale možná je to o tom jít do toho, věřit že to dobře dopadne, milovat miminko a stát při manželovi..
Protože mudrcování nad tím vším stejně není realita.. Podle mě dokud miminko aspoň nečekáme tak se do spousty věcí s tímhle spojených člověk nedokáže vžít..
A naopak pak mu spousta věcí příjde míň důležitá, na spoustu věcí nebude myslet a bude řešit úplně jiné starosti..
Holky vy co jste si tím prošly poradíte jak jste se s tím smířily? Jak dlouho vám to trvalo? Co vám pomohlo? Uvažuju o psychologovi...

siouxie
18. srp 2009

nela, si šikovné dievča, držím ti palce! Určite ti ešte dievčatá, ktoré tým prešli napíšu a pomôžu. 🙂

kukulkaja
18. srp 2009

Máme po KET dcérku s vlasntným "materiálom", ktorý sa dosť ťažko "doloval", ale bola som rozhodnutá, že do dárcovstva nepôjdem. Dôvod bol taký, že nebudem riskovať, že sa raz moje dieťa zaľúbi do niekoho, kto môže byť jeho nevlastným súrodencom. A týmto sa tá šanca len zvyšuje.....................ale ako sa hovorí, nikdy nevieme, čo sa nás čaká, a kto sa pre to rozhodne musí s tým vedieť žiť. držím vám všetkým palce

michaelasol
18. srp 2009

ahojte, my sa tiez chystame na IUI s darcom.Manzel sa liecil na onkologii, bral, chemo, ktore mu spermie znicilo a dieta rozhodne chceme,takze inu moznost nemame. Urcite to neni lahke rozhodovanie, ale ked to inac nejde tak si myslim, ze preco nie? Manzel s tym odzaciatku nema problem, a verim, ze ak sa nam to podari, tak nas ani nenapadne ze dieta biologicky vlastne neni jeho. Tak som sa len chcela s vami podelit o svoje pocity, drzim vam vsetkym palce, a drzte prosim aj nam, nech nam to vyjde... 😉

nela1973
autor
18. srp 2009

Ahojky michaelasol a jak vy jste se vyrovnávali s tím že miminko bude touhle cestou? Přemýšleli jste o tom dlouho? Nebojíš se něčeho? Jaký z toho máš pocit?
siouxie díky moc..
jsem ráda že všechny přispíváte.. vím jak je tohle velké tabu..nemluví se o tom..a možná proto se s tím i hůř srovnává..

michaelasol
18. srp 2009

Ahoj nela, ani sme dlho o tom nepremyslali, kedze manzel bol vazne chory, tak sa tesime z toho ze je v poriadku a spermie od darcu nejako nerozoberame, len strasne chceme aby sa to podarilo, a kedze mame aj znamych, ktori toto absolvovali, tak to berieme tak normalne. Samozrejme, ze niekedy ma napadne, ze co ak to dieta bude uplne ine ako my, ale potom si poviem, ze uplne ine byt nemoze, ved polovica bude zo mna a ostatok bude zalezat aj na nasej vychove.

prom
18. srp 2009

ahoj nela, v minulosti som sa zaujimala o darcovstvo spermii, nakolko mame tiez zly spermiogram. Mame za sebou niekolko neuspesnych IVF-ISCI, potrat v 6 tt .. Lekari nam odporucali darcovstvo spermii... nakoniec sa nam podarilo otehotniet prirodzene, pred planovanym dalsim IVF. Moj muz bol kazdopadne proti darcovstvu po cely cas nasich neuspechov, jeho dovody chapem, v podstate aj ja som s nim musela suhlasit .. hoci dieta som chcela velmi, vzdy som podvedome citila, ze chcem dieta nakombinovane iba zo mna a mojeho chlapa. Neviem ci to je prejav nejakeho sebectva, ale proste tak sme to citili .. ale kazdy clovek / par je iny, takze rozhodne darcovstvo spermii alebo vajicok neodsudzujem, budme radi za kazdu moznost, ktora existuje, co napomoze mat dvojici vytuzene dieta.
tu je jeden zaujimavy link, neviem ci si uz na neho narazila ...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
su tam popisane fakty, kriteria v CR pre darcovstvo spermii .. ehm .. nie su to moc povzbudzujuce informacie, nehodlam ta nimi odradzat od toho, aby ste do vyuzitia tejto moznosti isli .. len si myslim, ze je dobre vzdy vediet maximum informacii, aj tych "technickych"

kazdopadne vam drzim palce! Nech uz sa rozhodnete akokolvek, aby ste sa toho vytuzeneho miminka dockali 🙂

