Estrofem brání ovulaci? Berete ho?

aniii
4. led 2010

Ahoj,
Prosím o radu. Nedorůstá mi děložní sliznice a doktor mi předepsal Estrofem 2mg. Beru ho teprve 1. měsíc, tak s tím nemám žádné zkušenosti a moc o něm nevím. Zatím mi teda bohužel nezabral. Chtěla jsem jít původně na KET, ale něco mi do toho vlezlo, tak jsme se chtěli snažit přirozeně. Ale doktor mi řekl, že brání ovulaci, takže působí spíše antikoncepčně. Pochopila jsem to správně, že vlastně tak nemohu přirozeně otěhotnět. Berete ho někdo při snažilkování doma, abyste mohli otěhotnět? Jsem smutná z toho, že už i ta malá šance na otěhotnění doma už je pryč ☹

len
4. led 2010

Estrofem je estrogen.
Zjednodušeně, klasicky estrogen obsažený v hormonální antikoncepci brání dozrávání vajíček, záleží samozřejmě na dávkování.
Princip kopíruji:
„Hypofyza vytváří FSH a LH, které stimulují vaječníky k růstu folikulu a jeho dozrání. Folikul vyrábí estrogeny, které zase naopak snižují zpětnovazebně FSH a LH. Tak je nastavena rovnováha , která vede k tomu,že právě 1 folikul dozraje a uvolní vajíčko. Jen výjímečně dozrají naráz.
Když podáte v lécích ty hormony, které vyrábí folikul, "myslí" si hypofyza, že vaječníky nepotřebjí tolik FSH a LH od ní - vždyť těch hormonů je v krvi dostatek. A tak sníží tvorbu FSH a LH a folikuly nerostou, případně nedozrávají. Na tom je založena většina hormonální antikoncepce (která funguje velmi spolehlivě).
Velmi dobře v tomto útlumu fungují estrogeny, gestageny jsou slabší..."

Takže před KETem je to nutná příprava, aby narostla pořádná a kvalitní sliznice, vajíčko v té chvíli nepotřebuješ, protože je do tebe zavedeno již embryo, kterému to nijak nevadí.
KET může probíhat buď v přirozeném cyklu (doktoři odsledují ovulaci, píchnou Pregnyl, nasadí progesteron a pak je KET) - tehdy se z ovulace dá otěhotnět i normálně.
A nebo v řízeném cyklu, což máš ty - estrogeny na růst sliznice, dále opět progesteron a KET. V tomto cyklu opravdu k ovulaci nedochází, proto je životně nutné brát progesteron až do 12.-14.tt, protože bez ovulace není ani žluté tělísko, které by ho produkovalo, no a bez něj se těhotenství neudrží...

Takže pokud jsi v tomto cyklu absolvovala přípravu na KET pomocí estrogenů a ke KETu nedošlo, šance na otěhotnění je prakticky nulová.

Mimochodem, k podpoře ovulace se používají tzv. antiestrogeny, např. Clostilbegyt nebo Tamoxifen, které hladinu estrogenů snižují a tělo na to pak reaguje zvýšenou produkcí FSH, čili dozrává více folikulů.

aniii
autor
4. led 2010

díky len,
takže jsem to od doktora bohužel pochopila správně. A lze tedě nějak docílit vyšší sliznice a zároveň mít ovulaci a otěhotnět tak přirozeně doma? S ovulací problémy nemám, jen se sliznicí. Mám 2 embryjka na možná 1 KET a pak jsme se chtěli snažit do léta sami a pak teprve 3. IVF. Takhle to vypadá, že můžu otěhotnět jen uměle.
Chjooo ☹

len
4. led 2010

No, nejsem doktor, ale myslím, že by to snad dokázali řešit dodáváním přímo FSH, aby folikuly rostly, ale to jen spekuluji... Otázka je, jestli ti sliznice nedorůstá vůbec dlouhodobě, jestli pár cyklů s estrofemem to dorůstání srovná, takže pak poroste sama, popř. jestli třeba dorůstá, ale nedostatečně, což by mohlo šanci na těhotěnství snížit, ale možná ne zcela znemožnit. Ale tohle všecko by měl vědět tvůj doktor, který tě zná, prokonzultovala bych to přímo s ním 🙂 Zkus ten KET, třeba ještě zvýší dávky estrogenu a sliznice zareaguje, no a když to klapne, víc nebudeš muset řešit 😉 Jestli ne, opravdu bych tuhle konkrétní situaci probrala s doktorem. Teď určitě neudělal žádnou chybu, připravoval tě na KET, ke kterému nakonec nedošlo, takže je "ztracen" jeden cyklus.

aniii
autor
4. led 2010

aha,
takže myslíš, že je šance, že se mi ta sliznice může spravit po několika měsících a pak už nebudu brát vůbec léky? Jeden doktor mi řekl, že se mi sliznice neupraví dřív jak porodem. Ale možná tím myslel bez léčby.
Samozřejmě bych byla ráda, kdyby klapl KET a rovnou dvojčátka, protože už jsem si prošla vším možným a o 2 mimča už přišla a fakt už mi nezbývá moc sil.
díky za radu a podporu.
Vím, že už se snažíš taky dlouho, tak ti držím pěsti, ať se brzo zadaří 🙂

len
4. led 2010

Já myslím, že snad jo 😉
Ono říkat v medicíně "nikdy" není moc spolehlivé, tělo si reaguje po svém - někdo nereaguje na zaručenou léčbu a jinému se vyřeší medicínsky neřešitelný problém sám od sebe. Věřím tomu, sama totiž čekám na podobný zázrak 😀
Taky přeji hodně štěstí 🙂

veria
4. led 2010

Hm, to je zajímavé, já brala před KETem estrofem, pak jsem byla na utz, tam folikul, tak mi dr. doporučil, abysme se po Pregnylu snažili i přirozeně.... Tož nevím teda.

