Dítě s dárcem. Jaké to je?

nela1973
11. srp 2009

Ahoj,
jsem tu nová ale podobné téma jsem tu nenašla..
už spoustu let se léčíme z neplodnosti. Manžel má azospermii -občas mu při spermiogramu najdou několik kusů. Byli jsme na 2 IVF cyklech. Ale bez úspěchu. Lékaři nám doporučují dárce.
Dost o něm uvažujeme..Chtěla bych vědět zda se najde někdo kdo má dítě s dárcem.. Jaké to je? Jak to zvládá manžel? Myslíte na to? Hledáte v něm cizí podobu? Řeknete mu to jednou?chápu že je to těžké dilema proto se ptám.. klidně pište do interní pošty .. Díky za příspěvky

sue
12. srp 2009

Afrika, ďakujem 😵

Baby, ktoré váhate, či prijať darované vajíčka alebo spermie... čo sa týka zdravotnej stránky, darca/darkyňa musí byť 100% v poriadku, prechádza niekoľkými testami krvi na aktuálne prebiehajúce onemocnenia, prechádza prísnymi genetickými testami, psychologickými vyšetreniami (to sa priznám, že neviem či je u darcov spermií, ja som ich ale absolvovala) a celou radou rôznych vyšetrení, testov a podobne. Takže bábulko by malo byť geneticky úplne v poriadku. Čo sa týka psychiky... u darkýň je to asi jednoduchšie, pretože chorá baba by sa asi nedala na celé to trápenie a boľavosť... u chlapov je to predsa len "spraviť si len dobre" a nič veľmi naviac, ale aj tak... navyše neviete či sa aj z vášho manžela nemôže po rokoch stať psychicky chorý človek... to nevieme nikdy...

Čo sa týka toho, či sa moje dieťa môže stretnúť s geneticky polovičným súrodencom... ako som popisovala už včera, existuje register darcov a darkýň, v ktorom sú zaznačené mená... takže ak by sa NÁHODOU stalo, že si môj syn nájde priateľku, ktorá bude z umelého oplodnenia a náhodou by to bolo v tom centre, kde som darovala ja vajíčka, tak sa to dá dohľadať a dá sa spraviť test DNA... to nie je žiadny problém...

Podľa mňa tam ide skôr o to, ako sa vyrovnať s tým, že to dieťatko nie je geneticky naše... ak je to darovanie spermií, ako sa manžel vyrovná s tým... a rozhodne by som nešla do prijímania darovaných oocytov, prípadne spermií, ak by som ja alebo manžel mala čo i len najmenšie pochybnosti o tom...

shaarka
12. srp 2009

sue, múdro píšeš. dobré vajká budú 😉

Odsudzovať to môže síce každý, ale väčšinou tak robia tí, ktorí nemajú žiadny problém a je pre nich ťažké vcítiť sa do situacie tých, ktorí darcovskú pomoc uvítajú, ba dokonca je jedinou možnosťou. Moj manžel nemá dobrý spermiogram, ale nádej tu je. Ibaže ja som sa ešte nedopracovala k ovuácii, i keď - nádej tu ešte stále je.
Napriek tomu strašne veľmi zo srdca fandím všetkým, ktorí si navzájom takto dokážu pomôcť. Úprimne sa teším z tých, ktorí pomoc ponúkajú a hlboko obdivujem tých, ktorí takúto pomoc prijmú. Keby som mohla, idem do darcovstva aj ja - a to práve preto, že sa ma to týka a že už pomaly začínam premýšľať, čo ak budem na tej opačnej strane ja...

držte sa! 😵

sabiatko
12. srp 2009

ahoj nela1973 🙂
nemam s tymto skusenosti, ale aj tak by som rada vyjadrila svoj nazor. na tie vsetky otazky, co si napisala na zaciatku sa podla mna neda odpovedat vseobecne. kazda zena je ina a kazda to bude brat inak. je tu kopec bab, ktorym by to nevadilo a boli by stastne mat babetko s darcom. napriek tomu su aj take, ktore vahaju a mozno by sa cely zivot trapili s myslienkami, ze svoje dietatko nemaju so svojim muzom. budes tu pocut rozne nazory na toto, ale musis sa rozhodnut sama. ja by som do toho s pochybnostiami urcite nesla. toto rozhodnutie bude na cely zivot a ovplyvni to teba, tvojho manzela aj vase dieta. v pripade, ze si nie si ista, adopcia je tiez dobre riesenie, takto budete so svojim manzelom co sa tyka "stavebneho materialu" na tom rovnako, vytvorite rodinne prostredie dietatu, ktore nemalo to stastie narodit sa do fungujucej rodiny a naplno mozete rozdavat lasku 🙂 tak ti drzim palce, aby si sa rozhodla spravne a aby ste boli stastna rodinka, velmi ti to prajem 🙂
p.s.: zazraky sa deju 😉