jankajs
24. srp 2009

Keď zaznie verdikt - alebo zmeníte manžela alebo bude IVF s darcom - treba dobre zvážiť, či sa na to dáte. Kúpu auta robí málokto unáhlene, a to je len tovar. Hlavne si zvážte, či žijete s človekom, na ktorého sa môžete plne spoľahnúť na ďalšie roky dopredu /hoci prorokom nie je nik z nás/... napr. či neskôr, keď bude s dieťaťom plieskať puberta, keď nabúra nové auto, prehýri vaše úspory s kamarátmi v herni... či neprasknú manželovi nervy a nevykričí tomu spratkovi, že nie je jeho a nech sa pakuje kade ľahšie. Či na vás dvoch nedoľahne časom kríza a nepoviete si, že keby ste sa na to nedali, ľahšie by sa vám ako bezdetným rozchádzalo. Či ako biologické matky nebudete mať nutkanie svoje dieťa viac chrániť pred výčitkami a trestami od "nebiologického" otca. Či sa nebudete pozerať na to svoje dieťa a nebudete rozmýšľať, aký bol asi jeho ozajstný otec fešák. Či ostanete ticho, ak bude dieťa priečne a manžel vám uštipačne povie: to má po tebe.... a vy mu nebudete môcť "oplatiť" rovnakou prekáračkou... či bude manžel chcieť aj ďalšie deti, ktoré vám ostanú v "mrazáku". Či sa dokážete ovládať pred ostatnými v reči o pôvode vášho dieťaťa a toto tajomstvo si s manželom vezmete do hrobu.....

jankajs
24. srp 2009

Ak sa manžel necíti na rolu pestúna a odmieta "polovičnú" adopciu dieťaťa, nechoďte do toho. Rovnako, ak vy cítite akékoľvek, aj najmenšie pochybnosti, či naozaj chcete mať dieťa s niekým, koho ani nepoznáte. Aby ste po čase manželovi nevyčítali, že ste sa dali ním na takéto niečo nahovoriť a že ste to urobili len kvôli nemu, z lásky k nemu... aby ste boli úplná rodina... pre pokoj od rečí okolia, prečo ešte nemáte/nechcete deti. S neplodnosťou sa nik nechváli a ľudia často prejavujú falošný záujem, len aby vás zranili... Niekedy naopak, tlačí na darcu manžel, aby tak pred dobiedzajúcimi kolegami obhájil svoju mužnosť... Berte do úvahy, že aj darca počíta s tým, že sa s jeho deťmi bude dobre zaobchádzať, myslite na to, keď budete veľmi rozhnevaní a ruka sa napriahne k výchovnému "hodeniu na zadok". Na rozhodnutie treba veľa času - pre oboch a kvôli tomu tretiemu. Nie je to "sranda", ak k tomu pristupujete zodpovedne. Ešte viac, ako keby ste plánovali vlastné deti... Aspoň ja som to tak cítila.

kveta
25. srp 2009

Ahojte.

My sme sa rozhodli ísť do darcu. Rozhodnutie nám trvalo 4 mesiace od okamihu, čo sme sa dozvedeli, že nemôžeme mať vlastné biobábo.

K tejto téme si myslím, že obaja z páru si musia byť sakra istí, že im riešenie neplodnosti pomocou darcu stopercentne vyhovuje a že to nezmení ich vzťah.

Pred desiatimi dňami som bola na embriotrasfere embrií od darcu a mala som úplne rovnaké pocity šťastia a dojatia ako pred rokom, keď sme použili manželove spermie. Jednoducho tieto embrijká sú naše aj hlboko v mojej mysli.

Poznám jedného darcu spermií /nie toho nášho/ a môžem povedať, že keby bolo možné neanonymné darcovstvo, tak by som ho hneď brala, lebo je to inteligentný, rozhľadený a súcitný človek, ktorý sa stal darcom preto, lebo vo vlastnom príbuzenstve videl, čo spôsobila neplodnosť v časoch, keď ešte darcovstvo nebolo možné.

K tomu, či dieťaťu povedať alebo nepovedať: my to dieťaťu od malého mala povieme.

Ak si dieťa v dospelosti vyhľadá darcu, vnímam to ako jeho právo...

Nie je dôležité, kto dieťa splodil, ale kto ho ľúbi a vychová. Môj manžel bude vynikajúcim otcom a viem, že si naše dieťatko bude vážiť viac ako si väčšina ľudí cení svoje deti.