len
4. led 2010

Ver, asi fakt záleží na konkrétním dávkování. Já teda na KETu nikdy nebyla, ale měla jsem pocit, že v tom řízeným cyklu to jsou opravdu koňský dávky a právě proto, že není ovulace, tak se pak musí šašit s tím progesteronem celej první trimestr, protože není žlutý tělísko... Takže když Anii, dr. řekl, že tyhle dávky ovu bloknou 😒 Asi není nic absolutní 😉

aniii
autor
4. led 2010

no a nebo se ovu možná spustí po tom pregnylu ne? pregnyl se přece píchá, aby byla jistota, že dojde k ovulaci

len
4. led 2010

Nojo, ale musí tam být správně velký folikul! Pregnyl pak načasuje jen jeho prasknutí. Pokud tam není, je Pregnyl k ničemu. A pokud estrofem zabraňuje jeho dozrávání...

aniii
autor
4. led 2010

aha, jsem to špatně pochopila. Jsem myslela, že Estr. brání ovulaci jako prasknutí a nééé celému procesu zrání folikulů.
Ver a kdy si byla, povedlo se?

len
4. led 2010

Já právě myslím, že pokud ho dodáváš od začátku (jako HA), tak to vajíčko ani nedozraje 😒

veria
4. led 2010

Ani, byla jsem na KETu v létě, nepovedlo se.

aniii
autor
4. led 2010

Ver, to je mi líto. A máte další mrazáčky?
A ještě mě teď napadlo, že vlastně nevím, jak mám ten Estrofem brát. Začla jsem tenhle měsíc od 2 DC dnes jsem 14 DC. Od 15 -25 DC mám přidat Utrogestan, ale nevím, jestli ten Estrofem brát nepřetržitě nebo přestat až přijde menstruace. Ježíš, to jsem trdlo, jsem se nezeptala doktora.

len
4. led 2010

No, já mám pocit, že při KETu se bere oboje, ale když k tomu KETu nedošlo, asi je teď spíš cílem, ať máš tenhle cyklus co nejrychleji za sebou a můžete se začít snažit znovu. Nemůžeš dr. cinknout?

aniii
autor
4. led 2010

no obávám se, že se dovolám jen sestře, doktoři se střídají. ale budu muset se zeptat kterýhokoli, když nevím.
vím, že ten Estrofem musím brát teď dál zároveň s Utrošem, ale nevím, kdy přestat.

veria
4. led 2010

Anii, nee, další mrazáky nemáme, musíme na další pokus, už třetí 🙄

aniii
autor
4. led 2010

Ver,
my máme poslední 2 nanučky a pak půjdeme taky už do 3. IVF. CHtěli jsme to ještě zkoušet aspoň půl roku přirozeně než zkusíme poslední pokus, ale jak to vypadá, tak to nepůjde.

veria
4. led 2010

Hm, je to na h....o, u nás to taky normálně nejde. Už pět let!! 😠 😠 Musíme bojovat, ten třetí pokus už snad vyjde, tobě samo radši ať vyjdou ti zmrzlíci. Držím palec.

hankamisa
9. kvě 2014

nevím.tak mi dr. napsala estrofem 2mg 1* denně 5-16dc a utrogestan po ovulaci do 25dc. folikuly mi rostou po léčbě clostilem ale sliznice stále neroste, proto ten estrofem. dr. jsem říkkala,jesli při něm budu mít ovulaci,když všichni říkají,že ji blokuje. ona i holčina co s ním má zkušenost říkaly ,že bych ovulaci mít měla. že by ovu bloknul až následný utroš pokud bych ho vzala dřív než by byla ovulace. prý je to stejný hormon,jaký produkuje tělo na růst sliznice před ovulací.
povedlo se někomu normálně otěhotnět (bez ket,et ) při estrofemu a utrogestanu braném ve stejném měsíci?

vlajka1
9. kvě 2014

Brala jsem Estrofem na rust sliznice dva cykly po sobe. V obou cyklech jsem ovulaci nemela, nenarostl ani folikul. Estrofem opravdu ovulaci blokuje. Na sliznici mi ale pomohl. Po vysazeni a Clostilu ovulace zase naskocila.

hankamisa
20. kvě 2014

tak jsem brala estrofem 2mg denně. sliznice bez změny a folikul sice narostl ale nepraskl. praskl až ted po pregnylu. takže se uvidí za 12 dní co bude.

luuucatko
27. zář 2017

Já tomu absolutně nerozumím. Mě doktor předepsal Estrofem abych si jeden vzala vždy cca 3 dny před ovulací (mám jí pravidelně kolem 15 dc) a po ovulaci jeden den 2x duphaston, dva dny vynechat a poté opět 2x duphaston a takto další 3 dny.. Estrofem mi dal na lepší růst sliznice abych otěhotněla a vy píšete, že to brání ovulaci? Tak proč by mi to předepisoval?