cukor
12. srp 2009

no ja si myslím,že ked má nela pochybnosti s darcom spermií tak do adopcie by som už vôbec nešla....aj o adopcii musia byt 100% presvedčený a nesmú v živote o tom pochybovat....

....a aj moja kamarátka má dieta s darcom......to je take čudné,ze s darcom....ale rozumieme si ......no a jej manžel je uplne skvely, sú štastná rodinka a niekedy mám pocit ze sa este aj na neho podobá.

nela1973
autor
12. srp 2009

Zdravím všechny..
přiznám se že po tom všem na zázraky nevěříme..
Embrijka se nám zastavovala ve vývoji.. a ty co mi transferovali se asi zastavily uvnitř mě..
Lékaři si myslí že i to co manžel má - těch pár kousků co najdou že nejsou ok .. proto doporučují dárce..
Vzhledem k tomu že já jsem v pořádku (mám i po laparopii kde nenašli žádný problém) tak nás v tomhle oba "láká" ta možnost "užít si" těhotenství od začátku..cítit pohyby miminka.. narození..

Nicméně chci .. chceme k tomu přistupovat odpovědně..
Přece jen bude to naše díte! Bude nám na něm záležet to vím!
A říkám si proto jeslti to že bude od "dárce" nebude pro život něco jako hendicap nebo tak..
Proto všechny ty otázky..

Proto se také ptám jak se k tomu lidé staví.. přece jen dítě bude žít v našem světě..

Padl tu názor co když se jednou potká se svým "sourozencem" to je pravda a dle mého absolutně nevyřešený problém.. navíc neřešitelný. Dárce může darovat v kolika centrech chce. Tím pádem může mít z každého centra 10 dětí /teoreticky/. Pak se teoreticky můžou "sourozenci" potkat. Blbý je že v takovém případě to nikoho vůbec nemusí napadnout.
Ale na druhou stranu.. je spousta dětí, které nevědí že jejich genetický otec je někdo jiný (třeba si ani maminka není jistá).. pak se to může stát taky..
Takže s tímhle rizikem se prostě asi musíme vyrovat..

Bohužel se mi zatím do IP neozvala žádná holčina ..která už miminko s "dárcem" má ☹

sue
12. srp 2009

Nela, trošku ťa vyvediem z omylu. Z každého odberu smie ísť genetický materiál maximálne dvom príjemcom ! Žena smie darovať vajíčka len 1x za život, t.j. pokiaľ bude mať dosť vajíčok, pôjdu vajíčka maximálne dvom príjemkyniam - tie môžu mať ľubovoľný počet detí z nich, avšak väčšinou to nie sú viac ako dve... Muž tiež nesmie darovať spermie viac ako myslím 2x, takže to, aby mu behalo po svete 10detí je mierna utópia... možno možné niekde v inom štáte, ale u nás spermie ani vajká viackrát nevezmú...

Navyše pokiaľ sa tvoje dieťa začne stretávať s niekým vážnejšie, tak istotne bude príležitosť spýtať sa... či tu nie je takáto vec, nie je na tom žiadna hanba...a testy DNA sa dajú spraviť vždy...

nela1973
autor
12. srp 2009

sue vlastně máš pravdu testy DNA se dají udělat vždy..
Tak nevím kde jsem vzala tu informaci že každý dárce může mít 10 dětí z jednoho centra. Nevím. Není to v ČR jinak?