Ak by môj manžel nebol s darcom stopercentne stotožnený, tak by som do darcu nešla. Nikdy nikto z nás na darcu toho druhého neprehováral, rozhodnutie prišlo spontánne, samo a aj po tom sme si dali ešte niekoľko mesiacov času na to, aby sme si každý osobitne a sami v svojich hlavách zrovnali to, či darcu naozaj chceme. Chceme a nik nemá právo nás za to súdiť.

V téme darcovstva a IVF celkovo naozaj platí, že nepochopí ten, kto v takej situácii nikdy nebol. Moja kamarátka má dve adoptované deti, ale len preto, že pred desiatimi rokmi ešte na Slovensku nebolo povolené darcovstvo spermií a ona veľmi ľutuje, že jej legislatíva v tom čase nedovolila splodiť a porodiť dieťatko tak, ako to môžeme my.

K tým párom, ktoré chcú darcovstvo zatajiť, ma napadá jedna dilema: môže sa stať, že sa Vaše dieťa dozvie, že nie je otcovo až po Vašej smrti, takže už nebudete mať šancu mu vysvetliť, že vzniklo v skúmavke, ale z lásky, a až dokonca života bude dieťa žiť v presvedčení, že mama otca podviedla a počala ho pri nevere a otcovi to celý život tajila... Toto by som nechcela, aby si o mne moje dieťa myslelo. Ale to sem dávam len na zamyslenie. Rešpektujem, že ste sa rozhodli to dieťaťu nepovedať...

rosienka
25. srp 2009

kveta - presne s tebou vo vsetkom suhlasim a takto to vidim aj ja a aj moj manzel...

jankajs - velmi dobre otazky a uvahy, mala by si ich polozit naozaj KAZDA, skôr ako do toho pojde

jankajs
25. srp 2009

kveta, veru, nepochopí ten, kto nezažil.... mnohí si neuvedomujú, aké majú šťastie, že nemusia riešiť tak závažné otázky, hlavne, keď sa týkajú života a smrti... 😔

prom
26. srp 2009

jankajs, kveta .. velmi dobre prispevky 😉
kvetka, tebe drzim special palce, aby bol transfer uspesny!

dzsuli
20. únor 2011

ahojte..,som tu nová..,niečo o náhradno materstve..??? 😒

deyana
20. únor 2011

Nedalo mi to a přečetla jsem pár příspěvků. Přeji Vám všem hodně štěstíčka a sil při zvládání Vašich nezvyklých situací. U nás doma i hovor na toto téma proběhl a nevím, zda bych se k něčemu takovému uchýlila. Rozhodně jsem šťastná, že jsem to nemusela řešit, ale chci Vás povzbudit, i když můžete slyšet negativní názory. Pravdou je, že kdo nezažil, nepochopí. A já, ačkoli sama nevím o svém postoji, Vám fandím. Buďte své a šťastné, vždyť přeci až tak nezáleží na té biologické "pravdě", ale na tom, jak budete svoje děti vychovávat a já mám pocit, že určitě dobře 🙂

andika10
20. únor 2011

@deyana ahoj, v tom maš pravdu, kto nezažil nepochopí. Nam doktori hneď povedali, darca alebo adopcia. ☹ . Po neuspešnych IUI som sa tvarila ako hrdinka ved, veď sa podar9, a k+d som bola sama som si poplakala, chcela som tim manžžela ušetriť. aj tak to zle znášal ☹ Ale ako som otehotnela tato tema sa u nas uzavrela, su to naše deti 🙂 . Ja to deťom ani nechcem povedať, preto tu nemam ani fotky. Velmi mu pomohlo to, že keď sme vošli do CAR u uvidel kolko párov sem chodí, že nie sme ani zďaleka sami.

nemko
20. únor 2011

caute kocky, prave o par dni podstupujem tuto tazku cestu, ale dufam, ze bude uspesna 😉

andika10
20. únor 2011

@nemko tak ti to prajem, 🙂 nech sa vam to podarí

nemko
20. únor 2011

@andika10 dakujem 😉

lianka7
20. únor 2011

@nemko Silno ti držim prsty a fandim vsetkym vam,ktore ste sa na tuto cestu dali!