tictac
12. srp 2009

nevim, jak je to na Slovensku, ale napr. v UK se muze specifikovat, kolika rodinam se vajicka muzou darovat, max je 10. A opravdu se delaji velmi prisne testy na to, aby darkyne (nemuzu mluvit za darce-muze, to nastudovane az tak nemam) byla 100% v poradku a taky, aby fyzicka podoba byla co nejvice podobna prijemkyni. Takze se nestane, ze by blond rodina dostala vajicko od tmave zeny 😉 Cizi podobu u dite muzou najit i geneticti rodicove, tohle bych opravdu neresila a zbytek je hodne o vychove 😉 Je to o hodne jednodussi mit dite s darcem0darkyni, nez adoptovat, pri adopci se do ditete uz jakasi vychova vtiskla a ne vzdy se s tim kazdy dokaze vyrovnat. A kdyz je to pro nekoho ta posledni moznost, jak to dite mit, tak proc to nezkusit 😉

sabiatko
12. srp 2009

ahoj cukor 🙂 ja som to nemyslela takto... sirsie som to nerozobrala, ale myslela som tym, ze niekomu moze napriklad byt neprijemne, ze splynie jej vajicko so spermiou cudzieho muza. toto by napriklad mne vadilo, ale niekomu to nemusi. alebo aj manzelovi to moze byt neprijemne, ze jeho zena sa na tom vlastne z polky podiela a on vobec, vtedy by to pri adopcii bolo fifty-fifty. samozrejme s pochybnostami by som do nicoho nesla. myslela som to cisto len na takyto pripad. a ta tvoja kamaratka... to je super, ze su stastni 😵 to bude asi preto, ze o tom boli pevne presvedceni. ja som len chcela poukazat na to, ze ked su pochybnosti uz na zaciatku, tak to nemusi byt neskor moc dobre 😖

nela, nebudem ta presviedcat, ze to isto pojde so spermiami tvojho manzela, hoci by to urcite bolo to najkrajsie. ja len viem, ze niekedy aj "stratene pripady" boli velmi milo prekvapene. moja kamoska mala 2 deti a potom dostala rakovinu, musela sa liecit a dlhe roky, tusim 12, sa snazili o babo a nic... a potom sa ten zazrak stal, uplne prirodzene otehotnela a teraz ma male dievcatko, tusim ma teraz 3 roky. kazdopadne je tazke povedat, co by teraz bolo najlepsie spravit, najtahsie je sa prave rozhodnut...

sue
12. srp 2009

Tictac, na SK je zákonom dané, že darkyňa nemôže darovať vajíčka viac ako dvom príjemkyniam - práve preto,že sme malý štát, že nás je málinko, tak aby tu nepobehovala futbalová jedenástka geneticky jednej matky 😉 a ono to veľmi fyzicky ani nejde pretože pri normálnej stimulácii úplne zdravá baba vystimuluje cca 20 vajíčok... z nich je tak 10 úplne zdravých a vhodných na oplodnenie a transfer... a väčšinou si príjemcovia kupujú tých cca 5 vajíčok z ktorých reálne môže vzniknúť a narodiť sa maximálne dvojica detičiek... aj to je len pri ideálnom stave... neviem si predstaviť, ako by sa mohlo podariť odobrať, oplodniť, transferovať a donosiť 10 detičiek od jednej ženy... to neviem či by pripustil nejaký lekár...

Ja som si všetkými tými testami prešla a nie je to žiadna sranda a je pravda, že sa darkyňa a príjemkyňa výzorovo zlaďujú... takže naozaj dvaja blonďáci nedostanú dieťatko od úplne tmavej baby 🙂 proste sú tam základné znaky napísané - výška, farba vlasov, očí, pleti... pýtajú sa aj na vzdelanie a kopu ďalších vecí...

leontynka15
12. srp 2009

Přesně to co píšeš o dárkyni Sue tak to podstupují i chlapy musí projít všema testama a když se vybýrá dárce tak se sladuje s příjemcem ,povaha barva očí ,vzdělání atd.

wrtulka
12. srp 2009

Ahoj Všem..
trošku jsem se začetla.. zajímavé téma..
Já jen že v reálu to nebude tak úplně pravda.. to s výběrem dárce..
já si jen vzpomínám jak nám doktor v CARU říkal že je problém s dárci, že dárci nejsou..(při první schůzce v CARu asi aby nás vyděsil že lidstvo umírá..nebo nevím 😖 )
Takže si myslím že to určitě nebude tak, že dárce bude "kopií" manžela/přítele.
Někde asi budou rádi když dají dohromady aby měl stejnou krevní skupinu a měl např. taky černý vlasy jako manžel. Ale o povaze, barvě očí .. vzdělání.. nevím bych dost pochybovala..

leontynka15
12. srp 2009

Wrtulka ono asi záleží do jakého Caru jdeš,já jsem byla v soukromém a tam mi to nabýdnuto bylo a nemusela jsem vůbec čekat taky si to nechali řádně zaplatit.
Pak jsem byla ve státním tam jsem nečekala taky dárci byly hned,ale tam už se nesnažili sladit podobu atd.

mandarinka
12. srp 2009

Já bych souhlasila s Wrtulkou, dárce nemusí být kopií manžela, vím to na 100%. Protože v mrazáku mám embrya oplodněná právě dárcem a když jsme si nechali odtajnit co šlo, prostě žádná manželova kopie to rozhodně nebyla. U nás V CARu teda tvrdili, že všichni dárci jsou nejméně studenti VŠ, ale bohužel z vlastní zkušennosti vím, že ani student VŠ a velmi inteligentní člověk nemusí být psychicky v pořádku (např. schizofrenie) a to se z testů nepozná..... tohle třeba je jeden z důvodů, proč my řekli ne.

tictac
12. srp 2009

sue, UK a Slovenkso ma samozrejme jine zakony, tech 10 rodin je prakticky moznych jen asi ve velmi vzacnych pripadech, stejne se nedoporucuje vic, jak2-3 rodiny, vse musi byt podepsane driv, nez ke stimulaci vubec dojde. A je to hlavne z toho duvodu, ze potencialni dite ma v 18 letech pravo najit darce... Testy jsou dukladne, ale zas az tak tezke to neni, da se to v pohode zvladnout.

Kdyby se nesnazili, aby darcovske vajicko/spermie co nejvice zapadly do rodiny, tak by asi ty fronty nebyly tak dlouhe, opet mluvim za UK 😉 napr se musi vyplnovat i veci, jako konicky a tak a rodina, ktera darcovska vajicka prijima, si opravdu muze vybrat, jestli zrovna tahle zena je pro ne ta spravna. Je to samozrejme anonymni, takze fotku neuvidi, ale fotky darkyne a prijemkyne jsou porovnany, aby tam byly co nejmensi fyzicke rozdily. Sysela jsem o pripadech, kdy rodina velmi sportovne zalozena odmitla vajicko zeny, ktera ke sportu ma zadny, ci negativni vztah......to uz je podle me trosku moc 😝

ebony222
12. srp 2009

Taky přispěju do téhle zajímavé diskuze. Máme v mrazáku vlastní embrya. K uložení těch embryí jsme museli vyplnit spoustu papírů, které řeší vlastnická práva k nim v případě úmrtí a tak. Museli jsme se rozhodnout, co s embryi, která nepoužijeme a rozhodli jsme se je věnovat příjemcům nebo na výzkum. Je sice možnost, že bude někdo vychovávat naše dítě, ale když to někomu pomůže k dítěti, které jinak mít nemůže, budu ráda. My bychom bez cizí pomoci a lékařské vědy take nemohli mít dítě, tak proč nepomoci jiným podobným párům?
Také jsme viděla dokument, který se týkal genetiky a uváděli tam, že genetika versus výchova mají dopad na člověka tak 50:50. Myslím, že mít dítě s dárcem nebo adoptované je lepší než být bez dětí, ale s jeho rozdílnou genetickou výbavou je třeba počítat. Rozdílný pohled můžů a žen na tohle téma asi pramení z toho, že ženský pud je spíš vychovávat mláďata, zatímco mužský pud je spíš rozsévat 😉
V každém případě vám držím palce, ať už se rozhodnete jakkoliv.

leontynka15
12. srp 2009

Ebony napsala jsi to pěkně plně s tebou souhlasím,kdo nemá žádné dítě a chce ho a má možnost dárce nebo adopce je to lepší než být bez dětí.
Ale musí mít jasno v tom ,že to psychycky zvládne a je s tím smířený jinak to nemá cenu.

verled
12. srp 2009

ahoj zdravim!!!

pevně držim palečky, já bych do toho šla a vůbec bych to nebrala jako že neni moje, nebo jako dárce, je moje........moje dítě je to kterému dám lásku a domov a hotovo, až budeš šťastná maminka nebudeš se vůbec zaobírat tím že spermie je od dárce, sama bych moc ráda po porodu když bude vše ok, začala darovat vajíčka, když to všude čtu jak jsou holky špatný z toho že jim to nejde, tak proč neudělat dobrý skutek když můžu??.-)

takže ode mě 100pro podpora a je to super řešení, buďme rádi že tu ta řešení jsou 😉