nemko
20. únor 2011

@lianka7 dakujem 🙂

zucha
20. únor 2011

ahojte, to o com pisete je velmi tazke rozhodnutie. Ale myslim si, ze to stoji za vyskusanie, pokial naozaj budu obaja z paru stotozneny s tym, ze spolovice to dieta bude niest inu genetiku. Ale stale ostane pravdou, ze dieta vnima uz pocas gravidity vela veci a tym uz sa stava vasim dietatom a vy ho uz zacinate nevedome vychovavat.
Je ine, ak sa dieta adoptuje a nikto nikdy nezisti, co matka prezivala, ci robila pocas tehotenstva, ako sa spravala k sebe samej a k este nenarodenemu dietatu. Vy, ktore podstupite toto to uz vediet budete 😉
Tiez uvazujem nad darovanim vajicok. Nikdy ma nenapadlo sa na tento problem pozriet zo stranky, ze dieta moze zacat byt nechcene, lebo jeden z rodicov sa nebude citit jeho biologickym rodicom. Vzdy som to brala tak, ze pomozem niekomu, kto velmi tuzi po dietati.
Ale jednej veci sa obavam. Ze raz sa moje vlastne a dieta z darcovstva stretnu a zalubia a nebudu vediet, ze su pribuzni. To ma dost desi, ze ako je toto vlastne osetrene. Kvoli tomuto zvazujem, ci sa na to dam, aby som nejak "neublizila" nechtiac svojim vlastnym detom. Lebo taka situacia moze realne naozaj nastat a ak by sa to stalo, zrejme by to detom velmi poznacilo zivot, ak aj uplne neznicilo.

sue
20. únor 2011

@zucha - keď daruješ vajíčka, do roka môžeš zavolať do centra a spýtať sa, či sa z tvojich vajíčok narodilo nejaké dieťatko... myslím, že ti povedia aj pohlavie... potom už stačí byť len trošku ostražitejšia... nemyslím si, že by si to riešila pri prvom frajerovi svojej dcéry...

zucha
20. únor 2011

@sue teraz niekedy pojdem na nejaku kontrolu, tak sa mam v plane na toto vsetko popytat, ze co treba podstupit, co musim splnat a podobne. Ale vdaka za info. 😉

kuspitka
21. únor 2011

ahojte.ja by soms a chcela opytat ak by sme na IUI chceli toho isteho darcu dalo by sa to?viete mi poradit?

nemko
21. únor 2011

@kuspitka myslim, ze ano lebo teraz mi hovorili v centre, ze maju pripady kedy sa rodicia rozhodnu pre surodenca a davaju toho isteho darcu prip.ked nevyjde prvy pokus skusia este s tym istym.Myslim, ze ej to na dohode.

prinzesz
21. únor 2011

ahojte, nasla som tuto temu a zaujala ma.. asi aj kvoli tomu ze moj mm ma tiez azoo.. kedysi som si myslela ze splodit dieta bude to najlahsie v mojom zivote.. ale nie, moj zivot ma nesklamal a ja mam aj toto tazke.. nuz ale na vsetkom zlom je nieco dobre.. alebo ako som nedavno pocula krasny nazor.. ked pan boh zavrie dvere otvori okno.. tak nejak tomu verim.. mam uz jedno IVF za sebou ale nic.. chystam sa na druhe ale mam uz hoodne velky strach.. ja som na tom zatial tak, ze radsej nie dieta ako darcu.. ale to je zatial lebo ja stale verim ze budeme mat nase vlastne, spermijky sa pri operacii nasli tak ja prosto silno silno verim.. zelam si aby sme mali nase babatko.. keby bolo len jedno zelam si nech je zdrave.. nech v nom vidim mm a seba.. ale obcas naozaj obcas premyslam aj o darcovi.. len neviem ako by to niesol ten moj.. nebavili sme sa o tom.. resp. ja som to hned na zaciatku zavrhla.. no uvidime co nam zivot donesie..
zelam vam vsetkym koho sa tato tema tyka aby to dopadlo najlepsie ako to dopadnut moze.. zelam vam to zo srdca..

andika10
21. únor 2011

@prinzesz u nas neboli žiadne spermie, a dr nam povedala doslova toto, bohužial nemáte žiadne spermie, jediná možnosť u vas je darcovské spermie alebo adopcia, na ten pocit nikdy nezabudnem ☹ . Ale u nas sme sa dohodli hneď na darcovskych.

andika10
21. únor 2011

@zucha ˇahoj, aj ja chcem darovať vajička asi o mesiac chcem isť do centra, ak budeš niečo konkretne vedieť čo tam treba, daš mi vedieť?

kuriatko33
21. únor 2011

@emilyz to boli dost silne slova,že hra na pána boha, ved podla pana boha sme všedci jedna rodina,či nie? ide o lasku a nie o genetiku a ked sa velmi lubia a nemozu splodit spolu dieta, tak maju príst o to najkrajšie v zivote???čo je to život bez detí???? to by bola kruta dan,či tak by to podla teba malo byt??? ved ta zena nepodvedie svojho muza,ale z lasky to dieta budu mat a starat sa o neho