sue
12. srp 2009

Vidím, že je to naozaj prípad od prípadu iné... u nás je v zmluve, ktorú podpisujem z centrom záruka, že ma môj genetický potomok nemá šancu a právo vyhľadať, že mu nikdy nebude povedané, kto je jeho genetická matka... doma sa na tom pousmievame, že bude sranda, keď mi o 15rokov privlečú nejakého rozmaznaného spratka pubertálneho, že si s ním mám robiť poriadky, že sú to moje gény 😅 a vzhľadom k tomu, ako to na Sk s anonymitou je, musím počítať s tým, že raz mi na dvere môže zaklopať niekto a spýtať sa "prečo"... priznám sa, pripravená na to úplne nie som, ale budem to riešiť keď to nastane... robím to s dobrým úmyslom a dúfam, že sa mojim génom bude dariť dobre a že pomôžem niekomu byť šťastným...

shaarka
12. srp 2009

je to take posolstvo... ze? 😉

sue
12. srp 2009

Shaarka, neviem či posolstvo...beriem to tak, že mne bol daný obrovský dar...otehotnela som keď som chcela a bolo to bez problémov, mám nádherné zdravé dieťa z ktorého sa teším každú sekundu, ľúbim ho každým kúskom tela...a keď som to ja mala bez problémov, prečo nepomôcť niekomu, kto si odskákal už doteraz veľmi veľa a ešte stále baby nemá?

...ale neodsudzujem ani toho, kto sa na to nedá alebo kto neprijme darcovské bunky... s tým musí byť človek vyrovnaný absolútne... aby nemal ani najmenšie pochybnosti 🙂

nela1973
autor
12. srp 2009

To jsem nevěděla že na slovensku můžou děti vyhledat svého "genetického rodiče" = dárce.
Myslím že u nás to nejde že jo? To nevím taky jeslti bych to rozdýchala...Kdyby moje dítě jednou řeklo "Čábo jdu hledat svého otce" 😖
verled moc děkuju 😵

nela1973
autor
12. srp 2009

sue je to poselství! nádherný 😵

sue
12. srp 2009

Nela, oficiálne je to nemožné... ale neverím tomu, že by to nešlo 😝

tictac
12. srp 2009

budte rady, ze to v CR nebo na Slovenksu nejde, v UK se musi dokonce napsat dopis pro potencionalni dite, ktere v pripade, ze projevi zajem biologickou matku poznat, tak dostane...samozrejme az v 18 letech.

rona2
12. srp 2009

To že se v Car dívají jestli je dárce něčím podobný tomu muži asi zas až tak pravda není.Já jsem se domlouvala po telefonu a s mým manželem ani lékař nebyl v kontaktu tak ani pořádně nikdo nevěděl jak vypadá a všechny výsledky co měl mít manžel s krve se někde stratily a dodnes je nevíme.Tak nevím podle čeho to vybírají.Jednou jsem nakoukla do karty a ani ti dárci nemají ty spermijky nijak moc kvalitní,tak nevím jak to je.Každopádně jsem to zkusila a nemám nic proti darcovství,dítko by bylo naše a o dárci by nikdo nemusel nic vědět. 😉

sue
12. srp 2009

Tictac tak to je poriadne tvrdé 🤐

aknit
12. srp 2009

Ahojte,
takze aj ja pridam trosku k tejto teme.
my totiz mame dietatko s darcom... je to krasna zdrava dcerka (manzel ma azoospermiu a nenasli mu nic ani pri MESA/TESE) ... je to krasne dievcatko a neuveritelne sa podoba na manzela 😉
Mimochodom, v nasom pripade sa embryologicka chcela zoznamit s mojim manzelom pred vyberom darcu a vypisovali sme dotaznik o manzelovyhc vlastnostiach ale aj farbe oci a krvnej skupine a koooopec ineho ... tak neviem ... a bolo to v slovenskom CAR...
Skutocne je to len o tom byt s tym zmiereni ... myslim, ze mozem povedat aj za mojho manzela, ze ked sa mu mala hodi na narucia a povie: tatinko, lubim Ta! ani na chvilu nepochybuje, ze je jeho!!!
Drzim palce, nech sa rozhodnete akokolvek...

ebony222
12. srp 2009

Aknit, tak to je krasne. Jsem z toho úplně na měkko. 🙂

evuliss
12. srp 2009

Ahojte všichni!!!
AKNIT: to je nádherné,co jsi napsala úplně mi jde mráz po zádech,moc grytuluji je to super!!!!!
Pokud bych potřebovala dárce já - ani minutu bych neváhala!!!